Paprsek ze tmy Červenec-Srpen 2018

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Červenec-Srpen 2018

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

5. července slavíme Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, 6. července Den upálení Mistra Jana Husa. 6. červenec je také Světovým dnem polibku a Světovým dnem Tibetu. 17. července 1918 byla bolševiky vyvražděna ruská carská rodina, 20. července 1969 stanul první člověk na Měsíci, velitelem posádky Apolla 11 byl Neil Armstrong, 22. července 2011 zabil Anders Breivik v sérii teroristických útoků celkem 77 lidí. 28. července 1914 začala První světová válka.

6. srpen je Světovým dnem boje za zákaz jaderných zbraní, 6. srpna 1945 svrhli Američané atomovou bombu na japonské město Hirošima. 6. srpna 1989 byla otevřena první webová stránka. 12. srpen je Mezinárodním dnem mládeže a 13. srpen Světovým dnem leváků. 21. srpna 1968 začala okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, 29. srpna 1944 začalo Slovenské národní povstání, 31. srpna 1997 zemřela britská princezna Diana.

Úplněk nastane v měsíci červenci 27. 7. ve 22.20 hodin.

V měsíci srpnu nastane úplněk 26. 8. ve 13.56 hodin.

Jana Rzepecká

O čem přemýšlíme

Při příležitosti právě blížících se voleb (do senátu a krajských zastupitelstev) bychom si mohli připomenout:

Jakým způsobem mohou volit lidé se zdravotním postižením

V pátek a sobotu 12. a 13 ledna 2018 proběhlo první kolo volby prezidenta České republiky. V této souvislosti upozorňujeme, že lidé se zdravotním postižením mají právo na úpravu volebního procesu tak, aby mohli také platně odevzdat svůj hlas.

Ombudsmanka nově monitoruje dodržování práv plynoucích z Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením. Ta ve svém článku 29 garantuje právo účastnit se veřejného života včetně práva volit a být volen.

Co dělat, pokud je pro Vás volební místnost nepřístupná?

Zažádejte na příslušném obecním úřadě o návštěvu volební komise s přenosnou volební urnou v místě vašeho bydliště.

  • Jednoduchou žádost obsahující informaci o nepřístupnosti volební místnosti, místě vašeho bydliště a vhodném čase návštěvy lze zaslat emailem, nebo vyřídit telefonicky či osobně.

Co dělat, pokud nechcete volit v místě bydliště nebo pokud je pro vás vaše volební místnost nepřístupná?

  • Zažádejte si o voličský průkaz na obecním úřadě v místě vašeho bydliště, ten vás opravňuje k volbě v jakékoli volební místnosti.
  • Je možné podat žádost osobně, dopisem či elektronicky datovou schránkou. K písemné žádosti musí být kromě základních údajů o osobě přiložen i úředně ověřený podpis a informace, jakým způsobem si volič voličský průkaz vyzvedne.
  • Voličský průkaz je nutné si vzít s sebou do volební místnosti.
  • Pro nadcházející první kolo volby prezidenta České republiky již tato možnost není dostupná. Na druhé kolo volby lze o průkaz zažádat obdobně – dopisem do 19. ledna 2018 a osobně na obecním úřadě do 24. ledna 2018.

Co dělat, pokud potřebujete dopomoc další osoby při volbě?

  • Máte právo, aby vám s potřebnými úkony pomohla další osoba: může se jednat o přečtení hlasovacího lístku, vložení do obálky atd.
  • Kdo všechno může poskytnout asistenci při volbě? Musí se asistent také prokazovat?
  • Musí se jednat o voliče. Jeho výběr je na vás a nemusí se nijak prokazovat.
  • Tuto pomoc nesmí poskytnout člen volební komise.

Co dělat, pokud je vaše svéprávnost omezena?

  • Vaše volební právo je omezeno pouze, pokud je tato informace uvedena přímo ve výroku rozhodnutí o omezení svéprávnosti.
  • Pokud se tato informace nachází pouze v odůvodnění, nemá vliv na výkon volebního práva a můžete se voleb zúčastnit.

Co dělat, pokud nejste zařazen do seznamu voličů kvůli omezené svéprávnosti?

  • Doporučujeme si s sebou do volební místnosti vzít rozsudek o omezení svéprávnosti a prokázat se jím u volební komise.
  • Pokud vám podle něj volební právo náleží, volební komise je povinna volbu umožnit.

Zdroj: www.ochrance.cz

Tiché osudy aneb Neslyšící vyprávějí

Co se vám vybaví, když se řekne "neslyšící"? Někdo si možná vzpomene na olympionika, bobistu Jakuba Noska, jinému před očima oživnou vtipné scénky ze seriálu Čtvrtá hvězda. Ale chcete do světa neslyšících proniknout trochu hlouběji? Společnost Tichý svět ve spolupráci s Hatefree Culture spustila kampaň Tiché osudy, která v průběhu roku 2018 představí 12 neslyšících osobností. "Každý měsíc zveřejníme na sociálních sítích a na internetu jeden inspirativní příběh neslyšícího člověka," říká Eva Štípková, autorka kampaně Tiché osudy. A dodává: "Jejich životy jsou pestré, každý se věnuje něčemu jinému a mají různé životní cíle, ale jedno mají společné. Neviditelný hendikep, kterého si většinová společnost nevšimne, protože není na první pohled patrný. Neslyšící se tak často dostávají do nepříjemných a složitých situací."

"Projekt Tiché osudy má za cíl odstranit rozšířené mýty o neslyšících a ukázat jejich příběhy tak, jak je vyprávějí oni sami. Jak vnímají své místo ve společnosti, co by poradili slyšícím, aby jim lépe rozuměli nebo co by naopak vzkázali neslyšícím, aby je podpořili," dodává Eva Štípková. Závěrem projektu vznikne 12 příběhů ve video i textové podobě s fotografiemi a jejími typickými ilustracemi. V současnosti máme na sociálních sítích a na stránkách Hatefree Culture 5 příběhů. Mezi ty patří například vyprávění Jany Havlové, neslyšící právničky v Kanceláři veřejného ochránce práv, sportovkyně a polyglotky, která mluví 8 světovými jazyky. Rozhovor s ní máme k dispozici i v textové podobě a rádi poskytneme. Celý příběh najdete zde

Další příběh se věnuje sportovci jménem Tomáš Pazdera. Ten si přivezl zlatou medaili jak z deaflympiády, tak z mistrovství světa neslyšících ve snowboardcrossu. Tvrdí, že neexistuje sport, který by neslyšící nemohli provozovat. "Záleží jen na kolektivu, jak neslyšícího přijmou." Celý Tomášův příběh najdete tady. "Každý měsíc najdete nový zajímavý příběh na Facebooku Tichého světa a Hatefree Culture a také na jejich webech. Mezi další osobnosti, které plánujeme zpovídat, patří například snowboardista Tomáš Pazdera," uzavírá představování projektu jeho iniciátorka, Eva Štípková. Další příběhy: https://www.facebook.com/tichysvet/videos/1778266102217444/ https://www.facebook.com/tichysvet/videos/1801586616552059/ https://www.facebook.com/tichysvet/videos/1872437262800327/

Zdroj: www.helpnet.cz

Letní nástrahy: Jak připravit oči na dovolenou

Rozsednuté obroučky, ztracené čočky, peripetie s plaváním, unavené oči z dlouhé jízdy, infekce, nečekané úrazy či rohovka spálená od slunce. Mnoho lidí se tak soustředí na svou blížící se vysněnou dovolenou a přípravy s odjezdem spojené, že zapomene věnovat před cestou adekvátní pozornost svým očím. A co si budeme povídat, vidět na dovolené by bylo jistě fajn. Pojďme se s očními lékaři podívat na to, co nám hrozí a jak tomu předejít. Samota na konci světa, výprava do jihoamerických pralesů, rumunské hory, výlet po Itálii, jachta v Chorvatsku, track po Islandu, nicnedělání na Kapverdách či relax na chalupě. Léto má pro každého vlastní šmrnc. Abyste si vytoužený oddych užili naplno, potřebujete vstřebávat nové zážitky s očima dokořán.

Pozor na úrazy způsobené dioptrickými brýlemi. Letní období je typické tím, že nám na našem těle překáží všechno, co tam svým způsobem „nepatří“. Víc se pohybujeme, sportujeme, potřebujeme proto větší svobodu, a to nejen v pohybu. Dioptrické brýle nebo čočky nás sice neomezují v pohybu, ale v rozhledu ano. „Většina našich pacientů si stěžuje, že se jim s dioptrickými brýlemi hůře sportuje. V létě, kdy se více hýbeme a potíme, jsou často nepohodlnou překážkou,“ říká oční lékařka MUDr. Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize Praha. „Dioptrická sluneční skla jsou už v dnešní době odlehčená a z nerozbitných materiálů, takže při jejich rozbití nevznikají nebezpečné ostré střepiny. Riziko úrazu však není dobré podceňovat. Při úderu, nešťastném pádu na horském kole nebo při provozování extrémních sportů se rámeček může prakticky kdykoliv přelomit a způsobit poranění jako jakýkoliv jiný ostrý předmět,“ dodává Jana Mikšovská.

TIP LÉKAŘE: Pokud plánujete vyrazit na dovolenou s brýlemi na nose, nechte si vyrobit náhradní pár. „Mnoho našich pacientů nám po návratu z exotických výprav či „obyčejného“ oddychu v Chorvatsku vypráví příběhy o tom, kterak o brýle přišli. Osudy brýlí jsou různé. Některé jsou zcizeny společně s kabelkou, jiné se nenávratně ztratí ve vlnách, další skončí zlomeny na dně plážové tašky. Dovolená se v tu chvíli mění na detektivní misi s účelem najít optiku a v nekonečné čekání na výrobu nových skel nebo celých brýlí. Už při třech a více dioptriích člověk téměř nevidí a dovolená bez brýlí se tak stává utrpením.“

Kontaktní čočky: Pozor na záněty. Kontaktní čočky před plaváním vyndejte. Jinak si koledujete o nebezpečný zánět! O něco praktičtější jsou dle očních chirurgů pro letní měsíce kontaktní čočky. „Při jejich nošení je však důležité přísně dodržovat hygienická pravidla, aby se vaše dovolená neproměnila v trápení s vracejícími se očními záněty. Čočky nikdy nenoste delší dobu, než na kterou jsou určené a střídejte je s brýlemi, aby si oči ve vedrech občas odpočinuly a rohovka se mohla zhluboka „nadechnout“ kyslíku.“ Obzvlášť opatrní bychom dle odborníků měli být při pobytu u vody. Základní pravidlo bezpečného nošení čoček zní: nikdy s nimi nechoďte do vody. Zejména se vyhýbejte plavání ve stojatých vodách, jako jsou rybníky a jezera. Dobrovolně byste tak riskovali oční záněty. Ve vodě přežívají bakterie, viry, chlamydie, plísně a akantaméby. Mikroorganismy se díky kontaktní čočce lépe „přisají“ na oko a mohou způsobit vážné záněty rohovky spojené s bolestmi, světloplachostí, zarudnutím, slzením a vředy. V extrémních případech mohou způsobit až slepotu.

Laserová operace pár dní před dovolenou? Stíháte? Lékaři oční kliniky DuoVize doporučují před dovolenou podstoupit operaci očí, která vás zbaví mnoha nepříjemností. Ať už se na dovolenou chystáte autem či letadlem, mít oči v pořádku se rozhodně vyplatí. Při dlouhém řízení hrozí vlivem únavy zhoršení vidění. To bývá příčinou častých dopravních nehod. Při cestování letadlem je zase problémem suchý vzduch. A vysušené čočky rozhodně nejsou pro oko nic příjemného. Ideální laserová operace před létem? Většina z nás už o laserové operaci očí slyšela. A většina z nás o ní už uvažovala. Zvlášť ve chvílích, kdy nám brýle nebo čočky komplikují život. Jako třeba v létě. Mnoho lidí trpí předsudky, že právě léto není na operaci vhodný čas. Tato obava je zbytečným přežitkem. Podle primářky oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešové je však v letních měsících důležité pouze vybrat si správnou metodu laserové operace. „V létě jsou nejlepší volbou operační metody, při kterých oční chirurg odstraňuje dioptrie femtosekundovým laserem, například NeoLASIK HD nebo NeoSMILE 3D, bezbolestná metoda známá ve světě jako SMILE. Během operace se již neužívá excimerový laser, celou operaci vykonává femtosekundový laser sám. Odstraní dioptrie přímo v rohovce bez toho, aby musel chirurg narušit a pálit povrch rohovky. Rohovka tak zůstane pevná a celistvá. Večer po zákroku může pacient normálně fungovat, sedm dní po operaci sportovat a cca po deseti dnech si může užívat léto bez omezení.“

Kontrola očí před cestou na dovolenou. Oční lékaři upozorňují také na to, abyste nezapomněli mezi nákupy plavek a nafukovacích lehátek zajít na kontrolu k očnímu lékaři. „Lidé mohou mít až o 50 % zhoršené vidění a stále si myslí, že vidí výborně. Většina očních diagnóz nemá v počátečním stadiu žádné příznaky. Stav zhoršeného vidění přichází často nepozorovaně a pomalu. Člověk se snadno adaptuje na zhoršené vidění a slábnoucí zrak si uvědomí, až když je pozdě. Přitom stačí, že si za volant sedne s nezkorigovanou půlkou či mínus jednou dioptrií a zpomalené reakce mohou doslova způsobit neštěstí“, dodává primářka Valešová. Dle očních lékařů je stav, kdy člověk trpí zhoršeným viděním za volantem, přirovnatelný k tomu, když do auta sedne opilý nebo pod vlivem drog. S kvalitou zraku souvisí i rychlost řidičových reakcí. Test ve Velké Británii, který iniciovala britská pojišťovna RSA, odhalil závažné zjištění: řidiči s nedostatečně zkorigovaným viděním vybočují ze svého jízdního pruhu o 62% častěji než řidiči s bezchybným viděním. „Vada zraku je, speciálně v kombinaci s rychlou jízdou, skutečným rizikem,“ varuje lékařka, a zároveň upozorňuje na důležitost pravidelných přestávek.

Dobré periferní vidění může při řízení jednoznačně zachránit život v situacích, kdy:

  • Vám zboku vjede do cesty cyklista
  • Chodec nečekaně vejde na přechod
  • Ve zpětném zrcátku na dálnici nevidíte rychle vás předjíždějící vůz

Na cestě dělejte pravidelné přestávky. Na dlouhých cestách klesá vlivem stereotypní činnosti pozornost. Oči se rychleji unaví a koncentrace se snižuje. Proto si dělejte jednou za jednu až dvě hodiny přestávku. Protáhněte se, projděte, dejte si kávu, nebo se klidně proběhněte. Čerstvý vzduch prospívá i unaveným očím. Pokud máte problémy s periferním viděním a před cestou jste nestihli navštívit lékaře, odstraňte alespoň nálepky na předním skle a různé předměty visící na zpětném zrcátku. Všechno zmíněné omezuje periferní vidění. V našem zorném poli by tak neměly být žádné předměty, které brání perifernímu vidění, protože na sebe strhávají pozornost.

Za volant nepatří modrá a hodně zatmavená skla. Zjistilo se, že barva skel mění vnímání vzdálenosti. Velmi tmavá a silně zabarvená skla nejsou vhodná pro řízení. Zhoršují schopnost vnímání kontrastů a celkového vidění. Intenzita zatmavení skel by neměla být vyšší než 60 %. Nejvhodnější barva filtru pro řízení je hnědá. Naopak se vyhněte zabarvení modrému – zhoršuje vnímání červené a zelené barvy až o 30 %. Může se tak stát, že vám ve změti billboardů a dopravních značek splyne červená na semaforu. Naopak žlutá skla v brýlích mohou napomoci lepšímu vidění v mlze. Ideální jsou pak skla s polarizačním efektem – perfektně zlepšují vidění po dešti na mokré vozovce.

Jak poznat, že jste barvoslepí? Barvoslepost je označení pro poruchu vnímání barev, tzv. barvocitu. Lidé trpící touto poruchou mohou získat řidičské oprávnění. Důležité je, na jaké barvy se barvoslepost vztahuje. Pro řízení je stěžejní dobré rozlišení červené a zelené, především v jejich intenzivních odstínech. Některé poruchy barvocitu jsou jen velmi jemné. Jde o genetické onemocnění, které se nedá léčit. Lze s ním žít, nijak zásadně člověka v běžném provozu neomezuje, je však třeba na něj pamatovat při řízení.

Sluneční brýle. „Na sluneční záření jsou obecně citlivější lidé s mínusovými dioptriemi. Bývají více světloplaší a výrazně reagují na ostré světlo. Brýle by měli nosit vždy za jasného počasí. Ostatně jako všichni – chráníme tak jeden z našich nejcennějších smyslů, tedy zrak,“ radí MUDr. Jana Mikšovská. Obzvlášť důležitá je podle odborníků ochrana před sluncem u moře a na horách, kde je slunce agresivnější. V oboru očního lékařství existují záznamy o případech, kdy pacient vlivem vysoké intenzity světla dočasně oslepl. Proto je stěžejní výběr slunečních brýlí – je třeba pořídit kvalitní brýle, nejlépe s UV filtrem. A nezapomínejme na děti. Jejich zrak musíme také chránit. A to od prvního momentu, kdy je vystaven přímému slunečnímu záření. Pro malé děti existují sluneční brýle na gumičku, která je zafixuje. Pro nejmenší doporučujeme alespoň čepici s kšiltem, abychom jejich oči ochránili před přímým slunečním zářením.

Zajímavosti. Věděli jste, že bungee jumping může poškodit zrak? Některé tipy sportů jsou pro oko skutečně nebezpečné – například právě bungee jumping. Tento sport nedoporučují lékaři krátkozrakým lidem s dioptriemi vyššími než 4. Oko je vystaveno velkým nárazům a může dojít až k odtržení sítnice.

LEKÁRNIČKA NA CESTY: i oko se může spálit od slunce. Stejně jako se lehce spálí pokožka, hrozí podráždění či popálení povrchu oka – resp. oční rohovky. Projevuje se silnými pocity řezání a pálení. V takové situaci pomůžou tzv. umělé slzy. A proto je dobré, aby byly stálým obsahem vaší lékárničky (nejen) na cesty. Umělé slzy se vyplatí, stejně jako protizánětlivé kapky, mít po ruce hned v několika baleních.

Klubové aktivity

Tak jsem na Facebooku narazila na stránky s názvem Ze života slepce – Ondřej Zmeškal. Píše tam příhody ze svého života, a protože se mi moc líbily, tak jsem napsala panu Ondřejovi, zda je můžeme použít v našem Paprsku ze tmy. Odepsal, že ano, není to prý problém. To jsem ani netušila, že vlastně patří do našeho společenství. Zjistila jsem to, až když jsem začala brouzdat po internetu. A byla jsem překvapena, když jsem si přečetla jeho stručný životopis. Možná vás to bude inspirovat a sami něco napíšete ze svého života.

Ota Pačesová

Něco o Ondřejovi, jak píše sám o sobě

Narodil jsem se předčasně, což se bohužel neblaze projevilo na mém zdravotním stavu. Ačkoli jsem přišel o polovinu svého sluchu i zraku, na mém dětství se to nijak dramaticky nepodepsalo. Tahal jsem kačera, hrál si na padouchy a taky sportoval. Hrál jsem hokej, fotbal, florbal, soutěžil jsem i v požárním útoku. Dráha profesionálního sportovce mi byla kvůli velkým zdravotním rizikům odepřena, sportu jsem se tedy věnoval alespoň rekreačně. Jak to tak občas bývá, život s kartami zamíchá a obrátí vše naruby. Po ztrátě zraku v mých dvaceti letech jsem se musel vyrovnávat s touto nepředstavitelnou změnou. Moje samostatnost byla náhle pryč a bez pomoci druhých se naráz neobejdu. Myslel jsem si, že s ním bude navždy konec. Hledal jsem různé cestičky, jak se ke sportu dostat, a zkoušel jsem třeba futsal pro nevidomé. Ale se svojí poloviční ztrátou sluchu to nešlo. Poslouchat rolničku v míči byl pro mě spíše utopický počin. Proto jsem už dále nic nehledal, abych nemusel být znovu zklamaný. Jenže náhoda tomu nejspíš chtěla a já se ke sportu přece jenom dostal.

Bylo to takhle jednoho dne zjara, datoval se rok 2015, když mě kamarád Lukáš navedl na dráhu běhu. No ani trochu jsem netušil, že se běhání pro mě stane naprostá posedlost. On začal zcela nevinně, že bychom mohli začít běhat a vtipem dodal, že třeba pojedeme na olympiádu. Já jen dodal: "Jasně, kdy jedem? Hned zítra, co?" Ale tahle myšlenka se mne držela čím dál víc a ve mně se rozpoutalo cosi naplňujícího. Nějaký smysl života, ve kterém se mohu realizovat. Nejdřív jsem běhal se svým vodícím psem Blackem cestou na vlak do práce. Musím říci, že začátky byly opravdu těžké, protože jsem byl rád, když jsem na ten vlak vůbec doběhl. Začal jsem se víc zajímat a zjišťovat informace o traserství pro nevidomé a jednou jsem narazil na článek o sympatické Jitce Křížové, která pomáhá nevidomým coby trasérka. Neváhal jsem a oslovil ji. Domluvili jsme se, že si zajdeme společně zaběhat. Dala mi dost cenných rad a zkušeností do začátku. Hlavně její síla a přesvědčení, že to, co dělám, je správné, mě posunulo o kus dál. Jednou ten maraton přeci dám! Začal jsem trénovat a chystal se na Jihlavský půlmaraton, který jsem se odhodlal pokořit. Běhal se mnou jak Black, tak i Lukáš, který mě do toho namočil, a postupem času se mnou začalo běhat více lidí, kterým velice děkuji za jejich pomoc – Katka, Lucka, Ivča i Kuba. Bez nich by to opravdu nešlo.

Mohl jsem se tedy postavit na svůj životně první půlmaraton. Neobešlo se to bez komplikací, protože jsem nemohl sehnat na závod traséra. Nakonec se vše povedlo a já si 21 km odběhnul za 2:12. Byl to pro mě zážitek, který se nezapomíná. Fandili mi nejen fanoušci a rodina, ale i běžci, kteří běželi na trase se mnou. Následovaly i další půlmaratony, například v Blansku, či v Moravských Budějovicích, tam držím svůj osobní rekord 1 hodina 45 minut. Během to nekončí, ale začíná! Při běhu mi ovšem nejde jen o čas, ale chci si svůj běh naplno užít. Ten pocit, když běžíte a všechny starosti jsou někde daleko za vámi, je prostě úžasný. Po pár závodech a vtipných příhodách jsem se rozhodl, že je začnu psát. No a proč ne zrovna na svůj web Blindman.cz. S webem mi pomáhá kamarádka Zuzka, a i bez jejího úsilí by takové super stránky nevznikly. Děkuji, jsem na ně hrdý. Myslím, že tohle vše má smysl. Kdo ví, třeba moje úsilí zvedne někoho ze židle a přestane brečet nad svým životem. Přece každý má možnost svůj závod vyhrát a postavit se k překážkám čelem. Tak na co čekáte? Běžte!

Ondřej Zmeškal

A něco krátce z prostorové orientace zveřejněno na Facebooku Ondřeje. Jak se orientuješ v novém prostoru? Blbě. Není to vůbec žádná sláva. No, ale abych to trošku rozvedl a holí rozpatlal... Když zamířím do nějaké nové místnosti, tak mi hodně pomůže, když ji celou osahám. Teda, když to zrovna nejsou desítky a desítky zlatých komnat na pražském hradě, to bych si pak úplně ošoupal prsty. Až na samotné kosti. No, a věřte, že Ondra s pahýlky by se vám zaručeně nelíbil. Když zase vyrazím ven do nevlídné divočiny, musím se trasu prvně naučit. Nemám v hlavě totiž navigaci, tak proto. Oťukám si tedy prvně každý roh, abych získal nějaký ten orientační bod. Skoro, jako ten babičky malý, chlupatý voříšek, také si pořád značí každý roh, aby trefil zpátky domů. Máme to, tak nějak trochu podobně. Holí zkrátka hledám známé body a vodící linii, abych se na trase neztratil a nezabloudil. A že se mi to už kolikrát povedlo. Také jste někdy bloudili? Napište nám.

Aktuálně před uzávěrkou

10 mýtů o laserových operacích očí

Život bez brýlí či kontaktních čoček už dávno nemusí být jen tajným přáním – díky vyspělým laserovým operacím, které probíhají zcela bezpečně za použití nejmodernějších technologií a metod, se můžete nenáviděných brýlí či čoček zbavit doslova ze dne na den. Odhodlat se ale k laserové operaci očí bývá pro řadu lidí těžké. Na vině je strach z úplné ztráty zraku a další mýty a polopravdy, které už si žijí vlastním životem, lidé jim věří, a od zákroku se nechají odradit. Přinášíme přehled deseti nejčastějších mýtů, kvůli nimž lidé s operací očí váhají.

Mýtus č. 1 - Laserová operace bolí.

Při nejmodernějších laserových zákrocích s použitím femtosekundového laseru pacient během zákroku žádnou bolest necítí. Běžné je pouze mírné pálení či slzení očí bezprostředně po zákroku, které někteří pacienti popisují jako únavu očí po nevyspání. Většinou ale trvá zhruba jen čtyři hodiny a už večer v den operace můžete číst nebo sledovat televizi a druhý den pohodlně pracovat.

Mýtus č. 2 - Laserová operace může skončit slepotou.

Oslepnutí po laserové operaci se bát rozhodně nemusíte. Všechny moderní metody jsou bezpečné. Před operací navíc projdete velmi podrobným vyšetřením, které zahrnuje i kontrolu sítnice a očního pozadí. Rekonvalescence je pak už velmi rychlá. Obě oči se operují současně a pooperační diskomfort, kdy oči slzí a mírně pálí, trvá zhruba čtyři hodiny. Následně už vidíte bez brýlí nebo čoček. Druhý den po operaci jdete na kontrolu a pak můžete klidně do práce. Bez omezení lze také sportovat (výjimkou je plavání či vrcholové sporty). Samotný zákrok není ani bolestivý – před operací se do očí aplikují znecitlivující kapky.

Mýtus č. 3 - Operaci si nebudu moci dovolit z finančních důvodů.

Pravdou je, že způsobů řešení očních vad existuje více a ani jedna metoda není ve výsledku zrovna laciná. Třeba používání kontaktních čoček po dobu dvaceti let se může vyšplhat i na 120 tisíc korun. Za hubičku nejsou ani kvalitní brýle, kterých je za celý život se změnami v počtu dioptrií zapotřebí hned několik. Uživatelé kontaktních čoček je navíc musejí chtě nechtě alespoň občas kombinovat s dioptrickými brýlemi. Oproti tomu laserová korekce zraku je natrvalo. Nicméně pozor na některé soukromé kliniky, které laserové operace nabízejí extrémně levně, což s sebou samozřejmě nese riziko nedostatečné kvality poskytované péče. „Nízká cena je sice lákavá, ale může být počátkem nepříjemných a vleklých zdravotních komplikací. V žádném případě totiž nepokryje náklady na skutečně špičkové a zkušené lékaře, na kvalitní přístroje, a především na předoperační a pooperační péči,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha. Předoperační vyšetření je přitom jednou z nejdůležitějších součástí celého procesu. „Opravdu kvalitní vyšetření očí před operací trvá minimálně dvě hodiny. Musí totiž odhalit i skryté oční vady, které by na výsledek operace mohly mít negativní vliv,” uvádí MUDr. Šárka Skorkovská z brněnské oční kliniky NeoVize. Ve snaze ušetřit pacienti neváhají riskovat své zdraví, přitom kvalitní laserovou operaci obou očí včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče lze pořídit za 40 tisíc korun. Tedy za třetinovou cenu oproti dvacetiletému nošení kontaktních čoček, ovšem s tím rozdílem, že zákrok vyřeší oční vadu jednou provždy. Při rozložení počátečních vysokých nákladů do deseti let vychází laserová operace na zhruba 330 Kč měsíčně. Při rozložení na dvacet let činí náklady na operaci 5 korun a 50 haléřů denně.

Mýtus č. 4 - Rekonvalescence po zákroku trvá dlouho.

Lidé se nejčastěji bojí toho, že po operaci očí nebudou moci chodit několik dní do práce, koupat se či několik měsíců budou mít zákaz chodit do přírody, aby se vyhnuli pylům a dalším alergenům. Přitom to není vůbec nutné. „Při refrakčních operacích očí na naší klinice používáme femtosekundový laser, provádíme zákrok zvaný NeoSMILE 3D. Laser velice jemným způsobem nařízne rohovku zhruba v délce tří milimetrů a následně pomocí 3D technologie oddělí tzv. lentikulu, neboli část rohovky uvnitř oka, kterou je potřeba vyjmout, aby měl pacient ostré vidění. Tu pak chirurg tím jemným naříznutím vyjme. Nepoužíváme tudíž žádné skalpely ani mikrochirurgické šití. Díky tomu se pacient prakticky hned druhý den vrací do normálního života a už za týden se může například koupat,“ vysvětluje MUDr. Valešová z oční kliniky DuoVize.

Mýtus č. 5 - Vysoký počet dioptrií nelze odstranit.

Není to pravda, jedná se jen o další z řady velmi zakořeněných mýtů. Operovat se v dnešní době dá prakticky jakýkoli počet dioptrií. U vyšších počtů dioptrií se používají nelaserové metody nebo kombinace metod. „Na brněnské klinice NeoVize byla úspěšně operována pacientka, která měla -31 dioptrií, a pacient, který měl +16 dioptrií. Ani vyšší počet dioptrií, než u těchto pacientů není, při použití moderních nelaserových metod, problémem,“ říká primářka Skorkovská.

Mýtus č. 6 - Astigmatismus nelze laserem odstranit.

I když tato refrakční vada (tzv. cylindrická oční vada) snižuje zrakovou ostrost a znemožňuje rozeznávání různých detailů, často o ní vůbec nevíme. Nekorigovaný astigmatismus je proto často doprovázen únavou a bolestmi hlavy, pálením a řezáním očí i poklesem výkonnosti. Typické je také přivírání víček při pohledu do dálky nebo natáčení hlavy do určitého směru. Při astigmatismu je také časté zhoršené vnímání kontrastů. Astigmatismus velmi často doprovází jinou refrakční vadu – vyskytuje se společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. V dnešní době ho lze, jako spoustu jiných očních vad, úspěšně odstranit laserovým zákrokem. Principem všech laserových metod na odstranění dioptrií je změna zakřivení oční rohovky. Optický systém oka je ve výsledku upraven tak, aby byl na sítnici schopen zobrazovat pozorované předměty co nejpřesněji. Tímto typem operace je možné odstranit nejen astigmatismus, ale i krátkozrakost a dalekozrakost.

Mýtus č. 7– S laserovou operací vyčkejte po porodu.

To je jen další z obvyklých mýtů, ale není to pravda. Ženy nemusejí s operací očí vůbec vyčkávat, objektivní důvod neexistuje. „Jen asi u pětiny žen s vyšším počtem dioptrií se může po ukončení těhotenství zrak mírně zhoršit. V takovém případě vadu doladíme zdarma v rámci doživotní záruky, kterou na laserové zákroky NeoLASIK HD a NeoSMILE 3D poskytujeme,“ vysvětluje MUDr. Valešová.

Mýtus č. 8 – Operaci je lepší odložit, než vada „dozraje“.

V žádném případě nemusíte čekat, až se vám oční vada zhorší a dioptrie zvýší. Operace se provádějí dokonce už u dětí od věku 10 let! Tato hranice je důležitá z jednoho jediného důvodu – při zákroku je nezbytné, aby dítě bylo s lékaři schopné spolupracovat. Ale operovat lze i děti mladší, záleží na jejich vyspělosti. Mnohdy jsou děti samy motivovány zákrok zvládnout a perfektně spolupracují, neboť samy už nechtějí brýle nosit. Stejně tak neexistuje žádné horní věkové omezení. Operaci můžete podstoupit kdykoli, ve 20, ale i v 60 letech. „U lidí starších 50ti let věku častěji volíme nelaserové formy zákroku, protože bývají v této věkové skupině účinnější a výhodnější a navíc umožňují odstranit potřebu brýlí na čtení. V řadě případů jsme ale schopni padesátníkům a starším vyřešit oční vadu i laserovým zákrokem,“ vysvětluje MUDr. Valešová.

Mýtus č. 9 – Dioptrie se mohou po nějaké době vrátit.

U části krátkozrakých pacientů se zadní část oka v průběhu života postupně dále vyklenuje. To může být příčinou dalšího zhoršování vady v letech následujících po zákroku. Čím je pacient mladší a čím je vada vyšší, tím pravděpodobnější je zhoršování v dalších letech. Nicméně dioptrie se vracejí vždy v menším rozsahu než před operací. Navíc v případě, že si vyberete kvalitní oční kliniku, poskytne vám k operaci doživotní záruku a případné zhoršení vady v budoucnu vám i po operaci bezplatně dokoriguje.

Mýtus č. 10 – Brýle a čočky mi nevadí.

Skutečně? Lidé s vysokým počtem dioptrií, a tím pádem silnými skly, si často stěžují, že jsou jim brýle těžké a nepohodlné. Obtěžující také bývá jejich zamlžování při přechodu ze zimy do tepla. Pokud sportujete, dobře víte, že při lyžování, míčových hrách nebo plavání se použít nedají. Na své limity narážejí i tzv. multifokální brýle, tedy brýle na čtení i na dálku zároveň, na které si řada lidí hůře zvyká. „Speciálně muži si v 80 procentech případů na multifokální brýle nezvyknou. Naši pacienti, muži i ženy, si také stěžují, že se jim při větší fyzické aktivitě hýbe prostor a mívají při ní bolesti hlavy. Stěžují si i na neustálou potřebu vyměňovat multifokální brýle za speciální brýle určené k práci s počítačem,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová. Na rozdíl od brýlí kontaktní čočky netrápí zamlžování. Nevýhodou ale je alespoň počáteční diskomfort při jejich nasazování. Důležitá při používání čoček je také jejich řádná hygiena. Oči se mohou zdát čočkami chráněny, avšak výsledky laboratorních stěrů ukázaly, že pod čočkami se nejčastěji vyskytují stafylokoky, streptokoky a pseudomonáda. Množí se zde především kvůli překračování doby doporučeného nošení či právě nedůsledné hygieně. Všechny tyto výše uvedené problémy může jednou provždy laserová operace vyřešit.

Zajímavosti

Zajímavosti z vesmíru

Slunce je hvězda hlavní posloupnosti, spektrální třídy G2V. Obíhá okolo středu Mléčné dráhy ve vzdálenosti od 25 000 do 28 000 světelných let. Oběh trvá přibližně 226 milionů let. Tvoří centrum sluneční soustavy, od Země je vzdálená 1 AU (asi 150 milionů km). Jde tedy o hvězdu Zemi nejbližší. Hmotnost Slunce je asi 330 000krát větší než hmotnost Země a představuje 99,8 % hmotnosti sluneční soustavy, ale jen asi 2 % jejího momentu hybnosti. Slunce je koule žhavého plazmatu, neustále produkuje ohromné množství energie.

Venuše je druhá planeta od Slunce ve sluneční soustavě. Je pojmenovaná po římské bohyni lásky a krásy Venuši. Jedná se o jedinou planetu sluneční soustavy, která je pojmenována po ženě. Venuše je složená hlavně z křemičitanových hornin, co do velikosti a hrubé skladby je velmi podobná Zemi; někdy se proto nazývá „sesterskou planetou“ Země. Okolo Slunce oběhne jednou za 224,7 pozemského dne. Ze země ji lze sledovat jen před svítáním a za soumraku, proto se Venuši říká též Jitřenka či Večernice

Pranostika

Na mokrý červenec následuje bouře a krupobití.

Nejsou-li v srpnu hřiby, nebude v zimě sněhu.

Rady našich babiček

Když trouba špatně peče a chceme mít pečené maso hezky hnědé, vysypeme na spodek trouby trošku cukru, Podivíte se nad tím, jak je maso krásně hnědé.

Kynuté těsto bude lepší, když do něj přidáme malinko rumu.

Nabídka pro čtenáře

Bowes James – Kocour Bob

Autor, bývalý narkoman, píše skutečný příběh o příteli, kterého našel nečekaně a náhodou a který změnil jeho život. James žil ve špatně zařízeném bytě, přivydělával si hraním na kytaru a zpěvem, prodejem časopisů a měl hluboko do kapsy. Jednou potkal před sousedovým bytem kocoura, který se od něj nechal pohladit a choval se přátelsky. James si myslel, že patří někomu v domě nebo v sousedství, protože kocour se zdál zvyklý na lidskou společnost. Začal pátrat po okolí, zda někomu nepatří. Zdálo se, že ne a kocoura v domě nacházel pravidelně, proto si ho nechal. Dal mu jméno Bob.

Kocour byl statný, ale vyhublý, jeho zrzavá srst byla na mnoha místech vypelichaná a zanedbaná. Měl vážné zranění na noze a několik jizev na tváři i na těle. James vzal všechny peníze, které měl a navštívil veterináře. Zaplatil antibiotika a nechal kocoura vykastrovat. Bob se zklidnil a přestal páchat v Jamesově bytě škody. Každé ráno, když James vycházel z domu, Bob ho doprovázel. A naučil se s ním jezdit i do centra, kde dělal Jamesovi společnosti při hraní a zpěvu. Lidem se moc líbil, nosili mu dárky, hračky, žrádlo, jedna paní mu upletla i zimní oblečení.

Turisté se s Bobem rádi fotili, díky internetu se stal mezinárodní celebritou. James zažil s Bobem spoustu zábavných i dramatických příhod a popisuje je v této knize. Seznámíte se se životem v londýnských ulicích, v centru města, i se životem londýnských bezdomovců, zlodějů a dalších podivných existencí. Někdy ohrožovali i Jamesův a Bobův život. Několikrát se Jamesovi Bob ztratil nebo zaběhl. Jako bývalý narkoman James neměl přátele, ty bývalé musel opustit. Bob mu je z velké části nahradil a James se přestal cítit sám. Pomohl mu i odvykat od drog, ke kterým se James už nevrátil a pomohl mu navázat znovu vztahy s rodinou.

Procházka Jan – Ucho

Příběh se odehrává začátkem 50. let minulého století, kdy začaly komunistické procesy proti třídním nepřátelům. Po návratu z vládní recepce se náměstek ministra Ludvík a jeho žena Anna vracejí domů v podroušeném stavu. Nemohou najít klíče, proto se Ludvík pokouší dostat dovnitř oknem. Klíče nalezne v zámku dveří zevnitř. V domě nesvítí elektřina, nefunguje telefon. Anna Ludvíka neustále kritizuje, je vidět, že s manželským životem není spokojena. Snaží se vyvolávat hádky, Ludvík však na ni příliš nereaguje.

Na večírku se od kolegů dozvěděl, že v okruhu jeho spolupracovníků dochází k čistkám. Snaží se v domě najít a zničit všechny dokumenty, které by ho mohly diskreditovat. Světlo nesvítí, Ludvík se potácí domem jen se zapalovačem a naráží všude do překážek, což ho ještě víc rozčiluje. Má obavy ze zatčení i z odposlechů a snaží se Annu upozornit na to, aby nemluvila nahlas, protože jsou v domě určitě odposlouchávací zařízení. Podívají se z okna a u branky domu uvidí tmavé auto, v jakém obvykle jezdí tajná policie a několik mužů na jejich zahradě. Oba hledají po domě všechny kompromitující materiály, schovávají zlato, vkladní knížky a cennosti.

Odposlouchávací zařízení v několika místnostech skutečně objeví a vědí, že právě tam se bavili o věcech, které by je mohly dostat do vězení. Za chvíli zazvoní zvonek, Ludvík si urychleně bere aktovku s věcmi, které má do vězení preventivně sbaleny, a jdou otevřít. Jsou to však opilí kolegové z vládního večírku, kteří chtějí ještě pít. Ludvík s Annou je neradi zvou dovnitř a snaží se, aby na nich nebyla znát nervozita. Nalévají jim všechny zásoby z domu. Pak skupina opilců odchází. Nervozita obou stále stoupá, vzájemně už si jen šeptají. Ve 4 hodiny ráno zazvoní telefon a oba vědí, že se brzy bude lámat chleba.

Literární okénko

Halas František – Jen tak

V tvých kotnících se shlíží kvítí
A ptáci krůčků tvých,
Jdou zobáčky si omočiti
Do hudby v podpatcích.
A sukně tvé to vyzvonily,
Že vespod v teplých tmách
Máš dolíček tak tuze milý
Jak děti na ručkách.
Když noc tvé nohy rozvazuje,
Zahálí hříšně něha má
A žíly jitra podvazuje
Sen zchromlýma pak prstama.

Halas František – Přání

Ne, já bych nerad umíral
Na lůžku při svíci,
A aby u mne někdo stál,
Smutný a plačící.
Já ležet bych chtěl v lopuchách,
Co velkým listem svým
By zakryly můj pyšný strach,
Budu-li zbabělým.

Výročí

V měsíci červenci oslavili narozeniny Alena Roidtová, František Eliáš, Ladislav Berky, Jana Jungmannová, Miroslav Klemera a Věra Vondráčková, svátek pak Anica Dvořáková, Anna Eliášová, Jaroslava Dvořáková, Jaroslava Navarová, Olga Trégrová a Martina Hanusová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

V měsíci srpnu oslavili narozeniny Anica Dvořáková, Blanka Berkyová, Barbora Tesková, Zora Hádek, Václava Paříková a Dana Ťukalová, svátek pak Alena Roidtová, Hana Kurková, Hana Procházková, Helena Škramlíková a Otakar Nepraš. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti

Kvíz pro moudré hlavy

Správné odpovědi na předchozí kvíz

Madrid – Stockholm – Bern – Kyjev – Londýn

Nový kvíz

Pozorně si přečtěte všechna slova v každém řádku. Do dalšího řádku pak napište, co mají tato slova společného:
Tabule, křída, lavice, třídní kniha, nástěnka -
Krychle, koule, kvádr, jehlan, válec, kužel -
Čtverec, obdélník, kruh, ovál, rovnoběžník -
České Budějovice, Tábor, Písek, Český Krumlov, Vimperk -
Klatovy, Plzeň, Karlovy Vary, Cheb, Mariánské Lázně –

Pozorně si přečtěte všechna slova v každém řádku. Do dalšího řádku pak napište, co mají tato slova společného:
Markéta, Monika, Marta, Marcela, Mahulena -
Mrkev, ředkvička, křen, celer, petržel -
Potrat, podraz, polévka, poskok, pokrývač -
Polévka, moučník, salát, předkrm, příloha, aperitiv -
Karburátor, spojka, baterie, brzda, chladič -

Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.

Co nám chutná

Význam ovsa byl znám už před mnoha stoletími. Římský spisovatel Plinius již v 1. století n. l. zaznamenal, že germánské kmeny se živí ovesnou kaší. Germánští bojovníci nazývali ovesnou kaši pokrmem bohů a vařili ji před bojovým tažením. Staří Římané máčeli oves ve víně, které pak pili vojáci před bojem, zatímco oves dávali koním. Oves je stará kulturní obilnina s výjimečnou chutí, výživná, s vysokým obsahem kvalitního tuku, vitamínů a lehce rozpustné vlákniny. Je výbornou potravou pro diabetiky, pomáhá stabilizovat krevní cukr. Oves má posilující účinky, blahodárně působí na nervovou soustavu a tlumí zvýšenou činnost štítné žlázy. Snižuje krevní tlak, příznivé působí při některých nemocech srdce. Působí jako sedativum, uklidňuje při přepracování a stresech. Je posilující při únavě, vyčerpání, po nemocech. Oves je bohatým zdrojem stravitelné i nestravitelné vlákniny, což je kombinace, která pomáhá předcházet zácpě, a je tedy ideální pro zachování správné činnosti tlustého střeva. Stravitelná vláknina je navíc prospěšná pro snížení hladiny cholesterolu v krvi, čímž se zmírňuje riziko vzniku srdečních chorob a infarktu.

Houbové ovesné bramboráčky

Suroviny: 50 g mrkve, 50 g petržele, 50 g kapusty, 1 cibule, 50 g sušených hub, 200 g ovesných vloček, 1/2 l vody, sůl, vejce, majoránka, 3 prolisované stroužky česneku, 1 lžíce petrželky, olej

Nejprve připravíme hustou ovesnou kaši. Sušené houby chvíli namočíme do vlažné vody a pak je asi 10 minut povaříme. Na lžíci oleje zpěníme nakrájenou cibuli, přidáme další zeleninu a společně podusíme do měkka. Ovesnou kaši smícháme se zeleninou, vařenými houbami, přidáme vejce, sůl, petrželku, česnek a vytvarujeme placičky (o průměru 5-6 cm). Na oleji opékáme po obou stranách dozlatova. Placičky jsou vhodné jako samostatný pokrm či jako příloha k masu nebo zelenině.

Zdroj: www.probio.cz

Pšenice je jednou z nejstarších kulturních rostlin. Pochází z jihozápadní Asie. Zrno se používá jako potravina, krmivo i surovina. Zpracovávají se také stébla (sláma) a otruby (semenné slupky). Výhodou pšenice je její jednoduchá skladovatelnost a poměrně dlouhá trvanlivost. Pšenice mají vysokou výživnou hodnotu. V Evropě je základní potravinářskou surovinou pro výrobu pečiva, těstovin a rozmanitých pokrmů. Průmyslově se využívá k výrobě škrobu, lihu, piva, uvažuje se o energetickém využití pšeničné biomasy jako obnovitelného zdroje energie. Pšenice je komoditní surovinou stejně jako např. ropa, měď, kukuřice, se kterými se obchoduje na komoditních burzách

Pšenice s mákem

Staroslovanský vánoční recept, kterým vykouzlíte jídlo s velmi specifickou oříškovou chutí. Jednoduché a nezaměnitelné. Doba přípravy: 10 minut, vaření 1–11 hodiny, odležení přes noc

Suroviny pro 4 osoby: 500 g pšenice (lze koupit v prodejnách se zdravou výživou), 100 g máku, 50 g medu, 50 g rozpuštěného másla

Postup: Pšenici namočíme přes noc do studené vody. Druhý den ji slijeme, pšenici zalijeme čistou vodou a vaříme doměkka, podle druhu to trvá 1–11 hodiny. Mák opražíme nasucho na pánvi a podrtíme v hmoždíři. Přebytečnou vodu z uvařené pšenice slijeme, promícháme ji s mákem, medem a máslem – klidně i přepuštěným a podáváme.

Podklady pro recept: ceskatelevize.cz

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)