Paprsek ze tmy Říjen 2019

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Říjen 2019

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

1. října 1931 se narodil český skladatel a divadelník Jiří Suchý. 1. říjen je Mezinárodním dnem seniorů, Mezinárodním dnem lékařů, Mezinárodním dnem kávy a Mezinárodním dnem hudby. 2. říjen je Světovým dnem hospodářských zvířat a Světovým dnem nenásilí. 4. říjen je Mezinárodním dnem zvířat a Světovým dnem lidských sídel. 5. října 1936 se narodil první polistopadový prezident Václav Havel. 5. říjen je také Světovým dnem učitelů. 9. říjen je Světovým dnem pošty, 10. říjen Světovým dnem duševního zdraví a Světovým dnem proti trestu smrti. 15. říjen je Mezinárodním dnem bílé hole, 16. říjen Světovým dnem výživy a Světovým dnem páteře. 17. říjen je Mezinárodním dnem za odstranění chudoby a Světovým dnem úrazů. 20. říjen je Mezinárodním dnem kuchařů a Světovým dnem boje proti osteoporóze. Je to také Den stromů. 27. října 1913 se narodil Otto Wichterle, český chemik, vynálezce kontaktních čoček a silonu. 28. října 1918 vzniklo Československo, samostatný stát Čechů a Slováků. Tento den slavíme jako státní svátek. 31. říjen je Světovým dnem spoření.

Úplněk nastane 13.10.2019 ve 23.07.

Jana Rzepecká

O čem přemýšlíme

Seniorskou obálku využívají už více než dva miliony domácností

Zachraňuje nejen důchodce. Kartu s informacemi o zdravotním stavu seniorů a handicapovaných využívají podle MPSV už víc než dva miliony domácností. Takzvané Seniorské obálky se od loňského června z Jihomoravského kraje rozšířily do celé republiky. Pomáhají hlavně zdravotníkům v případech, kdy je pacient v bezvědomí nebo špatně komunikuje.

ICE karta v obálce obsahuje seznam užívaných léků, prodělané operace nebo alergie. Před několika dny pomohla třeba záchranářům na tísňové lince v Jihomoravském kraji. Pacientka byla zcela nespolupracující a při dotazu, zda užívá nějaké léky či zda je na něco alergická, obdrželi záchranáři od dcery ofocenou Seniorskou obálku. Byla vzorně a zcela bezchybně vyplněna a výrazně jim urychlila konzultaci s lékařem kvůli volbě vhodného léku na utlumení bolesti.

První obálky začalo MPSV šířit právě po jižní Moravě loni v červnu. Projekt vznikl ve spolupráci s tamější záchrannou službou a za rok fungování se postupně dostal i do ostatních krajů. Celkově je zapojeno deset krajů vlastním rozhodnutím krajského úřadu, čtyři kraje jsou zatím zapojeny prostřednictvím samotné iniciativy jejich obcí. Jedná se o 120 měst a obcí a více než dva miliony domácností, do kterých byla obálka dodána. Obálka se sice nazývá seniorská, můžou ji ale využít i lidé s onemocněním nebo postižením. Podobné karty se využívají i jinde ve světě, o českou verzi Seniorské obálky projevilo zájem Slovensko. O jejím prvním zahraničním zavedení v Trnavě se bude jednat v září.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Od letošního roku posílají pediatři nově pětileté děti na screening sluchu

Od letošního roku posílají pediatři nově pětileté děti na screening sluchu. Vyšetření se doteď provádělo jen u novorozenců, screening má předškolákům ulehčit nástup do školy. Právě tam se často zjistí, že děti špatně slyší. Odhaduje se, že problémy má kolem 10 % dětí. Sluch ovlivní nejen řeč, ale trpí také pozornost dětí. Právě učitelé na prvních stupních často problémy pozorují. Screening funguje teprve přes půl roku. Lékaři čekají, že bude pacientů přibývat. Běžné vyšetření pediatrů pomocí šepotu totiž problémy často neodhalí.

Zdroj: helpnet.cz

Nevidomí poznají hodně využitím dalších smyslů. Problémy ale mají při hledání práce

Hledání práce, nákupy v obchodě, chození do restaurací, rozhodování, co si vezmeme na sebe – to jsou pro nás běžné činnosti a záležitosti. Jak to ale zvládají nevidomí? Pro jejich život je zásadní stýkat se co nejčastěji s vidoucími, ať už v příjemné kavárně nebo třeba na koncertě. Stejně tak je pro ně důležité chodit do práce, i když její získání není snadné. Jak zrakově postižení nakupují a vaří anebo jak zařídí, aby si ráno nevzali každou ponožku jinou? Lidé se zrakovým postižením rozhodně nemusejí pracovat jen ve chráněných dílnách. Profesí, v nichž se mohou úspěšně realizovat, je celá řada. Mohou se uplatnit jako pedagogové, lektoři jazyků, psychologové, advokáti anebo tlumočníci a překladatelé.

Mezi nevidomými je také mnoho "ajťáků", kteří pracují jako administrátoři webu či programátoři. Zaměstnavatelé bývají často překvapení, jak dobře jsou schopni pracovat s technologiemi. Jejich práce je ceněna také na úřadech, kde fungují jako přepisovatelé mluvené řeči při zprostředkování komunikace s neslyšícími osobami. Problém ovšem nastává v případě, že nevidomým chybí vzdělání. Vzhledem k tomu, že mnoho tradičních výrobních družstev skončilo, nemají šanci vykonávat ani tradiční manuální profese jako čalouník, kartáčník nebo košíkář. Postup při hledání práce se u nevidomého nikterak neliší od toho, jak ji hledají ostatní, takže odpoví na inzerát, pošle životopis a dostaví se na pohovor. Ten ovšem bývá kamenem úrazu, protože jakmile personalistovi sdělí svůj handicap, jeho šance na získání daného místa se rapidně ztenčí. Jeho předpoklady a schopnosti pro danou práci se už většinou ani neprobírají. U zaměstnavatelů tak stále ještě převládá neochota umožnit nevidomému normálně pracovat, mají obavy z toho, že se na pracovišti nedokáže zorientovat. Zásadním problémem je, že vlastně netuší, jak s nevidomým adeptem komunikovat.

Návštěvě restaurace se zrakově postižení rozhodně nevyhýbají, většina podniků už dnes má na svém webu i menu. Stejně tak si nevidomý může vyfotit jídelní lístek svým chytrým telefonem se speciální aplikací, která mu vyfocený obrázek hlasovým výstupem načte. Většina z nás platí za zboží objednané přes internet raději až při jeho vyzvednutí. Ne všechny e-shopy tuto možnost nabízejí. V těchto případech je tedy nutné platit kartou. Nevidomému kupujícímu s tím pomůže aplikace v chytrém telefonu, ověření a potvrzení platby mu poté odešle jeho banka v SMS zprávě.

Někteří zrakově postižení dávají přednost platbám v hotovosti. Mince, vzhledem k rozdílným velikostem a hmotnosti, lze velmi snadno rozeznat hmatem. S určením správné bankovky jim pomáhá speciální plastová šablona anebo aplikace v chytrém telefonu, která jim "přečte" hodnotu bankovky. Domácí činnosti představují pro jednoho příjemný relax, pro jiného nutné zlo. Nejinak je tomu při úklidu nebo v kuchyni zrakově postižených. Někteří používají speciální pomůcky, jako je hřebínek na cibuli, váha se zvukovým výstupem nebo tzv. hladinka, která po zapojení do elektřiny zapípá po nalití nápoje do šálku. Hlavně se ale spoléhají na vlastní uši, čich, chuť a omezeně i hmat.

Zdroj: blesk.cz

Klubové aktivity

Návštěva Vrtbovské zahrady

V úterý 25. září jsme měli sraz na zastávce Malostranské náměstí. Ráno to vypadalo, že bude pršet, proto jsem si přibalila hlavně deštník a teplejší mikinu s kapucí. Obloha zatažená a tramvaje směr Pražský hrad přeplněné turisty. Nicméně na Malostranském náměstí jsme se v 10 hodin sešli a po chvilce čekání na opozdilce se vydali směrem ke kostelu, kde sídlí Pražské Jezulátko. Zahrada je skrytá v nenápadném vchodu, a kdo o ní neví, určitě by ji nenašel. Takže jsem byla ráda, že jsem v Praze objevila další zajímavé místo. Celou naši skupinku pustila paní recepční do zahrady bez poplatku, což jsme všichni přivítali. Nedaleko vstupu do zahrady je ateliér, který avizoval výstavu nevidomých umělců nazvanou Naslepo. Tam jsme se rozhodli zajít až po prohlídce celé zahrady. Takovou krásu totiž viděl jen málokdo. Nejdříve do očí uhodily velikánské záhony barevných begónií, které byly vysoké skoro po kolena. Bílé, růžové a rudé květy svítily i teď, koncem září, po celé zahradě. Celá zahrada je navržena směrem do strmého kopce, protože je nedaleko Pražského hradu, který je, jak známo, také na kopci. Pomalu a s přestávkami jsme vystoupali až úplně nahoru, kde je vyhlídka na celou Prahu. Po levé straně Pražský hrad a kostel sv. Mikuláše na Malostranském náměstí. Napravo pak kostel Panny Marie Sněžné, kde je umístěno Pražské Jezulátko. Před námi, jen malý kousek, pohled na Staroměstské náměstí se všemi jeho věžemi a věžičkami.

Mohli jsme si tam sednout na lavičky, tak si každý rád odpočinul, protože na vrchol vedlo několik desítek schodů. Radostným objevem bylo, že oblohou začalo pomalu prosvítat sluníčko. Teplota byla celé dopoledne poměrně vysoká, takže jsem teplou mikinu brzy svlékla a zůstala jen v tričku. Pohled na Vrtbovskou zahradu byl shora nádherný, mezi barevnými rozkvetlými záhony byly dole vidět i dva manželské páry ve svatebním oblečení. Často se zde totiž konají svatby. Pomalu jsme pak scházeli po schodech dolů, směrem k výstavě Naslepo. Tam bylo vidět několik děl nevidomých malířů a sochařů a každý se mohl pokochat zdařilými výtvory. Bylo skoro poledne a paní Ota dostala skvělý nápad, že bychom mohli zajít na oběd do studentské menzy, která je na Malostranském náměstí. Dali jsme si oběd výběrem z pěti chodů. A byl výborný. Pak jsme se pomalu rozešli každý směrem domů. Sluníčko na obloze zářilo a my byli rádi, že jsme strávili tak krásné dopoledne.

Pár slov z historie Vrtbovské zahrady. Byla vybudována pro nejvyššího purkrabího Pražského hradu, hraběte z Vrtby, v letech 1715-1720. Sochy v zahradě vytvořil sochař Braun, fresky malíř Reiner a celou zahradu navrhl architekt Kaňka. V celé zahradě je vysázeno přes 12000 zimostrázů, přes 10000 violek (voskovek) a ve zdejší voliéře je umístěno několik desítek ptáků, dodaných a opatrovaných pražskou ZOO. Do zahrady bylo dovezeno více než 140 metrů krychlových kvalitní zahradní zeminy a přes 30 metrů krychlových rašeliny. Jedná se o zahradu barokní, obsahující celkem 14 soch. Sochy představují postavy starořeckých Bohů. Je zde umístěno také jezírko s vodotryskem. Rekonstrukce zahrady trvala, stejně jako její výstavba, pět let a stála 46 miliónů korun.

Jana Rzepecká

Aktuálně před uzávěrkou

Je při ZTP příspěvek na dvě naslouchadla?

Odpověď: Vlastnictví průkazu ZTP samo o sobě nárok na příspěvek na pořízení naslouchadel na obě uši nezakládá. Obvykle sluchově postižená dospělá osoba dostane příspěvek pouze na jedno sluchadlo jednou za pět let. Výše příspěvku je odstupňována dle závažnosti sluchové ztráty. U dětí do 18 let je vždy příspěvek na pořízení obou sluchadel. Nad 18 let věku se již poskytuje příspěvek pouze na jedno sluchadlo. Jedna výjimka však přece jen u dospělých (nad 18 let) existuje, a to u hluchoslepých. Pro předpis sluchadel pro hluchoslepé binaurálně je důležité splnit následující kritéria pro závažnost kombinovaného postižení sluchu i zraku.

Kritériem z hlediska ORL pro zařazení pojištěnce mezi hluchoslepé je oboustranná středně těžká nedoslýchavost (ztráta sluchu od 40 dB na frekvencích 500, 1000 a 2000 Hz na lépe slyšícím uchu, ztráta sluchu slyšení 40-65%) podle tónového audiogramu. Ve výjimečných případech lze žádat o přidělení sluchadel podle pravidel pro hluchoslepé pojištěnce i u ztrát nižších (od 30 dB na frekvencích 500,1000 a 2000 Hz) nebo i u jednostranných ztrát (při průměrné ztrátě na postiženém uchu 40 dB), jsou-li k tomu závažné důvody (např. další tělesné postižení) a má-li sluchadlo prokazatelný efekt. Žádost v tomto případě musí být velmi podrobně zdokumentována a zdůvodněna.

    Posouzení vady zraku:
  • visus s optimální korekcí 6/60 na lepším oku a horší
  • koncentrické zúžení zorného pole na lepším oku ke 30° bez ohledu na visus
  • visus s optimální korekcí 6/60–6/24 na lepším oku
  • změny na zorném poli vážnějšího charakteru (kvadrantové výpady, hemianopsie, apod.) bez ohledu na visus
  • visus s optimální korekcí 6/18 na lepším oku nebo méně vážné změny na zorném poli bez ohledu na visus.
    Postup při předepisování sluchadel binaurálně:
  1. Praktický lékař a oftalmolog vybaví pacienta příslušnou zdravotní dokumentací (oční vyšetření a popis celkového zdravotního stavu pacienta) a doporučí k oprávněnému očnímu lékaři S4 v příslušném kraji nebo do Centra zrakových vad (CZV) FN Motol.
  2. Tiskopis – „Doporučení specialistů k předpisu kompenzačních pomůcek pro hluchoslepé“ (ve dvou vyhotoveních) obdrží pacient u příslušného krajského oprávněného oftalmologa S4 nebo v CZV, kde oftalmolog pacienta vyšetří, vyplní část I. a III. tiskopisu. Originál a jednu kopii předá pacientovi k doplnění výsledků dalších vyšetření. Případně může rozhodnout, zda je nutný ještě posudek klinického psychologa z CZV FN Motol. (V případě vady zraku dle bodu e) s již vyplněnou částí I., II., III., psycholog doplní část IV.)
  3. S takto vyplněným tiskopisem navštíví pacient foniatra nebo odborného lékaře ORL, který rozhodne na základě předchozích vyšetření a na základě svého vyšetření, zda pacient má nárok na sluchadla hrazená pojišťovnou ve výši určené pro hluchoslepé. Vyplní oddíl V. a vystaví na tato sluchadla poukaz a zašle spolu s kopií tiskopisu – „Doporučení specialistů k předpisu kompenzačních pomůcek pro hluchoslepé“ příslušnému reviznímu lékaři k odsouhlasení podle sídla zdravotnického zařízení předepisujícího sluchadla. Originál „tiskopisu“ bude ponechán pacientovi.
  4. Revizní lékař ZP své vyjádření postoupí Komisi řešící problematické případy v přidělování sluchadel; rozhodnutí Komise obdrží zpět předepisující foniatr nebo ORL lékař.

Zdroj: invArena.cz

Jaký vliv mají zvířata na zdraví člověka?

Lidem s kočkami hrozí méně infarktů, majitelům psů se snižuje riziko demence. Zvířata a lidé sdílejí životy od nepaměti – od dob mamutů a zdánlivě nezkrotných vlků až po asistenční a terapeutické tvory, umožňující žít lidem život výsadních pánů tohoto světa. Vlastnictví kočky s velkou pravděpodobností souvisí s nižším rizikem úmrtí na srdeční choroby. Vědci vycházeli z dvacetiletého výzkumu, který ukázal, že ty, kteří měli doma kočku, postihl mnohem méně častěji srdeční infarkt než ty, kteří kočku neměli. Ostatně mnozí příznivci koček vědí už dávno, že hlazení jejich kožíšku je to nejlepší antidepresivum. Ač tento výzkum zohledňoval pouze kočky, pozitivní působení se samozřejmě vztahuje i na psy.

Starší majitelé psů či koček jsou vystaveni menšímu riziku demence, mají lepší kognitivní funkce, snadněji se rozhodují a bývají déle soběstační než senioři bez zvířete. Stejný zdroj publikoval také studii, podle níž pacienti, kteří strávili čtvrthodinu po operaci kloubní náhrady se psem, potřebovali následně výrazně méně analgetik než ti, kteří zooterapii nepodstoupili. Stále těsnější soužití lidí a zvířat dospělo do fáze, kdy nás mají zvířata dokonale „přečtené“. Důkazem budiž například schopnost psů diagnostikovat nádorová onemocnění. Psi mohou s překvapivě vysokým stupněm přesnosti rozpoznat karcinom střeva v raném stadiu. Speciálně vyškolený labrador v rámci výzkumu podstoupil 74 testů, v nichž správně určil přítomnost nádorového bujení ve 33 případech ze 36 na základě testu dechu a ve 37 případech ze 38 podle testu stolice. Vědci se shodují, že psi jsou schopni poznat i jiné formy rakoviny včetně nádorů močového měchýře, kůže, plic, prsu či vaječníků.

Terapeutické účinky zvířat uznával už Sigmund Freud a jeho teorii rozvinul v 60. a 70. letech minulého století Boris Levinson. Dnes jsou zvířata nejen stále častějšími společníky v běžném životě, ale najdete je i v nemocnicích a sociálních zařízeních. Bývají dokonce "indikována" při různých zdravotních problémech. Benefity vzájemného vztahu člověka a zvířete jsou zřejmě stále nedoceněné.

Zdroj: denik.cz

V Česku žije přes milion lidí s handicapem.

Víc než desetina z nich, si sama nenakoupí. Při prvním průzkumu Českého statistického úřadu přímo v domácnostech vyšlo najevo, že více než 100 000 lidí si kvůli svému zdravotnímu omezení nezvládnou sami připravit jídlo nebo se pohybovat venku. Více než 180 000 lidí si ze stejného důvodu nedokážou bez asistence nakoupit. Statistici navíc upozorňují, že 117 000 lidí se zdravotním omezením postrádá potřebnou pomoc. Statistici mapovali situaci zdravotně postižených při takzvaném šetření v domácnostech vůbec poprvé. Podle jejich zjištění má zdravotní handicap, který dlouhodobě omezuje v běžném životě, přes 1,15 milionu Čechů nad 15 let. Jedná se o 13% obyvatel republiky. Celkem 56% osob se zdravotním omezením je víc než 65 let. Senioři nad 75 let tvoří 30% handicapovaných v zemi, u valné většiny z nich onemocnění vzniklo postupně s věkem. Pohybové omezení má 830 000 lidí. Každý šestý z nich nezvládne ujít 500 metrů, zhruba každý sedmý nevyjde schody. Bez pomoci nezvládne víc než desetina lidí se zdravotním omezením domácí práce, devět procent přípravu jídla a šestnáct procent nákup. Problémy s nakupováním mají pak dvě pětiny lidí, s nachystáním jídla třetina a s obstaráním domácích prací dvě třetiny.

V roce 2060 bude necelá 1/3 obyvatel ČR v důchodu. Česká společnost stárne a lidí, kteří budou potřebovat pomoc, bude přibývat. Osoby nad 65 let tvoří nyní necelou pětinu obyvatel. V roce 2040 by jich podle ČSÚ mohla být čtvrtina a v roce 2060 pak 30%. Zatímco nyní v zemi žije přes 500 stoletých lidí, v roce 2040 by tento počet mohl být pětkrát větší a kolem roku 2060 proti dnešku 16x větší. Asociace poskytovatelů sociálních služeb a experti na problematiku stárnutí upozorňují na to, že další rozvoj potřebné péče ale bez financí není možný. Letos kraje požadovaly po státu, aby jim na zajištění nynějších služeb doplatil chybějící dvě miliardy korun. Ministerstva práce a financí jim po vyjednáváních poslala polovinu této částky. Zbytek peněz mají regiony získat z EU.

Pomoc druhých využívá o něco víc než polovina lidí s handicapem, tedy kolem 596 tisíc lidí. Nejčastěji se starají příbuzní. Pětině lidí pomáhají i známí a sousedé, a to nejčastěji dvě hodiny týdně. Péči od profesionálů má 14 procent osob. Dobrovolník dochází za jedním ze sta lidí se zdravotním handicapem. Podle ČSÚ se v pomoci často střídá víc členů rodiny a zajišťuje ji současně třeba i pečovatelka, osobní asistent či domácí sestra. Pomoc naopak chybí desetině lidí se zdravotním omezením, tedy 117.000. Kompenzační pomůcky pak scházejí 220.000 osob, což je téměř 1/5 handicapovaných.

Zdroj: zpravy.aktualne.cz

Očkování proti chřipce seniorům proplácí pojišťovny

Kolem 60% seniorů má podle průzkumu strach z chřipky a jejích následků. Zkušenost se silnou chřipkou v posledních 10 letech mají dvě třetiny z nich. O očkování, které je nad 65 let věku hrazeno z veřejného pojištění, uvažuje ale jen třetina. Častěji o očkování uvažují senioři, kteří žijí aktivním životem, věnují se svým koníčkům, sportu a jezdí na dovolené. Zvažují ho také ti, kdo si chřipkou v uplynulých letech prošli. Motivací pro očkování je pro ně nejčastěji snaha snížit riziko přenosu nemoci na okolí nebo obava z vážných zdravotních komplikací. Senioři jsou častěji ti, kteří kvůli vážnému případu chřipky končí na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích.

V sezoně na přelomu let 2018 a 2019 vyhledalo v České republice praktického lékaře s akutní respirační infekcí a chřipkou 996 tisíc lidí. Z toho 625 muselo být hospitalizováno na jednotce intenzivní péče a 195 z nich zemřelo. Odborníci doporučují očkování zejména rizikovým skupinám, jako jsou senioři, pacienti s chronickými nemocemi nebo zdravotníci. Očkovat proti chřipce se v Česku nechává každoročně jen asi 5-10% dospělých a 5% dětí, což je jeden z nejhorších podílů v Evropě. Z veřejného zdravotního pojištění je očkování hrazeno lidem nad 65 let nebo se závažnými nemocemi srdce, cév, ledvin nebo diabetikům. Pojišťovna ho hradí také lidem v domovech pro seniory a podobných zařízeních. Očkování ostatních stojí přibližně 500 korun, zdravotní pojišťovny na něj přispívají jako jeden z benefitů z fondu prevence.

Zdroj: lidovky.cz

Nová mobilní aplikace na pomoc nevidomým

Veletrh IFA představil špičkovou aplikaci. Jedná se o produkt Pocketvision od společnosti Honor. Pocketvision si klade za cíl pomáhat nevidomým či lidem se zrakovými poruchami. Je určena pro chytré telefony Honor 20 a 20 Pro, které dovede proměnit na alternativu přenosných lup a jiných pomůcek ke čtení. Na vývoji aplikace se podílela společnost Eyecoming, program přitom nabízí 3 režimy, které lidem pomáhají v jasnějším čtení. Prvním z nich je režim převodu textu na řeč. Ten využívá AI technologii Honor HiAI a technologii optického rozpoznávání znaků (OCR) k rychlejšímu a přesnějšímu převodu obrázků na řeč. Na tomto základě pak snadněji převypráví text z knih, dokumentů, nabídek a dalších.

Praktický je také zoomovací režim, který využívá čtyřnásobný fotoaparát Honor 20 Pro a 8MPx zooming objektiv pro maximální ostrost. Tento režim dokáže přiblížit text pomocí tlačítek hlasitosti na Honor zařízení, takže i to nejmenší písmo bude zvětšené, méně rozmazané a čitelnější. Poslední je režim negativního obrazu, jenž poskytuje řadu barevných filtrů pro vylepšení textu, zvyšuje kontrast tištěných materiálů pro lidi, kteří mají problém vidět některé barvy. PocketVision, využívající umělou inteligenci nové generace Honor 20 Pro a špičkovou technologii fotoaparátu, si klade za cíl poskytnout zrakově postiženým stejné podmínky a nabízí této komunitě přenosné a cenově dostupné řešení pomůcek pro čtení na trhu.

Zdroj: czc.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa psů

Obtížemi s prostatou netrpí jenom lidé, ale také psi. Pozoruhodné je, že ostatním živočišným druhům naší planety se tato zdravotní nepříjemnost vyhýbá.

Pranostika

Je-li říjen velmi zelený, bude zato leden hodně studený.

Rady našich babiček

Aby se bramborová kaše nelepila, je třeba ji zalít teplým, nikoli studeným mlékem.

Nabídka pro čtenáře

Groom Winston – Forrest Gump

Forrest Gump se narodil v Americe jako mírně opožděné dítě. Pomalu chápal, spolužáci se mu často smáli a neměl kamarády. Dětský intelekt mu zůstal i v dospělých letech, vypěstoval si však výbornou fyzickou kondici. Prožil úžasný život plný cestování, setkání s významnými lidmi a nakonec i velkou lásku a úspěch v podnikání. Díky němu můžeme sledovat vývoj USA ve 2. polovině minulého století, protože ve všech významných událostech Forrest figuroval. Jako hvězdu fotbalového týmu je přijat na univerzitu, posléze je však vyhozen a ocitá se ve válečné vřavě Vietnamu. Zachraňuje americké vojáky a stává se hrdinou. Přitom jen málo rozumí tomu, co se děje, jedná instinktivně, s dobrým srdcem. Stává se šampionem v ping-pongu, šachistou, profesionálním zápasníkem, hercem nebo astronautem. Všechno díky příznivým náhodám, po kterých následují ty nepříznivé, které jeho kariéry ukončí.

Díky okolnostem si zaváže vděčností i prezidenty Johnsona a Nixona. Forrest všechno zvládá s optimismem a neklesá na mysli, byť vypadá situace sebehůř. Lidé Forresta většinou ignorují, pokud se mu rovnou nevysmívají a nezesměšňují ho. Přesto jim Forrest nezištně pomáhá. Jeho jedinou a celoživotní přítelkyni Jenny zná od školních let. Nikdy se mu nesmála, naopak, bránila ho před silnějšími spolužáky. Několikrát z jejich životů zmizela, aby se znovu objevila po Forrestově boku. Přestože Forrest v průběhu života několikrát finančně zkrachoval, znovu si vydělá peníze jako šachový velmistr. Za ně vybudoval úspěšnou firmu na pěstování krevet a zaměstnal v něm svou matku i staré přátele. Sám však o život úspěšného byznysmena v obleku a kravatě nestál, odjel pryč a živil se hraním na různé hudební nástroje v parku. Znovu se setká s Jenny, která je v doprovodu malého chlapce. Řekne mu, že je to jeho syn. Jenny je však vdaná, proto Forrest alespoň posílá synovi peníze. Stále mu zůstává naděje, že jednou budou žít spolu.

Americký režisér Robert Zemeckis natočil r. 1994 stejnojmenný film s Tomem Hanksem v hlavní roli. I díky tomuto filmu se stala Groomova kniha světovým bestsellerem, který dodnes zvedá náladu miliónům lidí. Většina diváků i čtenářů se k Forrestovi ráda vrací, protože jim dává naději, že jednou i oni budou, se svými nedostatky a nesnázemi, stejně šťastni a úspěšní.

Literární okénko

Heyduk Adolf – Růže jsi

Růže jsi, žel ale růže zvadlá, sopka krás jsi, oheň tvůj však zplanul,
Hvězda jsi, leč hvězda z nebe spadlá. Vše mne upoutalo, kde jsem stanul.
Velebně mne dojal pohled chrámů, z vnitřku jejich mrtvý chlad však vanul.

Opustilas nyní sebe samu, jenom osud stále tobě volá:
„Nejsilnější slávy kmen já zlámu!“ V síni dóžů když jsem hleděl zdola
Na ty tváře volenců tvých dávných, kývala mně jejich hlava holá.

Výročí

V měsíci říjnu oslavili narozeniny Marcela Machovičová, Marcela Matějková a Ota Pačesová, svátek pak Beáta Adamcová, František Eliáš, Michaela Jelínková a Věra Vondráčková. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Kvíz pro moudré hlavy

Správné odpovědi na předchozí kvíz:

Nelahozeves, Slovanské tance, New York – Antonín Dvořák
Teorie relativity, Nobelova cena, židovský původ – Albert Einstein
Kuba, Stařec a moře, Nobelova cena – Ernest Hemingway
Holandsko, Slunečnice, ucho – Vincent van Gogh
Brixen, epigramy, Král Lávra – Karel Havlíček Borovský

Nový kvíz:

Podle 3 indicií uvedených na každém řádku se pokuste určit, o jakou známou osobnost se jedná. Odpovědi zapište na volné řádku.

Secese, S. Bernhardtová, Slovanská epopej
Národní obrození, tisícová bankovka, Matice česká
Cimrman, Vratné lahve, Hodina zpěvu
Hrádeček, Charta 77, prezident
Dobří holubi se vracejí, Ivančice, humor

Tato úloha se může někomu z Vás zdát příliš náročná. Pokud je to Váš případ, vezměte si na pomoc třeba nějakou encyklopedii, popř. internet. Ostatně hledání informací v encyklopediích je také výborný způsob, jak si procvičit mozek.

Co nám chutná

Senzační MÍŠA řezy

Ingredience: sklenička cukru, 2 skleničky polohrubé mouky + prášek do pečiva, 3 vejce, sklenička mléka, půl skleničky oleje, 2 lžíce kakaa, 2 tvarohy ve vaničce (používám se zeleným víčkem bez tuku), větší půl Zlaté hany, 100g cukru, čokoláda na vaření, lžíce másla, lžíce horké vody

Postup: Vajíčka utřeme s cukrem, přilejeme mléko, olej, přisypáváme mouku a kakao, ještě chvíli šleháme a vlijeme na plech, pečeme na 170° asi 15 min. Máslo vyšleháme s cukrem a přidáme 2 tvarohy. Čokoládu si rozpustíme, přidáme máslo a horkou vodu. Na vychladlý korpus navršíme tvarohovou náplň, potřeme čokoládou a šup do lednice. Moje rada, nechám si malinko tvarohového krému a přimíchám do čokolády, pak se to lépe potírá a při krájení nepraská. Sklenička je myšlena klasická dvoudecka.

Zdroj: Z Facebooku od Stáni Krajíčkové

Pšenice špalda je jednou z nejstarších kulturních obilovin. Za pravlast pšenice špaldy je obecně pokládána Mezopotámie. V historii byla špalda oblíbená pro svou ořechovou chuť ve střední Evropě zejména v německy mluvících zemích. Za její významný pokles v pěstování může především nástup Adolfa Hitlera, který vydal zákon zakazující její pěstování. Potřeboval zintenzivnit německé zemědělství. Špalda má totiž nižší výnosnost, a proto ji postupně vytlačila pšenice ozimá, která má větší výnosy a lepší vlastnosti pro pekaře. Dnes je bohužel tak přešlechtěná, že mnoho lidí má alergii na lepek v ní obsažený. Různé zdroje uvádějí, že u některých onemocnění souvisejících s nesnášenlivostí lepku je špalda ve srovnání s jinými obilovinami obsahujícími lepek lépe tolerována. Toto si musí každý nemocný ale ověřit v praxi.

Špaldové zrno má vysoký obsah pomalu se vstřebávajících sacharidů. Špalda je ceněna především pro vysoký obsah kvalitních rostlinných bílkovin. Ze zdravotního hlediska se špaldě připisují pozitivní účinky na stimulaci imunitního systému a cení se její lehká stravitelnost a kratší doba vaření než u pšenice ozimé. Klíček špaldy je významným zdrojem nenasycených mastných kyselin, vitaminů a to zejména skupiny B, rostlinných enzymů, a dalších cenných látek, zejména: fosfor, hořčík, měď a zinek. Dále pak obsahuje látku zvanou Thiokyanát, který spolu s beta karotenem působí regeneračně na tělní buňky a chrání proti infekcím. Vláknina obsažená ve špaldě, má jemnou strukturu vláken a podporuje trávení a střevní peristaltiku.

Zdravý koláč ze špaldové mouky

Suroviny: 3 vejce, 150g cukru, 50g másla, 200g špaldové mouky, 50g vlašských ořechů, 50g rozinek, 2-3 jablka, 100g bílého jogurtu

Postup: Celá vejce utřeme s cukrem, přidáme máslo, mouku s práškem do pečiva, jogurt, nastrouhaná jablka, nasekané ořechy a rozinky. Vše dobře promícháme, pečeme ve vymazané a moukou vysypané dortové formě. Pečeme cca 45 minut na 180°C. Vychladlý koláč můžeme potřít zakysanou smetanou nebo uvařeným pudinkem.

Zdroj: recepty.cz

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)