Obsah stránky
Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.
5. září je Mezinárodním dnem charity, 8. září Mezinárodním dnem gramotnosti. 8. září 1841 se narodil slavný český hudebník a skladatel Antonín Dvořák. 14. září 1937 zemřel první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 15. září je Mezinárodním dnem demokracie, 17. září 1873 se narodil slavný český malíř Max Švabinský. 18. září je Mezinárodním dnem míru (3. úterý v září), 19. září 1922 se narodil Emil Zátopek, český olympionik v dálkových bězích. 21. září je Mezinárodním dnem Alzheimerovy choroby, 23. září 1901 se narodil český básník a spisovatel, nositel Nobelovy ceny za literaturu, Jaroslav Seifert. 25. září 1906 se narodil český skladatel a klavírista Jaroslav Ježek. 27. září je Světovým dnem cestovního ruchu, 28. září Světovým dnem boje proti vzteklině. 28. září slavíme Den české státnosti (28.9.935 byl ve Staré Boleslavi zavražděn český kníže a světec Václav I.). 29. září je Světovým dnem srdce, 29. září 1938 se datuje Mnichovská zrada, spojenci Československa – Velká Británie a Francie podepsali společně s fašistickou Itálií a nacistickým Německem smlouvu nakazující Československu odevzdat velkou část svého území, výzbroje, staveb a dalších objektů Hitlerově Německé říši. 30. září je Mezinárodním dnem překladatelů a Mezinárodním dnem neslyšících (poslední neděle v září).
Úplněk nastane 14.9.2019 v 6.32.
Jana Rzepecká
Dotaz: Náleží invalidní důchod doživotně?
Odpověď: Invalidní důchod není přiznán trvale s výjimkou progresivních onemocnění, kde není možnost zlepšení. Záleží na vývoji zdravotního stavu, neboť může dojít jak k jeho zlepšení, tak ke zhoršení. Pokud se zdravotní stav objektivně zhorší, můžete podat žádost o změnu výše invalidního důchodu. I když je však zdravotní stav setrvalý, nárok na invalidní důchod je časově omezen. Dosažením věku 65 let se totiž invalidní důchod mění na důchod starobní. Podle zákona o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. platí, že „nárok na invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně a nárok na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně pojištěnce, který nebyl účasten důchodového spoření, zaniká dnem, kterým jeho poživatel dosáhl věku 65 let nebo důchodového věku, je-li důchodový věk vyšší než 65 let; tímto dnem vzniká tomuto poživateli nárok na starobní důchod.
Dále podle tohoto zákona platí, že nárok na invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně pojištěnce, který byl účasten důchodového spoření, zaniká dnem, kterým jeho poživatel dosáhl věku 65 let nebo důchodového věku, je-li důchodový věk vyšší než 65 let. Výše takto vzniklého starobního důchodu je stejná jako výše zaniklého invalidního důchodu. Nevýhodou této přeměny důchodu ovšem je, že zaměstnavatel v době, kdy se váš invalidní důchod mění na starobní, ztrácí z toho důvodu nárok na příspěvek od úřadu práce na podporu zaměstnávání zdravotně postižených. Tento příspěvek je totiž vyplácen pouze na zaměstnance pobírající invalidní důchod. Je proto pravděpodobné, že i když byste rád pracoval dál, přesto ztratíte dosavadní zaměstnání a váš celkový příjem se tak o tento výdělek sníží.
Zdroj: invarena.cz
Pražský dopravní podnik (DPP) slavnostně zprovoznil zrekonstruované eskalátory a vestibul ve stanici metra B Karlovo náměstí ve směru na Karlovo náměstí. Náklady na opravu jsou odhadovány na 225 milionů korun, přesná částka bude známá až po dokončení vyúčtování. Stanice byla uzavřena asi 10 měsíců. Schody jsou nyní ve zkušebním provozu, který potrvá půl roku. DPP nyní ve stanici buduje výtah pro vozíčkáře. Chystá také opravy v dalších stanicích. DPP nechal ve stanici vyměnit staré sovětské eskalátory Petrohrad za nové. Jsou to modernizované technologie, není to jenom výměna eskalátorů, která byla poměrně náročná logisticky. Eskalátory, ta tři ramena, jsou v úzkém prostoru, kam bylo složité je dostat.
Eskalátory měří 64 metrů s převýšením 31,9 metru. Staré schody byly ve stanici od počátku 80. let a jejich odstraňování trvalo 35 dnů. Jeden schod vážil až 40 kg. Nové jsou o více než polovinu lehčí. Kompletně byl opraven celý eskalátorový tunel. Rekonstrukce čeká i další stanice. Ve stanici bylo vyměněno osvětlení, opraveny podhledy, vyčištěny byly obklady a zrekonstruovány rozvody elektřiny. Na obklady byly naneseny antigraffiti nátěry a vyčištěny jsou nástěnné malby. DPP nechal vybudovat nový nerezový odvodňovací systém a odstranit průsaky vody.
DPP na Karlově náměstí začal budovat také výtahy pro vozíčkáře a matky s kočárky ústící do domu vedle Václavské pasáže. Cestující nejprve z povrchu sjedou výtahem do propojovací chodby. Odtud se následně zhruba 80 metrů dlouhou chodbou dostanou k výtahům, které je dopraví přímo na nástupiště. Po dokončení výtahů bude Karlovo náměstí 46. bezbariérovou stanicí z celkového počtu 64 stanic metra. Karlovo náměstí není jedinou stanicí, která bude zrekonstruovaná. Připravuje se rekonstrukce vestibulu Na Knížecí, to znamená ve stanici Anděl, dále rekonstrukce Jiřího z Poděbrad či Flory. DPP nyní zpracovává studii, která určí, jak a které schody musí být vyměněny.
Zdroj: prazsky.denik.cz
Pes je nejlepším přítelem člověka a zároveň nejšikovnějším psychologem. Díky silné intuici vycítí různá onemocnění a také vás může varovat před hrozícím nebezpečím.
Detektiv a lékař v jednom. Možná jste si toho u svého pejska sami všimli. Vycítí, když se vracíte domů, pozná váš smutek a někteří lidé se mu zdánlivě bezdůvodně nelíbí. Pes pozná vaše emoce, zlého člověka i blížící se přírodní katastrofu. Velmi často dokonce pozná pes nemoc u člověka. Většinou umí odhalit některé druhy rakoviny, diabetes nebo vycítit příchod epileptického záchvatu.
Pes pozná vaše auto i blížící se zemětřesení. Psi vnímají daleko více náznaků než lidé, a to díky extrémně vyvinutému sluchu a čichu. Víte, na jakou vzdálenost cítí pes vaši přítomnost? Podle kynologů je to neuvěřitelných 200–300 metrů. Zvuk motoru a zamykání vašeho auta slyší dokonce až na 2 kilometry daleko. Umí rozeznat podstatně širší spektrum zvuků než lidé, včetně ultrazvuku a infrazvuku. Naši psí parťáci tak bez problémů poznají blížící se zemětřesení i vlnu tsunami.
Co ještě umí pes vycítit?
Zdroj: womanonly.cz
Není pochyb o tom, že se věk dožití zvyšuje. Jak se ale dožít vysokého věku a být přitom v dobré formě? K čemu by jinak byl vysoký věk, kdybychom měli na stáří jen samé trápení? Máme doporučení i příklady lidí, kterým je přes osmdesát, a stále jsou velmi aktivní. Vědci, kteří se zabývají výzkumem DNA, dědičností a stárnutím, přišli nedávno s potvrzením názoru, že lidské tělo je nastaveno zhruba na věk 120 let. Této hranice však dosáhlo jen několik jednotlivců. Nejstarší žena světa se dožila 122 let. Přesto ale vidíme, že přes zvyšující se věk dožití nejsou všichni lidé vyššího věku v dobré formě. Mnozí lidé už v době, kdy končí se zaměstnáním, mají takové zdravotní obtíže, že je pro ně odchod do důchodu vysvobozením. Ani pak se ovšem situace nelepší, spíš naopak. Co tedy udělat pro to, abychom si důchodový věk mohli opravdu vychutnat a užít?
V zdravém těle zdravý duch. Toto sokolské heslo dnes nabývá nového významu. Abychom se cítili dobře, abychom byli spokojení, potřebujeme fyzické i duševní zdraví. Abychom byli zdrávi, neměli bychom cítit nějakou významnou bolest a měli bychom být schopni pohybu a v oblasti duševní pak jasného úsudku a přemýšlení. Základy toho všeho pak tkví v osvojení si správných návyků už v mladém věku. Návyků, které s námi půjdou životem a které s přibývajícími léty více a více oceníme.
Každý den věnujte chvíli sobě. Je skutečně třeba každý den věnovat chvíli „údržbě“ svého těla i ducha. Alespoň jedna hodina, ve které budeme dělat nějaký sport, kdy půjdeme na procházku ostřejší chůzí nebo si vyjedeme na kole či si půjdeme zaběhat. A k tomu ještě hodina, v níž si přečteme zajímavý časopis, knihu, noviny, nebo ještě lépe zaměstnáme svou hlavu výukou cizího jazyka či řešením nějakých složitějších problémů, které mají schopnost bystřit náš mozek. Zde nám může pomoci i počítač. Jinak se ale snažme spíš počítači vyhnout a mezi relaxační techniky dávat takové, které se bez počítače obejdou. Pokud získáte pro tento styl i ostatní členy rodiny, bude to jen dobře. Ale když nebudou chtít, nedejte se zviklat a jděte do toho sami. Jde přece o vaše zdraví!
Vnímejte své tělo. Abyste si pomohli co nejvíc, je třeba, abyste více vnímali své vlastní tělo. Jsou lidé, kteří mají určité sklony k některým nemocem pohybového aparátu. Jestliže tyto tendence u sebe odhalíte, můžete svou aktivitou už dopředu kompenzovat budoucí problémy. Podobné to je i v oblasti stravování. Co někdo může, druhému škodí. Nenechte se proto ovládat příklady lidí kolem sebe. Váš známý s rychlým metabolismem si možná může dát dvacet knedlíků a je stále hubený, ale pro vás to platí velmi pravděpodobně úplně jinak. Jsou lidé, kteří jsou schopni si dát každý večer sklenku vína, a bude jim ku prospěchu. A jsou jiní, kteří si tak přivodí závislost a cirhózu jater.
Pohyb. Obecně ale platí, že pravidelný pohyb je nejlepší prevencí stárnutí. Těžko s ním ovšem začínat v době, kdy už na nás dolehnou potíže. Pozitivním příkladem může být třeba paní Marie, která začala s běháním ve svých 46 letech. Do té doby se nijak nehýbala a měla spíš sedavé zaměstnání v kanceláři. Pak přišlo rozhodnutí a od té doby prakticky každý den vyběhne a hodinku běhá. Dnes je jí osmdesát a běhat chodí stále. Je velmi aktivní, účastní se různých akcí, a i mozek jí funguje skvěle.
Lidé s přiměřeným pohybem jednak spalují více kalorií, takže jsou hubenější. To vede k tomu, že není jejich pohybový aparát zatěžován a mají v lepším stavu klouby, vazy a celý opěrný systém těla. Vzhledem k vyššímu výdeji energie se udržuje na vyšší úrovni i metabolismus. Tělo tak pálí přebytečný cholesterol i cukry a cévy těchto lidí jsou v podstatně lepším stavu. A jsou to právě naše cévy, které do značné míry rozhodují o stavu našeho zdraví.
Strava. Velmi důležité je, abychom jedli zdravě. Nejobecnější zásadou je se nepřejídat. Velmi prospívá vyloučit sladké a omezit příjem moučných jídel. Orientace na zeleninu a celozrnné pečivo se určitě vyplatí. Omezte konzumaci masa. Preferujte kvalitní maso a ryby. Ovoce jezte střídmě. Nepijte alkohol ve větším množství. Pijte dostatek tekutin, zejména vody a kombinujte ji s čajem. S kávou buďte opatrní.
Duševní činnost. Neustále zaměstnávejte svůj mozek činností, která ho rozvíjí. K tomu mohou pomoci i různé křížovky a sudoku, ale určitě na prvním místě četba. Zůstávejte v kontaktu s lidmi. Můžete použít i sociální sítě, ale preferujte osobní kontakt. Choďte do společnosti, do divadla, kina, do různých zájmových skupin. Konfrontujte své názory s druhými lidmi a pokoušejte se za všech okolností o otevřenost a porozumění.
Zdroj: womanonly.cz
Ochranný limit doplatků na léky na recept pro invalidní důchodce 3. stupně bude od příštího roku 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na Twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni.
"Od 1. 1. 2020 snižujeme limit doplatků na léky u invalidních důchodců ve 3. stupni a osob uznaných invalidními ve 2. nebo 3. stupni z 5000 korun na 500 korun," uvedl ministr. Bude se to podle něj týkat asi 200 tisíc lidí. Změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění žádala Národní rada osob se zdravotním postižením už loni v květnu při projednávání novely. Ministr tehdy řekl, že se návrhu nebrání. Invalidní důchody pobírají lidé, jejichž pracovní schopnosti se kvůli zdravotnímu stavu či úrazu výrazně snížily. Při poklesu o více než 70 procent mohou dostat penzi třetího stupně. Tu letos na konci března podle údajů České správy sociálního zabezpečení dostávalo 177 400 mužů a žen, v průměru měli 11 907 korun měsíčně.
Druhý stupeň invalidního důchodu je pro osoby s poklesem pracovních schopností o polovinu až 69 procent. Na konci prvního čtvrtletí tuto penzi správa vyplácela téměř 74 500 lidí. V průměru dostávali 7925 korun. Průměrná starobní penze dosahovala 13 377 korun. Od roku 2018 se maximální možná roční částka, kterou mohou lidé doplácet na léky, snížila dětem a seniorům. Předtím byla hranice pro děti do 18 let a seniory 2500 korun. Teď jim zdravotní pojišťovny vrátí přeplatek nad 1000 korun a důchodcům starším 70 let nad 500 korun. Ostatní mají hranici 5000 korun. Mezi roky 2017 a 2018, kdy došlo ke snížení ochranných limitů, se částka, kterou pojišťovny vyplatily, zvýšila šestkrát.
Zdroj: ceskatelevize.cz
Všechny iPhony nabízí řadu užitečných funkcí integrovaných přímo do iOS, které mají za úkol usnadnit život zrakově postiženým. Jaké to jsou a v čem mohou pomoci? To se dozvíte v dnešním článku. Mezi zmíněné funkce patří třeba VoiceOver, Odezva psaní, Zvukové popisy, Přizpůsobení displeje, Lupa nebo Dynamické písmo.
VoiceOver umožňuje získat informace o tom, co se zrovna na zařízení děje. Pomocí přejíždějícího prstu jste schopni zjistit vše – od stavu baterie až po jméno volajícího.
Odezva psaní. Tato funkce vám bude diktovat veškerá písmena a slova, která právě píšete. Rovněž vám nahlas přečte případnou změnu nebo opravu slov.
Zvukové popisy vám řeknou, co se právě děje na scéně filmu, který sledujete. Důležité však je, aby snímek zvukové popisy obsahoval.
Přizpůsobení displeje. Za pomoci této funkce můžete upravovat, například barevné filtry nebo invertovat barvy displeje. Ten si tak přizpůsobíte přesně podle vašich představ.
Lupa je jednoduchý nástroj, pomocí kterého si můžete zvětšit jednotlivé věci okolo sebe. Podívat se tak můžete třeba na drobný text v knize. Jednotlivé zvětšené snímky rovněž můžete ukládat.
Dynamické písmo. Na iPhonu si můžete změnit velikost písma, aby se vám snáz četlo. Nová velikost písma se projeví na celém zařízení – v oznámeních, ve výchozích aplikacích, jako jsou Mail, Zprávy a Kalendář, ale taky v dalších aplikacích podporujících dynamické písmo.
Zdroj: applenovinky.cz
Posláním tohoto revolučního zařízení je zlepšit život, a především zprostředkovat větší nezávislost osobám nevidomým, zrakově postiženým či těm, kteří mají problémy se čtením. Toto malé inteligentní zařízení vám přinese nezávislost v každodenním životě. Je určeno pro nevidomé nebo částečně vidící uživatele. Vestavěná miniaturní a velmi lehká kamera čte okamžitě a nahlas texty z jakéhokoliv povrchu, rozpoznává tváře, výrobky, bankovky nebo barvy. Kamera OrCam MyEye 2.0 není větší než prst, a přitom dokáže okamžitě přečíst jakýkoliv tištěný nebo digitální text (noviny, knihy, menu v restauraci, značky, obaly výrobků, obrazovky počítačů nebo telefonů). V reálném čase rozpoznává obličeje, identifikuje výrobky, bankovky, kreditní karty a další. Dokáže také rozpoznat jednoduchá gesta rukou. Díky všem těmto vlastnostem je ideální pro použití v práci, ve škole, doma nebo na cestách.
Dokáže přečíst texty nahlas a okamžitě z jakéhokoli povrchu. OrCam MyEye 2.0 přečte jakýkoli tištěný nebo digitální text: noviny, knihy, menu v restauraci, značky, štítky výrobků, obrazovky počítačů či telefonů-vše se Vám okamžitě stává přístupné. Rozpozná jednoduchá gesta rukou. Je ideální pro použití v práci nebo ve škole, doma nebo na cestách. Zařízení OrCam MyEye 2.0 je vhodné pro všechny věkové skupiny a jakýkoli stupeň ztráty zraku.
Rozpoznává známé tváře. Identifikuje obličeje v reálném čase. Po jednoduchém a rychlém jednorázovém uložení obličejů a jejich hlasového označení pro Vás důležitých osob – rodinných příslušníků, přátel, spolupracovníků apod. – zařízení OrCam MyEye 2.0 uložený obličej rozpozná a oznámí Vám Vaším vlastním hlasovým označením, pokud daná osoba vstoupí do zorného pole této chytré kamerky. Uložit můžete až 100 tváří jednotlivců. Tímto se pro Vás OrCam MyEye 2.0 stává skvělým pomocníkem v sociálních situacích a dává Vám nezávislost.
Identifikuje výrobky a bankovky. OrCam MyEye 2.0 obsahuje databázi milionů čárových kódů výrobků, díky kterým Vám sdělí nejen o jaký výrobek se jedná, ale i další podrobnosti o balení. A navíc si do OrCam MyEye 2.0 můžete uložit až 150 Vašich oblíbených předmětů nebo produktů-jako jsou potraviny, drogistické zboží, kreditní karty a jiné, které nemusí mít čárový kód. OrCam MyEye 2.0 Vám tedy umožní zcela nezávislý nákup zboží, neboť výrobky dokáže okamžitě identifikovat a sdělit Vám Vaše vlastní hlasové označení konkrétního produktu. Zaplatit hotově pomocí bankovek bude pro Vás maličkostí-OrCam MyEye 2.0 bankovku identifikuje a sdělí Vám hned její hodnotu.
Oznamuje datum a čas, detekuje barvy. Datum a čas Vám OrCam MyEye 2.0 jednoduše oznámí po známém gestu-otočení zápěstím. Vyberte si košili, vyberte dárek, nakupujte s jistotou díky rychlé a přesné detekci barev. Cena tohoto zázraku je bohužel zatím vysoká. Pohybuje se okolo 134 000 Kč.
Zdroj: web.elupy.cz
Za třítýdenní pobyt v lázních můžete zaplatit zhruba 25 tisíc korun, částka se ale může vyšplhat až k 60 tisícům. Záleží na rozsahu procedur, na místě, které jste si vybrali, na typu ubytování i ročním období. Nebo může mít lázně od pojišťovny. To má ale svá přísná pravidla. Problematika lázeňské léčebně rehabilitační péče je upravena zákonem o veřejném zdravotním pojištění. Jeho příloha č. 5, Indikační seznam pro lázeňskou léčebně rehabilitační péči o dospělé, děti a dorost stanoví, za jakých podmínek je možné čerpat lázeňskou péči z prostředků veřejného zdravotního pojištění.
Seznam obsahuje indikační skupiny a diagnózy, typy lázeňské péče i délku léčebného pobytu. Určeny jsou zde i časové limity, do kdy pacient po operacích, úrazech či jiných onemocněních musí lázeňskou péči nastoupit. Zákonem dané podmínky pro poskytování lázeňské péče jsou doplněny vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 2/2015 Sb., která stanoví přesnější kritéria, například obory specializace lékařů, kteří lázeňskou péči doporučují i lázeňská místa, kde se může pacient léčit. Lázeňská péče v takovém rozsahu je hrazena pouze u nás, obdobná situace je ještě na Slovensku.
Rozhodující slovo má revizní lékař vaší pojišťovny. Lázně doporučuje zpravidla specialista, u kterého se léčíte, v případě hospitalizace ošetřující lékař. Rozhodujícím při podávání návrhu na lázeňskou léčebně rehabilitační péči je posouzení zdravotního stavu s ohledem na přínos a rizika konkrétní léčebné péče a dále schválení návrhu revizním lékařem zdravotní pojišťovny, které je pacient klientem.
Návrh na formuláři zdravotní pojišťovny vystavuje registrující praktický lékař pro dospělé nebo praktický lékař pro děti a dorost, za jeho vystavení si nemůže účtovat žádný poplatek. Na výběr lázeňského zařízení máte právo vy sami, ale pozor, zvolené lázně musí odpovídat lázeňským místům uvedeným pro léčení dané nemoci ve vyhlášce.
Komplexní nebo příspěvková? Zda bude lázeňská péče poskytnuta jako komplexní (plně hrazená) nebo příspěvková, vyplývá z legislativních norem, kterými se lékař v návrhu musí řídit. V případě komplexní lázeňské péče vám pojišťovna hradí všechny léčebné procedury, celodenní stravu i standardní ubytování. Po dobu pobytu v lázních čerpáte nemocenskou. Některá lázeňská zařízení ale vyžadují doplatky za to, že váš pokoj je vybaven televizí, ledničkou či wifi. U příspěvkové lázeňské péče si musíte vzít dovolenou. Zdravotní pojišťovna přispívá na léčebnou část lázeňského pobytu, ubytování a stravu si hradíte sami. Platba se pohybuje mezi 800 až 1000 Kč na den. Pokud jste o lázně žádali a nedostali je, ptejte se své zdravotní pojišťovny proč. Možná jste nesplnili legislativní podmínky, možná jste ale jen zapomněli doložit doporučení specialisty. Proti zamítnutí návrhu se můžete do 15 dnů od doručení rozhodnutí odvolat.
Zdroj: idnes.cz
Majitelé psů jsou přesvědčeni, že jejich čtyřnohý miláček je rovnoprávným členem rodiny. To ostatně vyplývá i z toho, že 70% z nich podepisuje své psy na novoroční pohlednice, pozdravy z dovolených či do sms, které posílají svým blízkým.
Touží-li září po rose, bude v říjnu bláta po ose.
Zbylé brambory lze druhý den ohřát v osolené vodě a jsou opět jako čerstvě uvařené.
Známému spisovateli Michalu Vieweghovi v prosinci 2012 praskla aorta a po operaci podstoupil několikaměsíční rehabilitaci. Kniha je věnována právě jí. Je psána formou deníku od dubna do srpna 2013. Viewegh v ní čtenáři přibližuje své obavy z budoucnosti, deprese a bezmoc, kterým podléhal. Přes všechny pochyby však stále věřil v novou inspiraci a sílu ke psaní. Psaním této knihy si vytvořil jakousi vlastní terapii, která nakonec vedla k úspěšnému vyléčení. Vieweghovy problémy spočívali ve výpadcích paměti, nedokázal si vzpomenout, co dělal před pár minutami. Nevěděl, zda si již vyčistil zuby, zda zamkl byt a vzal si peněženku. Stále a opakovaně se musí kontrolovat, což je velmi vyčerpávající a ponižující.
Svůj mozek přirovnává k bramboráku. Vzdálenou minulosti si však vybavuje velmi přesně. Po několika měsících totální deprese začíná Viewegh pomalu číst knihy, elektronickou poštu, asistuje při domácích pracích a zkouší psát. Stále však jeho psychika reaguje nepředvídatelně. Někdy je bezdůvodně lítostivý, jindy vybuchuje pro sebemenší důvod. Objevují se i myšlenky na sebevraždu. Podpora rodiny vzbuzuje ve Vieweghovi pocity viny a výčitek. Také ho ovládá žárlivost k manželce, pro kterou, podle jeho názoru, už nebude dost dobrý. V jeho textech se objevují i chmurné citace z knih různých autorů, se kterými se ztotožňuje. Přestože tato „deprese na sto způsobů“ není povzbudivá ani optimistická, situaci nakonec zvládl. Dnes již opět publikuje, připravuje nové povídky a na svých internetových stránkách pravidelně komunikuje se svými čtenáři.
Semo tamo vlna proudí po těch stupních mramorových,
A kam oko tvoje hledí, všude krás a lepot nových
Na těch malbách vzácné krásy, stavbách věčně v milé záři,
Na lodičkách, na rybácích, na děvčatech snědých tváří.
Ač už zvadly květné skvosty, přece krása všude pučí,
Pohled kolem tvoje srdce novým písním povyučí,
Pohleď kolem a pak v hloubku, odkud bledá paní kývá
A pod pláštěm purpurovým čapku, meč a žezlo skrývá.
V měsíci září oslavili narozeniny Beáta Adamcová, Otakar Nepraš a Olga Trégrová, svátek pak Jindřiška Linhartová, Michal Trégr, Marie Tesková a Václava Paříková. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti
Správné odpovědi na předchozí kvíz:
Stratford nad Avonou, Othello, Sonety – William Shakespeare
Jednota bratrská, Naarden, škola hrou – Jan Amos Komenský
Kersko, sběrné suroviny, Oskar – Bohumil Hrabal
Nobelova cena, Žižkov, Maminka – Jaroslav Seifert
Příbor, psychoanalýza, Německo – Sigmund Freud.
Nový kvíz:
Podle 3 indicií uvedených na každém řádku se pokuste určit, o jakou známou osobnost se jedná. Odpovědi zapište na volné řádku.
Nelahozeves, Slovanské tance, New York
Teorie relativity, Nobelova cena, židovský původ
Kuba, Stařec a moře, Nobelova cena
Holandsko, Slunečnice, Ucho
Brixen, Epigramy, Král Lávra
Správnou odpověď se dočtete v příštím čísle.
Velmi zjednodušeně se dá říct, že tofu je sójový sýr či tvaroh. Tofu se vyrábí podobně jako sýr, jen se jako výchozí surovina vezme sójové mléko, respektive sójový nápoj získaný ze sójových bobů, který se vysráží různými syřidly (pomocí mořské soli nigari nebo sádry) a sójová bílkovina se nechá srazit. Tofu je tedy ryze rostlinného původu, a proto je tolik vyhledáváno především lidmi, kteří maso či živočišnou stravu nejí, anebo lidmi, kteří se chtějí stravovat zdravě.
Příprava tofu je nenáročná a rychlá, což jistě každý kuchař ocení. Měkké tofu (které u nás stále není příliš běžné) se hodí pro výrobu zálivek, omáček, zmrzlin a koláčů. Pevné tofu můžeme nakládat, opékat na tuku, grilovat, udit, péct. Uzené tofu je určené i k přímé konzumaci, ostatní stačí pouze napařit. Přírodní tofu například marinujeme v nejrůznějších nálevech (např. 2 lžíce sójové omáčky, 2 lžíce citrónové šťávy, 3 rozetřené stroužky česneku, 1 lžíce oleje a hořčice) po dobu 15 minut nakrájené na plátky nebo kostičky, anebo povaříme ve vývaru ze zeleniny, dochuceném sójovou omáčkou. Pokud použijeme ochucené tofu, nemusíme jej již marinovat, ani vařit.
Suroviny: 150g uzeného tofu, 5 paprik (2 červené, 2 zelené, 1 žlutá), máslo, sůl, pepř, provensálské koření
Postup: Uzené tofu a všechny omyté papriky si nakrájíme na kostičky. Na pánvi wok si rozehřejeme kousek másla a přidáme nejprve papriky, chviličku orestujeme, okořeníme. Poté zalijeme 150 ml vody a dusíme. Když jsou papriky měkké, přidáme k nim tofu, promícháme a společně ještě prohřejeme. Podáváme s celozrnnou nebo normální rýží a zeleninovým salátem.
Zdroj: zdravapotravina.cz
Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz
Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.
Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením