Paprsek ze tmy Říjen 2024

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Říjen 2024

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Vyřizování příspěvků na péči a dávek pro OZP zrychlí. Přejde pod ČSSZ

V průběhu příštího roku přejde vyřizování příspěvku na péči (PNP) a dalších dávek pro osoby se zdravotním postižením [OZP] plně pod Českou správu sociálního zabezpečení [ČSSZ]. Tím se mají zkrátit doby vyřizování žádostí o dávky.

Změny přináší novela zákona o sociálních službách, kterou tento týden [11.9.] schválila vláda. Nyní se o PNP a další dávky pro OZP, jako jsou příspěvek na mobilitu, na zvláštní pomůcku nebo karty ZTP či ZTP/P, žádá na úřadech práce. Nárok na podporu následně prošetřuje lékařská posudková služba ČSSZ.

Ta výsledek poté odesílá zpět na úřady práce. Ty pak na základě posudku vydávají rozhodnutí o přiznání, nebo nepřiznání dávky. Tento takzvaný úřednický ping-pong by mohl již příští rok skončit. Což by mohlo vést ke zrychlení vyřizování veškeré dávkové agendy pro osoby se zdravotním hendikepem. „Dnes ta administrativní náročnost a doba vyřizování PNP trvá někdy 120, 130 i více dnů, je to složité, řeší to 2 úřady,“ uvedl po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Jurečka [KDU-ČSL].

MPSV chystá změny v posuzování nároku na PNP

Za ideální nepovažuje ani stávající komunikaci obou úřadů s klienty a dokládání dokumentů nutných pro přiznání některé z dávek. Od září příštího roku by tak veškerá agenda kolem dávek pro OZP včetně PNP přešla plně na ČSSZ. Její pobočky by tak přijímaly i zpracovávaly žádosti stejně jako by vydávaly konečná rozhodnutí o nároku na dávku. „Ty lhůty dokážeme zkrátit tak, abychom to dokázali vyřizovat do 60 dnů,“ uvedl Jurečka.

Zdravotní stav by stejně jako dosud posuzoval Institut posuzování zdravotního stavu [IPZP], který spadá pod ČSSZ. Odvolací řízení včetně posuzování zdravotního stavu by nadále zajišťovalo ministerstvo, dodal Jurečka.

Příspěvek na péči i jiné dávky OZP přejdou do Jendy

Jmenované dávky pro zdravotně hendikepované by příští rok Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV] zahrnulo do webové aplikace Jenda. Díky čemuž by o ně mohli lidé žádat i elektronicky. Možnost vyřídit dávky přímo na pobočkách ČSSZ zůstane nadále zachována, zdůraznil ministr. Informace nebo vyrozumění by sociální správa doručovala do aplikace, pokud by to klient nevyloučil. Spisy by ČSSZ vedla už jen v digitální podobě.

I tento krok by podle něj vedl ke zkrácení lhůt při odbavování žádostí na sociální správě a tím by se podpora dostávala k lidem dříve. Dnes na ni v některých případech lidé čekají i několik měsíců.

ČSSZ: Posudkoví lékaři se s žadateli o invalidní důchod vidět nemusí

„Dnes dochází bohužel i k tomu, že než se ten příspěvek vyřídí, tak ten klient ani nežije,“ uznal dlouhé doby ve vyřizování dávek ministr Jurečka. Slibované změny by se měly do praxe naplno dostat od ledna 2026, kdy by byly veškeré dávky pro OZP zasazené v aplikaci Jenda a zároveň už by je odbavovala sociální správa.

NKÚ: S digitalizací MPSV to není tak horké. Data se přepisují i ručně

Součástí novely je i úprava, podle které by sociální správa lidem s nevyléčitelnou nemocí nebo zdravotním hendikepem automaticky přiznávala příspěvek na péči ve 3. stupni závislosti. Na dobu 12 měsíců bez posuzování. Jako podklad pro jeho přiznání sociální správě poslouží potvrzení o zdravotním stavu daného pacienta od lékaře – specialisty. Ten má úřadu odesílat rovněž elektronicky. Nejpozději 2 měsíce před koncem 12měsíční lhůty by měla začít sociální správa řešit další postup u takového příjemce sociální podpory.

Zdroj: www.fintag.cz

O čem přemýšlíme

Život s vadami zraku

Téměř každému jedinci se s přibývajícím věkem zhoršuje zrak. Mírné vady mohou být napraveny pomocí brýlí nebo kontaktních čoček. Příčinou zhoršení zraku však nemusí být jen stárnutí. Vidění se může zhoršit v důsledku katarakty (šedý zákal), věkem podmíněnou makulární degenerací nebo diabetickou retinopatií (nezánětlivé onemocnění oční sítnice). Bohužel si někteří lidé přicházející na oční kliniky myslí, že jim nošení brýlí vyléčí zhoršený zrak, pokud však zrak již nejde zlepšit léky nebo chirurgickým zásahem, bývá zhoršené vidění trvalé.

Kdy navštívit očního lékaře?

Zhoršení vašeho zraku by mělo být zkontrolováno očním specialistou. Vyhledejte odbornou pomoc, když:

  • se vám barvy zdají vybledlé;

  • obtížně posuzujete hloubku;

  • máte problém napsat rovnou čáru;

  • špatně se vám čte;

  • hůř vidíte znamení za jízdy.

Ale je důležité nečekat, až se tyto příznaky objeví a s narůstajícím věkem ještě prohloubí. Některým očním vadám sice nelze zabránit, zhoršeným viděním si však svůj život znepříjemňovat nemusíte – stačí navštívit jednou za dva roky svého očního lékaře.

Jaké druhy očního vyšetření jsou k dispozici?

Péče o oči začíná návštěvou očního lékaře. Pokud ten zjistí závažnější poruchu, odešle vás ke specialistovi na daný problém. Váš praktický lékař by měl být rovněž zapojen do celého procesu, aby mohl poskytnout další informace o vašem zdravotním stavu. Pokud odborný lékař zjistí, že vaše vidění nelze zlepšit ani léky, ani chirurgickým ošetřením, konstatuje celkové oslabení zraku (slabozrakost). Můžete být zapsáni do kurzu pro slabozraké, kde vám poradí, jaké pomůcky existují a hlavně jak se s takovouto situací psychicky vyrovnat.

Jak pomoci se slabozrakostí?

Pomůcky

- Zvětšovací pomůcky – mezi ně patří osvětlovací lupy, ruční zvětšovače nebo ploché zvětšovače. Pro zobrazení vzdálených objektů jsou určeny monokulární dalekohledy.

- Neoptické pomůcky pro nízkou vizi zahrnují vše od stolních lamp, které se používají ke čtení knih, až po indikátory, které pípnutím zabrání přelití hrnečku apod.

Slabozraký jedinec musí vyzkoušet a posoudit, které lupy jsou pro něj nejvhodnější, které využije pro svou individuální potřebu. Lupy pomáhají nejen při čtení knih a novin, ale i při luštění křížovek či šití a vyšívání.

Jak se stát legálně slabozrakým a jaké jsou výhody?

Pokud váš zrak už není možné zlepšit, můžete se zaregistrovat mezi slabozraké nebo slepé lidi. Lékař vyplní doklad o zrakovém postižení, který dokumentuje oční vadu, rozsah vidění a zda máte problémy se ztrátou vizuálního pole. Ve formuláři bude rovněž uvedeno, zda žijete sám a jestli budete potřebovat dodatečnou podporu. Následně vy a lékař musíte formulář podepsat. Kopii formuláře obdržíte vy, praktický lékař a sociální služba. 1 kopie bude založena ve vašich zdravotních záznamech.

Co dělá národní institut nevidomých?

Národní institut nevidomých vás může podpořit různými způsoby. Patří mezi ně poradny, které vás o oční vady, o každodenní životní dovednosti a přístup k informacím o sociálních právech a dávkách. Také zde dostanete informace o možných volnočasových aktivitách, ujmout se služby, emocionální podpora služeb, jakože i poradenství a pomůcky pro nízkou vizi.

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky

Toto občanské sdružení má přes 10 000 členů a prostřednictvím sítě specializovaných pracovišť poskytuje pomoc lidem se zrakovým postižením po celé republice. Kromě mnoha jiných služeb nabízí poradenství v oblasti specifických služeb pro zrakově postižené a pomoc při jejich zajištění, služby sociální péče, provozování aktivit účelného využívání volného času, organizuje rekondiční či rekreační pobyty pro zrakově postižené. Autor: © Jakub Vinš

Zdroj: www.ceskaordinace.cz

Osamělost seniorů s postižením sluchu

Text otevírá palčivou otázku osamělosti seniorů s postižením sluchu, jež se často odehrává v rodinném kruhu. Paradoxně, právě zde, kde by měl být člověk obklopen porozuměním a láskou, se může cítit více izolovaný než senior v domově důchodců.

Komunikace, základ veškerých mezilidských vztahů, se pro osoby se sluchovým postižením stává náročnou výzvou.

Zatímco zdraví jedinci ji berou jako samozřejmost, pro ně představuje překážku, která je postupně odloučí od okolního světa. Veškerá komunikace se totiž scvrkne na několik otázek typu: „Máš hlad?“, které se senior často naučí i odezírat, a chybí jim možnost spontánních rozhovorů, sdílení pocitů a myšlenek.

Za zdánlivou komunikací

Je smutné, že často stačí, když senior porozumí několika praktickým větám, a okolí má pocit, že jeho potřeba komunikace je uspokojena. Přitom touha po hlubším spojení, po sdílení radosti i starostí, je přirozená pro každého z nás. Když je tato potřeba ignorována, vede to k pocitu odmítnutí, osamělosti a dokonce i k depresím.

Neviditelná osamělost

Osamělost seniorů s postižením sluchu je často neviditelná. Vždyť jsou přece doma, obklopeni rodinou. Jenže skutečná osamělost není o fyzické přítomnosti druhých, ale o absenci smysluplné interakce. A právě tady selháváme nejčastěji. Zaměřujeme se na péči o fyzické potřeby, zapomínajíc přitom na ty duševní.

Jak překonat bariéry

Abychom mohli skutečně pomoci seniorům s postižením sluchu, musíme změnit svůj přístup. Musíme být trpěliví, otevření a ochotni hledat nové způsoby komunikace. Psané zprávy, gesta, obrázky – to vše může být most k porozumění. Důležité je také aktivně poslouchat, i když je to zpočátku náročné. Na komunikaci v písemné podobě je vhodná aplikace eScribeDroid od sociální firmy Transkript, která obsahuje strojové rozpoznání řeči a její převod do písemné podoby.

Někdo říká překladač, ale ten slouží k překladu z jazyka do jazyka, a zároveň i přepis živým přepisovatelem, když je potřeba něco důležitého sdělit s přesným doslovným přepisem – např. sdělení lékaře. Není třeba psát, stačí diktovat. Zároveň jde text velmi pohodlně zvětšit roztažením, což je důležité proto, že si senior/ka nemusí brát brýle a také přečte sdělení třeba na dva metry. Druhá aplikace se jmenuje „Okamžitý přepis“ a je od Google. To je ale pouze strojové rozpoznání a nabízí čtyři velikosti písma. Obě aplikace mají něco do sebe a jsou zdarma.

Zachovat identitu

Když se komunikace scvrkne na minimum, senioři mohou mít pocit ztráty své identity. Přestávají být vnímáni jako plnohodnotní členové rodiny, ale spíše jako osoby závislé na péči. To je nesmírně bolestivé a může vést k vážným psychickým problémům.

Jak zapojit seniora s postižením sluchu do společnosti

  • Nainstalujte si některou z aplikací (třeba Okamžitý přepis – je bez registrace) do svého zařízení. Zvětšete písmo, aby senior přečetl text bez brýlí na takovou vzdálenost, že se mu nemusí zařízení předávat, a pokud mu něco chcete, můžete si to i předem nadiktovat. Také můžete používat starší vyřazený tablet (nebo bobil) a mít jej všichni pouze na komunikaci se seniorem.

  • Vyhněte se sdělení holou větou

  • Zapojte seniora s postižením sluchu do konverzace. Například tak, že se ho nezeptáte tak, aby pouze kývl hlavou „ano“ nebo „ne“, ale aby odpověděl. Například místo: „Máš hlad?“ se zeptejte: „Budeš obědvat teď s námi, nebo až později?“ Nechte si vyprávět nějakou rodinnou historku, i když jste ji slyšeli už desetkrát. Toto je dobré obzvláště při návštěvách a jiných sešlostech (oslavy), kdy se sejde větší část rodiny než obvykle. Všichni si povídají (mají si co říci – neviděli se třeba půl roku), něčemu se smějí a hluchota je jako páté kolo u vozu.

Doma to máme už dlouho tak, že máme na stole tablet (asi tak v roce 2019 nahradil blok a tužku), na kterém se dobře čte, a pokud mi někdo chce něco říct, spustí aplikaci a diktuje. Rovněž mají mí rodinní příslušníci a někteří mí známí aplikaci ve svém mobilu a nečekají, až vytáhnu své zařízení, když mi chtějí něco sdělit.

Autor: L. Kratochvíl, zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v r. 2003

Zdroj: www.e-kos.cz

Klubové aktivity

Škoda, že jste tam nebyli

V pátek 13. 9. 2024 v dopoledních hodinách naši členové absolvovali další poznávací akci. Po jednání s Židovským muzeem v Praze se podařilo navštívit Židovskou obec. A co nás tam čekalo? Po kontrole místní ostrahy jsme vstoupili do hlavního sálu a restaurace, kde začala přednáška "Košer židovská kuchyně" probíhala v Šalom na Židovské obci v Praze.

Ta zahrnovala povídání o košer vaření, workshop na upletení si šabatové chaly, ochutnávka izraelských oliv, okurek a omáčky tahiny, harrisy s pita chlebem a kidušové sladké víno, ukázka macesů – nekynutého chleba na svátek Pesach. Setkání jsme zakončili prohlídkou Vysoké synagogy, která je součástí radnice Židovské obce a malé prodejny s možností si zakoupit některé židovské speciality. Velmi nás překvapilo, že jsme dostali upečené židovské chleby, které jsme si sami mohli uplést. Škoda, že počasí nebylo zrovna krásné, ale atmosféra vše to nahradila.

Vřelé díky vedení obce.

Židovský chleba • Parve – Chala, barches

Chala nebo barches je měkký bílý vaječný chléb, zvenku zlatavě hnědý, podobný francouzské briošce nebo vánočce. Každý pátek večer zdobí sabatový stůl dvě chaly přikryté látkovým ubrouskem, které se rozkrojí a posolí. Jakmile se kousek chaly ochutná, páteční večeře nebo slavnostní rodinná hostina může začít. Na Nový rok má chala zvláštní symboliku. Místo obvyklého tvaru se plete kulatá, která připomíná korunu, kruh a návrat roku. Jak to často bývá, i domácích receptů na chalu je nepřeberné množství, proto se nemusíte držet přesných měr a každý si může přidat či ubrat přísad dle vlastní chuti. Existuje také mnoho variant, z kolika pramenů se chala plete nebo jaký má tvar.

Ingredience na 2 chaly – postup

700 g hladké mouky (4-5 hrnků)

1/4 kostky čerstvého droždí (21 g čerstvého nebo sušeného droždí)

250 ml teplé vody (cca 1 hrnek)

70 g cukru (4 lžíce)

1/4 lžíce soli

70 g rostlinného oleje (cca 8-10 lžic)

2 vejce

1 žloutek na potření

mák nebo sezam na posypání (není nutný)

Ve vlažné vodě rozpusťte droždí s cukrem, zaprašte moukou, přikryjte ubrouskem a nechte na deset minut odstát na teplém místě. V míse smíchejte část mouky se solí a vytvořte uprostřed prohlubeň. Smíchejte vejce s olejem. Napěněné droždí s vodou a cukrem postupně nalijte do středu mouky a přidejte směs vejce a oleje. Postupně promíchávejte a přidávejte podle potřeby mouku. Nyní můžete přidat rozinky. Těsto hněťte rukama asi patnáct minut. Mělo by být elastické a hladké. Dejte do lehce naolejované mísy, přikryjte potravinářskou fólií a nechte na teplém místě vykynout sdi 2 hodiny nebo až zdvojnásobí svůj objem. Rozdělte těsto na dvě části.

Na kulatou chalu

Vyválejte dlaněmi na pomoučněné ploše jeden díl těsta na dlouhý pramen. Můžete přidat lžíci medu, rozinky, více či méně vajec nebo cukru, ovesné vločky. pramen, který namotáte do šneka, nebo rozdělte na dva prameny, které spletete dohromady, a utvoříte kulatý věnec.

Na sabatovou chalu do vánočky

Rozdělte na 3 až 6 pramenů a upleťte chalu do vánočky. Pletence umístěte na plechy vyložené pečícím papírem a nechte vykynout dalších 30 minut až 1 hodinu. Zapněte troubu a předehřejte na 160-180 °C podle typu vaší trouby. Chaly potřete rozšlehaným žloutkem a posýpejte semínky. Pečte v troubě asi 30-40 minut. Pokud by povrch hnědnul příliš rychle, můžete jej přikrýt pečicím papírem.

Připravil Eliáš František

Aktuálně před uzávěrkou

Bílá hůl a silné brýle jako ostuda

V textu přiblížím opět pocity a vnímání nošení bílé hole, ale i např. velmi silných brýlí, jenž mohou svému nositeli také přinášet nekomfortní situace v životě se zrakovým postižením.

Cesta za holí

Na mém blogu mám k dispozici několik článků na téma nošení, vnímání a postoje k bílé holi. Vždy, když si myslím, že je téma vyčerpáno, tak se potkám se situacemi, které mě překvapí a které přinesou myšlenky, jenž chci sdílet.

Často zmiňuji, že ne každý, kdo špatně vidí, chodí samostatně s bílou holí. Tato skutečnost úzce souvisí s tím, že k samostatné chůzi člověk potřebuje dlouhou bílou orientační hůl, aby mohl vyrazit do terénu.

Stává se, že i jedinec začne navštěvovat kurz prostorové orientace a samostatného pohybu v Tyfloservisu, o.p.s., ví, jak správně držet bílou hůl, zná její techniky. Problém nastává, když má takový jedinec vyrazit do exteriéru, hlavně v místě svého bydliště. Zde nastává boj sám se sebou. Kdy člověk ví, že by chtěl být soběstačný, že již nechce být závislý na druhých, ale stále se v něm pere také myšlenka, že ho uvidí okolí, jak si to vykračuje s bílou holí.

Můžeme se pak dozvědět od frekventanta, že takový jedinec půjde ven, ale hlavně je třeba dávat pozor na to, aby ho neviděli sousedi, kteří se budou hned ptát či nevhodně komentovat nastalou situaci. Komentáře se pak odehrávají ve smyslu toho, na co si daná osoba hraje, že má bílou hůl, že tu nosí slepci, a to on není, tak ať nepředvádí okolí divadlo aj. Další připomínka může být proto, že to daný člověk předstírá, aby dostal více peněz na dávkách sociální podpory a další nesmysly. Pokud se člověk, kterého se to týká, cítí nejistě a není zcela ztotožněn se svým postižením, pak jej tyto komentáře mohou uvrhnout do stavu, kdy bude zatvrzelý a bude odmítat ukazovat se a používat bílou hůl. I když sám ví, že ji využije a že by mu život usnadnila.

Takové zkušenosti mohou být kontraindikací v nošení hole obzvlášť u těch, kteří nedávno přišli o zrak či o něj postupně přicházejí, a tak se učí s novou situací ve svém životě pracovat. Zdálo by se, že ti, kteří se jako nevidomí narodili, takové záludné přijetí hole neřeší. Opak je pravdou. Tím, že jsme individuality hlavně jako lidé a skupina zrakově postižených není homogenní, tak i postoj k holi napříč spektrem zrakového hendikepu je různý.

A tak někteří nepřemýšlí nad tím, kdo a co si myslí, vezmou hůl a učí se s ní zacházet. Druzí však mají pocit, že hůl je nepřekonatelné stigma, se kterým neumí pracovat. To, že je nošení bílé hole ostuda si ale může myslet i člověk, který má zrakové postižení již dlouhá léta. Je dobře orientovaný v možnostech pomůcek a kompenzačních metod pro zrakově postižené, ale má v sobě takový přístup k hůlce, která doprovází nevidomé již po staletí.

Zajímavým myšlenkovým pochodem je, že takový člověk chodí za podpory vodicího psa, ale i v ruce drží krátkou signalizační hůl. Pro takového jedince vodicí pes ostuda není, ale pohybovat se pomocí dlouhé hole ano. Pes je roztomilý, ale hůl je příčinou studu. V konečném efektu hůl i pes přitahují pozornost okolí, a tak člověk může mít pocit ztráty anonymity.

Vidíme tedy, že postoj a názor na bílou hůl se může různit. Nebezpečí v těchto myšlenkách spatřuji v tom, že pokud bude kolovat názor, že nošení bílé hole je ostuda, že se může stát, že někteří zrakově postižení k bílé holi nedospějí, ani nezkusí s ní chodit, a tak si znemožní další seberozvoj.

Určitě má každý z nás svůj názor a vhled na život, ale spíše bych brala ohled na ty, kteří by mohli moje slova brát vážně, a tak bych tato tvrzení pronášela s nadhledem, rozmyslem a jistou dávkou diplomacie s doplněním toho, že je to pouze můj názor, který se nemusí shodovat s většinou, aby v důsledku nikomu neublížily.

V teen věku

V období dospívání se mění názory, postoje a vše v životě teenegera je takové chaotické. A tak i zcela nevidomí prochází různými stavy odmítání hole, stydění se za svůj hendikep či popírání jiných skutečností. Což je pochopitelné vzhledem k raným zkušenostem a vlivem hormonů a všeho, co člověk v takovém věku cítí a s čím bojuje. Racionalita jde bohužel stranou a člověk dá více na názor jiných, je pro něj důležité víc to, co si myslí okolí než kladný postoj sám k sobě. A tak se jedinec pere s předsudky, sám se sebou, se svým hendikepem. Ale s přibývajícími roky a zkušenostmi tyto nezralé názory přehodnotí a zjistí, co je v životě určující a důležité.

Já sama v době puberty a dospívání hůl neměla, i když zpětně vím, že bych ji ocenila. Dnes vím, že by mi byla pomocníkem, ale tehdy bych ji určitě nechala doma… Raději bych bloudila a snažila se vykoukat vše, co by šlo. Protože bych jistě nechtěla, aby mě lidé viděli s holí, když na některých místech ji nenosím. Taky by mě obtěžovaly dotazy, proč najednou nosím hůl, na co si hraju, a bála bych se posměšků stran vrstevníků.

Totožné situace jsem zažívala při nošení silných brýlí. Často jsem slýchala o nošení popelníků, že nosím dna od půllitrů aj. Brýle jsem sundat nemohla, tak jsem vymýšlela, jak minimalizovat přímý styk s lidmi. Není to tak, že bych se stranila, neboť to nebylo možné. Byla jsem zvyklá si vše vyřizovat sama, být co nejvíce samostatná. Ale měla jsem vždy obavy, jak se na mě lidi budou dívat, když mám takové dioptrie a těžké a silné brýle.

A tak jsem velmi často koukala do země či na jinou stranu, sklápěla pohled s tím, že si nikdo brýlí nevšimne. Občas jsem požádala třeba ve frontě při nákupech, zda mi kamarádka objedná a já jí potom dám peníze, abych nemusela říkat objednávku přímo osobě tváří v tvář. Nechtěla jsem přijít do přímého kontaktu a upřít pohled s brýlemi na konkrétního člověka. Když jsem se měla seznámit s někým novým, tak opět nastaly obavy z toho, že první bude údiv nad tím, proč mám tak silné brýle, který bude následovaný tím, když mám tak tlusté brýle, proč tedy nevidím jako normální lidi, k čemu mi tedy ty brýle jsou?

Na střední škole jsem měla naštěstí velmi tolerantní spolužáky, kteří si záhy zvykli na žačku, která špatně vidí, a tak jsem se zdržovala hlavně v jejich přítomnosti, aniž bych měla potřebu poznávat nové lidi. Emoce a strach z jinakosti dokážou pořádně člověku s hendikepem zamotat hlavu a znemožní mu situaci racionálně vyhodnotit. Proto je žádoucí mít místo, skupinu, prostor, kde bude člověk své pocity a rozpoložení moci sdílet, aby se mohl podělit a zjistit, že v řešení těchto náročných situací není sám.  Autor: Linda Albrechtová

Zdroj: www.blindicka.com

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa zvířat

Polární medvědi mají ve skutečnosti větší problém s přehříváním než se zimou. I ve velmi chladném počasí se mohou při běhu lehce přehřát. Jejich kožešina izoluje tak dobře, že je problém ledního medvěda zachytit termovizí.

Pranostika

Čistý nový Měsíc v říjnu slibuje pěknou vinnou žeň.

Rady našich babiček

Ovoce jako čerstvé uchováme na vánoční stůl, když je v létě uložíme do proutěného kose a zavěsíme do studny, asi půl metru nad hladinu. Pozor - pouze tam, kde hladina nekolísá. Lze uchovat i meloun apod.

Nabídka pro čtenáře

Grisham John – Firma

Mladý právník je po skončení studií na Harvardské univerzitě naverbován memphiskou právní firmou Bendini – Lambert – Locke, která se specializuje na daně. Jedná se o malou firmu s asi 40 právníky, která má ale velmi bohatou a početnou klientelu. Mitch se tedy do Memphisu přestěhuje i se svou ženou Abby. Zpočátku je jeho pracovní doba velmi vyčerpávající, pracuje přes 70 hodin týdně. Má však slíbeno, že jakmile si vybuduje klientelu a bude úspěšný (vydá hodně faktur klientům), může se z něho stát velmi bohatý partner firmy.

Pro začátek dostane Mitch od firmy Mercedes a výhodný úvěr na skvělý domek v dobré čtvrti. Brzy na to se však ve firmě objeví první mrtví. A po zkoumání historie firmy se Mitch dozví, že mrtvých už zde bylo více. Podivná úmrtí se vždy týkala právníků, kteří se rozhodli z firmy odejít. Zanedlouho Mitche osloví taky FBI, která mu sdělí, že firma nepřichází k vysokým ziskům jen legální cestou a že v ní mizejí lidé za podivných okolností. Mitch náhle stojí na rozcestí, zda před zločinem zavřít oči a být bohatým právníkem nebo pomoci spravedlnosti odhalit všechny nelegální praktiky této memphiské firmy. V roce 1993 natočil podle Grishamovy knihy americký režisér Sydney Pollack stejnojmenný film. Hlavní role ve filmu hrají známí herci Tom Cruise, Gene Hackman a další.

Literární okénko

Guillaume Apollinaire – Ocúny

Podzimní pastviny jsou krásné na pohled
Krávy co pasou se, spásají zvolna jed
To ocún kvete tam - má zbarvení tvých víček
Pod tvýma očima je tmavý půlměsíček
I ten je zbarvený jak ocúnový květ
I já z tvých očí spásám celý život jed

Hle školáci sem jdou jdou v rámusu a křiku
Jdou v dlouhých zimních foukají harmoniku
A ocún trhají který se podobá
Všem ženám na světě a je jak víčka tvá
Do nichž jak do lístků zběsilý vichr duje

Pastevec písničku si něžně pobrukuje
Zatímco krávy už navždycky opouštějí
Tu velkou pastvinu i zhoubné květy její


Výročí

V měsíci říjnu oslavili narozeniny Marie Kaniová, Marcela Machovičová, Ota Pačesová a Lenka Klemerová, svátek pak Beata Adamcová-Vašíčková a František Eliáš. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Co nám chutná

Kuře na houbách

Suroviny

1 kuře, 60g másla, 4 plátky slaniny, 1 velká cibule, sůl, 200g očištěných hříbků nebo žampionů, sladká paprika.

Postup

Kuře rozdělíme na porce, vykostíme, osolíme, posypeme mletou paprikou. Alobal potřeme máslem. Na každou porci kuřete položíme plátek slaniny, 2 kolečka cibule a obložíme houbami. Položíme ořech másla a alobal zabalíme. Pečeme 1 a 1/2 hodiny. Podáváme s dušenou rýží a zeleninovým salátem.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením


(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)