Obsah stránky
Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.
Velikonoce navazují na původně pohanské svátky jara. Jsou oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista, tedy nejvýznamnějším křesťanským svátkem. K tomu podle křesťanské víry došlo 3. dne po jeho ukřižování. Kristovo ukřižování se událo někdy kolem roku 30-33, v blízkosti významného židovského svátku pesach, který je památkou vysvobození Izraelitů Mojžíšem z egyptského otroctví. Tak jako Letnice, jsou tedy i Velikonoce původně židovským svátkem. Slované a Germáni v té době oslavovali pohanské slavnosti jara, tj. procitnutí přírody ze zimního spánku.
Velký pátek se v ČR stal od roku 2016 státním svátkem. Státní svátek byl v tento den až do 50. let minulého století. Velikonoce jsou pohyblivé svátky, které se určují podle lunárních fází. Slaví se první neděli po prvním jarním úplňku. Pokud první jarní úplněk vyjde na neděli, slaví se Velikonoce až další neděli. V příštím roce budeme slavit Velikonoce na Apríla, tedy 1. a 2. dubna 2018.
14. 4. jsme oslavili Velký pátek. Velikonoce pak v neděli 16. 4. a v pondělí 17. dubna. 7. 4. byl Světový den zdraví, 23. dubna Světový den knihy. 30. duben, nazývaný také Filipojakubská nebo Valpuržina noc, je pohanským svátkem vítání jara. Lidé věřili v otevírání jeskyní a podzemních slují, ve kterých jsou ukryty poklady. V měsíci dubnu byl úplněk 11. 4. v 8.06 hodin, v květnu jej čekáme 10. 5. ve 23.41 hodin.
V Zajímavostech přibyla rubrika Dobré rady na každý den. V nich se dočtete praktické rady pro chod domácnosti i do života všeobecně. Většinu rad znaly už naše babičky, proto byly tak hospodárné a spokojené.
Ozvala se nám paní Jaruška z Chomutova s odpovědí na minulý kvíz. Přejeme jí i všem dalším luštitelům hodně úspěchů i radosti z kvízů. Kompletní správnou odpověď se dočtete vždy v následujícím čísle
Jana Rzepecká
Představte si den v české metropoli – spoustu ruchu, spěchající lidé, neopatrní a zběsilí řidiči, tramvaje a všudypřítomný stres. A teď si představte, že byste tyto věci museli celý život vnímat především sluchem, jelikož vše co vidíte, je tma. Tak nějak se asi cítí nevidomý člověk. Každodenním pomocníkem, zachraňující nevidomému život, je vodicí pes. Jak se díky němu může stát život ve tmě lepším?
Vodicí pes se nevidomému člověku předává zhruba po 1,5-2 letech, kdy musí zvládnout složitý výcvik a naučit se 34 pokynů. Kromě základních povelů jako je „sedni“ a „lehni“ dokáže plnit i speciální úkoly. Na povel najde schody, eskalátory nahoru i dolů, umí vyvést člověka z nepřehledné situace, obejít různé překážky (reklamní bannery i lidi). Umí najít i nejbližší dveře. Pak namíří hlavu směrem ke klice a usnadní tak nevidomému vstup do budovy. Vodicí psi umí i podat nejrůznější věci, a to klidně i malou minci nebo prstýnek. Důležité je také to, že se musí naučit trasy, kterými nevidomý člověk denně chodí.
Pes se jich dokáže naučit maximálně 10. Umí třeba cestu do práce, do obchodu, k lékaři, do parku. Když ale nevidomý chce jít pro pečivo, nemůže se najednou rozhodnout, že půjde jinam. Musí chodit pořád do toho stejného obchodu po dané trase. Problém nastane, když rozkopou ulici, to je matoucí pro nevidomého, i pro psa.
Pes umí zrakem najít pruhy přechodu, na který nevidomého člověka dovede. Nedokáže však odhadnout, kdy nejede žádné auto a bezpečně tak nevidomého převést po přechodu. Převádí nevidomého až na jeho povel. Nevidomí jsou tak odkázáni buď na svůj sluch, nebo na pomoc ostatních. Někdy čekají na začátku přechodu i 15 minut, než jim někdo pomůže. Zvláště na hlučných místech, kde jezdí kromě aut i tramvaje. Nevědí, kterým směrem položit otázku, žádost o pomoc. Pokud tedy vidíte, že na zastávce nebo u přechodu stojí člověk s bílou holí a vodícím psem, oslovte ho, zda nepotřebuje pomoc. Nikdy ho sami nechytejte zezadu a nesnažte se postrčit, aby šel. Tím ho maximálně vylekáte, protože netuší, že máte dobré úmysly.
Pokud potkáte nevidomého člověka s vodicím psem, nikdy psa nehlaďte, nekoukejte na něj, nemluvte a nemlaskejte. Je to velice nebezpečné. Pes se přestává soustředit a nevidomý člověk může upadnout nebo si ublížit. Při práci vodicího psa nehlaďte nikdy. Výjimkou je jen, když pes pobíhá v parku a zrovna nepracuje. Vždy se mě ale prosím zeptejte jeho nevidomého pána.
Zdroj: Blesk.cz
Samostatnou kapitolou v oblasti orientace zrakově postižených je veřejná doprava a v metropoli hlavně metro. Dopravní podnik na jednotlivých zastávkách instaluje akustické značení. V loňském roce podnik upravil 7 stanic metra, jako je Vltavská, Nádraží Holešovice či Háje. Další budou následovat. Letos se úpravy týkají například stanice Hlavní nádraží. V nejbližší době úpravou projde zastávka metra Palmovka. Ve stanici bude nainstalováno pět nových orientačních hlasových majáčků. Majáčky signalizují například provozní chod eskalátorů, polohy výtahů či výstupy z vestibulů ve vazbě na povrchovou dopravu.
Na nevidomé cestující je připravena i povrchová doprava. Na tramvajích a autobusech hlasové majáčky hlásí číslo a cílovou zastávku linky. Zvláštním typem je akustické zařízení signalizující požadavek na otevírání všech dveří souprav. Kromě toho si o Velikonocích během výluky mohli nevidomí přijet vyzkoušet orientaci v metru. Do Prahy tak na instruktáž přijely desítky lidí z celé republiky.
Nedostatky má metropole podle nevidomých spíše individuální. Při stavebních úpravách totiž často dochází ke vzniku nebezpečných míst. Například signální pásy přechodů někdy navádějí nevidomého přímo do křižovatky. Projektanti se totiž nedokážou vžít do role zrakově postiženého a nevědí tak, jak přesně úpravu provést. I MHD má své potíže. Problémem je, že v autobusech a tramvajích mají řidiči na starosti hlášení stanic, stává se tak, že hlášení je posunuté a člověk vystoupí jinde. Přes nedostatky, které inovace v dopravě provázejí, patří Praha k nejlépe vybaveným městům vůči zrakově postiženým občanům v Evropě.
Zdroj: invarena.cz
Grapefruitová šťáva nebo třezalka mohou dramaticky změnit účinky některých léků. Většina lékárníků už na to klienty upozorňuje. Podobné efekty má však i řada potravin, nápojů, bylin nebo dokonce koření. Lidé o nich nevědí prakticky nic. Přitom jde o ingredience velice běžné.
Pepř ovlivňuje účinnost léků na spaní. Zvyšuje jejich tlumivý efekt a lidé, kteří si je vzali, se pak cítí spíše unavení a ospalí než odpočinutí. Mohou mít zpomalené reakce za volantem. Pokud jste tedy milovník pepře, vezměte si léky až po dvou hodinách po jídle. Podobné účinky má i další koření. Karí, kurkuma, pálivá paprika a zázvor. Používají se hojně v indické kuchyni, kterou si hodně lidí oblíbilo. Řada jich také pravidelně pije čaj z čerstvého zázvoru na povzbuzení organismu a podporu imunity. Jídla a nápoje s těmito ingrediencemi mají přesně opačný efekt než pepř. Snižují tedy účinnost některých léků.
Na vstřebání léků má vliv i prostý fakt, jestli je spolkneme před jídlem, nebo po něm. Například u tabletek, které si vezmeme na bolest hlavy, bývá rychlejší nástup účinků v prvém případě a mnohem pomalejší v tom druhém. Zelený čaj je nápoj, který má na naše zdraví řadu pozitivních účinků. I on vyvolává v trávicím traktu podobný efekt jako pepř. Pokud jím zapijeme třeba léky používané při zvýšené hladině cholesterolu, které obsahují účinnou látku simvastatin, vstřebá se ho do krve také 2,5krát víc než normálně. Tím se zvětší nejen jeho působení, ale i vedlejší efekty. Postiženého člověka pak snadno potrápí například slabost svalů, jejich bolesti, případně se může projevit negativní vliv na játra nebo i další potíže.
Dalšími příklady vlivu potravin na léky jsou grapefruit, pomelo, káva, minerálka. Léky bychom tedy měli zapíjet pouze čistou vodou. Pokud sníme ovoce, doporučuje se dát si přestávkou nejméně dvě hodiny, než vezmeme léky. Vliv na léky mají také byliny. Například třezalka snižuje nebo ruší účinky antikoncepce. Šalvěj červenokořenná, tzv. dan-šen, který je součástí čínské medicíny snižuje účinnost léků proti vysokému cholesterolu. Při užívání léků je tedy třeba být opatrný a přizpůsobit mu i naše stravování. Podstatné je ptát se na ně lékaře nebo lékárníka. Některé lékárny nabízejí tyto konzultace jako bezplatnou službu.
Zdroj: invArena.cz
V pátek 17. března jsem se zúčastnila akce pořádané naším Klubem návštěvy hvězdárny v Ďáblicích. Sraz byl na konečné tramvají v Kobylisích, sešlo se nás asi 15, i s průvodci. Mně doprovázela moje příbuzná Jitka, kterou akce také zaujala. Cesta ke hvězdárně vedla širokou lesní cestou ďáblickým hájen, takže jsme si mohli vychutnávat krásné počasí v předjarní přírodě. Trasa měřila asi dva kilometry, šlo tedy o nenáročnou vycházku.
Na hvězdárně nás přivítal ochotný zaměstnanec, který nás po celou návštěvu doprovázel. Nejprve krátce pohovořil o zdejší hvězdárně a jejím poslání a pak si ti, co viděli, mohli vyzkoušet výhled hvězdářským dalekohledem. Následně jsme se přesunuli do sálu, kde nám byl promítnut film o naší sluneční soustavě. Film byl opatřen bohatým a poutavým komentářem, takže i když jsem nemohla sledovat obraz, byl to pro mne plnohodnotný zážitek. Vzpomínala jsem na letní večery, kdy jsme si s tatínkem a bráchou, jako děti, povídali o vesmíru. Vždycky mě zajímalo, jak je ten Měsíc asi daleko, kolik je ve vesmíru hvězd, kde to všechno má začátek a konec. Ale to jsem trochu odbočila. Film skončil a já bych si klidně vyposlechla ještě jeden.
V závěru návštěvy jsme si mohli zakoupit zajímavé upomínkové předměty. Kdyby byly v prodeji nějaké zvukové dokumenty na cd nebo dvd, určitě bych neodolala. Tak jsem si odnášela alespoň pěknou záložku do knížky, abych měla památku na zdejší návštěvu. Byl čas na oběd, také hlad se začal ozývat, a tak jsme se přesunuli do nedaleké restaurace Pod hvězdárnou. U dobrého oběda bylo dost času na popovídání s přáteli a sdělení dojmů. Za nás mohu říci, že se nám akce moc líbila. Po obědě a někteří i po kávičce jsme se začali loučit a pomalu rozcházet. My s Jitkou jsme zvolily stejnou zpáteční cestu a zopakovaly si procházku. Děkujeme za pěkně připravenou akci. S pozdravem
Jana Šajnerová
Dne 19.4. jsme v rámci klubu KPČH navštívili Národopisné muzeum v Praze. Muzeum sídlí v letohrádku Kinských na hranicích Smíchova a Malé Strany.
Budova byla postavena v letech 1827-1831, jejím byl Heinrich Koch. Národopisné muzeum zde sídlí od roku 1901, expozice je zaměřena zejména na venkovský život od 19. století do první poloviny 20. století. Do muzea nás přivedla výstava s názvem Námluvy.
Seznámili jsme se s průběhem tradičních námluv, s projevy lásky mezi mladými lidmi na venkově, v Čechách a na Moravě v 19. a 20. století. Hlavní inspirací výstavy Námluvy je námět opery Prodaná nevěsta od Bedřicha Smetany. Potěšili jsme se ukázkami krojů ze západních Čech, především z Plzeňska, odkud pocházejí hlavní protagonisté jmenované opery, Jeník, Mařenka a Kecal. Zajímavou součástí jsou textilní vyšívané předměty či hrníčky, které své náměty čerpají právě z této opery.
Další část výstavy je tvořena tzv. dary z lásky, které si mladí mezi sebou předávali na důkaz své vzájemné náklonnosti. Jedná se například o prsteny, pásy, obrázky, výšivky, či šátečky, které často skrývaly zajímavé vzkazy, jako např. "Už se naše věrná láska zrušila už ti jiná galánečka šátek ušila." Ještě mimo jiné jsme viděli ručně vyrobený a malovaný nábytek, např. skříně, truhly. Také nás zaujaly krásné výšivky na krojích, šátcích i na košilkách pro nejmenší. Prohlídku výstavy jsme zakončili v zdejší útulné kavárně. P.S.: Od 16. 6. 2017 tady bude otevřena výstava Svatba.
Helena Škramlíková
S vyhlášením Československé republiky nejdřív zmizela z názvu slova Francisco Josephinum. Ředitelství Ústavu pro zaopatřování slepců na Smíchově Palata vzápětí nato vyměňuje dosavadní německý způsob úřední komunikace za česko-německý, avšak dosavadní ředitel ústavu, emeritní ředitel Ringhofferových závodů Karl Kletetschka, předává svou funkci českému, advokátovi Spořitelny české Karlu Urbancovi až v roce 1920. Po léta pak zůstává ve funkci zástupce. Ani národnostní poměr ve vedení ústavu české a německé nevidomé se nezměnil o sto osmdesát stupňů. Po dobu první ČSR je čtyři ku třem ve prospěch Čechů. Na diskriminaci německých nevidomých na Palatě mají paradoxně hlavní podíl sami Němci. Jejich nevidomí spoluobčané, po vynuceném připojení pohraničí k tzv. Třetí říši, ztrácejí na Palatě nárok na střechu nad hlavou.
Existenční problémy Palaty v letech po první světové válce úzce souvisely s finančními potížemi zakladatelky, Spořitelny české, která ztratila někdejší dominantní postavení mezi pražskými finančními domy. Ředitelství ústavu se muselo často obracet o podporu na státní a zemské úřady, veřejné instituce, podnikatele a další soukromé osoby. Zdrojem prostředků k zaplacení permanentních dluhů se staly i pronájmy a prodeje okrajových pozemků Palaty na stavební parcely rozrůstající se luxusní vilové čtvrti Na Hřebenkách.
Ve svízelné situaci bylo třeba také odolávat tlakům na údajně nezbytné vyrovnání s rakousko-uherskou minulostí – ústav nesl téměř čtvrtstoletí jméno mocnářovo.
Zdroj: www.palata.cz
Vláda ČR schválila velkou novelu Zákona o sociálních službách. Pokud projde legislativním procesem, bude platit od roku 2018. Ze zákona byla vypuštěna část služeb ze sociálně právní ochrany dětí. Hospice by měly být po přesné definici, co je to hospic, financovány rovněž MPSV ČR. Příspěvek na péči (PNP) ve IV. stupni, pokud je služba poskytována v domácím prostředí, bude zvýšen na 19 200,- Kč. Toto opatření výrazně posílí péči v domácím prostředí a umožní pečujícím osobám více objednávat terénní služby a odpočinout si, případně se věnovat jiným aktivitám. Tento návrh iniciovala Národní rada osob se zdravotním postižením ČR (NRZP). Pro nejtěžší zdravotní postižení NRZP navrhla vytvořit speciální pátý stupeň postižení. MPSV ČR na tyto argumenty reagovalo návrhem zvýšení PNP IV. stupně u klientů, kteří jsou v domácí péči.
Návrh zákona dále stanoví dobu hospitalizace, která nebrání výplatě příspěvku na péči. Princip zachování výplaty příspěvku na péči v omezené době hospitalizace tuto dobu prodlužuje. Návrh diferencuje dobu hospitalizace, která nebrání výplatě příspěvku na péči podle toho, jakým způsobem je zajištěna pomoc.
V případě, že poskytuje (resp. poskytovali před hospitalizací) péči osoba blízká nebo asistent sociální péče, je výplata příspěvku na péči zachována po delší dobu. Příspěvek na péči (dle návrhu) se nevyplácí, je-li oprávněné osobě poskytována zdravotní péče v průběhu hospitalizace po dobu přesahující dva celé kalendářní měsíce po sobě jdoucí, poskytuje-li osobě pomoc osoba blízká nebo asistent sociální péče, a po celý kalendářní měsíc v ostatních případech (např. péči poskytovalo pobytové zařízení).
Návrh neznamená, že by se příspěvek na péči "nově" vyplácel poskytovateli zdravotních služeb.
Zdroj: nrzp.cz
Nemajetní lidé, kteří mají kvůli tíživé životní situaci psychické potíže, mohou využít služeb Sociální kliniky. Těm, kteří se vzpamatovávají z rozvodu či rozchodu, smrti blízkého, vážné nemoci či napadení, nabízí zařízení psychoterapii, a to jen za symbolickou úhradu. Klinika od září 2014, kdy vznikla, poskytla několikaměsíční pomoc a podporu 245 lidem. Pracuje pro ni 65 odborníků a odbornic, potřebným se věnovali přes 1800 hodin.
Zakladatelé se inspirovali v zahraničí. První sociální klinika vznikla v Brazílii se zaměřením na práci s dětmi v chudinských čtvrtích. Další se otevřela v Lisabonu. Česká klinika sídlí v Praze, terapeuty má v dalších 15 městech. Podle zakladatelů není terapie v Česku dostupná tak, jak by bylo potřeba. Zdravotní pojišťovny ji často neproplácejí, klinických psychologů je málo, čekací doby dlouhé. Klinika poskytuje psychoterapii, poradenství i krizovou pomoc. Zatím se na ni obrátilo 431 lidí. 12 sezení s odborníky absolvovalo 245 z nich, ostatní dostali jiné služby.
Zájemci najdou na stránkách kliniky přihlášku, kterou odešlou elektronickou poštou. Do 5 dnů dostanou odpověď a domluví si setkání. Při úvodním hodinovém pohovoru odborníci zmapují jejich stav a najdou jim nejvhodnější formu pomoci. Nejpozději do dvou týdnů dostane klient kontakt na terapeuta. K němu pak dochází na 12 sezení. Platí jen to, co může. Nyní klinika chystá sérii přednášek a seminářů s názvem Magie vztahů, které se v Praze uskuteční od 5. dubna do 25. června. Výtěžek z těchto akcí využije na terapie pro potřebné. Vybranou částku navýší Nadační fond pomoci Karla Janečka. Bližší informace o zařízení i seznam a termíny přednášek jsou na www.socialniklinika.cz.
Zdroj: invArena.cz
Sociální firma Transkript online nabízí novou službu Přepis audiozáznamu do textové podoby. Přepis provádějí nevidomí profesionálové s vysoce rozvinutou schopností koncentrace na mluvené slovo, která je zárukou dokonalé přesnosti i v případě nižší zvukové kvality záznamu. Dosahují rychlosti psaní na klávesnici až 500 úhozů za minutu, dokonale ovládají českou gramatiku. Službu si mohou objednat jednotlivci i organizace, minimální čekací doba pro dokončení práce je již od jedné hodiny po převzetí zakázky. Všichni pracovníci společnosti jsou vázáni striktním etickým kodexem a dohodou o mlčenlivosti (NDA).
Doslovný přepis audiozáznamu mluvené řeči je přehledným dokumentem s možností rychlého a pohodlného vyhledávání, nenáročný na archivaci, eliminující zestručnění, nejasnosti, nepřesnosti či subjektivní interpretace, které jsou reálným rizikem při pořizování zápisu v průběhu konání akce.
Jak služba funguje? Předání audiozáznamu mluveného slova v některém ze standardních formátů (mp3, wav) k přepisu je možné následujícími způsoby:
Přepsaný text obdržíte e-mailem ve formátu doc, popř. jako online Google dokument.
Společnost Transkript online naplňuje v praxi principy sociálního podnikání, je zaměstnavatelem nevidomých osob ve službách z oblasti komunikace pro neslyšící a nedoslýchavé. Benefitem pro zákazníky s více než 25 zaměstnanci je možnost nákupu služby v režimu náhradního plnění, tzn. až o 36 % nižší konečná cena zakázky než u konkurenčních služeb za stejných cenových podmínek bez náhradního plnění. Více info: "www.transkript.cz, www.nadiktujto.cz.
Zdroj: p12.helpnet.cz
Na poliklinice Litochleby na Praze 4 působí nevidomí a slabozrací maséři, kteří poskytují zdravotní i sportovní masáže klientům všeho druhu. Masáže pomáhají při problémech pohybového aparátu, při rekonvalescenci i relaxaci. 8 druhů masáži je v případě zájmu prováděno i ve firmách. Maséři mají potřebou praxi i certifikáty a při práci využívají především skvěle vyvinutý hmat. Více informací: http://maseripraha.cz.
Jste člověkem, který se umí prát se svým osudem? Váš handicap pro Vás není překážkou, která by Vás zastavila na cestě za Vašimi sny? Tak právě Váš příběh hledáme a oceníme. Lidé vždy obdivovali ty, kteří i přes nepřízeň osudu dokázali něco výjimečného. Proto jsme se v redakci invArena.cz rozhodli, že rádi zveřejníme příběhy těch z Vás, kteří patří mezi takové inspirativní osoby.
Udělali jste nebo děláte ve svém životě něco, co není zcela běžné? Máte pocit, že díky svým činnostem máte vliv na druhé lidi? Tak se nám o tom nebojte napsat.
Možná, že i přes svůj handicap dosahujete úžasných sportovních výsledků. Možná, že se věnujete charitativní činnosti, abyste dali naději do života i dalším lidem, kteří jsou nějakým způsobem znevýhodněni. Anebo jste dokázali vymyslet, či vynalézt něco, co pomáhá druhým lidem. Moc rádi bychom Vaše životní příběhy ocenili.
Lidé jásají nad úspěchy, ale ještě mnohem důležitější jsou však plány do budoucna. Rádi si proto přečteme povídání i o Vašich snech, které si teprve chcete splnit.
Každý, kdo nám do konce dubna napíše svůj příběh, ideálně alespoň s obecnou specifikací svého handicapu, má šanci být redakcí vybrán mezi čtyři nejlepší. Každý vybraný příběh publikujeme a ponecháme vždy týden zvýrazněný na titulní stránce webu. Vaše životní příběhy prosím posílejte na e-mail:marek@invarena.cz
Těšíme se na příběhy o Vašich splněných snech. Redakce webu invArena.cz
Průměrný člověk sní během života 50 tun potravy a vypije více než 40 000 litrů tekutin.
Když na Vojtěcha prší (23. 4.), nebude ovoce
7. dubna 1348 vydal Karel IV. zakládací listinu Univerzity Karlovy, první vysoké školy tohoto druhu na sever od Alp. Vzorem pro její uspořádání byly univerzity v Paříži, Bologni a Neapoli, studium začínalo na fakultě svobodných umění („artistické“) a mohlo pokračovat na fakultě teologické, právnické nebo lékařské. Pro rozhodování o celouniverzitních záležitostech byli studenti i učitelé rozděleni do 4 "národů": českého, bavorského, polského a saského. Studenti české národnosti tvořili 16–20 % z celkového počtu studentů.
V současnosti připravuje 17 fakult UK odborníky pro oblasti humanitních a společenských věd, učitelství, práva, překladatelství, novinářství, teologie, přírodních věd včetně matematiky a informatiky, lékařských věd včetně farmacie a sportu. Studijních oborů je celkem 650. V řadě oborů je UK jedinou vysokou školou v ČR, která dané vzdělání nabízí. Na UK studuje přes 50 tisíc studentů, zhruba 7 % z nich pochází ze Slovenska, dalších 7 % pak z jiných zemí světa.
Zdroj: cuni.cz
Jak vyklopit jogurt. Chcete-li snadno vyndat veškerý obsah kelímku s jogurtem nebo zakysanou smetanou, nepoužívejte lžíci. Odtrhněte víčko, otočte kelímek do misky dnem vzhůru a zabodněte do dna ostrý nůž. Nůž vytáhněte a s kelímkem klepněte. Vypadne celý obsah a uvnitř nezůstane vůbec nic.
Kingův soubor obsahuje čtyři povídky. První – Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank – pojednává o daňovém specialistovi Andy Dufresneovi, který je odsouzen za vraždu své ženy a jejího milence. Vytrvale tvrdí, že ji nespáchal. Ve vězení se spřátelí s Redem, který je tady už spoustu let a vybudoval si pozici Muže, který všechno sežene. Red netvrdí, že je nevinný, je ve věznici více méně spokojený, o útěk se nikdy nepokusil. Andy však stále žije nadějí. Po mnoha letech Andy zmizí ze své cely a Red, který je propuštěn, se ho vyrazí hledat.
Druhá povídka se jmenuje Nadaný žák aneb Příběh o zkaženosti. 14letý Tod se velmi zajímá o historii druhé světové války a o koncentrační tábory. Seznámí se se starým Denkerem, který v jednom pracoval a posílal na smrt Židy. Denker by rád na svou minulost zapomněl, ale chlapec ho stále nutí k vyprávění. Aby ho k popisu plynových komor a smrti přinutil, začne ho i vydírat. Denkerovo vyprávění v obou probudí touhu zabíjet a vraždy v okolí na sebe nenechají dlouho čekat.
Třetí povídka se jmenuje Tělo aneb Příběh o nevinnosti. Chlapec Vern vyslechne příběh svého bratra a jeho přátel, kteří našli blízko kolejiště tělo mrtvého chlapce. Vern se se svými kamarády vydá tělo hledat a brzy po jeho nalezení se všichni dostanou do víru nepříznivých událostí. Jeden po druhém za tragických okolností umírají, zůstává jenom poslední, který sepsal tento příběh. King se v této povídce zabývá také charakteristikami jednotlivých chlapců, kteří jsou každý úplně jiný. Jejich myšlenkami, povahami, zdravotními handicapy i prostředí, ze kterého pocházejí.
Poslední povídka Dýchací metoda aneb Příběh o smrti a přežití je o pánském klubu, v němž se vyprávějí záhadné příběhy. Vypravěč Emlyn býval lékařem a naučil těhotnou pacientku zvláštní metodě dýchání, která jí měla usnadnit porod. Při cestě do porodnice však auto se ženou havaruje a její tělo, ač zůstalo bez hlavy, stále dýchá a porodí zdravého chlapce. Nadaný žák a Vykoupení z věznice Shawshank jsou také velmi úspěšné americké filmy natočené podle této Kingovy knihy. Podle povídky Tělo byl natočen také úspěšný americký film Stůj při mně.
Mezi minulostí zlatou a purpurovou
A okrouhlým prázdnem
Budoucna, jež nemá dosud barev,
Já zastavím se v tichu tolik srázném,
Abych slyšel, jak v lepkavé noci té
List za listem se rozevříti chystá
A ptáci jsou nedočkaví zazpívat
V žasnoucí rána tak málo jistá.
Abych slyšel zvuk ulity příští
I vzlyků, i vzlyků, jež mrtví u kořenů
Znovu by chtěli ve světle jara říci
A přece dále zůstat utajenu.
Mezi minulostí zlatou a purpurovou
A okrouhlým prázdnem
Budoucna, jež nemá dosud barev,
Ó, zastavte se v tichu tolik srázném.
V měsíci dubnu oslavili narozeniny Michaela Jelínková a Marek Müller. Svátek slaví Irena Šepsová, Marcela Machovičová, Jirka Javůrek a Marek Müller. Přejeme vám hodně zdraví, spokojenosti a radosti ze života.
Turnov - Náchod - Nová Paka - Jilemnice - Beroun
Pravidelně se pohybujte, cvičte, choďte na procházky. Při pohybové aktivitě dochází ke zlepšení prokrvení mozku. Bylo zjištěno, že kombinace tréninku paměti a psychomotorického tréninku působí jednoznačně proti procesu stárnutí, zlepšuje paměťové výkony, posiluje soběstačnost a oddaluje progresi demence. Podobné účinky má i zpěv a tanec.
V následujících názvech měst byla přeskupena písmena, takže na první pohled jde o nesrozumitelná slova. Přeskupte písmena tak, aby z každého nesrozumitelného slova vznikl správný název českého města.
ACŘVEBL........
DKNALO........
YČRČEAN........
BAJNELOC........
ŘKIPOCEVIN........
Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.
Červená řepa je studnicí zdraví. Kromě významného množství betakarotenu v ní najdeme vitamíny B, E, silný antioxidant a z minerálů draslík, vápník, hořčík, křemík, měď, selen, jód, mangan a velké množství železa. Na naši psychiku pozitivně působí rubidium, cezium a lithium, které jsou v řepě rovněž obsaženy. Stejně jako jablka, tak i řepa obsahuje zajímavé množství pektinu, který napomáhá snižovat cholesterol v krvi, vyživit blahodárnou střevní mikroflóru, upravit celkovou peristaltiku střeva.
Suroviny: 250g červené řepy, 180g cukru, 3 vejce, 125g másla nebo Hery, 1 balíček vanilkového cukru, 300g polohrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 100g čokolády
Postup: Uvařenou, oloupanou a nastrouhanou řepu dáme do mísy. Dobře promícháme se žloutky, cukry a vlažným máslem. Pak přisypeme mouku s kypřícím práškem, opět dobře promícháme a přidáme nasekanou čokoládu s pevně ušlehanými bílky. Zlehka vše naposledy promícháme. Těsto nalejeme do vymazané a vysypané bábovkové nebo jiné formy. Pečeme při 170 stupních cca hodinu. Po vychladnutí můžeme přelít čokoládovou polevou. Do těsta můžeme přidat také nasekané ořechy, mandle, rozinky, kokos.
Zdroj: recepty.cz
Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz
Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.