Obsah stránky
Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.
Milí čtenáři Paprsku ze tmy, jsem moc ráda, že vás mohu oslovit v novém roce 2017. Věřím, že jste vánoční svátky, Silvestra i Nový rok prožili všichni ve zdraví a spokojenosti. Nyní již máme leden a je třeba do nového roku vykročit tou správnou nohou, abychom byli všichni zdraví, měli dobrou náladu a kolem nás panovala pohoda. K tomu můžeme přispět optimismem a povzbuzením pro jiné, méně šťastné. Budu vám všem držet palce, ať se daří vám i vaším blízkým. Ať se vám všechno povede a setkáváte se jen s dobrými a vstřícnými lidmi. Budu ráda, když se u našeho časopisu budeme setkávat pravidelně každý měsíc a když mi i vy mi budete posílat příspěvky, články a podněty, které do něj ráda zařadím. Letošní leden, který byl ve znamení mrazů dlouho nevídaných, byl čtvrtým nejstudenějším za dobu, kdy se teploty v Česku měří (to je zhruba 240 let), a vůbec nejstudenějším za posledních 77 let. Protože denní teploty mohou vystoupit nad nulu a protože země je zmrzlá zhruba do 50 centimetrů, mrznoucí srážky budou na vozovkách i na chodnících i nadále umrzat a vytvářet ledovku. Situace je horší na silnicích ošetřovaných solí. Každá další přeháňka nasolení zředí a silnice znovu namrzá. Obce ani další vlastníci se o chodníky příliš nestarají, proto buďte opatrní při chůzi. Zvláště vy, kteří se pohybujete s pomocí hole či berle. Průměrná lednová teplota byla letos minus sedm stupňů, dlouhodobý normál je přitom minus 2,8 stupně. V Praze bylo letos už 23 ledových dnů, to znamená dnů, kdy teplota nevystoupila nad bod mrazu. Příčinou lednových nízkých teplot je vpád chladného vzduchu od severovýchodu a převážně inverzní počasí. Nejstudenější leden byl v roce 1779, a to mínus 9,3 stupně. Po něm následoval rok 1838 s mínus 9,2 stupni, rok 1940 s mínus 8,8 stupni a nakonec rok 2017 s mínus 7 stupni. V neděli 1. ledna jsme kromě Nového roku oslavili také Den obnovy samostatného českého státu. 12. 1. byl Mezinárodní den manželství a 27. 1. Mezinárodní den památky obětí Holocaustu. Úplněk nastal 12. 1. ve 12.33 hodin. V měsíci únoru bude úplněk 11. 2. v 1.32 hodin.
Jana Rzepecká
Nechcete při každém náznaku onemocnění běžet do lékárny a kupovat kvanta chemických léků za hříšné peníze? Naštěstí se dají snadno nahradit. Zde jsou osvědčené bylinné směsi, se kterými zaženete kdejaký bacil! Je to trochu paradox, ale některé kupované medikamenty nadělají víc škody než užitku. Ostatně o tom vás snadno přesvědčí výčet vedlejších účinků. Proč to tedy riskovat, když můžete využít sílu bylinek a být zase jako rybička? Tohle funguje na výbornou.
Rýma a nachlazení: Jednu lžíci lipového květu či heřmánku spařte 1/4 litrem vařící vody, nechte deset minut odstát, poté sceďte. Na ochucení můžete přidat citrónovou šťávu s medem. Několikrát denně vypijte šálek teplého léku a brzy se vám uleví.
Viróza: 2 díly lipového květu, 2 díly černého bezu, 1 díl podbělového květu, 1 díl mateřídoušky a 1 díl květů divizny. Tři lžíce smíchaných bylin přelijte 1/2 litrem vody a přiveďte k varu. Nechte deset minut louhovat. Čaj popíjejte vlažný, asi litr denně.
Chřipka: Připravte si 20 gramů máty peprné, 20 gramů černého bezu, 20 gramů lipového květu a 20 gramů heřmánku. Polévkovou lžíci směsi zalijte 1/2 litrem vroucí vody, přikryjte pokličkou a nechte pár minut odstát. Dejte si šálek ráno, v poledne i večer. To vás postaví na nohy!
Angína: Smíchejte 20 gramů tužebníku jilmového (lidově se mu přezdívá chlapice), 20 gramů černého bezu a 20 gramů lipového květu. Při přípravě postupujte jako v předchozím případě, stejné je i dávkování.
(na internetu vyhledala Dana Ťukalová)
Zdravím všechny, kdo tu a tam cestují vlakem a bývají nuceni trávit nějaký čas na Hlavním nádraží Ústí nad Labem - ať už kvůli přestupu, anebo proto, že mu (jako dnes mně) ujel vlak před nosem. Čekání už nemusíte trávit jen postáváním na peróně nebo sezením na studených kovových lavicích v hale. Můžete si zajít do Café Nádražka. Nachází se vpravo za třetím nástupištěm směrem k Labi. Je to větší místnost v podobě písmene L s několika stolečky a židlemi, jeden stolek s popelníkem stojí i venku přede dveřmi - v létě jich tam možná bude víc.
Vpravo od vchodu je pult, u něhož si můžete objednat občerstvení. Mají tu několik druhů kávy, včetně té bez kofeinu, nabídli mi i kakao, svařák či něco ostřejšího. Za sklem jsem zahlédla nějaké zákusky. V teple tak můžete příjemně strávit nudné čekání na další spoj. Nádražka je tu i pro ty cestující, kteří by si chtěli vzít kávu do vlaku. Víčka, cukr a míchátka leží na samostatném stolku vlevo, ale když požádáte, obsluha vám ochotně pomůže. Café Nádražka je otevřeno ve všední dny od 8,00 do 19,00, v sobotu od 9,00 do 18,00 a v neděli od 12,00 do 18,00. Příjemné cestování s voňavou kávou přeje
Stáňa Krajíčková
Z pražské komunity neslyšících katolíků se v lednu stala nová farnost. Společenství neslyšících katolíků v Česku čítá asi 30 až 40 lidí, aktivní jsou i v dalších městech, v Praze se jim však dostane stálého duchovního vedení. Slavnostní mši při příležitosti jejího zřízení 8. ledna sloužil v kostele sv. Prokopa ve Stodůlkách biskup Václav Malý, uvedlo pražské arcibiskupství. V Praze se má v květnu konat setkání neslyšících katolíků z celé Evropy.
Komunita neslyšících katolíků může zapadat mezi skupiny cizojazyčné, neboť používá svůj společný jazyk, znakový. Její počátky sahají do roku 2012, kdy neslyšící katolíci požádali o duchovní vedení polského kněze Stanislawa Góru, který působí v ČR od počátku 90. let. S prací s neslyšícími má zkušenosti od roku 1996. Má k dispozici dvě pastorační asistentky, z nichž jedna tlumočí do znakové řeči. Kněz, který by ovládal znakový jazyk tak, aby v něm mohl zpovídat, v Česku zatím není. Tlumočník je proto také vázán zpovědním tajemstvím. Informace o pražském společenství jsou na webu www.neslysicikatolici.cz
Zdroj: www.ruce.cz
Senát Parlamentu ČR je ústavní institucí, která spolu s Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR vykonává moc zákonodárnou. Naplňuje přitom pravomoci dané Ústavou ČR a některými běžnými zákony. Senát Parlamentu ČR je složen z 81 senátorů, přičemž každé dva roky probíhají volby do 1/3 Senátu. Na ustavující schůzi, která se koná po každých pravidelných volbách, jsou pak senátoři zvoleni do výborů, komisí a delegací. Současně se senátoři sdružují do senátorských klubů, které jsou zakládány s ohledem na stranickou příslušnost senátorů.
Přestože byl mráz, našli se odvážlivci, kteří se s naším klubem vypravili na svátek Tří králů prohlédnout betlémy v prostorách Senátu ČR ve Valdštejnském paláci na Malé Straně. V celkem malém prostoru bylo umístěno poměrně dost betlémů z různého materiálu, a to i betlémy, které se pohybovaly po spuštění tlačítkem. Mezi nejzajímavějšími exponáty patřil korálkový či vystřihaný betlém, nově také betlemářské medaile. Ke zhlédnutí byla řada i restaurovaných exponátů, a to z domácí i zahraniční umělecké dílny. Vše bylo doplněno obrázky dětí ze soutěže „Betlém“ z minulého roku. Byla to příjemná a milá výstava. Po zhlédnutí výstavy jsme se vypravili do informačního centra Senátu, kde jsme se osvěžili kávou či čokoládou z automatu za lidovou cenu 6,- Kč. Po občerstvení se dostavila naše průvodkyně budovou Senátu.
A nyní k samotnému paláci. Valdštejnský palác je objekt v Praze na Malé Straně, jedna z nejvýraznějších staveb českého raného baroka a v současné době sídlo Senátu Parlamentu České republiky. Součást komplexu Valdštejnského paláce tvoří také Valdštejnská zahrada a Valdštejnská jízdárna. My jsme šli na prohlídku prvního patra Valdštejnského paláce. Do zahrady se můžeme podívat v jarních měsících. V zimě jsou všechny sochy v zahradě zahalené, aby je mráz a sníh nepoškodily.
Prohlídka začínala v Hlavním sále. Sloužil k zasedání Senátu po dobu přestavby bývalé konírny na sněmovnu. V Hlavním sále zpodobnil malíř Bacio di Bianco Albrechta z Valdštejna jako boha Marta na válečném voze (freska na stropě). V současné době slouží tento sál pro pořádání kulturních a společenských akcí. Další místností byla Rytířská síň. Tento prostor sloužil jako audienční síň. V popředí sálu se honosí krbová kamna s jezdeckým obrazem Albrechta z Valdštejna z roku 1631. Původně zde byla kachlová kamna, vedle kterých seděl na trůně vévoda Albrecht a přijímal zde své hosty k audienci. Zajímavostí jsou tapety vytvořené z telecí kůže s tlačenými motivy květů, plodů, ptáků a hmyzu. Převládají barvy modrá a zlatá, erbovní barvy valdštejnského rodu. Síň je v současnosti využívána pro reprezentaci při významných státních návštěvách. Další místností je předpokoj s krásnými benátskými zrcadly vyrobenými na ostrově Murano v 18. století. Také lustr byl vyroben v Itálii. Nad krbem visí obraz císaře Ferdinanda III. Habsburského. Je zde umístěna mimořádně vzácná truhla, vyrobená v Itálii kolem roku 1600. Vstoupili jsme do další místností s kruhovým půdorysem a freskami bohatě zdobenou klenbou. Bohatá štukatura klenby je chloubou raně barokní pražské architektury. V této místnosti je též vyobrazen příběh inspirovaný knihou Ovidiových Proměn Čtvero věků. Mně osobně se tato místnost líbila nejvíce, spolu s mytologickou chodbou, kterou jsme prošli ke hlavnímu schodišti a sešli do zasedací síně Senátu. Tou je bývalá konírna. Zde byla naše prohlídka ukončena.
Naplněni informacemi o rodu Valdštejnů jsme opustili prostory Valdštejnského paláce a vydali se na Malostranské náměstí, kde jsme poobědvali za slušnou cenu v restauraci na Fakultě matematiky UK. Po obědě jsme již mířili ke svým domovům. Překvapení nás ještě čekalo na Malostranském náměstí, kde probíhal průvod Tří králů za zvuku bubnů a dechových nástrojů a přítomnosti tří živých velbloudů. Setkání bylo milé a příjemné. A těšíme se na další. Tentokrát bude v místnostech kanceláře prezidenta republiky.
Ota Pačesová
v 18 hodin se v Katedrále svatých Víta, Václava a Vojtěcha v Praze konala slavnostní mše u příležitosti výročí 725 let od narození Elišky Přemyslovny. Svatovítská katedrála je nejvýznamnější český katolický kostel a dominanta Pražského hradu. Od 10. století v něm sídlí biskup pražské diecéze, roku 1344 povýšené na arcidiecézi. K dostavbě západní části s lodí a dvouvěžovým průčelím došlo až po 500 letech, od roku 1873 a slavnostně byla dokončena roku 1929. Součástí katedrály je celá řada významných uměleckých a kulturních památek z různých staletí. Pozvání zaslal Nadační fond Elišky Přemyslovny.
Mobilní aplikaci Záchranka si již stáhlo více než 280 000 uživatelů. V případě nouze si jejím prostřednictvím mohou přivolat Zdravotnickou záchrannou službu, která je automaticky informována o jejich poloze. Na konferenci INSPO 25. března 2017 v Kongresovém centru Praha autoři aplikace představí její vylepšení, které umožní neslyšícím v rámci tísňového volání specifikovat své zranění bez nutnosti hlasové komunikace.
Kromě přednášky bude na konferenci taky stánek, kde návštěvníci uvidí, jak se aplikace používá pro nevidomé a pro neslyšící. Budou si moci taky zkusit resuscitaci pod dohledem zkušeného záchranáře. Účast na konferenci je za symbolický poplatek 300 Kč (platí se u prezence), který zahrnuje i průběžné občerstvení a oběd a sborník na CD. Účastníci, kteří mají průkaz TP, ZTP nebo ZTP/P, zaplatí pouze 200 Kč, pro osobní asistenty je účast zdarma. Stejně jako v minulosti bude zajištěno tlumočení do českého znakového jazyka a simultánní přepis mluvené řeči na plátno ve všech sálech. Neslyšící účastníci tak nebudou odkázáni pouze na jednání v jednom sále. Simultánní přepis budou moci sledovat kromě plátna také na tabletech, které jim budou zapůjčeny. Tablety mohou využít také slabozrací účastníci, kteří na nich budou sledovat prezentaci promítanou na plátno.
Za tři týdny od zahájení registrace již má pořádající BMI sdružení více než 250 přihlášek, doporučuje proto nenechávat registraci na poslední chvíli, protože po naplnění kapacity sálu bude registrace ukončena. Zájemci o účast se mohou přihlásit prostřednictvím formuláře na https://goo.gl/forms/40swCCxmfAXigZR92. Více informací o konferenci je na www.inspo.cz.
Zdroj: www.ruce.cz
Sdružení českých spotřebitelů připravilo díky podpoře Nadačního fondu vzdělání ČSOB projekt "Vzdělávání ve finanční gramotnosti pro neslyšící a nedoslýchavé", jehož cílem je zpřístupňování spotřebitelských informací zdravotně postiženým občanům – osobám se sluchovým postižením.
Po konzultacích s odborníky z Deaf Friendly – překladateli a tlumočníky do znakového jazyka zvolilo jako nejvhodnější formu technického řešení zpřístupnění informací prostřednictvím přetlumočení textů do znakového jazyka, nahrávaných na video, a jejich zpřístupnění prostřednictvím prohlížeče Deaf Friendly.
Projektová manažerka projektu Lenka Bergmannová k tomu říká: „Pro ty neslyšící, kteří se dorozumívají pouze znakovým jazykem, jsou složitější textové informace pro naprostou odlišnost gramatiky a slovní zásoby znakového jazyka v podstatě nesrozumitelné, proto je jejich přetlumočení do znakového jazyka ideální.“ Vzhledem k tomu, že SČS se zprostředkování informací pro neslyšící věnuje již od roku 2012 a těchto „překladů“ je více než desítka, připravilo speciální stránku na webových stránkách SČS Rady pro neslyšící, kde jsou tato videa i texty umístěny. V rámci projektu CSOB se sdružení věnovalo dvěma důležitým tématům.
Prvním tématem jsou „Smlouvy v denním životě (smlouvy a rizika při jejich uzavírání)“, věnující se typům smluv, jejich formám, možným rizikům při jejich uzavírání.
Druhé téma „Naše dluhy a jejich dopady (aneb následky nepromyšlených půjček)“ popisuje zdravé a nezdravé zadlužování, sestavování osobního a rodinného rozpočtu, typy půjček, čeho se vyvarovat při uzavírání smluv o půjčce.
K těmto dvěma tématům, přeložených do českého znakového jazyka vydalo SČS i tištěné publikace v rámci edice Průvodce pro spotřebitele, které jsou k dispozici v elektronické podobě na stránkách SČS. V tištěné podobě budou dále distribuovány organizacím osob se zdravotním postižením.
Zdroj: http://p12.helpnet.cz
Od konce roku 2016 jsou v provozu stránky Mapa bariér (www.mapabarier.cz). Stránky mají za cíl pomoci uživatelům s pohybovými potížemi, kteří se potýkají s architektonickými bariérami.
Projekt Mapa bariér slouží dvěma skupinám uživatelů. První skupinou jsou uživatelé z řad jednotlivců, institucí a firem, kteří potřebují odstranit bariéru ve svém objektu nebo ti, kteří chtějí realizovat stavbu, přestavbu apod., a to tak, aby odpovídala zákonným požadavkům a potřebám pohybově postižených. Pro ně jsou na stránkách zveřejněny právní normy řešící problematiku bezbariérového užívání staveb (stavební zákon, vyhláška o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb – tzv. bezbariérová vyhláška, apod.)
Stránky dále přinášejí komentáře k bezbariérové vyhlášce s praktickými radami a ukázkami konkrétních dobrých i nevhodných řešení (včetně plánků, 3D modelů a fotografií). V adresářích jsou kontakty na odborníky, kteří mají zkušenosti s podobnými řešeními, a kontakty na firmy, které vyrábějí nebo dodávají technické prostředky pro překonávání bariér.
Druhou skupinu tvoří lidé, kteří se potkávají s nějakou bariérou (např. nevhodně upraveným vstupem do veřejné instituce, chybějícím nájezdem na chodník nebo zastávku hromadné dopravy, nevyhovující toaletou, chybějícím místem na parkování, atd.). Pro ně je připravena mapa, do které mohou bariéru zaznamenat. Vyfotografují problematické místo a do mapy zaznamenají bod, kde se překážka nachází, popíší, v čem bariéra spočívá, vloží pořízené fotografie. Dále mají možnost předat administrátorovi projektu doplňující informace, např. komu patří objekt s bariérou, informace o proběhlých jednáních s majitelem objektu apod. Administrátor se následně pokusí pomoci s odstraněním bariéry.
Stránky Mapa bariér vytvořil a provozuje spolek Neposedíme z.s. Projekt byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu ČR z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
Zdroj: http://p12.helpnet.cz
Překlad zákona o komunikačních systémech neslyšících a hluchoslepých osob do českého znakového jazyka vznikl na Masarykově univerzitě v Brně. Tým Oddělení vizuální komunikace Střediska Teiresiás MU jej vytvořil ve formátu hybridní knihy třetí generace.
Jedná se o speciální publikační formát, který obsahuje text v psaném (českém) jazyce + text/video v (českém) znakovém jazyce + zvukový záznam mluveného (českého) jazyka. Materiál je dostupný na stránkách Střediska Teiresiás.
Vedle toho vznikl také samotný záznam jen ve znakovém jazyce, který najdete na odkazu na YouTube, resp. při zadání vyhledání textu "Zákon o komunikačních ...".
Zdroj: http://p12.helpnet.cz
Podání žádosti o starobní důchod bývá zpravidla jednorázovou záležitostí. Jak žádat o důchod bod po bodu shrnuje stručný návod s 20 praktickými radami, co udělat a nač nezapomenout. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) v průměru ročně obdrží 81 tisíc žádostí o starobní důchod a 33 tisíc žádostí o předčasný starobní důchod.
Co se doporučuje udělat před samotným sepsáním žádosti, jaké doklady se k ní předkládají a na co by se měl novopečený důchodce zaměřit. Na tyto opakující se dotazy každý den odpovídají odborníci na okresní (v Praze Pražské, v Brně Městské) správě sociálního zabezpečení.
Příručka budoucího důchodce je k dispozici v elektronické podobě na webových stránkách ČSSZ, v tištěné podobě bude brzy zdarma k dispozici na OSSZ. Vysvětluje podmínky nároku na důchod, způsob jeho výpočtu a výplaty, postup při podání žádosti o důchod. Obsahuje také tabulku důchodového věku a doby pojištění potřebné pro starobní důchod. Nechybí v ní ani důležité kontakty. V její příloze jsou uvedeny konkrétní číselné údaje a příklady výpočtů důchodu pro rok 2017.
Žádost o důchod můžete podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. Později je to možné kdykoliv. Podat žádost o důchod je možné kterýkoliv úřední den, není nutné se předem objednávat. Ten, kdo si však chce sjednat konkrétní termín, má možnost využít službu online objednávání na webu ČSSZ. Počítejte s tím, že sepsání žádosti zabere nějaký čas. Jde o časově náročný úkon, při němž je třeba uvést a ověřit mnoho údajů, např. také to, zda jste pracovali v zahraničí, jestli máte exekuci nebo jste v insolvenci, nebo jestli pobíráte důchod od jiné instituce apod.
Další důležité informace pro ty, kteří přemýšlejí o odchodu do starobního důchodu, najdete na webové adrese http://p12.helpnet.cz/aktualne/odchod-do-duchodu-je-dulezity-zivotni-krok-je-vhodne-se-na-nej-pripravit
Národní rada osob se zdravotním postižením ČR zaznamenává množící se dotazy a stížnosti na nárůst doplatků pro uživatele inkontinenčních zdravotnických prostředků, a to pojištěnce všech zdravotních pojišťoven v ČR. Protože se jim od prodejců či distributorů nedostává žádného vysvětlení, NRZP ČR připravila informaci, jak mají uživatelé postupovat.
Společným jmenovatelem všech těchto podnětů je informace, kterou tito pojištěnci dostali od "svého" prodejce, či distributora těchto pomůcek. Ten jim sděluje, že „byl od 1. 1. 2017 vydán nový předpis a inkontinenční prostředky, které už léta používají, jsou nyní s větším, či menším doplatkem“. Žádné další, bližší vysvětlení jim však již prodejci neposkytují. Následně od těchto pojištěnců inkasují pro ně poměrně značné částky jako doplatek za pomůcky, které jsou nuceni neustále využívat a bez kterých se v žádném případě neobejdou. Za stejné pomůcky, které měli dříve plně hrazené z veřejného zdravotního pojištění.
Zájemci o více informací naleznou návod a postupy, jak se orientovat v aktuální situaci na trhu s inkontinenčními pomůckami na adrese http://p12.helpnet.cz/aktualne/jak-postupovat-pri-uhradach-inkontinencnich-pomucek-od-1-ledna-2017.
Na adrese http://p12.helpnet.cz/osoby-se-zdravotnim-postizenim/dalsi-slevy-pro-ozp najdete přehled organizací a institucí v Praze poskytujících osobám se zdravotním postižením slevy nebo vstup zdarma. Slevy se týkají: divadel, galerií, kin, muzeí, ostatní kultury, sportu, energií, automobilu, služeb, telefonování, dopravy a ostatních služeb. Některé služby, jako např. telefonování a doprava, platí pro celou republiku.
Společnost Artefaktum-cz a Centrum pro zdravotně postižené Libereckého kraje o.p.s. vyhlašuje v rámci XIV. ročníku projektu Tvoříme duší XII. ročník celostátní soutěže O Ceny Modrého slona. Jedná se o soutěž pro zdravotně postižené a jejich přátele, která probíhá v 10 kategoriích:
- malba – keramika – fotografie - textilní tvorba - kombinovaná technika (např. ruční práce, koláže ..) - literární tvorba - divadlo (např. malé formy, loutkoherectví ..) – tanec - hudební tvorba (např. hudební přednes, skladba, ..) - jiné formy zajímavé umělecké tvorby (např. řezbářství, umělecké zpracování skla, ..).
Projekt "Tvoříme duší" se stal součástí kulturních tradic, ve kterých ARTEFAKTUM-CZ s Centrem pro zdravotně postižené Libereckého kraje o.p.s. představuje široké veřejnosti tvůrčí činnost osob se zdravotním postižením a jejich přátel. Tito tvůrci se projevují velmi zajímavou tvorbou, která člověka vede k hlubšímu zamyšlení a pohlazení na duši.
Vyvrcholením této soutěže bude slavnostní vyhlášení Cen Modrého slona 2017 v sobotu 17. 6. 2017 od 13 hodin za účasti všech partnerů projektu. Nad soutěží převzala patronát řada významných osobností naší kultury, které aktivně pomáhají při realizaci. Setkání se stala vyhledávanou událostí i pro širokou veřejnost. Soutěž o Ceny Modrého slona vytváří mimořádnou možnost pro všechny partnery, kteří se chtějí aktivně zapojit do vytváření nových kulturních tradic v ČR. Podrobné informace na: www.czplk.cz, www.artefaktum-info.cz.
Zdroj: www.helpnet.cz
Váha kostí je překvapivě malá. Kosti tvoří pouze 12 % váhy vašeho těla.
Lednová zima i na peci je znát.
Listopadové sněžení neškodí vůbec osení.
28. ledna začíná podle čínského horoskopu Rok kohouta. Ohnivý Kohout patří v čínském horoskopu mezi nekonfliktní, dobrosrdečná, ale někdy i silně egoistická znamení. Tento rok symbolizuje především vítězství a úspěchy, kterých bude v průběhu roku dosaženo díky píli, trpělivosti a tvrdé práci. Ohnivý Kohout přináší klid rodinných a soukromých vazeb, talent, dobrodružství, objevování a překonávání nových výzev. Rok ohnivého Kohouta bude intenzivní a mocný, pokud jde o posun vpřed. Chcete-li uspět, držte se osvědčených a praktických cest k úspěchu spíše, než riskantních podniků a záměrů. V roce Kohouta budou sklízet úspěchy ti, kteří budou uznávat základní kohoutí zásady, tedy budou se držet tvrdé práce, rodinných hodnot a prvotřídních výkonů.
Zdroj: www.spektrumzdravi.cz
Jedné noci se do Čachtic vrátil mladý Jan Kalina. Vrátil se tajně z vandru, protože se doslechl, že jeho sestra zmizela. U matky nalezl opatrovnici ze sousedství, krásnou Maryšu. Krutá paní Čachtic, Alžběta Báthoryová, pro Jana chystala trest za pobuřování, proto se Jan rozhodl dát se ke zbojníkům a svou sestru vypátrat. Zbojníky vedl Andrej Drozd, muž nesmírně silný a hrdý. Nebál se nikoho, ani čachtické paní, ani jejich hajduků a sluhů. Přijal Jana mezi své a slíbil mu pomoc při hledání sestry.
O Čachticích se povídalo široko daleko, že se tam ztrácejí mladá děvčata, že je paní hraběnka týrá a koupe se v jejich panenské krvi. Kdo však vesničanům pomůže usvědčit a potrestat všemocnou vrchnost? Ani místní kněz Jan Ponicenus proti ní nic nezmohl a bál se jí. Dále se dozvídáme o pohnutém osudu hraběnky, který vypráví své tajné nemanželské dceři Eržice. Hraběnka prožila smutný život a svou nespokojenost a vztek si vybíjela na poddaných, aby dosáhla jistého zadostiučinění nad svým neblahým osudem. Jednou se zbojníkům podařilo nasadit na čachtický hrad zvěda. Byl jím zkušený zámečník Pavel Lederer, Janův přítel z vandru. Lederer však zradí a pracuje pro svou novou paní. Náhle je objeveno devět hrobů nevinných dívek, které Alžběta Báthoryová nechala vyhladovět a umučila. Lidé stále více reptají a touží po spravedlivém soudu pro vražedkyni. Když však hajduci zajmou Jana Kalinu i jeho milou Maryšku, zdá se, že osud zbojníků i obětí čachtické paní je zpečetěn.
Když narodí se maličký dar,
Vidění má pod víčky,
Dar slyšení má v něžném oušku,
Dar doteku má v prstíčkách,
Dar chuti pozná v prvním doušku,
Dar vůně v jarních kytičkách.
Maminko, ty k těm darům vkrátku
Dar řeči přidáš nemluvňátku.
V měsíci lednu oslavily narozeniny Jana Kroulová a Jaruška Navarová. Svátek slaví Milena Dohelská, Zora Hádek a Zdeněk Navara. Gratulujeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a radosti ze života.
Neprávem opomíjená celoroční zelenina – kapusta – je zdrojem vitamínů C, K a E, dále kyseliny listové, železa, sodíku, draslíku, fosforu, hořčíku, vápníku a selenu. Vláknina kapusty vyvolává dlouho pocit sytosti, takže je kapusta vhodná i při redukčních dietách.
Suroviny: 500g mletého masa, 1 menší kapusta, 250ml mléka, 1 vejce, 1 cibule, česnek podle obliby, pepř, sůl, mletý kmín, majoránka. Na obalování strouhanka, hladká mouka, vejce, na smažení olej.
Příprava: Kapustu bez košťálu povařte v osolené vodě cca 5 minut, nechte okapat a nasekejte nadrobno. Nakrájenou cibuli osmahněte na trošce oleje. Mleté maso osolte a opepřete, zamíchejte do něj 1 vejce rozkvedlané v mléce, osmahnutou cibulku, mletý kmín a kapustu. Směs ochuťte česnekem, případně i majoránkou a podle hustoty můžete přimíchat strouhanku. Namočenýma rukama zpracujte karbanátky a obalujte je v hladké mouce, rozšlehaném vejci a strouhance. Vložte je do rozpáleného oleje a usmažte z obou stran. Kdo nemá rád smažená a kalorická jídla, může karbanátky péct neobalené, v troubě na pečícím papíru. Zhruba 15 minut z každé strany v troubě na 180°. Vhodnou přílohou jsou brambory nebo bramborová kaše.
Podklad pro tento recept poskytl www.igurmet.cz
Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz