Obsah stránky
Vydává - Klub přátel červenobílé hole o. s.
Milí čtenáři, přicházíme k vám s dubnovým číslem Paprsku. Ještě jednou si připomeneme návštěvu Divadla Spejbla a Hurvínka, tentokrát z pohledu Jarušky Dvořákové, trochu popřemýšlíme nad citáty Matky Terezy, vrátíme se k letošnímu ročníku konference INSPO a přes další pravidelné oblíbené rubriky se dostaneme až k té závěrečné Co nám chutná a uvaříme si něco dobrého. Snad jsou ingredience Paprsku namíchány stejně dobře, jako ty v zapečených houstičkách. Přeji příjemné počtení a hodně jarního sluníčka.
Martina Hanusová
Při brouzdání po internetu jsem narazila na myšlenky Matky Terezy, které mě velmi oslovily. Snad se budou líbit i vám. A pro úplnost přidávám ještě její stručný životopis.
Martina Hanusová
Člověk je nerozumný, nelogický a sobecký -
to nevadí, miluj ho.
Když konáš dobro, přičítají to tvému egu -
to nevadí, konej dobro.
Jestliže uskutečníš své cíle, objevíš jednou,
že máš falešné přátele a pravé nepřátele -
to nevadí, uskutečňuj své cíle.
Dobro, které dnes vykonáš, je zítra zapomenuto -
to nevadí, konej dobro.
Čestnost a upřímnost tě činí zranitelným -
to nevadí, buď přímý a čestný.
To, co jsi budoval celý rok,
je zničeno během chvíle -
to nevadí, buduj.
Někdy pomůžeš lidem a oni to odmítají -
to nevadí, pomáhej jim.
Dáš světu to nejlepší ze sebe
a odměnou je ti kopanec -
to nevadí, dávej to nejlepší, co v tobě je.
Matka Tereza
Matka Tereza (vlastním jménem Agnes Gonxha Bojaxhiu, albánská katolická misionářka) se narodila 27.8.1910 ve Skopje a zemřela 5.9.1997 v Kalkatě. V osmnácti letech vstoupila do řádu loretánských sester a přijala na počest francouzské svaté Thérese de Lisieux jméno Tereza. Později 17 let vyučovala v indické Kalkatě na střední dívčí škole. V roce 1947 vystoupila z řádu a začala se věnovat pomoci chudým. O dva roky později jí papež Pius XII. povolil založit nový řád – Řád milosrdenství. Jeho prvořadým úkolem bylo starat se o chudé a opuštěné a k tomu účelu byl v prvních letech jeho činnosti přebudován starý kostel v Kalkatě. I přes odpor hinduistického okolí se brzy stal hospicem, kde se nemocní a umírající dočkali ošetření a lásky. Roku 1962 získala Matka Tereza cenu Padma Shri za obětavou pomoc potřebným, 1979 potom Nobelovu cenu za mír. Koncem 90. let 20. století se začal její zdravotní stav prudce zhoršovat a Matka Tereza začala uvažovat o své nástupkyni. Rezignovat na svou funkci však mohla až v dubnu 1997, neboť sestry nechtěly do čela řádu nikoho jiného. Dne 19.10.2003 byla Matka Tereza blahořečena papežem Janem Pavlem II.
25. března 2014 jsem jela do Prahy. Moc jsem se těšila, ani angličtina a terapie, nic nebylo. Přece si nenechám ujít tak vzácnou návštěvu, kde uvidím loutky. A možná, že na nás i promluví, ale i kdyby ne, koukneme na ně. Kromě toho jsem potřebovala do Zory, předplatit si časopisy Koření – zábavná příloha, Ema – příloha pro Ženy, Naše šance – časopis o všem možném ze života nevidomých. Jela jsem Studentem. Jela se mnou i kamarádka Hanka se svou průvodkyní, ona také nevidí a jela se podívat do školy na Hradčany za paní učitelkou Tenglerovou, která jí měla na Hudečku, když tam Hanka chodila.
Na mě čekala v Praze paní Pačesová, musela mě hledat, protože stála trochu jinde, než zastavil autobus. Ale vše dopadlo dobře. Pak jsme šly do té Zory, a když jsem si vyřídila, co jsem potřebovala, tak jsme šly na oběd. V restauraci jsem si dala misopolévku, měli tam dva druhy: obě byly s mořskými řasami, jedna s tofu, druhá lososová. Restaurace je na Dejvické a jmenuje se Classic Restaurant. Jedna misopolévka stojí 45, druhá 50 Kč, ale je to moc dobré. Moje průvodkyně si dala lososovou. Potom jsem šla s paní Tarčincovou, která také se svým synem Martinem přijela k divadlu, paní Pačesová šla ještě pro jednu účastnici. Posadili jsme se s Martinem na lavičku k sochám Spejbla a Hurvínka a pak nás Ota vyfotila. Dokonce jsem Spejbla objala, Hurvínka jsem si jen prohlédla. Jééé, sochy, jak to bylo krásné. Pak nás vyzval pan ředitel, abychom šli. No a v divadle jsme si sáhli na loutky. Na všech pět a pak po návštěvě jsme šli do cukrárny, tím zakončujeme vždy naše putování po výstavě, když někde jsme. Já jsem si dala čaj s mátou. No a pak mě paní Pačesová vedla na Roztyly, odkud mi jel autobus domů. Student to nebyl. V autobuse jsem snědla svačinu, kuskus s oříšky a kokosem.
Výlet se mi moc líbil a jsem ráda, že jsem měla možnost vidět Spejbla a Hurvínka, Máničku, paní Kateřinu a Žeryka. Doma mám vše jen namluvené. Pan ředitel říkal, že hrají představení i pro dospělé. My tyto loutky většinou známe jako pro dětská představení.
Jarka Dvořáková
Dotazník mezi účastníky 14. ročníku konference INSPO potvrdil velkou spokojenost s úrovní konference. Známku 1 jí udělilo 56 procent respondentů a dvojku 38 procent. Známým, pro které je téma konference relevantní, by účast na konferenci doporučilo 75 % (s hodnocením 1) a 21 % (s oceněním 2). Ti, kdo se na konferenci nedostali, se nyní mohou podívat na videozáznamy všech 30 přednášek. Tuto možnost uvítají i účastníci konference, protože jednání probíhalo najednou ve třech sálech.
Videozáznamy pořídilo středisko Teiresiás pro pomoc studentům Masarykovy univerzity se specifickými nároky. Všechny obsahují pohled na prezentaci a v menších oknech na přednášejícího a na tlumočníky do znakového jazyka. Titulky budou doplňovány postupně.
Přehled videozáznamů najdete na http://www.helpnet.cz/inspo/inspo-2014, kde se nacházejí také příspěvky přednášejících do sborníku konference. A portál Helpnet byl nejčastějším informačním zdrojem (49 %), odkud se návštěvníci dozvěděli o konferenci. Jen 8 procent účastníků uvedlo, že poznatky z ní nevyužijí. Dotazník rovněž umožnil respondentům navrhnout jednu změnu, kterou by organizátoři měli udělat. V odpovědích se objevila řada námětů, ke kterým bude přihlédnuto při přípravě 15. ročníku INSPO, která již začíná.
Zdroj: www.helpnet.cz
Zajímavosti ze světa rostlin: Některým fíkovníkům se říká „škrtič“. Kořeny klíčí ve větvích stromů, rostou, a jakmile dosáhnou země, normálně zakoření. Nakonec zcela obklopují hostitelský strom a postupně jej zadusí. Pokud byste na jednom místě stáli několik desítek let, dokázaly by to i s vámi.
Pranostika: Dubnový sníh pole hnojí a déšť jim požehnání přináší.
Jana Rzepecká
Polku Škoda lásky, hit 20. století, napsal Jaromír Vejvoda na Zbraslavi. Přisvojil si ji celý svět, byla předmětem sporů, komu patří. Polka Jaromíra Vejvody, zbraslavského rodáka, hudebníka a kapelníka, vznikla v roce 1927. Vejvoda vzpomínal, že si u klavíru neustále brnkal jednu melodii, kterou rozvedl dál.
„Mládencům z kapely se líbila, tak jsme ji začali hrát pod názvem Modřanská polka,“ vyprávěl o vzniku budoucího celosvětového hitu. Ale byla to jen melodie, až teprve textař Vašek Zeman jí v roce 1934 dodal ty pravé grády: Škoda lásky, kterou jsem tobě dala, ty mé oči, dnes bych si vyplakala…
Polku vydalo hudební nakladatelství Hoffmann, a protože mělo pobočku i v Německu, slavná Rosamunde byla za chvíli na scéně. Američanům se zdála moc teskná, a protože swing frčel po téměř celém světě, dostala trochu jiný rytmus a text Roll out the Barrels (Vyvalte sudy), US námořnictvo si ji vylepšilo na Here Dones the Navy - Mariňáci jdou. Zněla na vyloďovacích plážích ve Francii, i při cestě Spojenců Německem. Rusové došli do Berlína s Kaťušou, a kaťušemi, západní armády s Barells, včetně našich letců, Němci ji poslouchali v Ardenách jako Rosamundu.
Jaromír Vejvoda (1902-1988) složil ještě mnoho písní – Jednou, dvakrát, Zelení hájové, Kdyby ty muziky nebyly. Žádná již ze Zbraslavi do světa více nepronikla, i když zlidověly. Komunisti si kapelníka moc nevážili, po válce skladničil, k muzice se vrátil až koncem 50. let. Je zaregistrováno 14 názvů polky Škoda lásky. Melodie zazněla v řadě filmů, s raketoplánem Discovery se dostala i do vesmíru.
Na internetu vyhledala Dana Ťukalová
Prométheus - potomek Bohů pomáhá lidem, aby se měli stejně dobře jako Bohové, za to ho však stihne od nejvyššího Boha Dia krutý trest.
Hérakles - syn nejvyššího Boha Dia a pozemské ženy, nejsilnější muž na zemi, je postaven před životní rozhodnutí. Má si vybrat cestu rozkoše či ctnosti. Zvolí si těžší cestu a celá pověst je o ní, plné nebezpečí a dobrodružství, kterými si vyslouží nesmrtelnost.
Perseus - král Akrisios ze strachu před věštbou, že ho zabije jeho vlastní vnuk, uvězní svou krásnou dceru Danae, aby k ní nikdo neměl přístup. Do dívky se však zamiluje sám Zeus, vládce Bohů a dítě se narodí. Rozlícený Akrisios vsadí dceru i vnuka do uzavřené bedny a nechá je vypustit na volné moře. Bude to trvat mnoho let, svému osudu však přesto neujde.
Sisyfos - korintský král Sisyfos byl pyšný, vysmíval se Bohům a neprojevoval jim úctu. Zradil nejvyššího boha Dia, který ho za to krutě potrestal.
Oidipus a Antigona - bezdětný thébský král touží po synovi a věštci mu předpovědí jeho brzké narození. S ním však přijde na království i neštěstí a samotnému králi smrt z rukou milovaného syna.
Trójská válka - novorozený syn trójského krále Priama má zemi přinést zkázu a smrt, proto se král rozhodne zanechat malého Parida v horách na pospas smrti. Dítě je však zachráněno a kletba se může naplnit.
Odysseovy cesty - dobrodružná pouť ithackého krále Odyssea z dobytého města Tróje domů. Je plná nástrah a nebezpečí, soubojů s příšerami i se samotnými Bohy.
Tyto a mnoho dalších pověstí přináší Petiškova sbírka, která od dětství patří k mým nejmilejším.
Jana Rzepecká
Děravej kamínku, svírám tě v pěsti.
Naděl nám do vínku kousíček štěstí.
Špetičku naděje, a zbav nás bolu,
Ať nám zas dobře je a ať jsme spolu.
Kamínku děravej, z moře či z nebe,
Nic víc nám nedávej, už máme sebe.
Báseň vybrala Jana Rzepecká
V dubnu oslavují svůj svátek Jirka Javůrek, Marcelka Machovičová a Jarda Hanus. Přejeme vám hodně zdraví, spokojenosti a jarního pohody.
Recept, který spadá do našich oblíbených kategorií. Rychlý, snadný, originální a výtečný. Rozhodně doporučuji vyzkoušet. Ještě teplé z trouby jsou houstičky naprosto nepřekonatelné. Obecně vzato potřebujeme jen žemle, rozpuštěné máslo a zbytek je na vlastní fantazii. Tento recept je ideální, pokud se chceme zbavit zbytků z lednice. Následující ingredience proto přikládám spíše pro inspiraci.
Ingredience: žemle, rozpuštěné máslo, rajčata – čerstvá či sušená, červená cibule – je ideální do studených pokrmů, protože není tak štiplavá, ale hodí se i sem. Pokud máte pouze klasickou kuchyňskou cibuli, doporučuji jí lehce zkaramelizovat, česnek, špenát, sýry dle chuti (kozí, bylinkový, feta, niva), šunka (může být i klobása, salámy, slanina), vajíčko, žampióny, sůl, pepř, koriandr (petržel, tymián, oregáno).
Postup je následující. Předehřejeme troubu na 180°C. Odkrojíme vrch žemle a vnitřek vydlabeme. Je nutné dát pozor, abychom ji nenatrhli. Pak by nám žemle vytekla. Žemle potřeme směsí rozpuštěného másla a koření. Naplníme jí směsí ingrediencí. Vyskládáme je na plech a na vrch každé žemle můžeme přidat vajíčko. Pečeme 10 – 12 minut. Poté plech přikryjeme alobalem a pečeme dalších 20 – 25 minut.
Zdroj: www.carujeme.cz
Klub přátel červenobílé hole o. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz