Pobytový festival, Kostelec nad Orlicí, 14.-21.9.2008

Úvodní stranaAkce a služby > Pobytový festival, Kostelec nad Orlicí, 14.-21.9.2008

Navštívila nás SPEKTRA

Na rekondičním pobytu Klubu přátel červenobílé hole v Kostelci nad Orlicí ve dnech 14.-21.9.2008 nás navštívila jedno dopoledne SPEKTRA. V této souvislosti se pro přehlednost dotknu pouze těch kompenzačních pomůcek a programů, se kterými jsem se setkal poprvé a mají úzkou souvislost s každodenní praxí a hluchoslepotou.

Nejvíce mě zaujala kapesní kamerová lupa Kompakt, a to především pro vestavěnou kameru, která snímá obraz na TFT. Ve všedním životě to má ten smysl, že touto kompenzační pomůckou si mohu přenést například inventární či výrobní číslo ze špatně dostupného a čitelného místa a následně si v klidu získaný údaj přečíst a zaevidovat.

Pro seniory, u kterých se nepředpokládá práce s PC, znovu při této příležitosti připomínám kompenzační pomůcku Auto-lektor, pomocí které se čte syntetickým hlasem tištěný text.

Pro studenty s kombinovaným postižením zraku a sluchu je vhodný Easy Link, což je braillský řádek - klávesnice s bezdrátovým připojením na PDA mobil nebo PC.

Z programů PC připomenu Supernovu, což je zjednodušeně řečeno program Hall, tedy odečítací program se zvětšenou obrazovkou.

Tyto prezentace mají velký význam pro handicapované lidi, jelikož je zde možnost prakticky se seznámit s předkládanými možnostmi, a jak se říká, ušít si to přímo na tělo.

Leopold Brückner

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)