Obsah stránky
Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.
Na bezplatnou informační linku 800 160 166 mohou volat osoby se sluchovým postižením. Operátoři ŽIVOTa 90 každý den od 8 do 16 hodin pomohou s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému. Operátoři hlavního města odpoví i na případné dotazy k očkování. Simultánní přepis řeči operátorů zajišťuje sociální podnik Transkript online.
Zdroj: prazskypatriot.cz
Úplněk nastane 27. února 2021 v 9.17 minut.
Zástupci Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel v otevřené dopise ministru kultury nesouhlasí s vládním návrhem novely vysílacího zákona. Podle nich je diskriminační a novela by ještě zhoršila dosavadní stav. Ministerstvo ale odmítá, že by se tak mělo stát.
„Návrh byl zpracován v naprostém souladu s evropskou směrnicí a přebírá tudíž do české právní úpravy požadavky evropské regulace, která se týká mimo jiného i zpřístupňování audiovizuálních služeb pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením,“ uvedlo ministerstvo kultury v reakci na otevřený dopis.
„Věřili jsme, že tato část zákona, týkající se zpřístupnění televizního vysílání osobám se sluchovým postižením, bude do návrhu novely zákona aplikována nyní. Místo toho však úředníci z ministerstva kultury původní ustanovení zákona z návrhu novely jen odstranili a žádné nové nepřidali,“ uvádí ASNEP v otevřeném dopise.
Česká republika podle vyjádření resortu kultury při vyjednávání nových požadavků v revidované směrnici opakovaně požadovala jasnější a konkrétnější cíle ve vztahu k opatřením vůči lidem se sluchovým a zrakovým postižením, nebyla však většinou států vyslyšena.
„Nedostatky platné právní úpravy, které jsou legislativně uchopitelné, se ministerstvo kultury nebrání začlenit do jiného návrhu zákona, který nebude spojen s termínem na transpozici evropské regulace,“ uzavřel resort kultury reakci na otevřený dopis.
V jeho závěru zástupci ASNEP uvádějí, že navázali spolupráci se skupinou několika poslanců v čele s Patrikem Nacherem. Ti se podle dopisu chystají podat návrh na změnu zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání ve znění, které se zástupci asociace projednali, a které občanům se sluchovým postižením v České republice zaručí právní jistotu přístupu k televiznímu vysílání.
idnes.cz
V České republice se léčí s diabetem 2. typu přes 940 tisíc lidí, tedy přibližně každý jedenáctý člověk, u diabetu 1. typu je to okolo 60 tisíc. Díky neustálému vývoji nové léčby mají pacienti daleko více možností než kdy předtím.
S cukrovkou 1. typu od dětství bojuje dnes čtyřiadvacetiletá Zuzana Franzová, u které byla diagnostikována v osmi letech. „Nemoc se projevovala velkou únavou, při každém pohybu jsem si musela velmi brzy sednout. Také ji doprovázela neutišitelná žízeň, která se nedala zahnat, takže jsem pořád chodila na toaletu. Úbytek tělesné váhy, který je dalším z typických příznaků, se mě netýkal, jelikož mi nemoc byla diagnostikována velmi brzy.“
V současné době se Zuzana léčí pomocí inzulinové pumpy, kterou má nestále u sebe, včetně kanyly. Tou se jí do těla dostává inzulin. Hladinu cukru v těle si tak může kontrolovat 24 hodin denně pomocí senzoru Freestyle Libre, který nosí na paži.
„Díky senzoru se mi neskutečně zlepšila kompenzace mojí nemoci. Mám podrobný přehled o tom, jak mi hladina cukru v těle stoupá či klesá během spánku, jídla i při sportu. Můžu se tak hýbat bez starostí. Zároveň je aplikace i jeho používání jednoduché, není potřeba píchat se do prstu, jako je tomu u glukometru. Jenom přiložím čtečku k senzoru a vím, jakou hladinu cukru v těle mám. Líbí se mi, že ať jsem kdekoli, třeba ve vlaku, nemusím až tak řešit čistotu rukou, prostě jen přiložím čtečku a je to,“ pochvaluje si Zuzana. Díky tomu, že má neustálý přehled o své nemoci, může i předcházet různým zdravotním obtížím, které se s diabetem pojí.
Zdroj: denik.cz
Manžel zemřel, když byl na horách s kamarády. Měl dobrou kondici, po horách chodil rád. Když mi jeho přítel volal, co se stalo, myslela jsem, že si dělá legraci. Jenže tak pitomou legraci by si nedělal. Petr prostě zemřel, v noci, ve spánku, na horské chatě. Večer předtím prý kamarádům říkal, že se necítí dobře, že si jde lehnout. Nevečeřel, nedal si s nimi panáka, šel spát.
Chtěla jsem zjistit, co přesně se stalo. Volala jsem do nemocnice, ze které byl lékař, který přijel na místo. Vypátrala jsem ho, ale řekl, že mi nemůže podat informace. Vyžádala jsem si pitevní zprávu, ale řekli, že mi ji zatím dát nesmějí, že mám počkat. A že si to můžu zjistit na zdravotní pojišťovně nebo si prý informace má vyžádat praktický lékař.
Jenže já nevěděla, ke komu Petr chodil. Obávám se, že u lékaře nebyl řadu let. Jela jsem na pojišťovnu, předložila tam Petrovu kartičku, vše jim vysvětlila. Řekli, že mi jméno lékaře, ke kterému Petr chodil, sdělit nemohou, že jde o ochranu osobních údajů. Byla jsem jako posedlá, chtěla jsem zjistit, proč přesně umřel. S odstupem mi dochází, že to bylo v podstatě jedno, prostě už nebyl a já měla před sebou spoustu důležitých věcí k vyřizování. Jenže já se upjala na to jediné, možná jsem tím chtěla vše ostatní odsunout. Nakonec pomohli Petrovi kamarádi, dokonce se jim přes známého lékaře podařilo vypátrat, že šlo o mrtvici.
První týdny jsem běhala z úřadu do úřadu a pořád jsem chtěla něco vyřizovat. Mít všechno to úřadování, které smrt blízkého člověka přináší, co nejrychleji za sebou. Jenže bizarních situací přibývalo. Petrovi chodila doporučená pošta. To už jsem měla jeho úmrtní list. Šla jsem s ním i jeho občankou na poštu. Přesto mi dopisy odmítali vydat. Prosila jsem, ať mi aspoň řeknou, kdo dopisy posílá. Pošťačka mi pak pošeptala, že to je z pojišťovny. Měla jsem strach, zda je vše v pořádku, tak jsem znovu na pojišťovnu jela. Řekli mi tam, že mi nemohou sdělit, zda a co manželovi píší.
Ty absurdity, nekonečný boj s úřady, neustálé odmítání a zbytečné cesty mě tak vyčerpaly, že jsem se na všechno vykašlala. Přestala jsem věci vyřizovat. Začala jsem dělat mrtvého brouka. Seděla jsem doma, pak jsem i přestala zvedat telefon. Přijela sestra a vynadala mi, že mám schránku plnou pošty, že tam může být něco důležitého. Začalo mi to být jedno. Ztratila jsem sílu. Prostě jsem se s odstupem času zhroutila.
Obvodní lékařka mě poslala k psychiatrovi. Kdyby mi někdo dříve řekl, že si nechám předepsat antidepresiva, vysmála bych se mu. Brala jsem je tři roky. Díky nim jsem byla schopná zase fungovat, věci vyřizovat. Výhoda byla v tom, že Petrovi přátelé se na mě nevykašlali. Někteří z nich už zemřeli, ale s některými jsem stále v kontaktu. Děti nemám, jen sestru a její rodinu. Snažím se žít aktivně, mám pejska, jezdím s ním na výlety. Ale nikdy nezapomenu na to, jak někteří lidé na úřadech dovedou být bezcitní, neochotní, jak se nejsou schopni vcítit do zoufalství ženy, která ztratila muže a musí přitom vyřizovat spoustu věcí. Možná za to nemohou, třeba je tak nastavený celý systém. Ale připadala jsem si jako otravný, nepotřebný hmyz.
Zdroj: i60.cz
Na světě je půl miliardy lidí se sluchovým postižením. Z toho 70 milionů neslyšících uživatelů znakového jazyka. V České republice je půl milionu lidí se sluchovým postižením a asi 15 000 neslyšících uživatelů znakového jazyka. Slyšící osoby si mohou oproti neslyšícím přečíst informace o exponátech, shlédnout komentovaná videa, případně se domluvit na prohlídce s „živým“ průvodcem. Ani jedna z možností neplatí pro neslyšící. Je běžně rozšířený mýtus, že neslyšící čtou na stejné úrovni jako běžná populace. Bohužel tomu tak v mnoha případech není. Naopak. Někteří neslyšící mají problém s porozuměním textu. Proto se tedy při cestování setkávají s informační a komunikační bariérou, jelikož informace ve znakovém jazyce nebývají nikde uvedeny. O to více jsou ochuzeny děti, které nejenže neslyší, ale možná se teprve učí číst, a proto porozumět textu v českém jazyce není v jejich možnostech.
Z tohoto důvodu Muzeum Karla Zemana vytvořilo průvodcovská videa v českém znakovém jazyce v celé muzejní expozici. Od začátku roku 2021 je tak expozice přístupná i pro návštěvníky se sluchovým postižením. Jak to funguje?
Návštěvníci se sluchovým postižením si u vstupu načtou na svůj chytrý telefon QR kód s odkazem na videoobsah celé expozice s překladem do českého znakového jazyka. Mohou si pak opakovaně pouštět přeložená videa, která odpovídají jednotlivým částem expozice, ve kterých se zrovna nachází. V celé expozici je k dispozici volně přístupná WiFi síť. Návštěvníci tak mohou použít k načtení QR kódu svá vlastní zařízení (např. chytré telefony nebo tablety), nebo si mohou zapůjčit tablet s přeloženým obsahem do znakového jazyka přímo na pokladně.
Z důvodu přetrvávajících vládních opatření je Muzeum Karla Zemana až do odvolání stále zavřené. Bohužel, ani po vánočních svátcích nám nebylo umožněno otevřít expozici Muzea Karla Zemana pro veřejnost. Pokud se k nám nechystáte vletět na dělové kouli jako baron Prášil do pevnosti generála Elemele, budete muset ještě chvilku vydržet, než dojde k rozvolnění aktuálních vládních opatření a my vás budeme moct v expozici opět přivítat. Pevně doufáme, že se vládní opatření rozvolní co nejdříve a vy se na dělové kouli budete moct proletět doopravdy v novém triku V kůži barona Prášila přímo v expozici muzea.
O otevření expozice vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení.
Zdroj: muzeumkarlazemana.cz
Zapojit se hned do očkování seniorů starších 80 let proti covidu-19 chtějí tisíce praktických lékařů. Možnost pacienty očkovat dostaly jen desítky ordinací, není dostatek vakcíny a někde o to kraje nemají zájem. ČTK to řekl předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. Sami praktičtí lékaři měli mít původně přístup k rezervačnímu systému pro očkování v pátek 15. ledna, spuštění pro ně ale bylo odloženo. Očkováni jsou tak podle Šonky většinou mimo tento systém jako zdravotníci v nemocnicích.
Původně praktičtí lékaři nepočítali s tím, že by se do očkování mohli zapojit už v lednu kvůli podmínkám skladování vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. Ta musí být dlouhodobě skladovaná při teplotě minus 70 stupňů Celsia, což většina ordinací nesplní. „Ukázalo se, že to jde. Vakcínu nafasují v pondělí a vyočkovat ji musí do pátku,“ uvedl Šonka. Situace podle něj není všude stejná, některé kraje jsou k očkování v ordinacích vstřícnější než jiné. Například ve Zlínském kraji spustili pilotní projekt jedné až dvou ordinací v každém okrese, zájem očkovat tam má asi 180 z 290 praktických lékařů v regionu. Třeba v Praze 7 už tamní lékaři naočkovali asi 1200 důchodců. „Problém je, že vakcíny je málo,“ dodal Šonka. Některé kraje jí podle něj dál do ordinací předávat nechtějí.
„Lékař si pacienty sám obvolá a objedná je. V lékárně v nemocnici předloží seznam a nafasuje vakcínu,“ popsal postup. V ordinaci s 2500 pacienty je starších 80 let většinou několik set. Každý den musí být počet pacientů dělitelný šesti kvůli počtu dávek v lahvičce. „Někde si pro ně doktoři sami jezdí v pondělí ráno do nemocnice,“ dodal. Podle Šonky možnost očkování zatím jen v nemocnicích ve větších městech některým seniorům nevyhovuje, nechtějí nikam daleko cestovat. „Spousta lidí to nechce nebo nemůže podstoupit. Ptají se, kdy budeme mít vakcíny v ordinacích a chtějí si raději počkat,“ uvedl. To je ale podle lékařů špatné, protože ordinace běžně budou mít vakcínu až v březnu. Osmdesátníky a starší je ale třeba očkovat přednostně, protože v této skupině je nejvíc lidí, kteří nemoci po nákaze mohou podlehnout.
Sami praktičtí lékaři patří jako ostatní zdravotníci spolu se seniory nad 80 let mezi prioritní skupinu, která má být očkovaná nejdříve. Původně pro ně měl být také spuštěn rezervační systém už v pátek 15. ledna. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) pak uvedl, že se tak stane do pátku 22. ledna. Přesnější termín zatím podle Šonky stanoven není. V současné době se zajišťuje očkování praktických lékařů většinou prostřednictvím krajských koordinátorů očkování. „Rozhodně nejsou ještě všichni proočkovaní,“ dodal Šonka. Například ve Zlínském kraji se už ale podle něj všechny zájemce uspokojit podařilo, podobně je hodně praktiků očkováno také v Jihomoravském kraji.
Zdroj: zdravotnickydenik.cz
Od pátku 15.1. se pozmění proces registrace a rezervace termínů na očkování proti covidu-19. Těch, kdo již zaregistrovaní jsou, se změny netýkají. Očkování zůstává pro všechny bezplatné a dobrovolné, zájemci si mohou zvolit den, čas i místo. Co očekávat a co si připravit, pokud se na registraci teprve chystáte? To se dozvíte v návodu Aktuálně.cz.
Co si před přihlášením připravit?
Mobilní telefon – ten je samozřejmostí jak pro lidi, kteří zvolí registraci přes linku 1221, tak pro ty, kteří se přihlásí přes internet. Na zadané číslo jim postupně přijdou dva PIN kódy – jeden nutný pro registraci do systému, druhý pro rezervaci termínu.
Doklady – při přihlášení k očkování je nutné zadat několik osobních údajů, jako je číslo pojištěnce nebo rodné číslo. Proto si raději připravte kartičku pojištěnce a občanský průkaz.
Jak se správně zaregistrovat a zarezervovat si termín?
Zdroj: aktualne.cz
Přepočet kočičích let na lidské definují různé zdroje nepatrně odlišně. Převod každopádně není tak jednoduchý, jak si mnozí myslí (tedy vynásobit kočičí roky sedmkrát). Hlavním důvodem je, že kočky dospívají velmi rychle – obzvlášť v prvních dvou letech života. Je možné použít metodu, při níž k prvnímu roku života přidáte 15 let, ke druhému 10 a ke každému následujícímu 4 roky kočičího života. Nejdéle žijícími kočkami jsou siamky a kočky plemene Manx. Pokud kočku chováte pouze doma, její věk dožití – pokud je zdravá – se tím téměř zdvojnásobuje. Momentálně nejstarší kočkou na světě je 26letá Tiffany Two z Kalifornie. Možné není úplně nejstarší, ale každopádně je tak zapsaná v Guinessově knize rekordů. A je to pořád celkem štramanda. Vůbec nejstarší kočka všech dob se údajně dožila neuvěřitelných 38 let.
Komáři-li v únoru si bzučí, v březnu pak mrazivý vítr skučí.
Sníh se lépe ušlehá (i rychleji), když do něho přidáme trochu citrónové šťávy.
Nejznámější řecké báje podané zábavnou formou, vhodnou i pro děti. Příběhy o vládci bohů Diovi, o krásné bohyni lásky Afroditě, příběh o Orfeovi a Euridice, o Perseovi a Medúze, o Théseovi a Mínotaurovi, o Oidipovi, o Héraklových úlohách, o Jasonovi a Argonautech, Odysea a Trójská válka.
Zeus byl vládce počasí, a jako takový ovládal i blesky, které používal jako zbraň. Dále z titulu této funkce shromažďoval mraky, zařizoval déšť, sníh, duhu a ostatní počasí – např. „probouzel vítr“. Byl to ale také záletný muž, se kterým si jeho žena Héra zažila mnoho útrap. Afrodita se díky své kráse a kouzlům stala jednou z nejmocnějších bohyň, neodolali jí lidé ani bohové. Byla manželkou boha Héfaista, avšak otcem jejích čtyř dětí byl bůh války Árés. Zplodila syna také s bohy Hermem, Poseidonem a s bohem vína Dionýsem.
Orfeus proslul svým zpěvem, který okouzloval lidi, uchvacoval a uklidňoval zvěř a ptactvo, tišil přírodu a nastoloval v ní klid a mír. ISirény bledly závistí před jeho kouzelným hlasem. Stejně tak proslul Orfeus svou láskou ke své manželce, krásné Eurydice. Jenže jeho manželské štěstí dlouho netrvalo: Eurydika šlápla na zmiji, a když k ní přiběhl Orfeus, byla už mrtvá. Byl zdrcený žalem a zoufalstvím, což ho přimělo k činu, který doposud žádný smrtelník nedokázal. Vypravil se do podsvětí s odhodláním vyžádat si svou manželku zpět.
Perseus měl podle věštby zabít svého děda, který vládl. Král se o svůj život bál, a tak poručil, ať jeho dceru Danaé zavřou do sklepení, kde nebude v kontaktu s žádným mužem. Ale Diovi bylo Danaé líto, a tak se do sklepení dostal v podobě zlatého deště. Danae oplodnil a po čase se jí narodil syn, který dostal jméno Perseus. Král poslal svou dceru i vnuka na širé moře. Zachránili je rybáři a když Perseus vyrostl, byl tak silný, že se král obával o svůj trůn. Proto ho poslal za Medusou, strašlivou ženou Gorgonou s hady místo vlasů a ohavným obličejem. Medusa je smrtelná, ale její sestry jsou nesmrtelné. Král řekl Perseovi, aby přinesl její hlavu, ale ať se má na pozoru, protože kdo se na ní podívá, ihned hrůzou zkamení.
Manželku krétského krále Mínóa svedl bílý býk a po čase porodila zrůdného syna – člověk s lidským tělem a býčí hlavou. Nazvali jej Mínotauros. Král nechal vybudovat spletitý Labyrint, do kterého krvelačného syna uvěznil. Mezi Krétou a Athénami vypukla válka, Athény padly a byla na ně uvalena povinnost – každoročně museli posílat na Krétu sedm dívek a sedm chlapců.
Jednou se k vylosovaným nešťastníkům dobrovolně připojil hrdina Théseus syn athénského krále a byl rozhodnut Athény tohoto trestu zbavit. Krétský král ho celkem vlídně přijal, popřál mu štěstí, avšak upozornil ho, že možná Mínotaura zabije, ale sotva se dostane z labyrintu ven.
Proslulá věštkyně Pýthia prozradila Oidipovi, že v budoucnosti se stane vrahem vlastního otce, ožení se a bude mít s vlastní matkou děti, které on sám zahubí svým prokletím. Zdrcený takovou předpovědí, odešel Oidipús do města Théb. Blízko města se potkal s vozem, na němž seděl neznámý stařec. Vozka švihl Oidipa bičem, aby uvolnil cestu a stařec ho navíc udeřil holí. Oidipús v hněvu starci ránu oplatil takovou silou, že stařec padl mrtev. Netušil, že právě zabil svého otce. Ten se vracel rovněž z Delf, kde chtěl získat radu, jak osvobodit město od tyranie Sfingy. Když pak Oidipús vstoupil do města, našel je zahalené smutkem - pro smrt svého krále a pro nebezpečí od Sfingy.
Héraklés odešel do Delf, aby skrze věštbu zjistil, jak se má od strašného zločinu (vraždy, které jako šílený způsobil) očistit. Dozvěděl se, že má vykonat deset uložených prací. Zabít Nemejského lva, zabít Hydru, chytit laň se zlatými parohy, chytit kance, vyčistit Augiášovy chlévy, zahnat vraždící ptáky, přivést zuřivého býka, přihnat lidožravé koně, přinést pás královny Amazonek a přihnat dobytek obra se třemi těly.
Argonauti byli mořeplavci, kteří se plavili na lodi Argó pod vedením Iásóna, aby získali Zlaté rouno. Krutý král Peliás se zmocnil trůnu a když se právoplatný vládce Iáson domáhal jejího vrácení, stanovil Peliás podmínku, že vládu předá po získání zlatého rouna, které střežil hrozný drak.
Podle starých řeckých pověstí byl však příčinou trojské války osobní spor. Bohyně Héra, Afrodíta a Athéna se přely o to, která z nich je nejkrásnější. Rozsoudit je měl Paris, syn trojského krále. Nabízely mu různé výhody a dary, Afrodíta mu nabídla lásku nejkrásnější ženy. Paris jí dal svůj hlas. Helena, dcera krále Sparty, byla považována právě za tuto nejkrásnější ženu světa a podle věštby se zamilovala do Parida. Prchla s ním a její otec vyhlásil Tróji válku.
Odysseus, ithacký král, si na cestě domů z Trojské války rozhněvá boha moří Poseidona a ten se rozhodne znemožnit mu návrat. Odysseus zažívá na své cestě různá dobrodružství a útrapy – bojuje se zuřivou saní Skyllou, jen o vlásek se dostane ze spárů vodního víru, který vytváří mořská obluda Charybda, přelstí kouzelnici Kirké a dokonce i navštíví podsvětí. Nakonec díky pomoci své patronky bohyně Athény po 10 letech bloudění šťastně dorazí domů, ale svůj dům nachází v obležení nápadníků jeho ženy Pénelopy, která mu i přes dlouhé odloučení zůstala věrná.
Vypravěč nebere hrdiny příliš vážně, legraci si dělá i z bohů. Lidé si příběhy vymysleli proto, aby si vysvětlili záhady přírody. O těchto záhadách, které trápily naše prapředky, kniha také pojednává.
„Blažen, kdo stár! Blažen, kdo chorý!
Neb osud si ho v péči vzal.
Já jsem však zdráv, jsem mlád a volný;
co mohu čekat? Stesk a žal!"
Nuž sbohem, sněžných štítů stráně!
I vy, Kubáně rovné pláně!
Teď jede k břehům vzdáleným
a z Tamaně už přijel v Krym.
Ó, kraj, jejž fantasií zkrásnil!
S Pyladem Atrid střet se tam,
tam Mithridates skončil sám,
nadšený Mickiewicz tam básnil
a na pobřeží v stínu skal
na svoji Litvu vzpomínal.
V měsíci únoru oslavili narozeniny Michal Trégr a Miroslava Machová, svátek pak Jarmila Tarčincová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.
Správné odpovědi na předchozí kvíz:
Nový kvíz:
Pokuste se doplnit číslovku do níže uvedených rčení (popř. přísloví) tam, kde je vynechané místo. Můžete doplňovat číslovky různých druhů (základní, řadové, druhové i násobné).
Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.
Ingredience: 400 g pšeničné mouky, 80 g blanšírovaného nebo mrazeného špenátu, 2 vejce, 1 lžička soli, 1 špetka muškátu, 1-2 lžíce olivového oleje
Postup: Mouku prosejeme na vál a uprostřed vytlačíme důlek. Špenát velmi jemně usekáme a vymačkáme v utěrce. Přidáme vejce, sůl, muškát a olej. Vypracujeme pružné těsto. zavineme jej do vlhké utěrky a dáme na 1 hodiny do chladničky. Na pomoučeném válu tence vyválíme a vykrajujeme potřebné tvary. Místo špenátu můžeme použít rajčatový, karotkový, cibulový nebo pórkový protlak. Jiné barevné tóny a chuť dávají rajčatový protlak, šafrán nebo sekané bylinky.
Suroviny: sklenice kompotovaných višní (asi 720g), 250g másla nebo Hery, 250g moučkového cukru, 3 polévkové lžíce rumu, 4 vejce, 380g polohrubé mouky, prášek do pečiva, 1 kávové lžičky mleté skořice, 150g čokoládové polevy na polití
Příprava: Kompotované višně scedíme, vypeckujeme a necháme okapat. Máslo, cukr a rum utřeme do pěny. Postupně přimícháme vejce, mouku s práškem do pečiva a skořicí. Bábovkovou formu vymažeme tukem a vysypeme strouhankou. Do formy nalijeme polovinu těsta, na něj rovnoměrně položíme vypeckované višně a přelijeme zbytkem těsta. Dáme do vyhřáté trouby a pečeme při 175°C zhruba 60-70 minut. Po upečení bábovku vyklopíme na mřížku a dáme vychladit. Po vychladnutí povrch bábovky přelijeme čokoládovou polevou a necháme ztuhnout.
Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz
Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.
Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením