Paprsek ze tmy Leden 2018

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Leden 2018

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

1. ledna 2018 jsme oslavili 25 let od vzniku samostatné České republiky. Ve stejnou dobu vznikla též samostatná Slovenská republika. Československá republika vznikla 28. října 1918, trvala tedy (s přerušením v době druhé světové války) celkem 75 let. Letos v říjnu oslavíme 100 let od jejího vzniku. 1. leden je rovněž Mezinárodním dnem míru. 16. ledna si připomínáme Památku Jana Palacha a 27. ledna Památku obětí holocaustu.

12. a 13. ledna se uskuteční první kolo prezidentských voleb. Jedná se o druhou přímou volbu prezidenta. Předtím volili prezidenta poslanci. Druhé kolo voleb se uskuteční 26. a 27. ledna 2018 v případě, že prezident nebude zvolen již v prvním kole.

Úplňky v lednu byly dva. První 2.1.2018 ve 3.24 hodin, druhý 31.1.2018 ve 14.26 hodin. V měsíci únoru 2018 úplněk nebude.

Jana Rzepecká

Slovo pana tajemníka Bc. Marka Müllera

Vážení členové KPČH,
dovolte mi, abych vám z celého srdce popřál do Nového roku jen to dobré, to jest hodně zdraví, štěstí, lásky a lidí kolem sebe, na něž je možné se spolehnout. To je pro nás všechny jistě nezbytně důležité. V minulém roce nás zastihla smutná zpráva, opustil nás jeden z našich členů a bývalý předseda našeho klubu – Martin Tarčinec. Nikdy na něho nezapomeneme. V roce 2017 se rozhodla ukončit činnost organizátorky klubů Dana Ťukalová. Děkuji jí za všechny kluby, které pro KPČH připravila a přeji jí do dalších dnů hodně zdravíčka a pohody.

Těším se na jakékoli setkání s vámi, ať se uskuteční telefonicky, na pobytu v jižních Čechách či na některé klubové akci. Stále platí to, co jsem vám psal již v Paprsku na podzim. Jsem vám k dispozici na telefonu či e-mailu

Váš Marek Müller

O čem přemýšlíme

OSN schválila 23. září jako Mezinárodní den znakového jazyka

Ke schválení tohoto významného dne došlo 16.11.2017. Prvním Mezinárodním dnem znakového jazyka bude 23. září 2018 jako součást Mezinárodního týdne neslyšících. V roce 1951, 23. září, byla založena Světová federace neslyšících (WFD). Jejím hlavním posláním bylo prosazování práv neslyšících a pomoc při jejich realizaci. Mezinárodní týden neslyšících byl poprvé slaven v září 1958. Soustředil se na pomoc neslyšícím v jejich každodenním životě.

Unikátní znakokniha – vynález liberecké knihovny

Znakokniha odhalí neslyšícím tajemství Českého ráje. Oblíbená dětská kniha „Český ráj a jeho tajemství“ autorky Lucie Seifertové se pod taktovkou Krajské vědecké knihovny v Liberci dočkala převedení do speciální interaktivní aplikace, tzv. znakoknihy. Jde o unikátní počin, který příběhy z kraje zvětralých skal a středověkých hradů zpřístupní i neslyšícím, pro něž je čtení extrémně náročnou disciplínou. Slavnostní křest znakoknihy se uskutečnil ve středu 22. listopadu v obřadní síni liberecké radnice za účasti autorky knižní předlohy, realizačního týmu a hostů z řad neslyšících a nedoslýchavých.

Znakokniha bude k dispozici na webových stránkách knihovny a děti si ji budou moci přečíst díky nově vytvořené webové aplikaci, která bude zobrazovat obrázky, text a vizuální záznam překladu do znakového jazyka. Aplikace bude fungovat online i offline. „Velké poděkování patří autorce předlohy Lucii Seifertové a samozřejmě realizačnímu týmu a sponzorům, bez kterých bychom se neobešli. Znakokniha je slovní novotvar a zcela nová je i naše aplikace. Byla bych ráda, aby sloužila nejen neslyšícím, ale i lidem, kteří sluch mají, protože si na tento typ knihy mohou vytvořit vlastní náhled. Zkrátka nám šlo i o to přiblížit svět neslyšících světu slyšících,“ uvedla ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci Blanka Konvalinková.

Interaktivní kniha příběhů a pověstí z oblasti Českého ráje zavede čtenáře do jednoho z nejkrásnějších zákoutí naší republiky, kde mezi zvětralými skalami rejdí čerti, opuštěné hrady obývají loupežníci a na pořádek dohlíží skřítek Pelíšek. V knížce se objeví zámek Humprecht, hrady Kost, Trosky, Skály, Frýdštejn a řada dalších atraktivních míst. Předlohu Lucie Seifertové, která vyšla jako prostorové leporelo, zpracovali do podoby znakoknihy Petr Hladík (webová aplikace), Karel Redlich (znakový jazyk) a Jan Myšák (kamera a střih).

Zdroj: liberec.cz

Perníkářka

Perníkářka, dívka mladá, středně letá nebo bába,
ta má ráda včelaře, s pečením se nepáře.
Perník peče s velkou chutí, přidat medu, to ji nutí,
koření tam také dá, u rumu též rozum má.

Perníků je tvarů hodně, vejce, domek, také koně,
zdobením jim krásu dává, perník s medem, to je sláva.
Perníkářka, žena sladká, otevírá lásce vrátka
z perníku jí srdce dáme, buďme rádi, že jí máme.

Těm, co pečou perníčky, nejen vánoční, napsala a krásný nový rok přeje všem Jarka Navarová

Klubové aktivity

Poděkování paní Daně Ťukalové

Nedávno jsme se dozvěděli nemilou zprávu, že paní Dana Ťukalová, organizátorka akcí Klubu přátel červenobílé hole, se rozhodla od Nového roku 2018 ukončit svoji činnost. Pro nás, zrakově i sluchově postižené a další členy a přátele KPČH je to citelná ztráta. Vánoční klubová besídka, doplněná programem se zpěvačkou a teplým obědem, je důkazem toho, že na nás Danuška myslela, sama to také sponzorovala a poděkovala i těm, co přispěli. Paní Dana byla skvělá organizátorka všech akcí, do své činnosti vložila všechny svoje schopnosti, a hlavně své srdce. Přes svůj vlastní těžký handicap se vždy snažila nám všem vyhovět v našich přáních či požadavcích, abychom byli všichni spokojeni, a to se jí téměř vždy s úspěchem podařilo. Nám nezbývá než doufat, že i v budoucnu bude paní Dana podle svých možností nadále spolupracovat. Za všechny účastníky jejích akcí bych chtěla paní Daně za její činnost poděkovat a do Nového roku 2018 popřát všechno nejlepší, hlavně dobré zdraví!

Anica Dvořáková

HELPPES – středisko pro výcvik vodicích psů

Jako organizátorka klubu jsem byla přítomna akce, která se konala 22.9.2017 a doprovázela mě moje vnučka Terezka. Bohužel se k nám nikdo nepřidal. Je to škoda, protože akce byla velmi pěkná. Byla jsem velmi překvapena rozdílnou péčí a výcvikem, než jsem viděla v jiných objektech. Potěšilo mě to a věřím, že v budoucnu si o pejska v HELPPES zažádám. S organizací Helppes velmi aktivně spolupracuje také Městská část Praha 5, na jejímž území se Helppes nachází a jejíž představitelé podporují užitečné aktivity této neziskovky, Za Městskou část Praha 5 se akce zúčastnil radní JUDr. Petr Lachnit, který převzal záštitu nad touto akcií.

Po celý den byl připraven bohatý program pro dospělé i jejich dětské doprovody. K vidění byly jak netradiční ukázky dovedností asistenčních psů i jediného vodícího miniponíka v Evropě. Návštěvníci mohli podpořit výcvik asistenčních, státem nedotovaných psů pro lidi s postižením, dobrovolným vstupným nebo zakoupením originálních reklamních předmětů. Akci provázela moderátorka Patricie Solaříková (známá ze seriálu Ulice jako Tereza) - je velice milá a pejskům v Helppes dost pomáhá, dále Mirek Konvalina a Albín Balát. Patronát nad letošními psími maturanty již tradičně převzali známé osobnosti, které svým benefičním vystoupením přišli podpořit projekt „Pomoc na čtyřech tlapkách“. Účastí překvapil např. Karel Gott, který byl ve výborné kondici a zazpíval živě pět písní, Miro Žbirka se svou kytarou, Marta Kubišová, Bára Nesvadbová, Anička Fialová, Karel Kahovec se skupinou George & Beatovens, Milan Peroutka a mnozí další.

Helppes je profesionální nezisková organizace svého v České republice, která je registrovaným poskytovatelem sociálních služeb. Helppes pomáhá osobám s nejrůznějšími druhy handicapů na jejich cestě k integraci, soběstačnosti a samostatnosti prostřednictvím speciálně vycvičených psů. Helppes poskytuje zcela komplexní soubor souvisejících služeb – od zaškolení žadatele o speciálně vycvičeného psa, přes jeho výuku a proškolení, předání psa a secvičení se psem, až po následný servis po celou dobu aktivní služby psa. Helppes poskytuje všechny své služby pomocí profesionálního týmu nejen odborníků na výcvik psů, ale i pracovníků v sociálních službách s odborným vzděláním pro práci s osobami se zdravotním postižením. Služby jsou poskytovány na základě smlouvy o poskytování sociální služby dle Zákona o sociálních službách a Standardů poskytování sociálních služeb, které odpovídají jak standardům českým, tak standardům mezinárodním, a kladou ty nejvyšší nároky na všechny pracovníky, spolupracovníky i dobrovolníky. Stánky nabízely reklamní předměty. Zisk z toho prodeje šel jen na péči o pejsky. Nesmím zapomenout na výborné občerstvení, které bylo poměrně levné, výborné a vybrané korunky ze zisku darovali prodejci rovněž pejskům. Navrhuji jako námět, pro klubové setkání na jaře 2018 návštěvu HELPPES, abychom se se střediskem a jeho pejsky seznámili blíže.

Dana Ťukalová a její vnučka Terezka

A ještě poslední vzpomínka na léto…

Pobyt v Penzionu KITTY 29.7. – 5.8.2017 v Lučanech nad Nisou

Po příjezdu k Penzionu Kitty nás mile překvapila poloha místa Lučan nad Nisou. Je to na nejvyšším kopci s krásnou krajinou. První písemná zpráva pochází z roku 1623. Město se nachází v nadmořské výšce 598 metrů. Na území žije 1768 obyvatel. A je to v blízkosti Jablonce nad Nisou. Ubytování je jako domek. ale není malý, je tak velký, že se tam vejde dost lidí. V přízemí má tam pár pokojů, pak menší jídelna a velká jídelna a taky je tam bar, kde tam prodává pán správce Penzionu. Ve druhém patře jsou pokoje se sociálním zařízení. Bohužel to není bezbariérové a není nevhodné pro vozíčkáře, protože tam jsou schody. Ale okolí je krásné na procházky a na houby. Byli jsme na výletě na Kozí farmě v Pěnčíně. Na Kozí farmě chovají nejen kozy, ale i různá domácí zvířata. V prodejně je možné koupit i mléčné výrobky. Prohlédnout jsme si mohli i muzeum starších zemědělských strojů (z 1. republiky), prodejnu s bižuterií a korálkárnu, kde se dělají další věci z korálků. Je možné si vyjet i vláčkem okruh Pěnčín – Černá Studnice. Odtamtud jsme se přesunuli do Kittelova muzea na Krásné – Pěnčíně.

Kdo vlastně byl tajemný doktor Kittel? Jan Josef Antonín Eleazar Kittel se narodil 3. února 1704 v Šumburku (dnes Krásná), v horské vísce na pomezí Jizerských hor a Krkonoš. Ve svých 23 letech se oženil s Annou Marií Güntherovou, s níž přivedli na svět 11 dětí. Další výlet byl na rozhlednu Královka. Královka (něm. Königshöhe) je jedna z nejznámějších kamenných rozhleden v Jizerských horách na kopci Nekras (859 m) v katastrálním území Janov nad Nisou, necelý kilometr od obce Bedřichov.

Rozhledně a návrší se dříve říkalo Königova vyhlídka či Nekras. Byla postavena roku 1907, celková výška je 24 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 20,5 metrů a vede na ni 102 schodů. Nahradila původní, dřevěnou věž, které stála na vrcholku v letech 1888 až do roku 1906, kdy shořela. Vedle věže byla roku 1934 postavena horská chata s restaurací a ubytováním. Z rozhledny je za příznivého počasí překrásný výhled na Jizerské hory, Krkonoše, Polsko i Německo, Český ráj, Ještěd a Jablonec nad Nisou. Na rozhlednu lze vystoupit během celého roku.

Také jsme si zajezdili na koni a bylo to báječné. Jinak během pobytu jsme si udělali i výlet po okolí, a to na kamennou vyhlídkovou věž Bramberk, výška 21 m. Jinak se chodilo i na houby nebo ke koupališti. V Penzionu Kitty jsme měli i plnou penzi. Dobře se tam vařilo. Na závěr jsme měli i rozlučkový večírek s hudbou. Po dobu pobytu se nám všem věnovala vedoucí pobytu a místopředsedkyně KPČH paní Hovorková. Byli jsme s pobytem spokojeni. Počasí se nám vydařilo a pršelo jen v noci. Pobyt skončil, rozloučili jsme se a jeli domů. Na shledanou, KITTY a Lučany nad Nisou.

Jiří a Vilma Čubanovi, Zlín

Aktuálně před uzávěrkou

Vzpomínka na Martina

Martin Tarčinec *29. 6. 1977 - +15. 12.

Dne 15. 12. jsem obdržela smutnou zprávu. Zemřel člen našeho předsednictva a náš dobrý kamarád Martin Tarčinec, a to ve věku pouhých 40 let. Zemřel po krátké nemoci, v nemocnici na odd. ARO v Teplicích, na vleklý zápal plic a následné selhání organizmu. Byl předsedou našeho KPČH v letech 2010–2015. Členem předsednictva byl od založení KPČH v roce 2005 až do své smrti. Martin nám bude chybět. Mohu jen potvrdit co něm píše jeho maminka. Sice toho nikdy moc nenamluvil, ale pokud něco řekl, či napsal, vždy to bylo přesné a trefné. Byl to náš věrný druh, který nikdy nezklamal.

Zúčastnila jsem se za náš klub jeho pohřbu 27.12.2017 v Kryrech. Jeho maminka Jarmila napsala velice pěkné "Poslední sbohem" a tak jsem jí poprosila, zda mohu upravit a ve zkrácené úpravě zveřejnit v našem Paprsku. Jaký byl Martin očima své maminky?

Martin se narodil se v červnu 1977 jako druhorozený syn. Osud mu však přichystal dosti těžkou, a ne zcela obvyklou životní zkoušku. Přestože se narodil v termínu a v pořádku, objevily se první zdravotní potíže již v batolecím věku. Nystagmus a světloplachost způsobily, že do školky chodil jen krátce a počínaje 1. třídou opustil Kryry a začal navštěvovat internátní školy. Začínal v Plzni a od 2. třídy až do maturity pobýval v Praze. Proto zde v Kryrech nemá kamarády mezi vrstevníky. Martin prošel Základní školu pro žáky se zbytky zraku v Praze na Malé Straně, Střední odbornou školu pro zrakově postižené v Praze Nových Butovicích a později Obchodní akademii tamtéž. V roce 2002 Martin úspěšně ukončil školní vzdělání maturitní zkouškou. Ve škole prospíval průměrně, trochu mu dělala potíže angličtina, naopak v některých předmětech vynikal, obzvláště v psaní na stroji, výpočetní technice a podobně. Nebyl potížista, pochvaly za příkladné chování a aktivní práci často následovaly. Po definitivním návratu z Prahy bydlel nastálo s rodiči. Pořídil si vodícího psa, fenku labradora Elišku, aby měl nejen pomocníka, ale také kamarádku. Elišce je dnes přes 15, roku, je v psím důchodu. Před rokem nahradila Elišku ve funkci vodícího psa fenka Laja.

Povahově byl Martin typický "rak", introvert, který hodně přemýšlel a spoustu věcí si nechával pro sebe. Naslouchal, mlčel a udělal si svůj vlastní názor. Když něco řekl, tak to bylo přesné a trefné. Rozhodoval se samostatně, aniž by se s někým poradil. Často postavil rodiče před hotovou věc. Na rok a půl se odstěhoval spolu se psem do Vlaštoviček u Opavy, Domu pro zrakově postižené, kde měl svůj samostatný byt, staral se sám o sebe. Jeho představy o práci a přátelství se nenaplnily, a proto se vrátil domů. Stále se chtěl osamostatnit, nebýt nikomu na obtíž. Se svými financemi si také sám hospodařil a spořil, aby se jednou odstěhoval do Plzně, kde měl kamarády a potřebné služby. Martin byl dost citlivý, ale uměl i vybuchnout. Myslel na druhé, nebyl lakomý, měl velmi dobrou paměť.

Byť nevidomý, hrál šachy. Opakovaně se účastnil šachového turnaje zrakově postižené mládeže s mezinárodní účastí v Praze. Jeden čas hrál i s místními šachisty v Kryrech. Martin se zajímal o sport, především o fotbal, fandil plzeňské fotbalové Viktorii. Na internetu sledoval výsledky jak domácích, tak zahraničních mužstev, dělal si zápisky.

V létě Martin neseděl doma. Spolu s LORMem Praha nebo Klubem přátel červenobílé hole se účastnil pobytů v různých koutech republiky. Namátkou Český ráj, Beskydy, Harrachov, Třeboň, Poděbrady, ... Když byla příležitost, vyzkoušel si bowling nebo tandemové kolo. S fenkou Eliškou se účastnil soutěží vodících psů v Helppesu Praha. Rád poslouchal hudbu, mluvené slovo a filmy s komentářem pro nevidomé. V Praze a v Plzni chodil do divadel. Nezapomenutelným zážitkem byl charitativní koncert pro KPČH v Klášteře u Kapucínů při pražské Loretě.

Martin ovládal Braillovo slepecké písmo. Jeho práce s počítačem, internetem, navigací, telefonem, internetovým bankovnictvím byla obdivuhodná. Vyhledal si každé dopravní spojení. Nikdy nevynechal žádné volby, volil dle svého uvážení. Odebíral pravidelně časopis Svět psů a Zoru pro zrakově postižené. Vodicí fenky byly pro něho nerozlučnými kamarádkami o které se sám vzorně staral. Dovedly ho na poštu, do obchodu, k lékaři, do lékárny, na šachy. Martin byl i manuálně zručný. Jeho pletené košíčky z pedigu nebo z hlíny tvarované šachové figurky budí obdiv.

V poslední době velmi často jezdil vlakem do plzeňského TyfloCentra, za společenským vyžitím, za kamarády.

Nechci, aby to vše, co jste dosud slyšeli vyznělo jako jakési vychloubání, ale jde o poznání člověka, který přes těžké zdravotní postižení měl své plány a sny, které už bohužel neuskuteční. Žil a chtěl žít. Když se na to vše dívám zpětně, byl obdivuhodný. Martine, budeš nám tu všem chybět. Tátovi, bratrovi, dvěma psům, ale hlavně mně, své mámě, která už přes slzy nevidí. Elišku dochováme, o Laju se postaráme. Poslední sbohem a odpočívej v pokoji.

Jarmila Tarčincová

Upravila O. Pačesová

Novinky v důchodovém pojištění pro rok 2018

Rok 2018 přinese v oblasti důchodového pojištění řadu změn. Nejen valorizaci vyplácených důchodů a nové parametry pro výpočet důchodů přiznávaných od 1. 1. 2018. Další změny se budou týkat mj. výplaty důchodů v některých případech nebo povinností příjemců důchodu.

Valorizace důchodů. Novela zákona o důchodovém pojištění zakotvuje nový zvýhodněný mechanismus valorizace důchodů. Pravidelné zvýšení důchodů bude proto od ledna roku 2018 výraznější, než tomu bývalo v minulých letech. Procentní výměra všech druhů vyplácených důchodů (tj. starobních, vč. předčasných starobních, invalidních pro invaliditu všech tří stupňů, vdovských, vdoveckých a sirotčích) se zvýší o 3,5 %. Základní výměra stoupne o 150 Kč, tedy ze současných 2 550 na 2 700 Kč.

Změny pravidel pro výplatu důchodu do zařízení sociálních služeb

Změny začnou platit od 1. února 2018. Dotknou se jak provozovatelů, tak klientů i jejich opatrovníků. Proto v těchto dnech Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zahájila rozesílání dopisů s informací o postupu, který je nezbytný pro zajištění bezproblémové výplaty důchodů klientům těchto zařízení. Nová pravidla, nové zásady. Právní úpravu platnou od února příštího roku rozpracovala ČSSZ do nových pravidel a upozorňuje na hlavní zásady (změny), které k nim patří:

  • pouze čtyři typy zařízení poskytující pobytové služby jsou oprávněny vyplácet důchody hromadným seznamem (tj. s převodem finančních prostředků na účet zařízení sociálních služeb), jde o domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem a týdenní stacionáře, která jsou zřízena podle zákona o sociálních službách,
  • zařízení sociálních služeb je pouze zprostředkovatelem výplaty důchodu, je tedy povinno příslušnou částku důchodci vyplatit v den její splatnosti (15. kalendářní den v měsíci), pokud je důchodce ke dni splatnosti důchodu klientem daného zařízení,
  • zařízení sociálních služeb nesmí použít částky důchodu jiným způsobem a příslušné částky, které nebylo možné vyplatit, je povinno do 8 dnů vrátit na účet ČSSZ,
  • výplata důchodu hromadným seznam je přípustná pouze se souhlasem poživatele důchodu (oprávněného) nebo jeho opatrovníka; nově tedy lze tímto způsobem vyplácet důchody i klientům omezeným ve svéprávnosti, kteří mají soudem určeného opatrovníka, pokud opatrovník s tímto způsobem výplaty souhlasí.

Pokud zařízení sociálních služeb není jedním z výše uvedených typů zařízení, nebude již možné v tomto způsobu výplaty důchodů pokračovat. Jejich klienti budou muset ČSSZ požádat o změnu způsobu výplaty důchodu, a to buď v hotovosti prostřednictvím důchodové služby České pošty nebo bezhotovostní výplatou na svůj účet či účet manžela/manželky. I v tomto případě je nezbytná maximální součinnost provozovatelů těchto zařízení, která od 1. února 2018 nebudou splňovat potřebnou podmínku pro výplatu důchodu hromadným seznamem. Klienti těchto zařízení se v žádném případě nemusí obávat, že zůstanou bez finančních prostředků, výplata důchodu nebude zastavena ani přerušena, dojde pouze ke změně jejího způsobu.

Pokud klient o změnu způsobu výplaty důchodu nepožádá, ČSSZ automaticky zajistí výplatu důchodu na adresu zařízení, kterou u něj eviduje.

Zdroj: cssz.cz

Podrobné informace o podmínkách nároku na starobní důchod, jeho výši a výpočtu lze získat také při osobní návštěvě OSSZ, klientského centra pro důchodové pojištění při ústředí ČSSZ nebo prostřednictvím telefonní informační linky 800 050 248.

Zdroj: helpnet.cz

Další důležité změny v roce 2018

Zvýšení minimální mzdy

Vláda schválila návrh předložený ministryní práce Michaelou Marksovou, kterým se od 1. ledna 2018 zvýší minimální měsíční mzda ze současných 11 000 korun na 12 200 korun a minimální hodinová mzda z 66 Kč na 73,20 korun. Konkrétně dochází s účinností od 1. ledna 2018 k navýšení sazby minimální mzdy při stanovené týdenní pracovní době 40 hodin na 12 200 korun měsíčně ze současných 11 000 korun měsíčně. V návaznosti na to se valorizují i nejnižší úrovně zaručené mzdy pro zaměstnance, jejichž mzdy nejsou sjednány v kolektivních smlouvách a pro zaměstnance ve veřejných službách a správě, kteří dostávají plat. Jsou diferencovány podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti vykonávané práce.

Zvýšení příspěvku na zdravotně postižené zaměstnance

Zaměstnavateli zaměstnávajícímu na chráněných pracovních místech více než 50 % osob se zdravotním postižením z celkového počtu svých zaměstnanců se poskytuje příspěvek na podporu zaměstnávání těchto osob formou částečné úhrady vynaložených prostředků na mzdy nebo platy a dalších nákladů. Příspěvkem jsou nahrazovány skutečně vynaložené prostředky na mzdy nebo platy v měsíční výši 75% skutečně vynaložených prostředků na mzdy nebo platy na zaměstnance v pracovním poměru, který je osobou se zdravotním postižením, včetně pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistného na veřejné zdravotní pojištění, které zaměstnavatel za sebe odvedl z vyměřovacího základu tohoto zaměstnance, nejvýše však 9 500 Kč. Jde-li o osobu zdravotně znevýhodněnou, činí maximální výše příspěvku 5 000 Kč. V souvislosti se zvýšením minimální mzdy dojde od 1. ledna 2018 ke zvýšení příspěvku o 800 Kč.

Zdroj: www.ekonomika.eurozpravy.czr

Zajímavosti

Zajímavosti z vesmíru

Hvězda je kosmický objekt takové hmotnosti, že v něm vzplanula termonukleární reakce. Hvězdy mají téměř kulovitý tvar, ve kterém se udržuje gravitace. Hvězdy představují dominantní složku svítící hmoty vesmíru. Gravitačně jsou vázány v galaxiích. Jedna galaxie jich čítá kolem 100 miliard. Zemi nejbližší hvězda je Slunce, vzdálené přibližně 8 světelných minut.

Pranostika

Mnoho sněhu v lednu, mnoho hřibů v srpnu

Rady našich babiček

Když se v pánvi připaluje omastek, je dobré vhodit do omastku bramborovou slupku nebo pár koleček mrkve.

Nabídka pro čtenáře

Solženicyn Alexander – Souostroví Gulag

Autor v knize popisuje vlastní zkušenosti z vyhlazovacích a pracovních sovětských táborů i z vyhnanství. Také uvádí mnohé zkušenosti lidí, se kterými se v průběhu svého zatčení, věznění i vyhnanství setkával. První část je věnována způsobům a formám zatýkání, výslechů a chování tajných policistů a dozorců. Druhá popisuje transporty vězňů do pracovních táborů a věznic poblíž železničních stanic. Koncentračním a pracovním táborům je věnována třetí část knihy. Životním podmínkám, tvrdé práci, chování dozorců i vztahům mezi vězni navzájem.

Část každé kapitoly je věnována ženám. Ve čtvrté části popisuje autor vlastní pocity a prožitky z pracovního tábora. Strach, krutost, nedůvěřivost, lži a zrady, s nimiž se každodenně setkával. Pátá část je věnována zvláštním táborům se zpřísněným režimem, do kterých byli umísťováni hlavně nenapravitelní političtí vězni. V šesté části je Solženicyn propuštěn z vyhnanství a po návratu do společnosti se setkává s odstupem, odmítáním a pohrdáním ostatních lidí. Poslední část je věnována hlavně vývoji politické situace v SSSR od doby Stalina po Chruščova a jejich porovnání. Tato kniha je celá velmi poučná, protože od demokracie k totalitě bývá často pouhý krůček. Je psána velmi působivou a srozumitelnou formou.

Literární okénko

František Halas – Léta

Oblohy zvrstvené
A roky přešlé v dál
Dny láskou zvichřené
Vás jsem se nenadál.

Teď stojím zmaten z nich
V přepychu podivném
Snů dávno ztracených
V mlčení pochybném.

Bojím se, abych nenašel
Ta slova co vše zabila
Jak jsem se s nimi vynášel
A jak se láska trápila.

Výročí

V měsíci únoru oslaví narozeniny Stanislava Olejníková, Hana Soukeníková a Michal Trégr. Svátek mají Jarmila Tarčincová, Jiřina Bartáková a Lenka Klemerová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Kvíz pro moudré hlavy

Správné odpovědi na předchozí kvíz

Sofie – Kodaň – Tallinn – Helsinki - Paříž

Je prokázáno, že převážná většina lidí zapojuje do mozkové činnosti mnohem více levou hemisféru než pravou. Pokud chcete zapojit právě i tu pravou, zkuste např. dělat všechny běžné denní činnosti pouze levou rukou (platí pouze pro praváky). Pravá hemisféra je také „sídlem“ kreativity, takže nezanedbávejte ani tuto oblast.

Nový kvíz

Doplňte ke každé zemi její hlavní město:
Chorvatsko -
Irsko -
Island -
Itálie -
Jugoslávie (Srbsko a Černá Hora) -

Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.

Co nám chutná

Hrách setý je hospodářsky významná rostlina z čeledi bobovitých. Kvete od května do října. Plody jsou lusky, obsahující dužnatá semena zvaná hrášky. Nezralé hrášky či celé lusky se používají jako zelenina (hrášek), zralá semena (hrách) se používají jako luštěnina. Původem je z východního Středomoří. Hrách je důležitá luštěnina, pěstuje se hlavně kvůli chutným plodům, které obsahují hlavně vitamíny skupiny B. Ve větším množství obsahuje také minerály, zvláště fosfor, draslík, vápník a hořčík.

Hrách na maďarský způsob

Suroviny: žlutý hrách 200g, uzená slanina 100g, pikantní klobása 200g, 1 cibule, 3 stroužky česneku, lžíce rajského protlaku, 200g brambor, olej, lžíce sladké papriky, kmín, sůl.

Postup: Předem namočený hrách uvaříme v osolené vodě do měkka. Slaninu nakrájíme na kostky, opečeme, přidáme nakrájenou cibule a orestujeme. Vmícháme protlak, rozetřený česnek, papriku, kmín. Přidáme brambory nakrájené na kostky a hrách. Zalijeme bujónem, aby byl hrách zakrytý. Klobásu nakrájíme na kolečka, na trošce oleje opečeme a pak přidáme k hrachu spolu s olejem. Hrnec přikryjeme pokličkou a jídlo v troubě udusíme do měkka.

Zdroj: www.recepty.cz

Vážení čtenáři, články a náměty do časopisu mi posílejte, prosím, vždy do posledního dne v měsíci. Později zaslané materiály se objeví až v následujícím čísle. Děkuji.

Jana Rzepecká

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)