Obsah stránky
Název: Klub přátel červenobílé hole z. s.
Právní statut: zapsaný spolek
Sídlo: Cafourkova 13/526, 181 00 Praha 8
Mobil: 775 164 190
E-mail: pacesova.ota@volny.cz
Internetová prezentace: www.klubpratel.wz.cz
IČO: 26999960
Bankovní spojení: číslo účtu - 2106507001/5500 - eBanka Praha 6
Oficiální datum založení: 9.4.2005
Spolek je zapsán: ve spolkovém rejstříku u Městského soudu v Praze, Oddíl a vložka: L 15728
Předseda: Ladislav Berky
Tajemník: Mgr. Marek Müller
Předsednictvo: František Eliáš, Marcela Machovičová
Kontrolní komise: Jiří Čuban, Anna Eliášová, Hana Marie Kurková
Tajemník a řešitel projektu: Mgr. Marek Müller
Asistent tajemníka – ekonom: : Ota Pačesová
Klub Praha: : organizátor klubů František Eliáš
Tlumočník pro hluchoslepé: Ota Pačesová – dobrovolník
Evidence členů a pokladna: František Eliáš, Ota Pačesová
Metodik, výstavy: Ota Pačesová
Administrace a technické práce: Ladislav Berky
Lektorka: Marcela Machovičová – oblast Liberec
Webové stránky: Robert Wünsch
Časopis Paprsek ze tmy: Ing. Jana Rzepecká
Dobrovolníci: : průvodci z řad rodinných příslušníků, studentů
Klubovna Praha v prostorách České unie neslyšících z.s., Praha, Dlouhá 37, Praha 1
Členskou základnu tvoří z 75 % členové se zdravotním postižením. Nejvíce s hluchoslepotou a zrakovým postižením. K 31. 12. 2022 je počet členů 49 z toho 36 členů jsou držitelé průkazů ZTP či ZTP/P. Členské příspěvky jsou ve výši 50,- Kč. Od roku 2023 budou 100,-Kč.
Posláním KPČH, z. s. je podporovat ty, kteří se chtějí nějakým způsobem sami realizovat v tvořivé, či jiné činnosti. Přitom plně respektovat jejich lidskou jedinečnost a pomáhat jim v jejich aktivizaci.
Cílem je posilovat v lidech zdravé sebevědomí, najít jim smysl života, společenské uplatnění. Vést je k soběstačnosti. Zmírnit pocit beznaděje a opuštěnosti.
Vážení přátelé,
Vážení přátelé,
předkládáme Vám výroční zprávu Klubu přátel červenobílé hole za rok 2022.
Cílem této zprávy je seznámit Vás s činností KPČH, kterou jsme v roce 2022 realizovali. V loňském roce již bylo možné realizovat aktivity, na které jsou členové našeho klubu zvyklí. Mohli jsme realizovat klubová setkání, výlety či exkurze. Myslíme si, že i s velmi omezenými možnostmi finančního charakteru, se dá udělat spousta užitečných a prospěšných věcí jak pro naše členy, tak směrem k veřejnosti. Práci v KPČH děláme s velkým nadšením a láskou. Neobešli bychom se však bez obětavé pomoci dobrovolníků, kterým tímto velmi děkujeme. Velkou pomocí pro náš klub je výpomoc studentů vysokých škol na námi pořádaném letním pobytu, o který je z řad našich členů velký zájem. Jsme velice rádi, že se do činnosti KPČH opět zapojili i naši členové, což je naším hlavním cílem a posláním, které se snažíme již několik let naplňovat. Abyste si vytvořili lepší obraz o naší činnosti, přikládáme jako součást této výroční správy i obrazovou přílohu.
O našich aktivitách se můžete pravidelně dozvídat na webových stránkách KPČH i na jeho facebookovém profilu.
Děkujeme Vám za Vaši přízeň a sympatie a věříme, že nám náklonnost zachováte i v následujících letech.
Marek Müller - tajemník
Klub přátel červenobílé hole plní úkoly z projektu „Nový obzor – edukační, osvětová a klubová činnost jehož součástí je i administrativní servis. Realizátorem projektu je tajemník klubu Mgr. Marek Müller.
Tento projekt je realizován za finanční podpory z programu „Podpora veřejných aktivit“ Úřadu vlády České republiky a Vládního výboru pro zdravotně postižené občany.
Projekt probíhá pravidelně od roku 2008. Snažíme se do projektu aktivně zapojit členy. Pomáhají vytvářet program, sami navrhují možné aktivity, píší příspěvky do klubového občasníku Paprsek ze tmy. Pracují v KPČH na krátké úvazky formou DPP, a tím se mohou realizovat a nalézat i smysl svého života. Výrobky z výtvarné činnosti jsou prezentovány na našich výstavách a workshopech, které realizujeme na různých typech škol.
Doplňující finanční prostředky k projektu zajišťujeme z grantu Nadačního fondu ČRo, Fond Kaufland v rámci sbírky Světluška. V roce 2022 jsme se již mohli pravidelně scházet na námi pořádaných akcích. Zasedání předsednictva a kontrolní komise se mohly již konat v prezenční formě, což nám dalo možnost připravovat nové aktivity pro naše členy i směrem k veřejnosti. V květnu 2022 jsme mohli již bez omezení uspořádat valnou hromadu, na které byli zvoleni členové do orgánů KPČH, kterými jsou předsednictvo a kontrolní komise.
Jsme rádi, že jsme mohli v červnu roku 2022 realizovat pobyt, který pro naše členy představuje často jedinou možnost, jak strávit hezkou „dovolenou“ a vyrazit mezi své známé a přátele. Pobyt KPČH není však pouze o setkání členů KPČH, ale také o poznání kraje, v němž se pobyt koná. V roce 2022 jsme realizovaly jednu výstavu a dva workshopy. Skrze tyto aktivity se již několik let snažíme upozorňovat na problematiku života osob s hluchoslepotou. Osvěta směřem k veřejnosti v problematice života osob s hluchoslepotou je stále nedostatečná a proto v ní budeme pokračovat i v dalších letech.
Úspěšnost projektu hodnotíme podle několika kritérií. Nejdůležitějším je pro nás zpětná vazba od našich členů. Osobně nám sdělují své pocity a připomínky v závěru konání klubových akcí a pobytů, dále se k naší práci vyjadřují v osobních emailech a v časopise Paprsek ze tmy. Jsme otevřeni nápadům našich členů na další aktivity a činnosti našeho klubu. Vše je však limitováno finančními a personálními možnostmi klubu.
Neméně důležitá je pro nás také zpětná vazba od našich dobrovolníků, bez jejichž pomoci by se naše akce nemohly konat. Protože se našich pobytů účastní jako průvodci studenti oborů speciální pedagogika a sociální práce, jsme přesvědčeni, že naši členové mají zajištěn téměř profesionální doprovod a zároveň si studenti mohou odnést praktické zkušenosti, které získají kontaktem a prací s našimi členy. Vzájemná zpětná vazba napomáhá ke zvýšení kvality námi realizovaných aktivit.
Zajišťuje: František Eliáš
Počet hodin z projektu: 25
Internetový časopis Paprsek ze tmy čísel k dispozici ke stažení na našich www.klubpratel.wz.cz
Pravidelně je rozesílán členům emailem.
Vycházel každý měsíc, pouze čísla červenec–srpen byla dvojčíslo.
Počet čísel 11. Časopis měl v průměru 10-12 stran.
Počet hodin z projektu: 35
Zajišťuje: Ing.Jana Rzepecká
Součástí projektu "Nový obzor" je naše putovní výstava "NEVIDÍME, NESLYŠÍME, ALE CÍTÍME…".
Prostřednictvím naší výstavy se snažíme seznámit veřejnost s problematikou hluchoslepoty a přiblížit jim život lidí s tímto závažným postižením. Nedílnou součástí výstavy jsou i výtvarná dílka našich klientů.
Názory na naši výstavu "NEVIDÍME, NESLYŠÍME, ALE CÍTÍME…" nám návštěvníci sdělují svými příspěvky v knize návštěv. Ohlasy bývají obvykle velmi pozitivní.
Výstava „NEVIDÍME, NESLYŠÍME, ALE CÍTÍME….“ byla v roce 2022 byla instalována na následujících místech
Městská knihovna Děčín
Součástí této výstavy byl i workshop pro žáky základních škol a Střední zdravotní školy. Celkem se zúčastnilo 60 žáků.
Náklady na tento projekt jsou materiál na údržbu a jízdné.
Počet hodin: 25
Počet dobrovolníků: 2 osoby
Workshop pro Mateřskou školu – Praha 6- Vokovice ( zúčastnilo se 40 dětí).
Práce je zajišťována 64 % dobrovolnickou činností.
Počet hodin celkem: 562 z toho (230 placených hodin + 362 dobrovolnických hodin ) Celkem hodin hrazených z dotace a grantu Nadačního fondu ČRo: 200 hod. na DPP. Z fondu Kaufland 30 hodin.
Počet osob zajišťujících činnost: 7 osob na DPP + 8 (fyzický počet) dobrovolníků.
Počet dobrovolníků bez úvazků 5 osob. (Hana Marie Kurková, Kateřina Hanáková, Veronika Pikešová, Lucie Obršálová, Monika Vlčková, Miroslava Machková, Kateřina Čiháková, Martina Hanusová) na větších akcích i jako průvodci osob se ZTP/P.
Komunikace přes Facebook a Whatsapp, případně mobil. Poradenství a psychická podpora.
Zaměřená na osobní přání, pomoc při řešení různých situací podle přání klienta.
Pobyt byl zaměřený na výtvarnou, hudební a komunikační činnost.
Hotel Kavka – Malá Skála - červen.
Počet osob 20
Pro studenty Karlovy univerzity obor „Jazyky a komunikace pro neslyšící“.
Počet dobrovolníků: 2
Klub přátel červenobílé hole je financován zejména z projektu „Nový obzor – edukační, osvětová a klubová činnost a admin. servis“. Tento projekt je realizován za finanční podpory z programu „Podpora veřejných aktivit“ Úřadu vlády České republiky a Vládního výboru pro zdravotně postižené občany a Nadačního fondu ČRo ze sbírky Světluška- Fond Kaufland. A dále nepravidelně z příspěvků dárců.
Přátelské návštěvy a doprovody na akcích provádí dobrovolníci. Klub zaměstnával šest pracovníků na Dohodu o provedení práce. Ostatní činnosti byly prováděny dobrovolníky, kteří odpracovali celkem 362 hodin.
Na činnost KPČH za rok 2020 proběhla v roce 2021 státní kontrola hospodaření a věcného plnění od Úřadu vlády, která neshledala žádná pochybení.
Úřad vlády - sekce pro lidská práva: Vládní výbor pro zdravotně postižené Projekt byl realizovánza finanční podpory Úřadu vlády České republiky. Výstupy projektu nereprezentují názor Úřadu vlády České republiky a Úřad vlády České republiky neodpovídá za použití informací, jež jsou obsahem těchto výstupů“ |
56.565,- Kč |
Nadační fond Českého rozhlasu - Světluška |
23.700,- Kč |
Celkem dotace a příspěvky právnických osob: |
80.265,- Kč |
Všem dárců za podporu děkujeme, bez jejich pomoci bychom se neobešli a jen s obtížemi bychom dokázali zrealizovat všechny výše uvedené aktivity.
Zpracovali: Mgr. Marek Müller, Ota Pačesová