Paprsek ze tmy Březen 2024

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Březen 2024

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Milí přátelé,

Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity bude pořádat v polovině května už po devatenácté oblíbené setkání zájemců o technologie pro uživatele se zrakovým postižením.

Jarní Agora 2024 proběhne o víkendu 18. a 19. května 2024 v prostorách střediska Teiresiás Masarykovy univerzity na Komenského náměstí 2 v Brně.

Těšit se opět můžete na příspěvky v plenární sekci, výstavu pomůcek a celou řadu prakticky zaměřených workshopů. Bližší informace budeme postupně zveřejňovat

na webu konference - www.agora.muni.cz a na blogu - www.poslepu.cz.

Proto si už teď tento termín ve svém kalendáři zarezervujte. -:)

Partnery akce jsou společnosti Deloitte, AccessibleEU Centre a Nadační fond Českého rozhlasu.

Děkujeme za podporu.

Za celý organizační tým se na vás těší

Anička, Irena, Martin, Pepa a Radek

Začínáte pečovat o blízkého doma? Připravte se s námi na vše důležité

Podívejte se na několik základních oblastí, odpovězte na pár otázek a získejte představu, jak by péče o vašeho blízkého mohla vypadat, aby byla kvalitní, udržitelná, finančně zvladatelná, nezatížila zbytečně rodinné vztahy a nikdo při ní nevyhořel.

Ideální je udělat si plán péče ještě předtím, než je péče samotná nezbytná. Nicméně jak se mění potřeby lidí zapojených do péče, a to jak seniora, který pomoc a podporu potřebuje, tak těch, kdo péči poskytují, musí se nutně měnit i to v jakém rozsahu, jak a kdo péči poskytuje.

Náš přehled, tak můžete využít i k inventuře toho, jak péče aktuálně probíhá nebo k plánům na to, jak bude potřeba ji upravit.

Senior

Zdravotní péče

Z hlediska zdravotní péče o seniora, je potřeba mít nejen specialisty, ale především praktického lékaře, který seniora pravidelně vídá na preventivních prohlídkách, má přehled o jeho situaci a může pro vás být styčným bodem, co se týká zdravotnictví.

Právě praktický lékař totiž může předepsat tzv. domácí zdravotní péči neboli homecare. Jedná se o službu, kdy k seniorovi domů přijde zdravotní sestra a udělá úkony, které jsou potřeba. Může jít o převazy, podání léku prostřednictvím injekce či kapačky, polohování, ale třeba i o pravidelné přeměření tlaku nebo základní rehabilitaci.

Fyzické opečování

Pokud senior potřebuje pomoci s oblékáním či hygienou, nebo doprovodit na procházky je možné kromě rodiny využít služeb osobní asistence či pečovatelské služby. Jejich fungování lze kombinovat.

U pečovatelské služby se domluvíte na konkrétních úkonech, které pečovatelka pro klienta udělá. U osobní asistence chodí ke klientovi asistenti, kteří s ním tráví předem domluvený čas, a v rámci kterého seniorovi poskytují podporu a pomoc, aby co nejvíce úkonů zvládal co nejdéle sám.

Psychická péče

Při plánování péče je důležité nezapomenout ani na psychickou pohodu seniora. Pokud senior neřeší žádnou těžkou situaci, měli bychom myslet na to, aby se necítil sám. Nastavit spolu s ním návštěvy rodiny, dobrovolníka nebo osobní asistence tak, aby neměl pocit osamělosti, ale zároveň měl prostor trávit čas sám v takovém rozsahu, jak je mu to blízké.

Ve chvíli, kdy je senior v situaci, která je pro něj složitá nebo se vyrovnává s náročným obdobím, je dobré, aby se nebál vyhledat odbornou pomoc, ať už prostřednictvím psychologického poradenství, nebo třeba terapie. Mezi lidmi mají psychologické služby stále určité stigma. Je proto dobré snažit se blízkého podpořit v tom, že využít takové služby je dobré a konstruktivní řešení, které může zlepšit kvalitu jeho života.

Pečující

Péče o blízkého člověka je náročná, v našem nedávném průzkumu se ale pečující shodli, že jim tato zkušenost mnoho dala. Aby to tak mohlo být, je zapotřebí, aby nikdo na péči nebyl sám. Je dobré rozdělit si ji, ať už s dalšími členy rodiny, tak s profesionály.

Podpora

Na začátku potřebuje pečující informace, aby se mohl zorientovat v možnostech, které má. V tom může pečujícím pomoci poradenství, díky kterému by se měli dozvědět, co je nutné zajistit a kde to mohou zařídit.

Další možností je využít služeb case managera neboli průvodce péčí. Ten vám nejen předá informace, ale pomůže vám nastavit plán péče, který průběžně přizpůsobuje novým potřebám seniora a celé rodiny. Zároveň je schopen za vás některé věci zařídit a být v kontaktu s dalšími poskytovateli péče a celou péči koordinovat. Péče o blízkého je zátěžovou situací, proto může být vhodným typem podpory i terapie. Ta může pečujícím pomoci najít cestu ke zpracování náročných momentů a integraci nového rodinného uspořádání.

Odpočinek

Nikdo není schopen starat se o druhého člověka 24 hodin denně. Proto i pečující potřebuje volno.

S tím mohou pomoci další členové rodiny, ale třeba i dobrovolník nebo sociální služby. V rámci nich je možné využít osobní asistenci, pečovatelskou službu (ty už jsme popisovali v části týkající se seniorů) nebo odlehčovací službu. Ta existuje jednak terénní (kdy přijdou pečovatelé či asistenti k seniorovi domů), ale i pobytová. Tu lze využít, pokud chcete například odjet. Senior se na přechodnou dobu minimálně týdne přesune do pobytového zařízení.

Život mimo péči

Je velice důležité, aby si pečující uchoval i svůj život mimo péči.

Péče o blízkého jednoho dne skončí a život pečujícího bude pokračovat. To je mnohem jednodušší, pokud má v životě po dobu péče i prostor pro seberealizaci a možnost pečovat o své vztahy.

Bydlení

Kde bude senior bydlet?

Je třeba si odpovědět na otázku, zda lze péči o seniora zvládnout, když zůstane bydlet ve svém bytě či domě nebo bude v rámci péče potřebné, aby se přesunul jinam, například do společné domácnosti k někomu z rodiny.

Stěhování je pro každého velký krok a v seniorském věku bývá ještě obtížnější. Není ale nemožné a v některých situacích je stěhování nejlepším řešením. Zároveň je možné se na takovou situaci připravit, aby vše proběhlo co nejlépe.

Byt či dům, kde je, nebo bude-li senior doma, je potřeba prozkoumat z pohledu bariérovosti (například vchod do domu či koupelna) a možností jeho přizpůsobení. Je byt či dům vyhovující případným fyzickým omezením vašeho blízkého? Pokud vyhovující není, zamyslete se, zda je možné stávající bydlení přizpůsobit a vybavit kompenzačními pomůckami, které by seniorovi umožnily lépe fungovat.

Kompenzační pomůcky, které senior potřebuje, si můžete zapůjčit v půjčovně kompenzačních pomůcek.

Tam vám pomohou s výběrem a senior si může vyzkoušet, zda mu daná pomůcka opravdu vyhovuje a usnadňuje mu život, nebo je třeba najít a vyzkoušet jiný vhodnější typ. Pokud nechcete jít cestou půjčovny, nebo jste už zjistili, jaký konkrétní typ pomůcky váš blízký potřebuje, je možné si kompenzační pomůcky koupit.

Jak se postarat o domácnost?

Je pravděpodobné, že senior bude během péče potřebovat pomoci se starostí o domácnost a zajištěním jídla. Zde je možnost, abyste se zapojili vy jako rodina, ale není to nutné.

Úklid či dovoz nákupu lze snadno delegovat na soukromé firmy nebo v některých krajích na pečovatelskou službu. Ta je zároveň schopná zajistit dovoz obědů. Případně je možné obědy objednávat třeba ze školních jídelen či restaurací. Zapojení pečovatelské služby a soukromých firem lze vzájemně kombinovat.

Finance

Finanční situace ovlivňuje možnosti poskytované péče. A to jak finanční situace seniora, tak jeho rodiny, která je do péče zapojena. Vlastní finanční zdroje je možné doplnit o příspěvky poskytované státem.

Nejčastěji se jedná o příspěvek na péči, který má sloužit právě k financování sociálních služeb, které senior potřebuje a zajištění péče jako takové. Zároveň je možné pro seniory, kteří mají větší omezení hybnosti a průkaz ZTP nebo ZTP/P, zažádat o tzv. příspěvek na mobilitu, který slouží jako příspěvek na dopravu k lékařům. V poslední době čím dál větší počet lidí splňuje i podmínky pro přiznání příspěvku na bydlení, který náleží člověku, jehož náklady na bydlení převyšují 30 % čistého příjmu domácnosti.

Možných příspěvků je více a záleží na konkrétní situaci, ve které se senior nachází.

Zdroj: www.medium.seznam.cz

O čem přemýšlíme

Biologická léčba jako naděje pro pacienty s poruchou sluchu

Sluch je jedním z pěti základních lidských smyslů, který nám umožňuje komunikaci a spojení s ostatními lidmi. Jeho ztráta s sebou přináší velkou izolaci a může vést i k těžkým psychickým problémům. Neslyšící se podstatně hůře orientují v aktuálním dění, nemohou vést konverzaci s okolím a postupně přichází o schopnost formulovat své myšlenky.

Počet lidí s poškozeným sluchem neustále roste a rizikovou skupinou již zdaleka nejsou jen senioři, ale například i mladí lidé, kteří jsou denně vystavováni vysoké hladině hluku v centru velkých měst. Řada dětí se také s poškozeným sluchem již narodí a jiní o jeho dobrou kvalitu přicházejí v průběhu života následkem úrazu, infekce nebo stáří.

Ztráta sluchu způsobená poškozením senzorických buněk nebo neuronů je nevratná, protože tyto buňky nejsou schopné regenerace. Pomoc lidem se zhoršujícím se sluchem mohou v současnosti nabídnout technologie v podobě kochleárních implantátů nebo naslouchátek. V budoucnu by mohla také pomoci biologická léčba, konkrétně naprogramování kmenových buněk tak, aby například nahradily chybějící neurony a senzorické vláskové buňky.

Hlemýžď vnitřního ucha jako výborný model

Cílem výzkumu Gabriely Pavlínkové je pochopit, jak se v průběhu vývoje formuje sluchová dráha, která převádí sluchové informace z vláskových buněk v hlemýždi přes řetěz neuronů do sluchové kůry předního mozku. „Hlemýžď vnitřního ucha je výborný model pro studium, protože má jasnou strukturu, kterou tvoří několik řad vláskových buněk a na ně napojené neurony.

Díky tomu můžeme pozorovat dopad faktorů, které vedou k narušení buněčné struktury hlemýždě,“ vysvětluje Gabriela Pavlínková. Poškození nebo ztráta senzorických vláskových buněk či neuronů během embryonálního vývoje ve vnitřním uchu v konečném důsledku vede k částečné nebo úplné ztrátě sluchu.

V rámci projektu se Pavlínková zabývala rolí proteinů NEUROD1 a ISL1 při vývoji sluchového systému vnitřního ucha a na něj napojených mozkových struktur. Úkolem těchto dvou proteinů je regulace genové exprese. Jako modelový organismus při svém výzkumu využívala myši. Embryím pomocí metod molekulární biologie zablokovala tvorbu proteinů NEUROD 1 a ISL1 v oblasti vnitřního ucha a pozorovala, jaké změny z hlediska vývoje sluchové dráhy nastanou.

Kromě detekce morfologických a molekulárních změn také měřila, jakým způsobem se akustický signál přenáší a zpracovává v centrální části mozku. „Moje skupina je zaměřená zejména na výzkum v oblasti molekulární genetiky, takže tato měření jsme prováděli ve spolupráci s týmem profesora Josefa Syky z Ústavu experimentální medicíny AV ČR, který je špičkový český neurofyziolog a zaměřuje se na studium fyziologie sluchu.“ Právě měření toho, jak změny v periferii ovlivňují vývoj celé centrální sluchové dráhy, byla pro výzkum naprosto zásadní a přinesla celou řadu důležitých informací.

Výhodou myšího modelu je, že vnitřní ucho je strukturně i funkčně velmi podobné tomu lidskému a výsledky jsou tak snadno přenosné na člověka. „Na základě našeho výzkumu můžeme říct, že bez proteinu NEUROD1 se nemohou správně vyvíjet sluchové neurony. Pokud bychom tedy v budoucnu chtěli diferencovat neurony z kmenových buněk, tak víme, že tento protein musí být při vývoji buněk přítomen,“ popisuje Pavlínková možné praktické využití jejího výzkumu.

Výzkum zaměřený na protein ISL1 ukázal, že bez jeho přítomnosti neurony v uchu sice vznikají, ale jejich genetický program je úplně změněn a nejsou schopné se správně spojit s ostatními buňkami. „Nečekali jsme, že pokud vyřadíme protein ISL1, tak to bude mít tak veliké dopady. Je fascinující, že i navzdory tomuto dramatickému poškození, byla částečná funkčnost sluchu zachována.

Plasticita vyvíjejících se neuronů během embryonálního vývoje je obrovská a v konečném důsledku vede k částečně úspěšné snaze vytvořit funkční sluchovou dráhu,“ shrnuje jedny z nejpřekvapivějších závěrů výzkumu Pavlínková. „Vědomí, že stejně velkou plasticitu musí vykazovat i buňky během embryonálního vývoje člověka, je dle mého názoru naprosto úžasné a šokující,“ dodává s nadějí, že by jednou mohly výsledky jejího výzkumu přispět k léčbě některých sluchových vad u konkrétních pacientů.

Zdroj: www.vedavyzkum.cz

Mysleme na svůj sluch. Tichý svět připomíná tři mezinárodní dny

Sluch je téma, kterému je věnováno několik dní v průběhu celého roku, tři z nich najdeme na přelomu února a března.

21. 2. se podle organizace UNESCO koná Mezinárodní den mateřských jazyků. Na světě existuje přibližně 7 tisíc jazyků, z nichž polovině hrozí zánik. Svůj svátek tedy slaví i český znakový jazyk, kterým v Česku komunikuje zhruba patnáct tisíc osob. „Čeština je pro neslyšící cizí jazyk, někdy pro ně tedy může být problematické porozumět psanému textu, a proto jim nabízíme podporu ve formě sociál.služeb," říká Eva Štípková, vedoucí komunikace Tichého světa. „Ti, kdo by se chtěli naučit základy českého znakového jazyka se můžou přihlásit do kurzů Tichý jazyk. Probíhají naživo i online, takže jsou dostupné opravdu pro všechny," doplňuje.

25. 2. se koná Mezinárodní den kochleárního implantátu (KI) - zařízení, které umožňuje lidem se sluchovým postižením získávat sluchové vjemy. V České republice je KI operován od roku 1993 a v ideálním případě může implantovaný jedinec po nějaké době slyšet a také telefonovat. Tomuto výsledku samozřejmě předchází dlouhodobá rehabilitace, v rámci, které se člověk se sluchovým postižením učí rozlišovat vše, co pomocí implantátu vnímá.

Trojici svátků první části roku uzavírá Den sluchu 3. 3. Na toto datum jej stanovila Světová zdravotnická organizace (WHO) a jeho cílem je upozornit na potřebnost péče o sluch. „Pokud vnímáte nějaké varovné signály, které by mohly značit potíž se sluchem, je třeba jednat co nejdřív.

Například když potřebujete zvyšovat hlasitost rádia či televize nebo neslyšíte dobře své blízké, zajděte si k lékaři, který vám může nabídnout vyšetření tónovou audiometrií," vysvětluje Eva Štípková. Pokud potřebujete v této nebo jiné věci podpořit nebo se dozvědět více informací, můžete se obrátit na konzultantky a konzultanty Tichého světa.

Zdroj: www.nasepojizeri.cz

Aktuálně před uzávěrkou

Dálniční známka bude dražší, držitel ZTP/P ji má nadále zdarma

Už příští týden v pátek zdraží dálniční známka. Cena za celoroční užívání zpoplatněných úseků stoupne o 800 Kč na 2300. Nově bude také možné zakoupit elektronický kupon i na jediný den, ten vyjde na dvě stovky.

Elektromobily a vozidla na vodíkový pohon jsou i nadále od dálničního poplatku osvobozená, stejně tak mají výjimku historické vozy nebo auta, která jsou přizpůsobená na převoz zdravotně postižených. Celoroční dálniční poplatek bude nově ve výši 2 300 Kč, podraží i desetidenní dálniční známka, tu nově koupíme za 270 Kč a měsíční za 430. Řidiči, kteří chtěli na zdražení vyzrát a nakoupit kupon za nižší cenu s tím, že si odloží jeho platnost o 90 dnů, mají smůlu. Stát se totiž rozhodl odložení doby platnosti výrazně zkrátit, a to na jeden měsíc.

Česká obchodní inspekce dále varuje před překupníky, kteří na svých stránkách prodávají kupony za vyšší cenu, doporučuje známky nakupovat jen na oficiálních stránkách eDalnice.cz anebo na poště. Ten, kdo známku nemá a vjede na zpoplatněný úsek, může vyfasovat pokutu ve výši až 20 000 Kč na místě, ve správním řízení se může vyšplhat až na 100 000.

Úplné osvobození od dálničních poplatků. Automatické osvobození od poplatků se týká následujících vozidel:

  • Vozidla na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon, která mají přidělenou SPZ začínající písmeny EL.
  • Historická vozidla se zvláštní registrační značkou.
  • Vozidla, která přepravují držitele průkazu ZTP/P – provozovatelem vozidla musí být přímo držitel průkazu nebo osoba jemu blízká.
  • Vozidla, která slouží k přepravě nezaopatřených dětí léčených kvůli zhoubným nádorům nebo hemoblastóze.

Osvobození od poplatků podmíněné podáním oznámení se týká následujících vozidel:

  • Vozidla na elektrickou energii, vodík nebo na hybridní pohon, která nemají přidělenou speciální SPZ.
  • Vozidla, která jsou provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením a slouží k jejich přepravě.

Do seznamu vozidel povinných platit dálniční poplatky se nově zařazují hybridní vozy, avšak s nižší sazbou. Vozidla na zemní plyn a biometan získají 50% slevu, ale s výjimkou LNG. Elektroauta a motocykly si udržují osvobození od poplatků.t

Zdroj: www.invarena.cz

Nevidět, je to nejmenší, s čím musí zrakově postižený člověk bojovat

Dnes jsem v metru zahlédla dívku s dlouhou bílou holí. Protože právě poslouchám oblíbený podcast v rámci mého studia jazyků o zrakově postižených, propojila se mi teorie s praxí. Dívku porazil kluk na kole.

Jak se nevidomí pohybují ve světe?

Bílá, většinou skládací hůlka znamená zrakové postižení osoby, která ji používá při chůzi. Pokud má bílá hůl červené pruhy, jedná se o hluchoslepého. V metru se hrot hůlky chytne rýhy v dlažbě a je jasné, kam už nevidomý nesmí pokračovat. Sama jsem párkrát zažila, jak mou pomoc slepý člověk rázně odmítnul, chtěl a potřeboval trénovat svůj pohyb v terénu.

Dnešní zážitek, který jsem postřehla v momentě příchodu na nástupiště stanice Florenc, ve chvíli příjezdu soupravy metra, mě vyděsil. Zahlédnu mladou dívku s bílou hůlkou, jak sebejistě pochoduje a chce nastoupit do dveří posledního vagónu. Hlouček lidí jí udělal prostor a v tom se ze dveří vyhrnul kluk s jízdním kolem. Hůl jí bicyklem vyrazil z ruky. Celkem logicky, první na řadě jsou ti, co vystupují a pak ti, co se chtějí svézt.

Nevyžádaná a horlivá pomoc

Od té doby, co mě náhodný nevidomý v mém pomáhání jednou zastavil, vždy přemýšlím, jestli je má pomoc vítaná. Čeho je moc, toho je příliš. Když nic nevidíte a někdo cizí vás čapne pod ramenem a táhne vás světem a většinou musíte ještě vyslechnout jeho historky, není o co stát.

Čas od času chodím na túry s prima skupinou, jejímž členem je i nevidomý Ivoš s vodící fenkou Růnou. Ta má ten den většinou volno, protože Ivoš má jednoho z nás nepřetržitě vedle sebe. Nebo v těžším terénu před sebou, s rukou na rameni vodiče. Proto vím, že zrakově postižené osoby trápí mnohem víc než jak trefit do dveří.

Co už není dobrý

Existuje hodně druhů zrakového postižení. Mnohým zůstal alespoň barvocit. Rozeznávají světlo a stíny. Vidí, jak se jim lidé vyhýbají. Vidí, že je registrujeme. Vidí také naše rozpaky. Vyzkoušet si „slepotu“ je čas od času možné v kavárně Potmě. Znáte ten příměr, dokud nechodíš v mých botách, nevíš, jak žiju.

Zdroj: www.medium.seznam.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa zvířat

Nejtěžším živočichem je velryba plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus). Hmotnost může dosahovat hodnoty i přes 180 tun. Ze suchozemských živočichů je pak nejtěžší slon africký (Loxodonta africana) s průměrnou hmotnosti okolo 5,5 tuny.

Pranostika

Březen suchý, duben mokrý a květen větrný pytle obilím a sudy vínem naplní.

Rady našich babiček

Tepelnou úpravu zeleniny omezíme na nezbytně nutnou dobu. Pokud ji zpracováváme samostatně, vkládáme ji vždy do vařící vody nebo na rozpálený tuk.

Nabídka pro čtenáře

Maupassant Guy de – Miláček

Mladý francouzský důstojník Georges Duroy se vrací z dvouletého pobytu ve válečných afrických koloniích do Paříže. Potkává přítele z války Forestiera, který pracuje v novinách. Přijme od něho pozvání na pivo a vypráví mu o mizerné práci u dráhy. Forestier má dobré postavení a Duroyovi pomůže získat místo v redakci novin. Pozve ho taky k sobě na večeři, kde je pozvána vyšší pařížská společnost. Duroy nemá ani slušné šaty, Forestier mu na ně vypůjčí. Duroy si postupně získává sympatie přítomných mužů, hlavně vyprávěním o Alžíru.

Dostává nabídku napsat sérii článků o svých afrických zkušenostech. Kdo je jím však uchvácen, jsou ženy. Forestierova manželka Madeleine mu nabídne pomoc a článek mu nadiktuje. Jeho první milenkou se stává paní de Marelle, která ho zve na dýchánky, které pořádá pro vyšší společnost. Pomáhá mu dostat se mezi smetánku a její dcera mu dá přezdívku Miláček. Forestier za nějakou dobu umírá na tuberkulózu a Duroy se žení s jeho manželkou Madeleine. Získává i jeho místo v redakci a žena za něho tvoří skvělé články, jako to dělala dříve za Forestiera. Duroyovi však ani tento úspěch nestačí a hledí stále výše.

Zaměří se na chřadnoucí manželku ředitele svých novin, paní Walterovou, dosud počestnou ženu. Svede ji, ale brzy toho lituje. Paní Walterová se na něho upne a chce ho mít jen pro sebe. Následuje rozchod. Walter ale zrovna nesmírně zbohatl na obchodě s Marokem a Duroy zatouží také po velkých penězích. Nejlépe by to bylo, kdyby se do Walterovy rodiny přiženil. Jak se ale zbavít své manželky Madeleine? Díky intrikám, které na ni narafičí, ji objeví in flagranti s milencem. A s ním i policie. Jejich sňatek je ihned anulován a Duroy má volné ruce.

Nejmladší Walterova dcera Suzanna se do něho zamilovala, ale její matka, Duroyova dřívější milenka, se sňatkem zásadně nesouhlasí. Suzanna se nechá přemluvit a s Duroyem uprchne. Oficiálně je unesena. Aby Walter zabránil její diskreditaci ve společnosti, povolí Duroyovi sňatek se Suzannou. Před pařížským kostelem, v němž se koná jejich svatba, se setkávají všechny jeho dřívější milenky a každá k němu jinak reaguje. Duroy však už nemiluje žádnou z nich, dokonce ani svou ženu Suzannu. Hledí na poslanecký palác a ví, že místo jeho touhy míří právě tam.

Literární okénko

Guillaume Apollinaire – Přeměna

Ženy, jež plakaly, och jé! Ach jó!
Vojáci, co tu kráčeli, och jé! Ach jó!
Porybní, co ryby lovili, och jé! Ach jó!
Zákopy, jež se bělaly, och jé! Ach jó!

Granáty, které praskaly, och jé! Ach jó!
Zápalky, které nechytaly
A všechno tolik se změnilo ve mně
Všechno, jenom ne moje láska
Och jé! Ach jó!

Výročí

V měsíci březnu oslavili narozeniny Jan Beneš, Jarmila Tarčincová, Jana Kellnerová a Hana Marie Kurková, svátek pak Miroslav Klemera. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Co nám chutná

Kuře á la kachna

Očištěné kuře prosolíme a hodně napěchujeme kysaným zelím. Zašijeme a hodně okmínujeme. Podlijeme vodou a omastíme sádlem nebo olejem (ne máslem) a pečeme. Po upečení vybereme z vnitřku kuřete zelí a dáme je na mísu. Kuře naporcujeme a podáváme s houskovým nebo bramborovým knedlíkem.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením


(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)