Obsah stránky
Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.
Český projekt Aireen přináší diabetikům naději: Dokáže pomocí umělé inteligence pouhým pohledem do očí během chvilky rozpoznat diabetickou retinopatii. Nyní mají pacienti možnost nechat si prostřednictvím tohoto unikátního softwaru bezplatně, rychle a bez objednání vyšetřit zrak a předejít závažným a nevratným změnám, které s sebou toto onemocnění přináší. Stačí se podívat do screeningové kamery a chvilku se nehýbat. A je to! Zcela bezbolestně a neinvazivně lze na počkání vyšetřit oční pozadí a zjistit, zda nedochází k poškození sítnice vlivem vysoké hladiny cukru v krvi. Rychlý screening diabetické retinopatie prostřednictvím unikátního českého projektu Aireen nyní mohou zájemci podstoupit v pražské i brněnské Oční klinice NeoVize. Výsledky vyšetření jsou známy během pár minut.
„Aireen bude chránit zrak našich pacientů, sníží zatížení zdravotníků a v konečném důsledku ušetří i náklady na léčbu komplikací a péči o těžce zrakově postižené. Blíží se tak doba, kdy budeme zachraňovat zrak nejen pacientům se šedým zákalem a očními vadami, ale i s diabetem. Diabetickou retinopatii pacient sám nepozná. Slovo „retina“ označuje sítnici a „patie“ zase chorobu – jak tedy název napovídá, diabetická retinopatie je postižení sítnice způsobené cukrovkou. Typická diabetická retinopatie je charakteristická chronickým průběhem, který postupně a dlouhodobě působí na sítnici a může mít devastující účinky. Když se objeví, bývá už obvykle pozdě.
Oční kliniky NeoVize již dnes v Praze, Popradu a nově i v Oční ambulanci NeoVize v Běhounské ulici Brně nabízí díky Aireen vyšetření diabetikům na počkání a bez objednání. Tím pacientům s cukrovkou ušetří mnoho času, jelikož se nemusejí objednávat na zdlouhavé komplexní vyšetření, ale k detekci změn jim postačí jen krátký pohled do screeningové kamery.
Vyšetření je navíc po diabetiky zcela zdarma. Jedná se v ČR o novinku a od počátku se ukazuje, že mezi pacienty a lékaři je o podobnou službu obrovský zájem. I proto se tento model screeningu očí rozšiřuje i do dalších regionů: Sokolova, Olomouce a další budou následovat. Do budoucna může Aireen diagnostikovat i makulární degeneraci a glaukom.
Zdroj: epochaplus.cz
Úplněk nastane 14. 6. 2022 ve 13.51 hod.
Na téma tohoto textu mě přivedly dotazy studentů sociální práce v kombinaci s článkem, který se objevil na sociálních sítích, a to o ženě, která byla nevidomá a psala román ručně, avšak jí přestala psát tužka…Jak je to tedy s psaním textů za pomoci tužky a papíru v souvislosti se zrakovým hendikepem?
Slabozrací
Pokud má člověk jako zrakovou vadu uvedenou slabozrakost, která může být střední či silná, pak pravděpodobně má zkušenost s psaním rukou. Takový člověk se v první třídě učil číst a psát latinkou jako většina z nás. Někteří, co špatně vidí, k výuce využívají psaní za pomocí výraznějších fixek, které mají silnější stopu, a tak jsou lépe viditelné. Slabozrací pak na čtení mohou využít, potřebují-li to, zvětšené texty či nějakou z optických pomůcek, většinou lupy do ruky – např. i s osvětlením.
Těžce slabý zrak a praktická slepota
Rozsah poškození zorného pole je poměrně důležitý, avšak s přihlédnutím na zrakové možnosti. Z toho vyplývá, že i tyto typy zrakového postižení mohou s latinským písmem nějakým způsobem pracovat. Na základní škole čtou texty ze výrazně zvětšeného slabikáře, čítanky a píší do písanky s velkým rozestupem linek.
Praktická slepota
Zcela nevidomí lidé od narození se na základní škole neučili psát a číst latinkou, ale symbolem jejich gramotnosti bylo Braillovo bodové písmo. Četli a zapisovali vše v tomto reliéfním bodopisu. Pokud se učili psát, pak se učili napsat svůj vlastnoruční podpis. Nevidomí lidé nepotřebuje psát vše, ale měl by se umět podepsat. Člověk, který je od narození zcela nevidomý a nikdy se neučil psát rukou, tedy latinkou, nikdy nedržel pero, nepsal do písanky, učil se Braillovo bodové písmo, tak i ten potřebuje podepsat různé smlouvy, chce se oženit/vdát, sepsat nájemní smlouvu aj.
Nejsou to jen nevidomí od narození, ale i ti, co oslepli v dospělosti. Byli zvyklí na to, že na psaní vidí, najednou se opravdu neumí podepsat. I ti potřebují nacvičit podpis bez kontroly zraku. Pak jsou tu ženy, co se vdaly, nebo změnily příjmení, najednou je třeba nácvik nového podpisu. Je možné, že zcela nevidomý, který ztratil zrak, je schopen něco napsat. Psaní románů je u nich velmi nepravděpodobné. Zcela nevidomí od narození rukou píšou zpravidla pouze svůj podpis, jak je vysvětleno výše.
Zrakově postižení a záznamy textů
Lidem se zrakovým hendikepem k zápisu svých myšlenek či textů, slouží výpočetní technika. Zapisují si pomocí textových editorů (Word, Poznámkový blok), vytváří si tedy digitální texty. Nevidomí často využívají Pichtův psací stroj či Pražskou tabulku na zápis v bodovém písmu. Ti, co stále ještě využívají svůj zrak, pak píší rukou tak, jak jim to dovoluje zraková vada – tiskací písmena či pomocí černé fixy.
Zdroj: blindicka.cz
Platba na kontakt je nová služba, kterou připravují tuzemské banky ve spolupráci s Českou národní bankou (ČNB). Od příštího roku tak bude možné poslat peníze na účet, aniž by bylo nutné znát jeho číslo. Postačí vám znalost telefonního čísla majitele účtu. Platby na kontakt, kdy místo čísla účtu v internetovém či mobilním bankovnictví vám bude stačit zadat mobilní číslo příjemce platby.
Provedení platby i bez znalosti čísla účtu příjemce bude možné díky registru čísel účtů spárovaných s mobilními čísly jejich majitelů. Banka odesílatele se po zadání platby s registrem spojí a na základě telefonního čísla příjemce získá číslo jeho bankovního účtu, na který poté platbu odešle. Do realizace projektu se zatím přihlásilo 9 bank. Seznam bank zatím nebyl zveřejněn. Jejich klientům bude nová služba umožněna, stačí, aby se k jejímu využívání přihlásili prostřednictvím své banky a provázali své telefonní číslo s číslem svého účtu. Podobné služby už fungují v zahraničí, např. v USA, v Lotyšsku nebo na Slovensku. Předpokládá se spuštění služby od nového roku. Začíná se s mobilními čísly, ale do budoucna by se systém mohl rozšířit i o další možné kontakty pro párování např. s e-mailovými adresami
Funkce nového systému se začnou testovat v letních měsících. Systém bude fungovat díky ČNB, která povede registr s nahlášenými páry telefonních čísel a čísel účtů. Systém provozovaný centrální bankou tak na základě dotazu ze strany banky plátce zjistí, jestli je telefonní číslo v registru uvedeno, a v kladném případě sdělí tázající se bance odpovídající číslo účtu příjemce, uvádí ČBA ve svém prohlášení. Z informací ČBA zatím není jasné, zda půjde jedno telefonní spárovat s více účty, řada lidí přitom disponuje hned několika účty, které bývají například podmínkou pro hypotéku.
Zdroj: novinky.cz
V sobotu 7.5. v 10 hodin jsme měli sraz na hlavním nádraží, cílem cesty byl Beroun, a hlavně tamní hrnčířské trhy. Každý z nás měl jiné představy, co by tam chtěl prožít nebo nakoupit. Vlaky byly v onu sobotu nesmírně přeplněné, jeli jsme tedy ve dvou, stejně plných spojeních. Po příjezdu do Berouna jsme se chvíli pobavili a přivítali. Bylo nás celkem 12. Za chvíli jsme se však všichni rozprchli, každý hledal svůj konkrétní cíl v tržnici a každý šel se svým průvodcem nebo pomocníkem.
Někdo toužil zakoupit sazeničky do květináčů nebo na zahrádku, někdo hledal třeba hrníčky. Hrníčků tam bylo nabízeno spousta, stejně tak košíků a další keramiky. Cílem byla taky místní vyhlášená restaurace U Aleny, o které jsme věděli, že tam moc dobře vaří. Podle toho ale taky vypadaly davy lidí, kteří tam stáli fronty na jednotlivá místa u stolů. My dvě s Hankou jsme měly štěstí, že jsme na dvě volná místa narazily hned při příchodu. Oběd opravdu stál za to. Pak jsme ještě navštívily místního řezníka, který je taky vyhlášený svými lahůdkami.
Zpátky do Prahy cestoval každý individuálně, nečekali jsme na sebe a najít se v davech bylo nemožné. Výlet do Berouna se opravdu vydařil, a to včetně počasí, které bylo skvělé. Jen lidí bylo na trzích hrozně moc, takže jsme si příští návštěvu hrnčířských trhů naplánovali spíše na středu.
Dne 14.5.2022 se konala Valná hromada Klubu přátel červenobílé hole. Členy uvítal předseda organizace Ladislav Berky a tajemník klubu Marek Müller. Byl schválen program VH, členové byly seznámeni s hospodařením KPČH. Byla zvolena volební komise ve složení Hana Marie Kurková (předsedkyně), Ota Pačesová a Marek Müller. Počet osobně přítomných osob byl 15 plus 10 s plnou mocí. Korespondenčně hlasovalo 7 osob. Valná hromada byla usnášeníschopná.
Bylo odevzdáno 32 hlasovacích lístků, z toho jeden byl neplatný.
Do předsednictva byli zvoleni tito členové:
Ladislav Berky počtem 27 hlasů,
František Eliáš počtem 28 hlasů,
Marcela Machovičová počtem 22 hlasů.
Do kontrolní komise byli zvolení tito členové:
Jiří Čuban počtem 29 hlasů
Anna Eliášová počtem 23 hlasů
Hana Marie Kurková počtem 24 hlasů
Předsednictvo si zvolilo za předsedu pana Ladislava Berkyho, Kontrolní komise si zvolila za předsedu pana Jiřího Čubana. Předsednictvo si ponechalo ve funkci stávající tajemníka Mgr. Marka Müllera. Na závěr proběhlo vyhlášení výsledků voleb a rozloučení s účastníky Valné hromady.
Ota Pačesová
Špatně se pohybujete a potřebujete berle, chodítko, nebo jinou zdravotnickou pomůcku? Pojišťovna vám ji zaplatí jen v případě, že si do prodejny se zdravotnickými potřebami dojdete rovnou s poukazem od lékaře. Pokud si pomůcku napřed koupíte a teprve poté žádáte pojišťovnu o proplacení, je to špatně a pojišťovna vám nic nedá. Mylně se totiž traduje, že si pacient zdravotnický prostředek zakoupí a zdravotní pojišťovna mu ho proplatí. Zdravotní pojišťovna nemůže dodatečně proplatit pacientovi zdravotnický prostředek, který si sám zakoupil, upozorňuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Viktorie Plívová.
Správný postup je takový, že pokud potřebujete zdravotnickou pomůcku, kterou pojišťovna proplácí, musíte nejprve navštívit lékaře. Ten vám vystaví poukaz na „léčebnou a ortopedickou pomůcku“, se kterým si dojdete k výdejci zdravotních potřeb. Pojišťovna pak úhradu zaplatí rovnou prodejci. Pokud existuje rozdíl mezi částkou, kterou pojišťovna proplácí a cenou výrobku, rozdíl si hradíte sami, podobně jako u nákupu léků.
Zdravotnické pomůcky jako jsou berle podpažní a předloketní a nástavec na WC může předepisovat např. internista, traumatolog, chirurg, diabetolog, neurolog, ortoped, lékař se specializací v oboru ortopedické protetiky, rehabilitační lékař, revmatolog, všeobecný praktický lékař (u berlí předloketních speciálních vyjma diabetologa, internisty a traumatologa). Nově mají možnost předepisovat berle podpažní, předloketní a speciální i sestry se specializovanou způsobilostí.
Naproti tomu chodítka kolová nebo bodová (kromě chodítek kolových s podpůrnými prvky a dětských chodítek) může předepsat geriatr, neurolog, lékař se specializací v oboru ortopedické protetiky, ortoped, rehabilitační lékař, revmatolog, chirurg, všeobecný praktický lékař. Ze zdravotního pojištění je hrazen maximálně 1 kus za 5 let. Dětská chodítka může předepsat jen lékař odbornosti ortopedie, chirurgie, neurologie, ortopedická protetika nebo rehabilitace.
Geriatr, neurolog, ortoped, rehabilitační lékař, praktický lékař může předepisovat následující pomůcky:
Podmínkou úhrady je, že pomůcka vždy musí být předem schválena zdravotní pojišťovnou.
Zdroj: mesec.cz
Před podzimní topnou sezonou čeká seniory či invalidy s nízkými důchody a další sociálně zranitelné skupiny obyvatelstva finanční úleva. V rámci energetického balíčku chystají ministerstva práce, průmyslu a financí legislativní změny, které domácnostem s nízkými příjmy včetně rodin s dětmi nastaví zvláštní tarify za elektřinu a plyn. Analytici záměr vlády vítají. Pokud bude podle nich opatření skutečně adresné, další růst inflace nezpůsobí.
Šéf rezortu průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) uvedl, že půjde o kombinaci regulovaného tarifu se snahou o dosažení energetických úspor. „Netýká se to jen nejchudších, ale i střední třídy. Pracovně tomu říkáme úsporný tarif, snížíme cenu energií všem domácnostem, pokud budou motivováni k úsporám,“ dodal.
Podle Jurečky by dotace na levnější teplo fungovaly na podobném principu jako slevy v dopravě pro děti, studenty a lidi starší 65 let. U zdravotně a tělesně postižených a dalších sociálně ohrožených skupin by stát zastropoval cenu energií a rozdíl mezi touto a tržní cenou by distributorům zaplatil. Stejným způsobem si dopravci nárokují doplatek za snížené jízdné.
„Dotyčný člověk by doložil distributorovi, že podle výčtu daného zákonem má nárok na levnější elektřinu nebo plyn. Například by se prokázal invalidním průkazem. Pomoc sociálně slabším domácnostem je určitě dobrá cesta boje s energetickou krizí a zdražováním. Tito lidé nemají možnost výraznějšího zvýšení příjmu. Zamýšlená pomoc nezpůsobí další růst inflace, jestliže bude zacílena na menší skupinu obyvatel. Mělo by se jednat o maximálně 15 procent populace. Kdyby měla sleva na energie trvalejší charakter, musí vláda podle odborníků motivovat příjemce pomoci ke snižování spotřeby elektřiny a plynu a rovněž k vybírání výhodných nabídek od distributorů.
Z důvodů energetické krize a inflace už vláda odsouhlasila zvýšení existenčního a životního minima od poloviny roku. Vzrostou v rozmezí od pěti do deseti procent. Přesně to stanoví spotřební koš sociálně nejzranitelnějších lidí, který ministerstvo práce v návaznosti na inflaci příští měsíc propočítá. Obě dávky se propisují do dalších osmi typů podpor, které nyní dostává asi 400 tisíc osob. Existenční a životní minimum letos stoupne už podruhé. Vláda má také do konce května přijmout zákon o jednorázovém pětitisícovém bonusu na dítě pro domácnosti s ročním hrubým příjmem do jednoho milionu korun. Příspěvek dostanou koncem prázdnin. Analytici i někteří vládní politici to však považují za populistické a nepromyšlené.
Zdroj: e15.cz
Více než polovina českých firem nenaplňuje zákonná kritéria o zaměstnávání zdravotně postižených osob. Namísto toho volí větší společnosti některou z forem náhradního plnění. Poskytnutím pracovní pozice lidem s handicapem přitom může zaměstnavatel nejen ušetřit na výdajích, ale zejména získat loajální pracovníky a prokázat svůj společensky odpovědný přístup.
Povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením (OZP) má v České republice každá firma s více než 25 pracovníky. Dle zákona by měl počet OZP v takovýchto společnostech odpovídat minimálně 4procentnímu podílu všech zaměstnanců. Tuto normu však podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) v současnosti naplňuje pouze 46 procent zaměstnavatelů. Zbylí přistupují k některé z forem náhradního plnění. Mezi ně lze zařadit odebírání výrobků a služeb od firem působících na chráněném trhu práce (49 %) nebo odvádění finančních prostředků do státního rozpočtu (5 %).
Podle Českého statistického úřadu žilo v roce 2019 v Česku více než 1 152 000 osob se zdravotním postižením. Ačkoli je většina z nich ekonomicky neaktivní, představují OZP dlouhodobě 15–20 procent uchazečů o práci. Pracovní trh by měl být co možná nejvíce otevřený a vytvářet rovné příležitosti a podmínky podporující důstojnost a diverzitu. Dle MPSV vzhledem k tomu, že zaměstnávání OZP je sociálně odpovědný krok, lze počítat i s podporou státu. OZP jsou na trhu práce jednou z nejvíce ohrožených skupin a jejich přístup k zaměstnání je oproti uchazečům bez zdravotního omezení výrazně ztížen. Firmy jsou tak různými cestami podněcovány, aby zdravotně znevýhodněné do svých struktur začleňovaly. Zaměstnavatelé jsou motivováni k zaměstnávání OZP mimo jiné nárokem na příspěvky spojené s jejich pracovním uplatněním. Kromě toho čerpají společnosti zaměstnávající OZP roční slevu na dani z příjmů v částce 18 tisíc korun za každého pracovníka se zdravotním postižením a 60 tisíc korun za každého zaměstnance s těžším zdravotním postižením.
Kromě ekonomických výhod v podobě zrušení povinnosti náhradního plnění a možnosti čerpání bonusů je zaměstnávání OZP významným deklarováním sociální odpovědnosti dané firmy. Začleňování zdravotně postižených na pracovní trh přispívá k jejich úspěšné integraci a pomáhá odbourávat řadu neopodstatněných předsudků, jimž tito lidé ze strany veřejnosti mnohdy čelí. V minulém roce se dle dat MPSV v rámci chráněného pracovního trhu zdravotně postižení nejvíce uplatňovali v administrativě (42 %), zpracovatelském průmyslu (17 %) a velkoobchodě i maloobchodě (13 %).
Zdroj: lesensky.cz
V sociálním systému nelze nikdy dosáhnout úplné spravedlnosti a spokojenosti všech, odráží ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) kritiku pětitisícového příspěvku na dítě. Nesouhlasí ani s výhradami, že jde o snahu vlády naklonit si před podzimními komunálními volbami střední třídu. „Například rodina v Praze nebo Brně má dvě až tři děti a splácí hypotéku v rozmezí od 20 do 30 tisíc korun. Není těžké si spočítat, kolik jim zůstane na běžný chod domácnosti,“ argumentuje. Pomoc lidem s rostoucí inflací podle Jurečky pětitisícovým bonusem nekončí, stát chystá další kroky.
Už od pololetí vláda znovu zvýší existenční a životní minimum alespoň o pět procent. Spotřební koš těchto nejvíce ohrožených lidí v návaznosti na inflaci ještě přesně propočítáme podle nejaktuálnějších květnových údajů. Obě dávky se propisují do dalších osmi typů podpor, které nyní dostává asi čtyři sta tisíc osob. Jejich počet valorizací existenčního a životního minima od poloviny roku vzroste.
Je spravedlivé, že rodiče studentů, kterým je přes 18 let nedostanou nic?
Schopnost jít na brigádu v patnácti nebo ve dvaceti letech je velmi rozdílná. To je potřeba brát v potaz. Vláda navíc musela stanovit nějakou hranici. Pokud bychom ji rozšířili i na zletilé studenty, bylo by to nákladnější. Podobně se někdo může cítit poškozený tím, že rodičovská je pouze do čtyř let věku dítěte. V sociálním systému nelze nikdy dosáhnout úplné spravedlnosti a spokojenosti všech. Objektivně to vidím tak, že dospělý, zdravý člověk navzdory tomu, že studuje, má větší možnost si přivydělat a neměl by dostávat od státu jednorázovou dávku určenou pro ty nejzranitelnější. Dalo by se na to dívat jinak jen v případě vysoké nezaměstnanosti.
Chystáte kromě takzvané pětitisícovky a zvýšení existenčního a životního minima ještě něco?
Do konce května předložíme balíček opatření pro osoby se zdravotním postižením, budeme upravovat zákony i některá nařízení vlády. Jde například o zvýšení podpory na mobilitu či růst podpory zaměstnavatelů, u nichž postižení lidé pracují. Ještě v pololetí chceme zvýšit rovněž normativy příspěvku na bydlení, aby odrážely zdražování energií.
Piráti plánují další zvyšování slevy na poplatníka a uzákonění valorizace této slevy. Budou lidovci pro?
Jsme jednoznačně pro, sleva na poplatníka je dítě KDU-ČSL. Tento motivační daňový nástroj pro rodiče, kteří mají zaměstnání, jsme do českého daňového systému zavedli my. I nadále chceme nízké daně pro rodiny s dětmi, kde manželé pracují. Je to mnohem lepší nástroj než různé typy dávek a příspěvků. Lednové zvýšení slevy o tři tisíce korun znamená pro státní rozpočet výpadek 12 až 15 miliard korun, které zůstaly českým daňovým poplatníkům. Rádi bychom se letos k tomuto tématu vrátili.
Odhadnete, kolik všechna opatření včetně zářijové druhé letošní mimořádné valorizace důchodů budou stát?
U existenčního a životního minima a důchodů půjde o osm až devět miliard korun. Pětitisícový bonus vyjde asi na devět miliard a příspěvek na bydlení zhruba na miliardu. Myslím, že se pořád vejdeme do limitu, který v letošním státním rozpočtu máme nastavený. V součtu s už přijatými opatřeními za 74 miliard to odhaduji na celkem devadesát miliard, možná mírně přes tuto částku. Nevylučuji ale, že peníze na pomoc českým domácnostem budeme muset doplňovat. Záleží na mnoha faktorech.
Odbory tlačí na zvýšení minimální mzdy. Dohodnete se?
Musíme si sednout k jednacímu stolu. Není možné slyšet jen požadavky odborů, musí se k tomu vyjádřit i zaměstnavatelé. Růst minimální mzdy neplatí stát, ale firmy, které na to musejí vydělat. Je potřeba velmi silně naslouchat hlasu podniků, abychom je nedostali do kolen. Přílišné zvyšování minimální mzdy by mohlo vést k růstu nezaměstnanosti. Spousta lidí nevnímá provázanost minimální a zaručené mzdy, která je vyšší a týká se jednotlivých profesí. Tato vazba může zapříčinit, že někdo by měl vyšší příjem, ale jiný by ztratil práci, protože zaměstnavatel na něj už nebude mít peníze. Základem sociálního smíru není výše prostředků, které vláda uvolní na různé dávky, ale to, že lidé mají místa. V posledních třech letech vnímáme nízkou nezaměstnanost jako něco automatického. Mohlo by se nám to vymstít.
Zdroj: e15.cz
V Číně a na ostrově Jáva je velice populární polévka „Vlaštovčí hnízdo“. Je skutečně vyrobena z hnízd vlaštovek.
Červnové blýskání, na sýpkách praskání.
Aby nepraskly při pečení vinné klobásy, propíchají se z obou stran jehlou.
Jedna z nejlepších knih o mafii, která kdy vyšla. Stejně tak třídílný filmový opus, který podle Puzova díla natočil v letech 1972-1990 americký režisér Francis Ford Coppola patří mezi skvosty filmového umění. Děj se odehrává převážně ve Spojených státech amerických, ale retrospektivně i dějově občas zavítá i na rodný ostrov hlavního hrdiny, Sicílii a na jiná místa v Evropě a Americe. Don Vito Corleone se dostal do Ameriky, když prchal před sicilskou mafií, která vyvraždila jeho rodinu. Bylo mu tehdy asi 8 let. Postupem času si v New Yorku vybudoval respekt a určitou moc. Nabízel lidem služby za protislužby, v té době se ještě neuchyloval k fyzickému násilí či vydírání. Tím si Vito získal hodně přátel a také dlužníků, kteří mu byli kdykoli k dispozici. Také s ostatními mafiánskými rodinami v New Yorku žila rodina Corleone v míru. Jednou mu Turek Solozzo nabídl výhodný obchod, který se týkal drog. S tím nechtěl mít Don Vito Corleone nic společného, protože se mu protivilo obchodovat se smrtí. Jeho specializací byl hazard, černý obchod, pašeráctví a později i vydírání. Brzy na to byl na Dona spáchán atentát. Vito Corleone ho sice přežil, ale s vážnými následky. Ve stejný den unesli i Vitova nejbližšího poradce Toma Hagena. Také v tom měl prsty Solozzo.
Tom měl vyřídit vzkaz Sonnymu, který měl o obchod s drogami zájem. Don Corleone měl tři syny. Nejstaršího Sonnyho, Frederica a nejmladšího Michaela. Přestože Michael byl považován za nejméně vhodného pro „rodinný podnik“, právě on si sjednal schůzku s nebezpečným Solozzem, aby ukončili dohody o obchodu s drogami. Michael Solozza i jeho ochranku zastřelil. Bohužel jedním ze Solozzových bodyguardů byl policista. To se ani mafii neodpouští, proto musel Michael urychleně opustit Spojené státy. Mezitím byl na Sonnyho spáchán atentát a ten zemřel. Don se již zotavil a věděl, že ho čeká válka gangů, které se celá desetiletí pokoušel zabránit. Pokoušel se svolat vlivné rodiny a spor urovnat. Na jednání musel podepsat přísahu, že svého syna nepomstí a také že bude spolupracovat na obchodě s drogami.
Proti němu stálo pět mocných a v New Yorku mnohem etablovanějších famílií, proto Don ustoupil. Také plánoval co nejrychlejší Michaelův návrat do Ameriky, kde měl převzít rodinný podnik. Michael se však mohl vrátit až po více než dvou letech a měsíc nato Don zemřel. Rodinu začal řídit, ale nevyrovnal se svému otci a její moc upadala. Nezbývalo než vytvořit plán, který rodině vliv i moc navrátí. To znamená porušit mírovou smlouvu s ostatními rodinami a zabít hlavu nejsilnější rodiny. Také vypátrat bratrova vraha a pomstít se. Nitky k vrahovi vedly až do Michaelovy vlastní rodiny, k manželovi jeho sestry. Michael uskutečnil velkolepou pomstu, půda v New Yorku však rodině začala být příliš horká. Rozprodali tedy veškerý majetek a odstěhovali se do Los Angeles, kde začali nový život. Tentokrát pod vedením Dona Michaela, který se pomalu začal vyrovnávat slávě svého otce.
Nad hříšnými peřinami luk
košilatý oblak pluje,
zdvižený prst božích muk
přísně za ním ukazuje:
Zase jeden a krom záletů
na jiné to myslí stěží.
Větrem být, je z nebe zametu.
Já musím stát. Proč oni běží?
Připutují a hned z luk
vstříc jim širá náruč duje.
A tu u mne, u těch božích muk
každý se jen pokřižuje.
V měsíci červnu oslavili narozeniny Anna Eliášová, Marie Kellnerová, Marie Tesková, Helena Škramlíková, svátek pak Stanislava Kníchalová, Jan Beneš, Ladislav Berky. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.
Suroviny: 2 až 2 a 1/21 vody, 1/2 kapusty (možno i mraženou), 3 až 4 střední brambory, masox (masový, zeleninový), 10 až 15 dkg salámu (dietní, junior, aj.), 1/2 až 1 konzervu kondenzovaného neslazeného mléka, trochu mleté sladké papriky, hladkou mouku na zahuštění
Postup: Do vody dáme v masoxu vařit nakrájenou kapustu. Mezitím si oloupeme a nakrájíme na kostičky brambory, a když je kapusta téměř uvařená, přidáme je k ní vařit. Na pánvičce osmahneme na kostičky nakrájený salám a přidáme na závěr do polévky. Od chvíle, kdy se přidají vařit brambory, musíme postupovat poměrně rychleji, aby se nám nerozvařily. Přidáme sladkou mletou papriku a zahustíme polévku hladkou moukou, rozmíchanou v mléce. Do hotové polévky vlijeme kondenzované mléko. Pro dietáře stačí mléko obyčejné. Salám a masox se nemusí použít vždy.
Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz
Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.
Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením