Obsah stránky
Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.
Praha – Výkladů jména Praha je víc. Úplně nejstarší výklad pochází z Kosmovy kroniky, kde se uvádí, že Praha byla založena v místech, kde byl otesáván práh, myšleno domovní práh. Také pozdější výklady dávaly dané jméno do souvislosti s prahy, ale s prahy říčními. To mohly být nějaké přirozené překážky ve vodním toku, ať už řeky Vltavy nebo potok Brusnice. Nebo mohlo jít o takové trámy/dřevěné můstky přes pražský brod, ale ani to není příliš pravděpodobné. Nejpravděpodobnější výklad dává jméno Praha do souvislosti se slovesem pražit nebo prahnout. A šlo zřejmě o místo vyprahlé, místo suché, vysušené od slunce. Protože jádro nejstaršího původního osídlení bylo na jižních stráních pod Pražským hradem, které vysychaly. Byla tam suchá břidličnatá půda.
Úplněk nastane 21. září v 1:54 hodinu.
Těžká demence, k níž dochází v důsledku některých chorob, třeba Alzheimerovy nemoci, komplikuje nemocným lidem život v mnoha směrech. Obzvláště když se k ní přidají i problémy s chůzí vedoucí až k nutnosti pohybu za pomoci vozíku.
K tomu jsou často zapotřebí i další pomůcky, například nájezdové rampy na schody. Od příštího roku získají lidé žijící s demencí nárok na příspěvek, který jim koupi těchto zařízení dovolí. Ministerstvo práce a sociálních věcí k tomu připravuje prováděcí vyhlášku. „Naše zkušenost dlouhodobě ukazuje, že někteří lidé s demencí v těžších stadiích nemoci například vůbec nemohou opustit byt – v domě není výtah a takzvaný schodolez je pro pečujícího příliš drahý,“ konstatovala ředitelka České alzheimerovské společnosti Martina Mátlová. Peníze však nemocní a lidé, kteří o ně pečují, potřebují v souvislosti s chorobou i na jiné věci, například na bezbariérové úpravy koupelen, bytů či na pomůcky usnadňující koupání, třeba zvedací systémy
„Je přitom jasné, že trvalý život mezi čtyřmi stěnami není dobrý pro nikoho. Pokud se shodneme na tom, že lidem s jakoukoli nemocí je nejlépe doma, pak bychom se měli snažit o zajištění komfortu nejen pro nemocného, ale také pro jeho pečujícího,“ dodala Mátlová s tím, že domácí péče je pro stát stále levnější než v instituci. A právě s tím má pomoci novela vyhlášky o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, která navazuje na příslušnou novelu zákona.v„Nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku budou mít od ledna i osoby s těžkou demencí neschopné chůze a odkázané na mechanický vozík, pokud ho předepsal příslušný lékař, nebo s těžkou demencí provázenou těžkým syndromem geriatrické křehkosti a imobility,“ potvrdil Vladimír Dostálek z tiskového odboru ministerstva. Novela vyhlášky předložená do připomínkového řízení podle něj předpokládá, že tito lidé dostanou příspěvek mimo jiné na pořízení nájezdových ližin, přenosných ramp, schodolezů, zvedacích plošin a systémů, dodatečné úpravy motorového vozidla či stavební práce spojené s uzpůsobením koupelny a toalety.
Potřeba jsou i další kroky. Martina Mátlová novelu vyhlášky vítá. Lidem s těžkou demencí a jejich rodinám, které o ně pečují, by však podle ní do budoucna pomohly i další kroky. Rodinní pečující si většinou neberou dovolenou, starají se 24 hodin denně – zastupují práci zdravotníků, pečovatelů, doprovázejí své blízké k lékařům, na úřady a do toho zajišťují standardní chod domácnosti.
„S tím souvisí, že by se stát měl snažit rozšířit finančně dostupné terénní služby, které přinesou podporu šitou na míru potřebám konkrétního člověka přímo v jeho domácnosti,“ řekla Mátlová. Může jít o odlehčovací péči, osobní asistenci a podobně. To vše samozřejmě s ohledem na specifické potřeby a projevy lidí při demenci.
Zdroj: inspirante.cz
Čím dál více roste počet seniorů v bytové nouzi. Iniciativa Za bydlení zveřejnila zprávu, z níž vyplývá, že asi milion osob řeší jeden z hlavních problémů týkající se bydlení. Iniciativa Za bydlení, v níž je sdruženo několik organizací, uvedla na úterní tiskové konferenci novou Zprávu o vyloučení z bydlení za rok 2021 pod titulem Bydlení jako problém, která mapuje, jaké obtíže mají čeští občané s dostupným bydlením. Z ní vychází najevo, že prakticky půl milionu domácností se dostalo do problému v oblasti bydlení. S bydlením mají podle zprávy čím dál větší problém hlavně senioři, jejichž počet v bytové nouzi roste.
Zpráva uvádí tři hlavní problémy, které se pojí k bydlení v České republice. Prvním z nich je bytová nouze. Tu Platforma pro sociální bydlení definuje následovně: „V bytové nouzi se nacházejí domácnosti, které nemají bydlení, jsou bezprostředně ohroženy vyklizením bytu a okamžitým vystěhováním, žijí v nevyhovujících prostorách, u příbuzných či známých, přičemž nemají jinou možnost a současně nejsou schopni vyřešit situaci samostatně.“
Jedná se tedy o osoby, které bydlí „bez střechy“, ale také v garážích, odstavených vlacích, nebo i v azylových domech či komerčních ubytovnách. Dále jsou to osoby bydlící „v nejistých podmínkách“, které se mají například vystěhovat, čelí domácímu násilí nebo pobývají u příbuzných. Poslední kategorií jsou osoby žijící „v nepříznivých podmínkách“, čímž jsou myšleny bydliště, v nichž se nachází mnoho osob, plesnivé byty, byty v budovách ve špatném technickém stavu a další.
V Česku, jak objasňuje zpráva, se v bytové nouzi nachází 35 až 62 tisíc domácností, v nichž vyrůstá 20 až 51 tisíc dětí do 18 let. Dalším hlavním problémem je 130 až 190 tisíc domácností s přibližně 100 tisíci dětmi, které jsou ohroženy ztrátou bydlení. Posledním problémem jsou nadměrné náklady na bydlení, kterým čelí 300 až 350 tisíc domácností. Nadměrnými náklady na bydlení je myšlena částka, která přesahuje 40 % příjmů. Celá třetina těchto domácností je seniorských.
Česko se však potýká ještě s dalšími problémy. „Další početnou skupinou jsou lidé, kteří sice nejsou v bytové nouzi, ale různým způsobem se jich dotýká nedostupnost bydlení,“ píše se ve zprávě. „Může jít o páry, které si nemohou dovolit adekvátní bydlení a odkládají založení rodiny, nebo mladé lidi, kteří jsou kvůli nedostupnosti bydlení nuceni zůstávat u rodičů či ve spolubydlení. Do této kategorie však patří i lidé s postižením nebo senioři, pro které není ve všech městech dost bezbariérových bytů. Řady lidí se taktéž dotýká diskriminace na trhu s bydlením,“ doplnili její autoři.
Počet seniorů v bytové nouzi roste. Špatná situace s bydlením se seniorům nevyhýbá, naopak. Již 5,5 tisíc seniorů ve věku 65 let a více je v bytové nouzi a přespává v ubytovnách. Zhruba 110 až 150 tisíc seniorských domácností je zatíženo nadměrnými náklady na bydlení, a pětina ze všech seniorských domácností přebývá v ubytovnách. V drtivé většině se však tyto domácnosti dostávají do bytové nouze až ve stáří; například v azylových domech najdeme třetinu klientů nad 60 let, kteří to tak mají. Přitom příspěvek na bydlení, jenž by mohl domácnostem s nadměrnými náklady pomoci, pobírá pouze 20-25 % z 200 až 250 tisíc seniorských domácností. Tyto domácnosti přitom mají nárok na příspěvek minimálně tisíc korun měsíčně.
Odpovídající legislativa stále chybí. Iniciativa však nepřichází pouze s čísly. Ve shrnutí Zprávy uvádí i řešení, která by mohla lidem s problémy s bydlením usnadnit jejich životy. Podle nich si situace žádá vícero projektů, které by osoby v nouzi podpořili. Mohlo by se více investovat do projektů sociálního bydlení. Upozorňuje také na to, že by se mělo více podporovat využívání příspěvku na bydlení, u nějž často chybí větší osvěta.
Zásadní je ale podle nich přijetí legislativy, která by umožnila zasaženým domácnostem svou situaci řešit. Ta v Česku stále chybí. „Vyřešit vše výstavbou je příliš drahé a prakticky těžko realizovatelné. Bytovou nouzí velmi zatížené obce to bez podpory státu nezvládnou. Lidem vylučovaným z trhu s bydlením dávky nepomůžou,“ rozebírají jednotlivé problémy autoři zprávy.„Zákon je nezbytný pro stabilní, předvídatelné a udržitelné financování, které nebude založené jen na dotacích a čerpání primárně prostředků z fondů Evropské unie,“ dodává.
Zdroj: refresher.cz
Nečekaný úraz nebo zdravotní komplikace může v životě potkat každého. Proto je důležité vědět, jak se v takové situaci zachovat. Včas a správně podaná první pomoc může výrazně zmírnit důsledky vážných úrazů, nebo dokonce zachránit lidský život.
Stabilizace zraněného do příchodu lékaře
První pomoc je soubor postupů a opatření, které můžete osobě při úrazu či nemoci poskytnout. Jde vlastně o stabilizaci zdravotního stavu raněného do doby, než je mu poskytnuto lékařské ošetření.
Je poskytnutí první pomoci povinnost? Pokud nejste v přímém ohrožení života vy nebo někdo jiný, tak ano. Tuto povinnost mají i osoby, které absolvovaly školení první pomoci – mezi tyto osoby patří vlastníci řidičských oprávnění, zdravotníci či sportovní instruktoři. Pokud jste absolutní laik, za poskytnutí první pomoci se považuje i bezodkladné přivolání zdravotní pomoci. Při neposkytnutí první pomoci v případech, kdy je to možné, se dopouštíte trestného činu. Typickým příkladem neposkytnutí pomoci je ujetí z místa dopravní nehody, a to i bez ohledu na to, jak jsou zranění závažná.
Hlavní zásady první pomoci
Správně vybavenou lékárničku skladujte mimo dosah dětí a v chladu. K většině poranění dochází doma nebo v jeho okolí, proto by měla být lékárnička základním vybavením každé domácnosti. Jaké pomůcky a prostředky by měla obsahovat? V první řadě přípravky k ošetření úrazů, tedy náplasti, dezinfekci a obvazový materiál. Dále přípravky na tišení bolesti, ať už ve formě tablet, mastí nebo hřejivých náplastí a obinadla. Nezapomeňte na přípravky na nachlazení, horečku, zažívací potíže. V žádné lékárničce by určitě nemělo chybět aktivní uhlí, které univerzálně pomůže při běžných zažívacích potížích i při otravě. Další obsah uzpůsobte potřebám domácnost – při častých alergiích se vybavte antihistaminiky, případně dalšími léky na specifické problémy, které vás trápí.
Zdroj: vimcojim.cz
V termínu od 21 6 do 27. 6. 2021 jsme se zúčastnili pobytu KPČH ve Velkých Pavlovicích na Jižní Moravě. Ubytování jsme byli v turistické ubytovně, v blízkosti, níž se nachází restaurace, ve které jsme se každý den stravovali a v níž připravují velmi dobrá jídla. Během pobytu jsme podnikli výlet do Lednice, kde jsme navštívili tamější zámek. Navštívili jsme též vinný sklípek, kde jsme ochutnali několik druhů červeného i bílého vína. Během pobytu jsme několikrát navštívili koupaliště, což se většině účastníků velmi líbilo, neboť bylo velmi teplé a slunečné počasí. Každý den dopoledne jsme se věnovali výuce Lormovy abecedy, kterou zajišťovala paní Ota Pačesová.
Bedlivě jsme prozkoumali také okolí Velkých Pavlovic. Navštívili jsme rozhlednu a vyhlídku, k nimž vedly příjemné lesní cesty. Večer jsme většinou poseděli na zahrádce restaurace u penzionu, na poslední večer pro nás restaurace připravila grilování, pochutnali jsme si na grilovaných klobásách a hermelínu. Náš pobyt by se nemohl uskutečnit bez obětavé pomoci našich průvodců, kterým tímto moc děkuji za jejich pomoc a laskavost. Přes Jižní Moravu se v době konání našeho pobytu prohnalo ničivé tornádo. Měli jsme však štěstí, neboť Velkým Pavlovicím se tato ničivá živelná pohroma vyhnula. Těším se na další pobyt v roce 2022.
Marek Müller – tajemní KPČH
Zdravím přátele KPČH. Pobyt Velké Pavlovice byl opět originální. Poznala jsem zase něco nového. Potěšilo mně setkání s přáteli po dlouhé covidové době. Počasí nám přálo, takže koupaliště bylo výzvou s radostí. Výlet v Lednici opět nádhera. Jen bych chtěla poznamenat – jsem ráda, že jsme v době tornáda byli v pořádku a cítím v duchu se zničenými vesnicemi. Těším se opět za rok. Kam se budeme těšit, se necháme překvapit.
Dana Ťukalová
Jihlavská nemocnice opět připravila schůzku s personálem ortopedicko-traumatologického oddělení, a to pro pacienty, které čeká totální endoprotéza kolenního a kyčelního kloubu. Na setkání se dozví všechny informace o tom, co je v souvislosti s operací čeká. Zájemcům zdravotníci zodpoví veškeré jejich dotazy. Pravidelná akce se znovu opakuje po prázdninové přestávce.
„Je jasné, že před takovou operací si člověk hledá dostupné informace na internetu, zjišťuje více o zákroku a má obavy. Na setkání, které proběhne, se vše dozví přímo od našich lékařů,“ vysvětluje vrchní sestra ortopedicko-traumatologického oddělení Magdaléna Lavičková a primář Přemysl Kohout doplňuje konkrétnější program. „Řekneme, co si mají pacienti před operací zajistit, co si s sebou mají vzít do nemocnice, jaká je tam čeká příprava před operací, jak bude probíhat pooperační a rehabilitační péče.“
Edukační setkání pacientů před totální endoprotézou kyčelního a kolenního kloubu proběhne ve velké zasedací místnosti jihlavské nemocnice (první patro pavilon A nad informačním centrem) v pátek 9. září od 13 hodin.
Vstup je zdarma a rezervace není nutná. „Potřeba je ale mít negativní antigenní nebo PCR test, případně doložit, že je účastník alespoň 14 dní po první dávce očkování. Na místě nabízíme provedení antigenního testu, ale zájemci musí přijít půl hodiny před začátkem. Nutný je také mít s sebou respirátor,“ dodává praktické informace Monika Zachrlová, mluvčí Nemocnice Jihlava.
Zdroj: jihlavska.drbna.cz
Příčin vzniku je několik. Vlhká forma věkem podmíněné makulární degenerace je závažné onemocnění zraku, které ročně v Česku postihne stovky lidí. S jeho léčbou je nutné začít včas, pokud totiž nemoc propukne naplno, poškození zraku je nevratné. Informoval o tom přednosta sítě očních klinik Pavel Stodůlka.
V Česku postihne vlhká forma věkem podmíněné makulární degenerace asi 1 500 pacientů ročně. Meziročně počty pacientů stoupají. Suchá forma onemocnění se objevuje sice častěji, její průběh je ale pomalejší a pro kvalitu zraku méně nebezpečný.
„Věkem podmíněná makulární degenerace je onemocnění centra sítnice potřebného pro dobré vidění. Rozlišuje se častější a méně nebezpečná suchá forma, kdy není přítomen otok a krvácení na sítnici a slábnutí zraku postupuje pozvolna. Ta se ale může změnit ve vysoce nebezpečnou vlhkou formu, kdy v sítnici vznikne otok a krvácení. Pak zrak slábne velice rychle a pacient je ohrožen praktickou slepotou,“ uvedl Pavel Stodůlka. Při praktické slepotě člověk sice ještě vidí světlo a velké objekty, ale nerozpoznává drobnější předměty, nemůže číst a vykonávat běžné činnosti. Obtíže způsobené pokročilou vlhkou formou makulární degenerace se už nedají vyléčit.
„Zpočátku se může deformovat obraz, následně se zhoršuje ostrost vidění a začínají problémy s rozpoznáváním předmětů a detailů. Často si problémů lidé všimnou nejdříve při čtení, kdy mohou vypadávat písmenka nebo části slov. Postupně vidění zeslábne natolik, že čtení už není vůbec možné a potíže činí i rozpoznávání obličejů. V případě vlhké formy může člověk pozorovat také tmavé skvrny v centru zorného pole. Toto onemocnění většinou nevede k úplné slepotě a lidem zůstává obvodové vidění a určitá soběstačnost,“ popsal lékař Jaroslav Polišenský.
Příčin vzniku věkem podmíněné makulární degenerace je podle Stodůlky několik. Souvisí s věkem, genetickou zátěží i životním stylem. „Na kvalitu zraku má neblahý vliv stres nebo nezdravá strava. Nevyvážená strava s vysokým obsahem živočišných tuků obsahujících nasycené mastné kyseliny a s nízkým obsahem omega-3 nenasycených mastných kyselin může přispět k rozvoji věkem podmíněné makulární degenerace. Ohroženější je zrak kuřáků. Kouření způsobuje kornatění tepen a tím nedostatečnou výživu sítnice,“ vysvětlil Stodůlka.
Onemocnění nejvíce ovlivňuje genetika. Dodržováním zdravé životosprávy však lze riziko vzniku věkem podmíněné makulární degenerace snížit. „Vhodné je snížit světelnou zátěž sítnice omezením intenzivního osvětlení. Sítnice potřebuje část dne odpočívat a regenerovat tak, jak je přirozené při střídání dne a noci. Umělým prodlužováním dne silnými zářivkami zkracujeme čas potřebný k její regeneraci,“ doporučil Stodůlka.
U obou forem onemocnění je zásadní zahájit léčbu včas. „Pravidelné preventivní prohlídky u ambulantního očního lékaře mohou pomoci nemoc odhalit v počátcích. Pokud se s léčbou začne včas, výrazně se tím zvýší šance na záchranu zraku,“ dodal primář.
Počet vrhů koček je závislý na denním světle. V rovníkových oblastech může mít až čtyři vrhy za rok. V našem klimatickém pásmu jsou obvykle dva vrhy mláďat za rok. Březost kočky trvá přibližně 63 dní a kočka má najednou 4–6, ale také až 10 koťat. Koťata se rodí slepá a hluchá, osrstěná. Hmotnost se pohybuje okolo 57–114 gramů. Koťata mají hned po narození vyvinutý čich a hmat, tyto dva smysly používají k nalezení bradavky matky. Reprodukce je kočka schopná v sedmi a půl měsících.
Bouřka v září – sníh v prosinci
Maso nepřechováváme zabalené v papíru nebo na prkénku, protože papír i dřevo nasávají z masa šťávu.
V polovině devatenáctého století začala americká vláda převážet sirotky z přelidněného New Yorku do náhradních rodin na Středozápadě. Jedná se o skutečnou událost. V roce 1927 odešla irská rodina za vidinou lepšího života do Spojených států. O dva roky později jejich chatrný dům na okraji New Yorku vyhořel a celá rodina kromě devítileté Niamh zemřela. Díky organizaci Pomoc dětem se ocitá ve vlaku a míří vstříc nejisté budoucnosti. Organizace nabízí děti pomocí inzerátu spíše jako pomocníky v domácnosti či na farmách a takové většinou rodiny také vyhledávají. Vlak cestuje různými městy, vždy zastaví a zájemci si vyberou z nabízených dětí. Nebo nevyberou, děti nasednou zpět a vlak jede bezútěšně dál.
Vybrání do rodiny pro děti znamená naději na lepší život, šanci, že se už nebudou muset protloukat sirotčinci a že konečně vystoupí z toho nekonečného vlaku. Ale znamená i mnohá rizika, dřinu, útrapy a smutek, pokud není jejich rodina tou správnou, laskavou a přívětivou. Podobně je na tom i sedmnáctiletá Molly. Po smrti milovaného otce a matce ve vězení střídá jednu pěstounskou rodinu za druhou a lepí se na ni jen průšvihy. Zdá se být a je zkrátka nezvladatelná.
To už se ovšem píše rok 2011. Osudy obou dívek jsou si v něčem podobné, v něčem odlišné, přesto jsou popisovány v jedné knize. Obě touží po lásce, přišly o své nejbližší, obě se střetávají s cizím, nepřátelským světem dospělých. Přece jen je však dělí téměř století, společnost je jiná i život v ní. Bída, se kterou bojuje Niamh, je hrozná, Molly přece jen žije v modernějším světě. Molly není ani tak odevzdaná ani pokorná, jako byly dívky v době Niamh. Je vzpurná a za poslední prohřešek, krádež knihy, byla odsouzena k veřejně prospěšným pracem. Musí uklízet u jedenadevadesátileté paní v jejím bytě v podkroví. Byt je plný krabic, ve kterých se ukrývá tajemství o životě stařenky. Mají tyto dvě ženy něco společného? Najdou společnou řeč a odpovědi na své otázky? To se čtenář bezesporu dozví čtením této nesmírně zajímavé a podnětné knihy. Je plná napětí, emocí a nakonec přijde i uklidňující rozuzlení. Tato kniha se stala bestsellerem a okouzlila milióny čtenářů na celém světě. Mohu potvrdit, že právem.
Krásný ostrove, po nejkrásnějším z kvítí
vzal jsi své vzácné z nejvzácnějších jmen!
Co vzpomínek na zářivý čas vznítí
jediný pohled, jsi-li znovu zřen!
Co výjevů rozkoše prchlé maní,
co dávno mrtvých, marných toužení,
co vzpomínek na dívku jdoucí strání,
jež nezjeví se víc v tvé zeleni!
Víc ne! - ach, teskný, magický ten vzdech
vše mění! - Víc ne! - z krás tvých zbývá dým.
Vzpomínka - víc ne! Květnatý tvůj břeh
je pro mne navždy krajem prokletým.
Ostrove hyacintů! Ó, purpurový Zante!
"Isola d'oro! Fior di Levante!"
V měsíci září oslavila narozeniny Olga Trégrová, svátek pak Marie Tesková a Michal Trégr. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.
Správné odpovědi na předchozí kvíz:
Nový kvíz:
Pokuste se ke každému zadanému slovu vytvořit alespoň jedno slovo stejného nebo podobného významu a zapište je na volný řádek. Pokuste se vymyslet ke každému zadanému slovu více slov s podobným významem.
Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.
Olivy rozpůlíme a zbavíme semen. Česnek utřeme. Rajčata spaříme, oloupeme, rozpůlíme, zbavíme semen a dužinu usekáme. Mezitím dáme vařit špagety. Maso z tuňáka dáme okapat a potrháme. Rozehřejeme olej. Přidáme rajčata, česnek, sůl a pepř a za míchání 4-5 minut povaříme. Pak přidáme olivy, tuňáka a kapary a prohřejeme. Špagety scedíme, necháme okapat a promícháme s ragú. Sypeme sekanou bazalkou. Samozřejmě můžeme pro tento pokrm použít také tuňáka naloženého v oleji. Ale olej dobře slijeme a dále nepoužíváme!
Suroviny: 5 vajec, 200 g krupicového cukru, vanilkový cukr, 250ml vaječného likéru, 250ml slunečnicového oleje, 300 g polohrubé mouky, prášek do pečiva, 2 polévkové lžíce kakaa, šálek čokoládové polevy na polití
Postup: Žloutky utřeme s krupicovým a vanilkovým cukrem do pěny. Přidáme vaječný likér, olej a polohrubou mouku smíchanou s práškem do pečiva. Nakonec zlehka vmícháme tuhý sníh z bílků. Těsto rozdělíme na poloviny a do jedné přimícháme kakao. Bábovkou formu vymažeme sádlem, vysypeme hrubou moukou, nalijeme do ní nejprve světlé a potom tmavé těsto. Vložíme do vyhřáté trouby a pomalu upečeme. Upečenou bábovku vyklopíme na mřížku a dáme vychladit. Po vychladnutí celou bábovku polijeme čokoládovou polevou.
Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz
Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.
Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením