Obsah stránky
Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.
Příspěvek na péči se od července ve druhém až čtvrtém stupni zvýší o deset až čtyřicet procent, přičemž nejvíce vzroste u nejhůře handicapovaných. Naopak u příjemců s nejnižším postižením zůstane na současné výši. Rozhodli o tom senátoři, když včera schválili novelu zákona o sociálních službách.
Ve 2. stupni budou příjemci dostávat 4900 Kč namísto současných 4400 Kč. Ve 3. stupni vzroste ze 12 800 na 14 800 a ve 4. z 19 200 na 23 000 Kč. Nejvíce handicapovaní ve 4. stupni, tedy s úplnou závislostí, o něž se starají jejich blízcí nebo někdo jiný doma, budou dostávat 27 000 Kč.
U dětí bude ve 2.-3. stupni částka ještě větší. Dostávají vyšší příspěvek než dospělí lidé. Naopak v 1. stupni u dospělých podpora zůstane na současných 880 Kč, u dětí na 3300 Kč. To kritizuje nejenom opozice, ale i někteří zástupci handicapovaných. Částka zvláště u dospělých je podle nich ostudně nízká a dlouho se neměnila.
Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se ale koalice rozhodla podpořit ty nejvíce postižené, když musela zvažovat například omezení dané státním rozpočtem. Tito lidé podle něj potřebují nakoupit nejvíce služeb, jež jim ulehčují život. „V případě 1. stupně závislosti je čerpání těchto služeb minimální. Je to spíše typ klientů, kteří čerpají péči z rodinných vazeb,“ řekl.
Novela zákonem také definuje nadregionální sociální služby. To kritizují například organizace tlumočníků do znakového jazyka, které se obávají o prostředky na činnost.
Zdroj: https://www.novinky.cz
Pokud jste se rozhodli o svého blízkého pečovat a nastěhujete si ho k sobě domů, bude nejspíš nastávající období pro vás velmi náročné – ať organizačně, protože bude potřeba zařídit spoustu věcí, tak i psychicky, protože takto velká změna způsobuje značný stres a je potřeba najít novou rovnováhu ve vztazích.
Co by vám mohlo pomoci a na co byste neměli zapomenout?
1. Zabezpečit zdravotní péči pro vašeho blízkého
Promyslete změnu praktického lékaře a případně jiných odborných lékařů (kteří budou blíž vašemu bydlišti), nechte si přeposlat zdravotnickou dokumentaci
Pokud je potřeba ošetřovatelské péče (aplikace infúzí, injekcí, podání léků, odběry krve, převazy ran nemocného apod.), lékař vám může předepsat domácí zdravotní péči (poskytovanou zdravotní sestrou).
Podle zdravotního stavu zvažte potřebu navštěvovat geriatrickou ambulanci (může být nápomocná zejména v případě nastupující demence a jiných chronických nemocí souvisejících se stářím).
Zvažte, jestli by vám nepomohly nějaké kompenzační pomůcky. Můžete si je přechodně zapůjčit, vyzkoušet a případně ty vyhovující pořídit.
2. Zvažte vaše pracovní možnosti, informujte se o možnosti dávek
Zamyslete se, jestli je možnost skloubit vaše pracovní povinnosti a péči
Můžete využít možnosti krátkodobého ošetřovného, případně dlouhodobého ošetřovného.
Pokud jste dali v zaměstnání výpověď kvůli péči, zaevidujte se na Úřadu práce, kde můžete zažádat o podporu v nezaměstnanosti, požádejte o příspěvek na péči.
Požádejte o další možné příspěvky: příspěvek na mobilitu (pokud blízkého opakovaně někam doprovázíte), průkaz zdravotně postižené osoby (poskytuje další výhody a úlevy), o kompenzační pomůcky (plná/částečná úhrada zdr.pojišťovnou na základě lékařského předpisu, popř. je možné požádat Úřad práce o příspěvek na zvláštní pomůcky.
3. Uvažujte nad změnou trvalého bydliště seniora, případně alespoň nad změnou jeho kontaktní adresy
Provést změnu je vhodné, pokud se senior stěhuje dále od původního bydliště a bude u vás pobývat dlouhodoběji. Je totiž důležité, aby se k němu všechny podstatné dokumenty zasílané poštou dostaly včas.
Pokud adresu změníte,ujistěte se, že všechny významné instituce budou s novou adresou obeznámeny (zdrav.pojišťovna, lékař, banka, Česká správa sociálního zabezpečení, telefonní operátor apod.).
4. Někdy je potřeba také upravit domácnost tak, aby se v ní seniorovi lépe pohybovalo
Můžete se inspirovat např. v Edukačním videu pro neformálně pečující – 01 Úprava domácího prostředí.
5. Nebuďte v tom sami
Kontaktujte širší rodinu, případně hledejte možnosti pomoci, ať již terénních nebo ambulantních služeb.
6. Již od počátku se pokuste nastavit model péče, který bude dlouhodobě funkční a neúměrně vás nezatíží.
Domluvte se na tom, jak se mohou ostatní podílet na péči – nákupy, vaření, doprovody k lékaři, vyřizování úředních záležitostí, obstarání hygieny, návštěvy, finanční podpora apod. Nebo si mohou vzít blízkého občas k sobě na „dovolenou“, aby si mohl hlavní pečující odpočinout.
7. Nestyďte se požádat o pomoc, radu
Můžete využít různé poradny nebo služby pro pečující.
8. Nezapomeňte pečovat i sami o sebe
Přejeme vám hodně zdraví, sil, lásky a trpělivosti v péči i mimo ni.
Zdroj: www.proprarodice.cz
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je 2. nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici.
Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se mnoho lidí dostává do nemocnice pozdě! Co je tedy nejdůležitější? Schopnost rozpoznat známé i méně časté příznaky mrtvice, nečekat a okamžitě zavolat 155!
Cévní mozková příhoda (CMP) neboli mrtvice nejvíce postihuje starší lidi nad 70 let, ale nevyhýbá se ani mladším lidem. Ročně postihne zhruba 25 000 Čechů a mnoho z nich se potýká s následky do konce života.
Problém ale není v nedostatku odborné pomoci – v České republice je zhruba 47 pracovišť, která se specializují na léčbu mrtvice. Problém je, že až 70 % lidí nedokáže rozpoznat příznaky mrtvice, a proto nejedná včas – přitom čas hraje u mrtvice zásadní roli.
Jaké jsou ty hlavní příznaky?
Nejčastějšími příznaky mrtvice jsou povislý koutek (ochrnutá polovina obličeje), oslabení či ochrnutí končetin na jedné straně těla a náhlá porucha řeči (pacient často zaměňuje slova a působí zmateně).
K tomu se přidávají další příznaky jako brnění končetin, pocity na zvracení nebo bolesti hlavy. Pokud si nejsme příznaky jisti, můžeme zkusit test FAST:
F jako FACE (obličej): člověka požádáme, aby se usmál. Pozorujeme pokles koutku nebo očního víčka?
A jako ARM (paže): zvednu mu ruce do přepažení. Má problémy udržet obě paže ve stejné výšce?
S jako SPEECH (řeč): zeptám se ho, jak se jmenuje. Odpovídá nesrozumitelně?
T jako TIME (čas): pokud zaznamenám alespoň jeden z příznaků, je třeba okamžitě volat 155.
Hlavně přijet včas
Úplně nejdůležitější je dostat se do nemocnice včas. Pacient by měl odbornou pomoc vyhledat nejlépe do 90 minut, tehdy má 50% šanci na vyléčení. Do tří hodin se zcela vyléčí jeden ze sedmi pacientů, nad 4,5 hodiny jeden ze čtrnácti.
„Do 4,5 hod. může lékař podat trombolýzu, při které se sraženina rozpustí, do 6 hodin je možné provést katetrizační odstranění krevní sraženiny – trombektomii, laicky řečeno se sraženina „vysaje“. V současné době je možné léčit některé pacienty pomocí trombolýzy až do 9 hodin a trombektomie až do 24 hodin. Nelze ale dopředu určit, u jakého pacienta bude tento typ léčby možný a zda léčba bude zcela úspěšná.
Pokud pacient dorazí do nemocnice pozdě, zbývá už pouze léčit komplikace a čekat, jak moc bude mozek poškozen,“ vysvětluje doc. MUDr. Aleš Tomek, Ph.D., FESO.
Nadační fond Čas je mozek také připomíná, aby se pacienti nepokoušeli dostat do nemocnice svépomocí, ale i v případě podezření volali linku 155. Mohou totiž přijet do centra, které není k léčbě mrtvice zcela uzpůsobeno.
Naopak záchranáři přesně vědí, kam nemocného odvézt a dopraví ho vždy do nejbližšího specializovaného centra. Nadační fond Čas je mozek (www.casjemozek.cz ) funguje od r. 2015 a zastřešují ho odborné společnosti. Pořádá nadační běhy a další osvětové akce, sdílí příběhy pacientů, je aktivní na sociálních sítích. Díky zapojení odborníků zároveň pomáhá pacientům, kteří mozkovou mrtvici překonali, s návratem zpět do aktivního života a poskytuje podporu jejich rodinám i blízkým.
Zdroj: www.epochaplus.cz
Jedním z ukazatelů toho, zda pijeme dost, nebo málo, případně moc, je frekvence močení. U ní roli samozřejmě hraje i velikost močového měchýře, ale pokud chodíme na malou neobvykle často, nebo skoro vůbec, stojí to za pozornost. Stejně jako když se obvyklá četnost návštěv WC změní.
Překvapivě často. To je odpověď na otázku, kolikrát denně by měl vlastně člověk navštívit toaletu, pokud jde o močení. Když vypijeme doporučované 2-3 l tekutin denně, je normálních až 10 močení za den – 8 ve dne, 2 v noci. Odpovídá tomu kapacita zdravého močového měchýře, která se pohybuje od 150 do 450 ml. Ve větším měchýři se dá jednorázově udržet až 900 ml moči, ale to už stojíme se zkříženýma nohama. U malého měchýře přichází nucení na močení už při naplnění 100 ml, tedy poměrně často, vyčíslila lékařka M. Matoušková z Urocentra Praha.
Nikomu se nechce na záchod hned
Připomněla zároveň, že od napití do vymočení vypitého nápoje uplyne poměrně dlouhá doba, i když samozřejmě záleží na objemu přijatých tekutin, klimatických podmínkách, pocení a mnoha dalších faktorech. Snažila se tak uklidnit lidi, kteří často omezují pití, aby se jim v nevhodnou dobu nechtělo na WC. Určitě nikdo nevymočí vypitý nápoj hned. Lékaři pacientům doporučují vypít zhruba litr tekutin hodinu až dvě před vyšetřením. Takže když si vyprázdníme měchýř třeba před schůzkou, během ní se klidně můžeme napít, řekla.
Třeba při cestě autobusem, důležitých jednáních nebo pochůzkách, v zaměstnání, kde je kladen tlak na výkon a podobně. Jednou za čas mírnou dehydrataci zvládneme, ale jde-li o pravidelný režim, koledujeme si o velké zdravotní potíže.
Podle ní je pak otázkou, co má pro člověka prioritu a jestli neexistuje způsob, jak si na toaletu přece jen odskočit. Někdy to vyžaduje více asertivity, připravenosti a plánování, ale rozhodně bychom neměli omezovat naše základní biologické potřeby, doporučuje.
Signály nedostatku tekutin
Příliš často – Pokud chodíte na toaletu až 10x denně, a přitom nevypijete víc jak 2 l tekutin, můžete mít zdravotní problém, zvlášť pokud tomu tak dřív nebylo – například hyperaktivní močový měchýř. Příznačné u této potíže je, že navíc musíte jít na WC okamžitě. V takovém případě vše proberte s lékařem.
Když dostatečně pijeme, umožňujeme celému organismu optimálně fungovat. Včetně trávení, rychlosti spalování, hubnutí či třeba kvality pleti, kladný vliv to má i na psychiku a mentální schopnosti. Obzvlášť pokud zařadíme do každodenního pitného režimu přírodní minerálky, které dodávají tělu kromě potřebných tekutin, a to v podstatě v biokvalitě, ještě důležité minerální látky.
Správný pitný režim přináší spoustu výhod, není na něm nic složitého ani nedostupného, a přesto stále velká část populace zápasí s nedostatečným příjmem tekutin během dne. Tělo nám ji signalizuje nejen pocitem žízně, ale například i chutí na jídlo, ospalostí, úzkostí, neklidem, suchými rty nebo suchem v ústech. Jsou to však již signály nedostatku tekutin v organismu, proto bychom jim měli raději předcházet a pít v průběhu celého dne, konstatuje spolupracovnice AquaLife, nutriční poradkyně Zuzana Červenková Douchová.
Pitný režim by se měl skládat z přírodní minerální, pramenité nebo kojenecké vody, slabých čajů a tekutin, které přijmeme z potravy. Denně bychom měli vypít mezi dvěma až třemi litry nealkoholických nápojů, což je přibližně 8 až 12 sklenic.
To není úplně málo, takže hrnek čaje k snídani, sklenice vody k obědu a odpolední káva rozhodně nestačí. Nejlepší je pít pravidelně, po sklenicích nebo hrnkách – ráno po probuzení si dát sklenici vody, k snídani hrnek čaje, k hlavním jídlům i svačinám zase sklenici vody a mezitím usrkávat z hrnku čaj, kdykoli si vzpomeneme, nebo z lahve kvalitní přírodní vodu, klidně i více mineralizovanou, když sportujeme.
Nevědomé a vědomé nepití
Znám spoustu lidí, kteří dlouhodobě ignorovali pitný režim, protože netušili, že jejich zdravotní potíže souvisí s nedostatkem tekutin. Na bolest hlavy si vzali analgetikum, únavu a nesoustředěnost zaháněli kofeinem, problémy se suchou kůži řešili hydratačními krémy, oteklé nohy přičítali horku. Až když se dostavily vážné komplikace v podobě ledvinových onemocnění, začali více pít a jako zázrakem zmizely potíže, dělí se o své zkušenosti psycholožka a nutriční poradkyně Douchová.
Nedostatek tekutin může poškodit ledviny. Pokud nejsme zvyklí pravidelně pít, snadno se stane, že pít zapomeneme a až večer si uvědomíme, v klidu po práci, že jsme za celý den vypili sotva 1/2l vody. Pomůže, když u sebe budeme mít lahev s minerálkou nebo velký hrnek čaje. S tekutinami po ruce, nebo na očích je větší šance, že si vzpomeneme, napijeme se v průběhu dne častěji a vypijeme toho více.
Můžeme si i zapnout upomínku na mobilu nebo si vytvořit návyk, že se napijeme pokaždé, když se podíváme do mobilu a podobně. První měsíc si nejspíš budeme muset nové návyky více aktivně připomínat, ale později už budou zautomatizované a nebude potřeba věnovat jim tolik pozornosti.
Naučte se pít:
Zdroj: https://www.vitalia.cz
Máte-li rádi výrobky z Penny, nakoupit je můžete prostřednictvím aplikace Wolt. Penny totiž začalo už loni svým zákazníkům nabízet možnost dovozu nákupu až domů prostřednictvím rozvážkové služby Wolt. Pilotní projekt odstartoval na třech prodejnách v Brně a teď je nově i v dalších městech. Z kteréhokoliv místa v Praze, Brně či Hradci Králové mají zákazníci možnost nakoupit prostřednictvím Woltu.
Kurýři Woltu nyní dovezou nákup až domů z 5 prodejen Penny v Praze, které doplní stávající možnosti objednávek v Brně (3 prodejny) a Hradci Králové (2 prodejny). Od každé prodejny kurýři operují do vzdálenosti 6 km vzdušnou čarou ve všech směrech.Celkově je nákup v Penny přes kurýrní službu dostupný pro 1,7 milionu lidí.
Princip nákupu prostřednictvím služby Wolt
Objednáváte stejně jako při objednání z jakékoliv restaurace či obchodu, z nichž tato služba dovážku nabízí. Nyní je možné si objednat každý den mezi 8-19 hodinou (v pondělí od 10 hod.) nákup až do domu z prodejny Brno-Slatina. Stačí si objednat požadované produkty v aplikaci nebo přímo na internetové stránce s touto prodejnou.
Objednávání v aplikaci je intuitivní, rychlé a za stejné ceny jako na našich prodejnách. Přinášíme tak nový benefit například pro starší či nemocné lidi nebo ty, kteří nemají čas jít do prodejny osobně.
Do 30 minut je nákup u vás doma. Uživatelé aplikace Wolt mají možnost nakoupit stejný sortiment Penny, jaký je dostupný ve vlastních kamenných prodejnách, a to včetně vybraných produktů v akci, s výjimkou nepotravinového zboží. Pozn.: Když se v roce 2021 spouštěl web pennydomu.cz, nabízelo Penny i nepotravinové zboží jako drogerii či potravu pro zvířata. Celkově můžete vybírat z celkem asi 2200 položek, ceny online jsou přitom stejné jako v kamenných prodejnách.
Podle dat z pilotního provozu připraví zaměstnanci Penny nákup v průměru 10 minut od objednávky a pak si jej přebírá kurýr. Celková doba doručení Penny nákupu kurýry Woltu se pohybuje kolem třiceti minut. Penny plánuje do budoucna možnost nákupu s dovážkou do domu rozšiřovat postupně na všechna krajská města v Česku. Na Woltu lze objednávat hodinu po otevření prodejny Penny, hodinu před zavírací dobou pak možnost nákupu přes aplikaci končí.
Zdroj: www.vitalia.cz
Pokud potřebujete pomoc specialisty na duševní zdraví, nemusíte se spoléhat pouze na klasické ambulance psychiatrů a psychologů, které jsou v dnešních dnech přeplněné a je těžké zde dostat termín. Zkuste využít digitální terapie, které nabízí systematickou péči online, tedy doslova odkudkoli, kde máte připojení k internetu.
Digitální terapie Mindwell
Jednou z možností je digitální platforma Mindwell, která systematicky pomáhá s depresemi, úzkostmi a celkově pečuje o duševní zdraví. Brzy spustí další program pro řešení syndromu vyhoření, který často řeší lidé v produktivním věku. Výhodou online terapií je, že léčbu podstupujete např. z pohodlí domova, ale vždy s podporou osobního terapeuta. Dalším přínosem je podpora některých zdravotních pojišťoven – ČPZP, ZP MV ČR a VoZP, které terapii Mindwell částečně nebo plně hradí.
Jak to funguje?
Online platforma využívá kognitivně-behaviorální terapii (KBT), která se zaměřuje na to, jak naše myšlenky ovlivňují naše emoce a chování. Mindwell obsahuje terapeutické programy, které se skládají z takzvaných modulů, tedy částí terapie, jež na sebe tematicky navazují. Každá taková část začíná dotazníkem sloužícím ke sledování duševního zdraví v průběhu celé terapie.
Dále obsahuje psychovzdělávání pomocí textů, videí, audionahrávek, kazuistik a interaktivních cvičení, při kterých klient používá získané dovednosti. V každém modulu je prostor pro písemné dotazy terapeutovi a je možné mu podrobně popsat svou situaci. Osobní terapeut poskytuje písemnou zpětnou vazbu, ve které zhodnotí postup, a pomůže s využitím cvičení v reálných situacích.
Vyškolení specialisté v oboru
V Mindwell pracují pouze psychiatři, psychologové, kliničtí psychologové a další odborníci, kteří absolvovali pětiletý výcvik v kognitivně behaviorální terapii nad rámec svého vysokoškolského vzdělání v oboru. Autorem programů je přední český psychiatr a psychoterapeut profesor Ján Praško, spoluautorkou a odbornou garantkou je pak klinická psycholožka Marie Ocisková.
Mindwell nabízí systematickou péči o duševní zdraví, nesnaží se nahradit již existující formy terapií, ale doplnit je a pomoct jak přetíženému systému, tak klientovi s dostupností kvalitní péče. Cílem této platformy je kombinace výhod digitálních nástrojů a odborné péče, což přispívá k efektivnímu zlepšení duševního zdraví v České republice.
Zdroj: www.fittyn.cz
Ve věku 49 let zemřela po dlouhé a těžké nemoci přední česká tlumočnice a překladatelka do znakové řeči Naďa Hynková Dingová. S nádorovým onemocněním tlustého střeva a s mnohočetnými metastázemi na játrech bojovala od srpna roku 2022. Nemoc se nepodařilo zastavit ani nákladnou léčbou na klinice v Německu.
I přes původně špatné vyhlídky lékařů, kteří v srpnu 2022 Hynkové Dingové predikovali 3-6 měsíců života, se nemoc podařilo významně zpomalit, uvedl deník Blesk. K fatálnímu zhoršování začalo docházet až od prosince minulého roku, kdy se nemoc nekontrolovaně rozšířila. Naději rodačce z Chebu mohla přinést unikátní léčba na německé klinice, na tu však rodina neměla dostatek prostředků.
Okolí Hynkové Dingové se rozhodlo zorganizovat sbírku Donio. Místo 3,36 milionu Kč se podařilo vybrat 4,14 milionu. Do sbírky se zapojilo přes 3000 dárců. Během letošního jara začala léčba. „Naďa díky vašim prostředkům absolvovala další kolo terapií v Německu. Následně byla přijata na kliniku, kde i díky vašim finančním prostředkům začala podstupovat další procedury,“ děkovala na webu platformy Donio zakladatelka sbírky Barbora Kosinová.
Osud už ale další pokračovaní procedur nedovolil. „V několika dnech se zdravotní stav Nadi výrazně zhoršil. Nyní je Naďa doma, v terapii prozatím nepokračuje a snaží se ze všech sil, péčí svého manžela, s nadějí a vírou vás všech získat další sílu pro boj s nemocí. Tímto sbírku ukončujeme. Ještě jednou vám všem upřímně děkujeme! Finanční prostředky sbírky budou zčásti využity na poskytování domácí péče,“ dodala 17. května Kosinová.
Akademička i soudní tlumočnice – Hynková Dingová dlouhé roky působila v Ústavu bohemistiky pro cizince a komunikace neslyšících na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Byla autorkou řady odborných článků a monografií. Od roku 2003 spolupracovala s Českou televizí na tvorbě pořadů pro neslyšící. Působila také ve specializované Pracovní skupině pro tlumočnickou a překladatelskou činnost Ministerstva spravedlnosti, kde se zabývala specifiky tlumočení soudních jednání do znakového jazyka.
Zdroj: cnn.iprima.cz
Nejedovatá korálovka a jedovatý korálovec. Korálovka a korálovec jsou hadi, kteří se vyskytují na jihu USA, ve Střední Americe a v Jižní Americe. Zbarvením jsou si značně podobní. Korálovka je však nejedovatá, korálovec je pro člověka smrtelně jedovatý. U korálovek hovoříme o mimikrách – napodobují jedovatého živočicha a tím se chrání před predátory.
Červen mokrý a studený ovcím a mláďatům drůbeže se protiví.
Aby se neunavil křen, pokapeme ho citrónovou šťávou nebo octovou vodou.
Oxfordský profesor Robert Langdon se specializuje na studium významu symbolů. Je světově uznávanou kapacitou. Jednou mu zavolá ředitel švýcarského výzkumného ústavu CERN Kohler a prosí, aby okamžitě přiletěl. Vědec a kněz Vetra byl zavražděn, na jeho těle se nalézá zvláštní symbol a tajná hmota, kterou vytvořil, byla ukradena. Všechny stopy vedou k tajuplné sektě zvané Ilumináti, která měla dávno zaniknout.
Vetrova dcera Vittorie tvrdí, že ukradená hmota vydrží celistvá jen 24 hodin, poté vybuchne a je schopna výbuchem zlikvidovat i celé město. Je ohlášen nález oné hmoty ve Vatikánu, kam se Langdon s Vittorií okamžitě vydávají. Probíhá tam zrovna volba nového papeže, protože starý za podivných okolností zemřel. Čtyři kardinálové z volební konkláve jsou však uneseni a je avizováno jejich postupné zavraždění. Langdon vypátrá stezku do iluminátského chrámu, ale tlačí ho čas, protože výbuch tajemné hmoty se blíží.
Vittorie je unesena ilumináty a Langdon bojuje o její život. Ředitel CERNu je zastřelen, ale stihne ještě Langdonovi předat tajuplnou nahrávku, která odkrývá celé tajemství. Do celé kauzy je zapleten papežský tajemník Camerlengo, který má prsty ve všech špatnostech, které se ve Vatikánu udály. Odkrývá se také tajemství iluminátů a svět je pro tentokrát zachráněn.
V měsíci červnu oslavili narozeniny Anna Eliášová, Helena Škramlíková, Marie Tesková, Marie Kellnerová a Miroslava Machková, svátek pak Jan Beneš a Ladislav Berky. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.
Suroviny: Kuře, bílý jogurt, cibule, muškát, skořice, pepř, bobkový list, hřebíček, česnek, paprika (koření), kečup, sůl.
Postup: Rozporcované a pokud možno vykostěné kuře naložíme asi na 2 hodiny do rozšlehaného osoleného jogurtu. Pak na pánvi zpěníme cibulku, přidáme trochu muškátu, skořice, pepře, bobkový list a hřebíček. Do toho vložíme kuře i s marinádou a dusíme téměř doměkka. Nakonec přidáme rozetřený česnek, sladkou papriku a kečup. Povaříme a servírujeme. Příloha: rýže.
Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz
Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.
Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením