Obsah stránky
Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.
Nová bezplatná telefonní linka na lékaře je 800 888 155. Jedná se o telefonní číslo, kam lze zavolat, když potřebujete akutně poradit od lékaře, ale myslíte si, že to není na výjezd záchranky a nechcete tudíž blokovat číslo 155. Je skvělé nechat si poradit a neblokovat linku, kam mají volat jen lidé v ohrožení života.
Novinky v ordinacích praktických lékařů: zásadní změny pro rok 2020 Pomoci pacientům s co největším množstvím problémů v jedné ordinaci, předejít propuknutí některých civilizačních nemocí nebo je oddálit. V ordinacích praktických lékařů nastává od Nového roku několik změn. Především ušetří pacientům dojíždění na více míst. Co už by mělo být standardem u praktického lékaře? Možnost objednat se na daný čas předem, pokud nepotřebujete akutní ošetření. Minimálně dvě třetiny praktiků tuto službu poskytují. Vystavení e-receptu – v současné době už je standardem, každý lékař by měl být schopen tuto službu pacientům poskytnout.Zdroj: www.vitalia.cz
Zdroj: www.vitalia.cz
Srdeční infarkt je závažné akutní onemocnění, které postihuje pětkrát častěji muže než ženy. S největší pravděpodobností bylo také příčinou úmrtí senátora Jaroslava Kubery, který byl známým propagátorem kouření a přiznával, že k lékařům chodí nerad a léky si dávkuje sám. Ačkoli vysoký tlak ani zvýšená hladina špatného cholesterolu nebolí, pokud neužíváme léky tak, jak máme, mohou si vybrat svou daň tím nejhorším způsobem. Jen v roce 2017 zemřelo na infarkt myokardu v Česku 2 673 mužů a 2 034 žen. Základem léčby je podle Richarda Češky, předsedy České internistické společnosti dodržování předepsané léčby, zdravý životní styl včetně pravidelného a pestrého stravování, omezení živočišných tuků i soli a dostatek pohybu.
Poznáte příznaky infarktu? Bolest na hrudi, slabost, zvracení. To jsou jen některé příznaky infarktu myokardu, který ročně postihne jen v Česku téměř 40 tisíc lidí, z nichž 40 procent na následky zemře. Výjimkou už nejsou ani dvacetiletí pacienti. Podstatou infarktu myokardu je akutní ložisková ischemická nedokrevnost srdečního svalu. Vzniká na podkladě náhlého uzávěru či progresivního extrémního zúžení věnčité tepny, která zásobuje příslušnou oblast. Infarkt myokardu může mít velmi dramatický průběh, stejně tak i nenápadné projevy, které lze snadno přehlédnout a podcenit.
Typicky se projevuje výraznou až krutou bolestí na hrudi v oblasti prsní kosti s vyzařováním do levé ruky, krku, mezi lopatky nebo do oblasti žaludku. Často je tato bolest doprovázena takzvanými vegetativními příznaky – opocením, pocitem na zvracení či zvracením, slabostí, mdlobami. Až deset procent pacientů může prodělat infarkt zcela bez příznaků. Typické je to například u diabetiků.
Cítíte-li bolesti vlevo či vpravo od hrudní kosti, v oblasti srdečního hrotu, jsou-li píchavé, vázané na dýchání, je diagnóza infarktu myokardu spíš nepravděpodobná.
Včasná pomoc zachrání život. Příznaky infarktu myokardu může nemocný pociťovat minuty až hodiny. V řadě případů předcházejí tomuto stavu opakované bolesti na hrudi i několik dnů předem, které musí být pro pacienta vždy významným varovným příznakem a mají znamenat okamžitý přesun do specializovaného kardiovaskulárního centra. Většina lidí si nebezpečí infarktu ani nepřipouští. Ačkoli infarkt se nevyhýbá ani lidem, kteří dodržují zásady správného životního stylu, obecně platí, že právě zdravý způsob života je nejlepší prevencí.
Co to konkrétně znamená? Je nutné především skončit s kouřením, respektive s ním ani nezačínat. Udržovat si hmotnost v přijatelných mantinelech, dostatečně se hýbat, omezit alkohol a kávu, kontrolovat si tlak, cholesterol a hladinu cukru. Lékaři doporučují i pravidelnou kontrolu kardiologem nebo internistou. Po již prodělaném infarktu myokardu by se měl každý nemocný skutečně vážně zamyslet nad svým životním stylem, respektive jeho nutnou změnou. V současnosti jsou pacienti po infarktu propuštěni do domácího léčení za tři až šest dní. Následuje lázeňská léčba, kterou využívá asi třetina nemocných. Pacienti dostávají léky a měli by změnit jídelníček – pokud to přijmou, stanou se z nich „poloviční vegetariáni“. Z masných produktů by měli jíst pouze ryby a drůbež, a to pouze dvakrát až třikrát týdně. A denně by měli jíst zeleninu a ovoce. Samozřejmostí by měla být pravidelná sportovní aktivita, například jízda na kole nebo plavání. První kontrolu kardiologem by měl pacient absolvovat za čtyři až šest týdnů po infarktu myokardu, dále podle svého zdravotního stavu zhruba po půl roce. Správně vedená léčba a dodržování léčebného režimu zajišťuje nemocnému dlouhodobou dobrou prognózu.
Zdroj: www.idnes.cz
Chráněné dílny či sociální podniky dostávají dotace na zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Většina teď ale nové pracovníky odmítá. S tím, jak roste cena práce, totiž přicházejí o zakázky. Zdravotně postižení lidé, kteří hledají práci, mají jen malou šanci. Důvodů je víc. K těm hlavním ale patří růst minimální mzdy bez adekvátního zvyšování dotací, tudíž vyšší cena práce a úbytek zakázek. Mnohé chráněné dílny už se neprovozují. Když se podmínky před časem zhoršily a přibylo administrativy, některé dílny přežily, ale musely snížit počet zaměstnanců. Někteří zaměstnavatelé museli pár lidí propustit, další zkracují úvazky, aby ušetřili.
www.idnes.cz
Naučit se pomyslně vidět svět tak, jak jej vnímají nevidomí, je cílem nového unikátního projektu tří českých univerzit. Nejde jen o to pochopit, jak se jen s pomocí své bílé hole nebo vodicího psa orientují v centrech rušných měst, ale snahou je přijít na to, jak a podle čeho se učí projít těmito lokalitami, které jim zpočátku připomínají bludiště. Pochopení tohoto principu umožní vytvořit opatření usnadňující nevidomým pohyb ve městech.
Pochopení vodicích linií. V Evropě žije zhruba 30 milionů nevidomých a slabozrakých. V Česku je jich asi sto tisíc. Přestože se jim snaží pomáhat stát i neziskové organizace, podle odborníků je to nedostatečné. Projekt odborníků z Masarykovy a z Mendelovy univerzity v Brně a také z pražské Karlovy univerzity chce jít ve vztahu k poznání světa nevidomých mnohem dále, než kam se odborníci dosud dostali. Podle tvůrců projektu bude nutné zavřít oči a snažit se vnímat město potmě. S projektem pomohou vědcům také desítky nevidomých dobrovolníků.
Nepoznaný svět tmy. Svět slepců je samozřejmě jiný než ten, který vnímají ostatní lidé. Bílé hole neslouží jen ke kontrole prostoru, jímž se nevidomý chystá projít. Postižený s holí hledá svoji vodicí linii, jíž se drží. Linií je obrubník, okraj chodníku nebo na sebe navazující fasády domů. Trasa je uložena v paměti. Zvuk hole klepající o chodník nebo o vodicí linii je signálem napomáhajícím s orientací a zároveň cenným vodítkem pro poznání terénu. Svět nevidomých je podle vědců v mnoha ohledech nepoznaný. Výzkum potrvá tři roky, jeho cílem je shromáždit základní data, která napomohou k dalším výzkumům nejen v Česku, ale i v zahraničí.
www.pravo.cz
Ford přichází se zajímavou technologií, která by mohla zpříjemnit cestování autem nevidomým. Koukat při cestování autem z okna na ubíhající krajinu je už samo o sobě zážitek, zejména pokud jedete skrze opravdu nádherná místa na světě. Ne všichni ale mají možnost tento pocit zažít. Ford se proto rozhodl nevidomým pasažérům zážitek z cestování autem trochu zpříjemnit a přiblížit. Představuje zajímavý přístroj, který pohled na krajinu venku zprostředkuje hmatem. Automobilka se pustila do spolupráce s italskou společností Aedo, která vytváří pomůcky pro nevidomé, a vyvinula zařízení Feel The View, které doslova rozvibruje okno vozu, aby pasažér mohl krajinu alespoň cítit hmatem.
Zařízení je připevněno na vnitřní straně okna a po zmačknutí tlačítka vyfotí krajinu venku. Obrázek poté systém převede do černobílé, monochromatické fotky, k jejímž odstínům přiřadí jednu z 255 úrovní vibrace. Ve výsledku tak může nevidomý cítit jednotlivé přechody krajiny, hloubku scenérie či vrcholky hor pouhým hmatem prstu. K systému je pak synchronizován i audio pomocník, který na základě klíčových slov dokáže pasažérům ještě blíže popsat, jaká krajina se za oknem nachází, a tedy ještě vylepšit představu nevidomého o okolním světě.
autorevue.cz
Zkušenost není to, co se nám děje, ale to, co s tím děním my děláme. Aldous Huxley Po vysoké škole jsem pracovala jako terénní pečovatelka. Měla jsem na starosti seniory v jejich domácím prostředí. Většinou se jednalo o ležící klienty. Každý z klientů měl jiný život. Setkala jsem se s lidmi, kteří zažili válku, komunismus. Dokonce i s těmi, kteří podporovali komunismus, pak i s těmi, kteří byli proti komunismu. Někdo měl děti, někdo je nechtěl. Někteří je nemohli mít. Měli lásky, rozchody, rodiny. Někteří byli velmi chytří, jiní zase ne, ale byli velmi obratní v praktickém životě. Jak já říkám: každý jsme chytrý na něco jiného :-)
A právě v této práci jsem se setkala v tváří tvář s umírajícím člověkem. I když každý z těch klientů byl jiný, měl jiný život, každý šel svou cestou – všichni ke konci svého života měli jedno společné. Měli společnou otázku: jsem spokojen se svým životem, který jsem prožil? Nechci psát, že musíme, ale myslím si, že bychom měli umět odpouštět a přijmout PŘÍTOMNOST. Pak se bude všem žít lehčeji. Odpusťte rodičům, co Vám, kdy provedli, udělali, řekli. Odpusťte kamarádce, že se nezachovala podle vašich představ. Odpusťte hlavně sobě samotným.
Já jsem musela sobě odpustit, že jsem se narodila jako nedokonalá. Že jsem nebyla průbojná, nebyla jsem slyšet, nebyla jsem tolik vidět. Schovávala jsem se. Nechtěla jsem být viděna. Pak přišla rána s diagnózou Usherův syndrom a opět jsem musela sobě odpouštět. Proč zase já? Jakmile jsem si odpustila, tak jsem se přijala. Přijala jsem se takovou, jaká jsem. Přijala jsem své rodiče takové, jací jsou. Čeká nás genetika, budu muset sobě odpouštět i nadále? Je to špatně chtít mít děti?
Lucie Ulrichová
Po bujaré noci na rockovém koncertě hučí v uších asi každému. Je to nepříjemné, ale do druhého dne je to pryč. Co ale dělat ve chvíli, kdy pískání nebo šum v uších nepřestává? Může za tím být nejen problém v uchu, ale i blokády mezi obratli, potíže s cévami nebo psychická nemoc. Většině lidí jednou za čas píská v uchu. Pokud nepříjemný zvuk za chvíli odezní, nikdo to neřeší. Co ale dělat, když v jednom nebo obou uších píská neustále nebo se zvuk vrací? Takový stav může být přímo k zešílení.
Nesnesitelné zvuky, které nikdo jiný neslyší. Tinnitus je pískání, šelest či hučení, které slyšíte pouze vy. Zvuk je zcela individuální. Může být vnímán jednostranně, v obou uších či v hlavě. Potíže se vyskytují buď permanentně, nebo nárazově. „Zpravidla je pacienti více vnímají v klidu a tichu, nejčastěji večer při usínání,“ uvádí na svých stránkách Thomayerova nemocnice v Praze. Nejenže zvuk otravuje život, ale navíc může způsobovat bolest hlavy, zhoršení sluchu i potíže s usínáním. A nejde o nic výjimečného – v Česku trpí tinnitem zhruba 600 tisíc lidí.
Léčba: k lékaři jděte co nejdřív. Pokud se problém projeví na víc než několik minut anebo se vrací, vyrazte na ušní. Existují dva typy tinnitu: akutní a chronický, přičemž akutní se vyřeší většinou okamžitě. Mnohé případy se daří odstranit velmi efektivně až zázračně. Mezi takové lze zařadit mazovou zátku, cizí těleso ve zvukovodu, zánět zvukovodu či chronický zánět středouší v podobě tekutiny. Ta vzniká při letu letadlem nebo nedostatečnou funkcí Eustachovy tuby buď při zánětu nosohltanu či dutin, nebo při alergiích s otokem sliznic. Do chronického stadia však může tinnitus přejít velmi rychle a následky jsou poté často nevratné! Jak se léčí chronický stav. Když přijdete k lékaři až po pár týdnech nebo měsících, šance na návrat do normálu se významně snižují. Pokud se nepodaří najít a odstranit příčinu, vede se léčba způsobem pokus–omyl. Zkouší se třeba nízkoenergetické laserové terapie nebo takzvané maskování: spočívá v užití pomůcky podobné sluchadlu pro nedoslýchavé, která vysílá stejný tón o stejné intenzitě, jako je tinnitus, a tím se ‚vypne‘ vjem pískání. Další možností u výrazně obtěžujících až invalidizujících stavů je psychiatrická medikace nebo mentální trénink, který sice pískání neodstraní, ale odfiltruje jeho negativní emoční složku.
Příčiny tinnitu: páteř, cévy nebo nádor? Tinnitus není nemoc sama o sobě, ale příznak vyvolaný nejrůznějšími příčinami. Zádrhel vůbec nemusí být v uchu. Zvuky často způsobí zánět či úraz v oblasti hlavy nebo hlasitá hudba, a to jak ve sluchátkách, tak na koncertech, případně skřípnuté nervy a blokády v krční páteři. Někdy jsou na vině degenerativní změny na páteři anebo rovnátka, která změnila skus čelistního kloubu. Ve stáří se tak projeví i nadužívání léků, Thomayerova nemocnice uvádí např. kyselinu acetylsalicylovou, nesteroidní antirevmatika či antibiotika. Mezi příčiny patří i cévní změny, jako je zúžení, ztráta pružnosti nebo ateroskleróza, výkyvy krevního tlaku, chronický stres, neurologická onemocnění či nádor na mozku. K základním vyšetřením neutuchajícího ušního šelestu proto patří i magnetická rezonance.
Nedaří-li se dlouho odhalit příčinu, může být pacient odeslán k psychiatrovi. Některé duševní choroby, například schizofrenie, způsobují i sluchové halucinace, které se dají za ušní šelest zaměnit. Tinnitus může být tak nesnesitelný, že psychické problémy může i způsobovat – vede k snížení koncentrace, nedostatku spánku, depresím a úzkostem.
Co pomáhá na pískání v uších? Vzhledem k různým příčinám tinnitu se nedá doporučit jeden univerzální lék. Když lékaři neodhalí žádnou vážou příčinu, kterou by bylo třeba odstranit, zkuste určitě masáž na odblokování krční páteře, akupunkturu či běžně prodejné kapky, tabletky nebo čaje.
Zdroj: prozeny.cz
Považovat komáry pouze za otravný hmyz by bylo zlehčování – jde totiž v podstatě zároveň o nejnebezpečnějšího živočicha na Zemi. Přenáší řadu nemocí způsobených bakteriemi, viry i parazity, jako například malárii, žlutou zimnici nebo horečku dengue. Jenom malárie přitom ročně zabije 1,2 milionu lidí.
Svítí-li slunce na Hromnice, hojnost žita i pšenice.
Mléko se nesrazí a ani nevzkypí, když do něj před bodem varu přidáme (na 1 litr) jednu kávovou lžičku cukru.
Steinbeck napsal tuto knihu v roce 1939, děj se odehrává ve Spojených státech v době velké hospodářské krize. Hlavním představitelem je Tom Joad, který se po pobytu ve vězení vrací do rodné Oklahomy a nachází svůj dům prázdný. Krach na burze a "černý pátek" způsobí, že tisíce farmářů v Oklahomě jsou doslova vyhozeni ze svých domovů, protože nejsou schopni splácet své dluhy. Banka jim dům zabavila, zabrala půdu, rozorala pozemek a rodinu vystěhovala. Rodina (Máma, táta Tom, strýc Jan, babička, dědeček, sourozenci Al, Noe, Winfield, Růtička, Růže Sáronská a její snoubenec Connie, se kterým čekala dítě.) žije v náhradním bydlení na sousední farmě. Stejný osud potkal tisíce rodin, protože velkovýroba zemědělské produkce jim vzala možnost uplatnit se na trhu.
V kraji není práce, proto se celá rodina rozhodne odjet do Kalifornie. Proslýchá se, že tam je mnohem lepší a snadnější život. Na nákladní auto naloží všechen majetek a vydají se na dlouhou a namáhavou cestu. S sebou nakonec vezmou ještě kazatele Cassyho, rodinného přítele. Cestou umírá dědeček, ze žalu z opuštění domu a půdy, zanedlouho i babička. Rodina žije provizorně, mají peníze sotva na benzín a všichni lidé, kteří putují na jih, jsou na tom stejně. Navzájem se nenávidí a nenávidí je i místní, protože jsou pro ně konkurencí při hledání práce. Velkostatkář, který práci nabízel, záměrně vyzval pětkrát více lidí, než potřeboval a najal pak jen ty, kteří byli ochotni pracovat za méně. Přitom dojde k potyčce, při které Tom zraní policistu. Rodina se pomalu rozpadá, bratr Noe utekl, další dva spolucestující jsou zatčeni. Odchází Connie (manžel Rózy), která je těhotná
Nakonec našli práci, česali broskve, ale dostávali stále méně peněz, protože přijížděli stále další lidé, kteří byli ochotni pracovat za menší mzdu. Tom se musí schovávat, protože mu hrozí trest za vraždu muže, který zabil kazatele Cassyho. Matka mu denně nosí jídlo do úkrytu u vody. Zbytek rodiny přežívá ve starém vagónu. Začali tedy česat bavlnu, ale vše, co vydělali, utratili jen za jídlo. Utíká další bratr. Nastala zima a deště zaplavily vagón, který rodina obývala. Rosa porodila mrtvé dítě. Poslední zbytek rodiny nachází útočiště ve stodole, kde najdou starého muže, který umírá hlady. Rosa má mléko, kterým muže nakojí a zachrání ho tak před smrtí. Za svou knihu Hrozny hněvu dostal John Steinbeck Pulitzerovu cenu. Brzy byla zfilmována v hlavní roli s Henry Fondou a americký režisér John Ford za něj získal dva Oskary.
Polšeré noci, mlhavé noci
na oceanu, na oceanu;
z večera k ránu, mlhavé noci,
hleděl bych do vás na oceanu.
Na oceanu ticho je všude,
jenom ta vlnka tajemně šumí,
jenom v tom srdci divně to hude.
Slyšíš ten šumot? Či kdo rozumí?
A jak to srdce prudčeji bije:
Rozumím, rozumím, hoj jak se žije
tam v oceanu, tam v oceanu?
Hučely vody v mlhavo noci:
„Smutně je v podmoří, mrazně a temně“
„Smutněji, mrazněji, temněji ve mně!“
„Svou tedy rozsvětli noc v naší noci“
Polšeré noci, mlhavé noci
na oceanu, na oceanu
z večera k ránu
hleděl bych do vás, mlhavé noci,
až byste mne vylákaly do oceanu.
V měsíci únoru oslavili narozeniny Michal Trégr a Miloslava Machová, svátek pak Božena Valenová, Jarmila Tarčincová, Lenka Klemerová a Miloslava Machová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.
Správné odpovědi na předchozí kvíz:
UNESCO, otáčivé hlediště, Vltava – Český Krumlov
Jirásek, divadelní festival, Metuje – Hronov
Rumcajs, Český ráj, Albrecht z Valdštejna – Jičín
Becherovka, Vřídlo, filmový festival – Karlovy Vary
Chrám sv. Barbory, stříbro, UNESCO – Kutná Hora
Nový kvíz:
Podle indicií uvedených níže se pokuste určit, o jaké město se jedná (české nebo zahraniční). Odpovědi zapište na volné řádky.
Bílí tygři, Ještěd, botanická zahrada
Lázně, Jurkovič, Vincentka
Hněvín, uhlí, přestěhovaný kostel
4 řeky, pivo, Škoda
Svatá hora, stříbro, Drda
Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.
Doba přípravy je cca 5 hod. 30 min.
Ingredience:
1 ananas, 6 žloutků, 170 g moučkového cukru, 400 ml smetany ke šlehání, 50 g oříškového krokantu, tuk na vymaštění formy, 8 kiwi, 5 - 6 lžic bílého rumu, 1 lžíce kakaa
Příprava:
Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz
Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.
Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením