Obsah stránky
Letos v době od 18. do 23.9.2006 ve Svratce proběhl již druhý ročník festivalu dovednosti lidí s kombinovanou vadou zraku a sluchu. V minulém roce jsme se po celý týden prioritně zaměřili na výrobnu šperků z přírodních a lehce dostupných materiálů kolem sebe. Pro příklad uvedu tyto komponenty : dřevo,kůže, suché rostliny atd. a udělali jsme první krůčky k poezii.
Tento rok jsme se věnovali po celý týden výrobě vánočních ozdob a to pomoci korálků v kombinaci s drátenickou technikou a poezie zde zaznívala již každý večer. Z vlastní zkušenosti jsem nabyl přesvědčení, že práce s korálky drátem neklade tak vysoké nároky na manuální zručnost a představivost a je tedy pro hluchoslepou osobu a organizátora dostupnější.
Kromě již vzpomenuté výroby vánočních ozdob a poezie byl již tradičně bohatý doprovodný program. Ráno to začalo rozcvičkou, kde vedoucí cvičení inicioval k tvůrčímu přístupu všechny přítomné a zadával jim předcvičování. Po snídani následovala arteterapie a klasické masáže. Na výletě v Hlinsku jsme znovu prošli skanzen a nebyl by to výlet do Hlinska, kdyby se nenavštívili pověstné supermarkety se zbožím ve slevě. Večer po 20. hodině následovaly besedy a přednášky a vždy zazněly básně od našeho člena pana Jiřího Javůrka, obyvatele ÚSP Palata, Praha. Předseda KPČH pověděl přítomným svoje zkušenosti z mezinárodní konference v Karviné, která se uskutečnila 4. září 2006 a poslední večer krátce pohovořil o novinkách a trendech v oblasti kompenzačních pomůcek, tak jak to vyplynulo z poznatků na Tmavomodrém festivalu a mezinárodní konferenci v Karviné.
To, že zde byly společenské večery, soutěže, opakování komunikačních dovedností jako je lormování a taktilní znakový jazyk to beru jako samozřejmost a necítím potřebu se o tom rozepisovat. Pro mě jako jednoho z organizátorů bylo největším zadostiučiněním, když jsem viděl, že si lidé odnášejí mnoho zážitků, zkušeností a trochu i dovednosti.
Ing. Leo Brückner - předseda KPČH