Obsah stránky
Vydává - Klub přátel červenobílé hole o. s.
Když zalistujeme ve starších číslech Paprsku, tak zjistíme, že do Paprsku píší stále stejní lidé. To opravdu nejsou mezi námi žádní jiní psavci, kteří by se chtěli podělit o své zážitky? O své starosti a třeba i nepříjemnosti? Určitě by mohli pomoci třeba radou někomu, kdo ji pracně hledá. Nebojte se napsat i třeba s chybami, my je opravíme. Víme, že pro některé z vás je psaná čeština obtížná. A tak doufáme, že příští číslo bude o nějaké to jméno pestřejší. Těšíme se na ně.
Ota Pačesová
Danuška Ťukalová našla na internetu zajímavý článek o novém vynálezu - brýlích proti barvosleposti. Přidala i osobní povzdech: "Přátelé, věda je mocná čarodějka a dokáže možné i nemožné, ale pro mne zase není nic - Usherův syndrom s pigmentací je prostě nevyléčitelný." Přála bych Daně a ostatním, aby věda jednou na všechny oční vady našla způsob, jak je odstranit. A do té doby přeji hodně síly se s nepřízní osudu poprat. Ti z vás, kteří to dokáží, mají můj velký obdiv.
Martina Hanusová
Biologům z malého výzkumného institutu 2AI Labs v americkém Idahu se při pátrání po smyslu barevného vidění u primátů podařilo vyvinout brýle korigující barvoslepost. Konkrétně její nejvíce rozšířenou formu - neschopnost rozlišit červenou a zelenou barvu. Ta postihuje jednoho z deseti mužů, ženy jí trpí méně často.
Růžově zabarvené brýle s čočkami Oxy-Iso zmíněný oční defekt plně korigují. Teoretický neurobiolog Mark Changizi je vynalezl, když se snažil prokázat, že zatímco u ostatních primátů se barevné vidění vyvinulo, aby usnadnilo sběr lesních plodů, u člověka evoluce citlivost na barvy prohloubila, aby mu umožnila číst ze zabarvení obličeje emoční a zdravotní stav ostatních lidí. Changizi chtěl spolu s kolegou vyvinout brýle, které by barevnou citlivost u zdravých lidí zvýšily, nakonec ale vyvinul čočku, jež umožňuje rozlišit červenou a zelenou i barvoslepým.
"Ačkoliv jsme naši technologii nevyvíjeli k léčbě barvosleposti, to, že čočky mohou pomoci i lidem nerozlišujícím červenou a zelenou barvu, nás nepřekvapuje," napsal Changizi na svém blogu. Čočky fungují tak, že filtrují určité vlnové délky viditelného světla (světelného spektra). Tím oku, zjednodušeně řečeno, ulehčí práci a umožní mu "soustředit se" lépe na rozlišení červené a zelené. Odfiltrování části viditelných vlnových délek se samozřejmě musí někde projevit. V tomto případě částečným potlačením rozdílů mezi žlutou a modrou.
Brýle už testují dobrovolníci a hlásí spokojenost. Jedním z nich je Daniel Bor ze Sussexské univerzity. Prohlásil, že když čočky Oxy-Iso poprvé vyzkoušel, "zachvěl se nadšením". S brýlemi na nose poprvé v životě úspěšně prošel testem barvosleposti. "Největší potíž mi dělalo, když někdo v grafu na semináři použil červenou a zelenou barvu. Nerozeznal jsem rozdíl. Pak tu byl také můj občas podivný styl oblékání, který musela korigovat má žena," svěřil se Bor listu The Daily Mail.
Na internetu vyhledala Dana Ťukalová
V úterý 12. února se sešlo vedení Klubu, aby schválilo zprávu o hospodaření a činnosti za rok 2012. Ta musí být doručena na Vládní výbor do 15. února. Schůze trvala asi 2 hodiny, neudálo se nic zvláštního.
Venku drobně sněžilo a já jsem si potřeboval zajít do Palladia na náměstí Republiky. Je tam bankomat. Na internetu jsem našel, že je tam také společnost Oxalis (káva a čaj). Normálně jezdíme na Anděl do obchodního centra Nový Smíchov.
V Palladiu jsme narazili na informační stánek. Bankomat jsme přešli o pár metrů a k naší smůle jej opravář začal opravovat. No nevadí. Šli jsme tedy hledat Oxalis. To bylo asi dvě patra dolů. Koupil jsem tam asi tři druhy čaje. Toto bylo jenom nouzové řešení, protože na Anděl bychom nestihli autobus. Když jsme nakoupili čaje, tak jsme zase nevěděli jak ven. Šli jsme tedy kolem stánku, ve kterém byla nějaká slečna. „ Máte chvilku čas, vyčistím vám brýle?“ ptala se. „Ne, děkujeme. Spěcháme, nevíte, kudy se dostaneme ven?“ „ Když si necháte vyčistit brýle, tak vám to řeknu.“ No nakonec nás tedy zdržela asi 5 minut. Pár metrů byl výtah, kterým jsme se dostali ven. Příště se zastavíme opět na Andělu, protože tam už to známe a není to tam tak složité jako v Palladiu.
Martin Tarčinec
Testovací vysílání zvukového popisu pořadu pro nevidomé diváky zahájila týden po České televizi také Nova. Jde o tzv. audiodeskripci, která může u starších typů set-top boxů způsobit technické komplikace, které se projeví výpadkem standardní zvukové stopy pořadu. V některých případech se zvukový popis spustí automaticky, pak je potřeba jej manuálně vypnout v menu TV nebo set-top boxu.
Pokud k takovým komplikacím dojde, doporučuje Nova najít v menu TV nebo set-top boxu možnost "zvukový popis", "audiodeskripce" nebo "AD", a tu následně vypnout. Každý přijímač má menu jinak strukturované, doporučuje tedy pomoc hledat v manuálu. V případě výpadku zvuku je dalším možným řešením nové, ať už manuální či automatické, naladění stanic. V případě přetrvávajících technických potíží se lze se svými dotazy obrátit na e-mailovou adresu dopisove@nova.cz.
Zvukový popis je vysílán společně s obrazovou stopou v pozemním vysílání multiplexu 2 a divák si jej může manuálně vypnout nebo zapnout. Ze zákona je vysílatel povinen tímto popisem opatřit 2 % vysílání. V případě televize Nova to budou nejsledovanější pořady - Televizní noviny, včetně Sportovních novin a Počasí, a seriály Ulice, Ordinace v růžové zahradě 2 a Gympl s (r)učením omezeným.
Z materiálů TV Nova
Zajímavosti ze světa zvířat: Dokázali byste si tipnout, které ze známých zvířat je nejpomalejší? Určitě by spousta z Vás zkusila hlemýždě. Ten je v pomyslném žebříčku „antirychlíků“ a svými třemi metry za hodinu druhý. Na prvním místě se vyhřívá mořský koník, který je s 2,5 centimetry za minutu (1,5 metru za hodinu) jednoznačným vítězem.
Pranostika: Masopustní šišky na blátě (4.2.) - velikonoční vejce za kamny.
Jana Rzepecká
Zpověď jedné z nejkrásnější a nejznámějších českých hereček 30.- 40. let minulého století je velmi upřímná. Adina Mandlová popisuje své dětství, zbožňovaného tatínka, který rodinu brzy opustil, nepříliš laskavou matku i další „strýčky“, kterými vdova později řešila ekonomickou situaci rodiny. Neúspěšné studium v Paříži, cestu do Prahy, první úspěchy v modelingu, seznámení s Hugo Haasem i s filmem. Nejdříve českým, později i německým. Adina zprvu dostávala role dcer z „lepších rodin“, později i role charakterní. Hugo Haas jí v začátcích velmi pomohl, později však ze žárlivosti mnohé její šance zhatil. Adině byla nabídnuta hlavní role ve filmu režiséra Gustava Machatého Extáze, proslulém odvážnými scénami. Kvůli Haasovi ji odmítla, nahradila ji neznámá 18letá německá herečka Hedwig Keisler, která díky němu získala slávu v Hollywoodu. Stala se z ní Hedy Lamarr, velká hvězda Hollywoodu 30. a 40. let minulého století.
Následovalo setkání s prominentními osobnostmi nacistického Německa, fámy, které se šířily po vlastech českých (milenecký poměr s nacistickým pohlavárem K. H. Frankem), zkušenosti s kokainem. Zatčení v květnu 1945, protiherecké nálady v Praze, vyšetřování, vězení, strach z lynče, propuštění, emigrace. Život ve Velké Británii, nešťastné manželství s mužem zcela odlišné povahy, ztracené filmové šance, léčba tuberkulózy ve švýcarském sanatoriu. A konečně seznámení a sňatek s mužem, který jako první příznivě a už navždy vstoupil do jejího života, přestože byl gay. Břitký humor a ironie autorky často zakrývá její smutek nad pomíjivou slávou, nevděkem a pohrdáním, kterého se jí dostalo od těch, co jí dříve klečeli u nohou. Popisuje i nevraživost, konkurenci a intriky u filmu, jak českého, tak později i anglického.
Jana Rzepecká
Chtěla bych na křídlech motýla
Pestrostí barev se vznést
A k ránu rosou – nohou bosou
Do tvých snů se nechat vést.
Tam v mlhách dálek rozplynou se přání
V ně usnou křídla motýlí
Chci zasnít se a na chvíli
Tě v myšlenkách svých mít.
Šušlíková Jana
V měsíci únoru oslavila narozeniny naše milá Hanička Soukeníková. Svátek měly dvě Jarmilky, Tarčincová a Latová. Všem dámám přejeme vše nejlepší, hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.
Ráda bych se s vámi podělila o recept na celerové placičky, které mám moc ráda. Připravíme si zhruba 250 g syrového celeru, 200 g tvrdého sýra, 2 vejce, 2 lžíce mouky a sůl. Celer očistíme a nahrubo nastrouháme. Přidáme nahrubo nastrouhaný sýr, vejce, mouku a osolíme. Solte opatrně, sýr je dost slaný, tak ať nemáte placičky přesolené. Vše důkladně promícháme. Na pánvi rozpálíme olej, lžící nabíráme směs a na pánvi rozprostřeme na placičky. Osmažíme z obou stran. Podáváme s vařenými bramborami a tatarskou omáčkou. Recept lze vylepšit přidáním nadrobno nakrájeného pórku a uzeniny do směsi.
Dobrou chuť přeje Martina Hanusová
Klub přátel červenobílé hole o. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz