Obsah stránky
Název: Klub přátel červenobílé hole o. s.
Právní statut: občanské sdružení
Sídlo: Cafourkova 13/526, 181 00 Praha 8
Telefon: 284 691 012
Mobil: 775 164 190
E-mail: pacesova.ota@volny.cz
Internetová prezentace: www.klubpratel.wz.cz
IČO: 26999960
Bankovní spojení: číslo účtu - 2106507001/2400 - eBanka Praha 6
Oficiální datum založení: 9.4.2005
Registrace: MV ČR VS/1-1/60828/05-R
Předseda: Martin Tarčinec
Tajemnice: Ota Pačesová
Předsednictvo: Karla Jandlová, Dana Ťukalová
Dozorčí rada: Jarmila Tarčincová, Ladislav Berky, Martina Hanusová
Výroba vánočních přání
Návštěva ÚSP Chrlice - Den otevřených dveří
Mezinárodní den neslyšících - Praha
Klokoty u Tábora - červen
Sezimovo Ústí - červen
Zažij si na vlastní kůži - workshop Pardubice
Zažij si na vlastní kůži - workshop Pardubice
Výstava "NEVIDÍME, NESLYŠÍME, ALE CÍTÍME…", Benešov
Výstava "NEVIDÍME, NESLYŠÍME, ALE CÍTÍME…", Beroun
Výstava "NEVIDÍME, NESLYŠÍME, ALE CÍTÍME…", Ostrava
Výstava "NEVIDÍME, NESLYŠÍME, ALE CÍTÍME…", Plzeň
Výstava "NEVIDÍME, NESLYŠÍME, ALE CÍTÍME…", Vyškov
Výstava "NEVIDÍME, NESLYŠÍME, ALE CÍTÍME…", Sušice
Klub Praha: vedoucí Ota Pačesová - tajemnice
Terénní oblasti: Martina Hanusová - Praha, Brno, Chomutov, Marcela Machovičová - Liberec
Tlumočník pro hluchoslepé: Ota Pačesová
Účetní a ekonom: Ota Pačesová
Lektorky: Martina Hanusová, Marcela Machovičová
Webové stránky: Jaroslav Hanus
Dobrovolníci: průvodci z řad rodinných příslušníků, studentů a organizace Okamžik - sdružení pro podporu nejen nevidomých
Klubovna Praha v prostorách České unie neslyšících o.s., Praha, Dlouhá 37, Praha 1
Členskou základnu tvoří z 90 % zdravotně postižení. Nejvíce s hluchoslepotou a zrakovým postižením. K 31.12.2012 - počet členů 46.
Členské příspěvky jsou ve výši 50,- Kč.
Posláním KPČH o. s. je podporovat ty, kteří se chtějí nějakým způsobem sami realizovat v tvořivé, či jiné činnosti. Při tom plně respektovat jejich lidskou jedinečnost a pomáhat jim v jejich aktivizaci.
Cílem je posilovat v lidech zdravé sebevědomí, najít jim smysl života, společenské uplatnění. Vést je k soběstačnosti. Odstranit pocit beznaděje a opuštěnosti.
Milí přátelé, na předchozích stránkách jste měli možnost shlédnout obrazovou dokumentaci z našich akcí. Myslíme, že je to lépe vypovídající než velké množství textu. Na následujících stránkách Výroční zprávy vás seznámíme, tak jako v předchozích letech, s činností našeho Klubu v roce 2012. I když naše finanční možnosti jsou čím dále menší, myslíme si, že práce, která za námi zůstává, rozhodně malá není. Spousta práce je odvedena dobrovolně, bez nároku na mzdu, jen s nadšením a chutí něco dobrého pro druhého udělat. Mnoho práce sami pro sebe navzájem dělají také sami hluchoslepí členové KPČH a nejsou tak jen pasivními příjemci sociálních služeb. Děkujeme všem, kdo nás v minulém roce podpořili a doufáme, že nám i nadále zachovají svou přízeň.
Klub přátel červenobílé hole se ve své činnosti zejména zaměřuje na plnění dvou projektů "Nový obzor - edukační, osvětová a klubová činnost a Administrativní servis k tomuto projektu".
Tyto projekty jsou realizovány za finanční podpory z programu „Podpora veřejných aktivit“ Úřadu vlády České republiky a Vládního výboru pro zdravotně postižené občany.
Projekt probíhá již několikátý rok. Klienty se snažíme vést k aktivní účasti na činnosti klubu. Pomáhají vytvářet program, sami navrhují možné aktivity, píší příspěvky do klubového občasníku Paprsek ze tmy. Zvláště jedna klientka se ujala tří pravidelných rubrik časopisu a tato činnost má velmi pozitivní vliv na její psychický stav. Také klienti, kteří se účastní výtvarné dílny, sami navrhují výtvarné zpracování jednotlivých výrobků. Výrobky výtvarné dílny jsou prezentovány na našich výstavách a také posílány našim sponzorům a příznivcům.
V rámci projektu se konají:
Průměrná návštěvnost: počet osob se ZTP/P - 10
Náklady na tento projekt jsou nájemné za klubovou místnost a jízdné.
Individuální kurzy a podpora domácí výtvarné tvořivosti v místě bydliště klientky v Liberci - 2x měsíčně.
Sama hluchoslepá lektorka klubu Marcela Machovičová (ZTP/P) pracuje se svou klientkou. Věnují se především drhání, výsledky jejich práce jsou prezentovány na výstavách. Dalším ziskem jsou přátelská popovídání, která jsou pro klientku zvlášť důležitá, protože žije sama ve své domácnosti na malé vesnici.
Náklady na tento projekt jsou materiál na výrobky, mzda lektorky a jízdné.
V roce 2012 jsme pokračovali ve stejné praxi jako v předchozím roce, a to v provozu ergoterapeutické dílny individuálně, docházením do domácností klientů. Lektorka M. Hanusová docházela ke klientům v Praze a Liberci, učila je výtvarné techniky, připravovala a předávala jim materiál na výtvarnou činnost.
Náklady na tento projekt jsou materiál na výrobky, mzda lektorky a jízdné.
V roce 2012 se věnujeme pořádání naší putovní výstavy "NEVIDÍME, NESLYŠÍME, ALE CÍTÍME…" jako v minulých letech. Jedná se o stěžejní součást výše zmiňovaného projektu "Nový obzor".
Výstavy jsou pořádány především v knihovnách po celé ČR. Snažíme se seznámit veřejnost s problematikou hluchoslepoty a přiblížit jim život lidí s tímto závažným postižením.
Názory na naši výstavu "NEVIDÍME, NESLYŠÍME, ALE CÍTÍME…" nám návštěvníci sdělují svými příspěvky v knize návštěv. Ohlasy jsou vesměs pozitivní.
Také naše přednášky hodnotí účastníci obvykle v jejich závěru a i zde se setkáváme s velmi pozitivním přijetím.
Výstava "NEVIDÍME, NESLYŠÍME, ALE CÍTÍME…" se uskutečnila:
Náklady na tento projekt jsou materiál na údržbu a obnovu výstavy a jízdné.
Úspěšnost projektu hodnotíme podle několika kritérií. Nejdůležitějším je pro nás zpětná vazba od našich klientů. Osobně nám sdělují své pocity a připomínky v závěru konání klubových akcí a pobytů, dále se k naší práci vyjadřují v osobních emailech a v časopise Paprsek ze tmy.
Práce je zajišťována cca ze 73 % dobrovolnickou činností.
Počet hodin celkem: 2110 = 450 (placených) + 1660 dobrovolnických hodin.
Celkem 450 hodin hrazených z dotace:
Počet osob zajišťujících činnost: 4 osoby na DPP + 11 dobrovolníků
Počet hodin: 508
Program byl zaměřen zejména na návštěvy místních kulturních památek. Hostem pobytu byl pan Z. Kašpárek, šéfredaktor časopisu Sociální služby.
V roce 2012 vyšlo několik článků:
Dále informativní články v místních mediích (Sušice, Vyškov, Plzeň, Benešov, Beroun, Ostrava), kde se pořádala výstava "NEVIDÍME, NESLYŠÍME, ALE CÍTÍME…".
Klub přátel červenobílé hole je financován zejména z dvou projektů "Nový obzor - edukační, osvětová a klubová činnost a Administrativní servis k tomuto projektu". Tyto projekty jsou realizovány za finanční podpory z programu "Podpora veřejných aktivit" Úřadu vlády České republiky a Vládního výboru pro zdravotně postižené občany.
Přátelské návštěvy a doprovody na akcích provádí dobrovolníci bez nároku na mzdu.
Klub zaměstnával čtyři pracovníky na Dohodu o provedení práce. Ostatní činnosti byly prováděny dobrovolníky, kteří odpracovali celkem 1660 hodin.
Vládní výbor pro zdravotně postižené občany |
56.000,- Kč |
Drobní dárci: 570,- Kč
Granty a dotace, dary právnické osoby celkem: 56.000,- Kč
Všem dárců za podporu děkujeme, bez jejich pomoci bychom se neobešli a jen s obtížemi bychom dokázali zrealizovat všechny výše uvedené aktivity.
Výroční zpráva byla schválena předsednictvem dne 25. června 2013
Příloha: Finanční zpráva