Obsah stránky
Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.
2. únor je Světovým dnem mokřadů, 3. únor Světovým dnem modliteb, 4. únor Světovým dnem boje proti rakovině, 6. únor Mezinárodním dnem nulové tolerance ženské obřízce, 6. února 1905 se narodil slavný herec a komik Jan Werich. 2. neděle v únoru (10.2.2019) slavíme Světový den manželství a 11.2. je Světovým dnem nemocných. 13.únor je Světovým dnem rádia, 14.2. je Světovým dnem léčby zvukem, 15.2.1924 se narodil hudebník a skladatel Jiří Šlitr, 15.2.1972 se narodil nejslavnější český hokejista Jaromír Jágr. 18.2.1932 se narodil americký režisér českého původu Miloš Forman. 20. únor je Světovým dnem sociální spravedlnosti. 21. únor je Mezinárodním dnem mateřského jazyka, 22. únor Evropským dnem obětí. 25.2.1969 se na Václavském náměstí v Praze upálil Jan Zajíc. Letos si připomeneme 50. výročí.
Úplněk nastane 19.2.2019 v 16.53.
2. února je svátek Hromnice. Nejspíš každý si ho spojí s pořekadlem "Na Hromnice o hodinu více". Napadlo vás ale někdy, proč se to říká? A proč se vlastně Hromnice slaví? V lidovém křesťanství se Hromnice staly důležitou oslavou přicházejícího jara. Dodnes se v tento den v kostelích světí svíce, tzv. hromničky, které se během bouřky dávají do okna, aby ochránily domácnost. V dřívějších dobách na Hromnice definitivně končila vánoční doba – sklízely se betlémy a někdy i vánoční stromečky.
Hromnice jsou svátkem, ke kterému se váže nejvíc pranostik a pořekadel – je jich kolem čtyřiceti. A jak je to tedy s tou hodinou navíc? Rozhodně to nemá nic společného s tím, že by se posunoval čas, ani den nebude mít rázem o hodinu navíc, i když by se to mnohým lidem líbilo. Souvisí ale s oslavami jara a prodlužováním dne. Odtud tedy o hodinu více světla než při zimním slunovratu!
Podle evangelií Hromnice odkazují k události, kdy Panna Marie přinesla podle židovského obyčeje svého prvorozeného syna 40. den po narození do jeruzalémského chrámu, aby jej jako prvorozené dítě zasvětila Bohu. Prorok Simeon ho v chrámu nazval "světlem k osvícení pohanů".
Lidé v minulosti věřili, že kdo by na Hromnice tancoval, vtipkoval či klel, přivolal by na sebe neštěstí. Ženám se v tento den zakazovalo šít, lidé byli přesvědčeni o tom, že jehla přitahuje blesky, a mohla by tak podpálit stavení. Při prvních jarních bouřkách podle pověr hromy zaháněly zlé duchy do skrýší. Při prvním zahřmění Slované klekali na zem a líbali ji. Aby lidé pomohli duchy zahnat, přemisťovali ve světnicích židle a stoly, hýbali nádobím a před vraty zatínali sekery do země.
Říká se, že pokud je na Hromnice jasno, bude zima trvat ještě minimálně dalších šest týdnů. Pokud je naopak zataženo, sněží nebo prší, dá se očekávat rychlý nástup jara. A jaké další pranostiky se s Hromnicemi vážou?
Na Hromnice jasná noc, bude ještě mrazů moc.
Na Hromnice, zimy polovice.
Zelené Hromnice – bílé Velikonoce.
Jana Rzepecká, zdroj: tn.cz
Již je únor, jaro bouchá na vrátka. Toto období lidé se šeroslepostí vítají s velkým očekáváním. Mezi ně patřím i já. Je to období delšího světla, delšího dne, a tedy i mé aktivity v něm :) Už nemusím hlídat, kdy se začíná stmívat. Nepotřebuji být před 16h doma, aby mě nepostihla tma. Věčné kontrolování, zda mám v kabelce baterku, už pomalu mizí. Hurá! Když už se blíží to jaro, využijme každého dne, kdy vidíme a slyšíme. Berme každý nový den s výzvou.
Byla jsem požádána o napsání krátkého článku do časopisu Paprsek. Dost dlouho jsem přemýšlela, co bych Vám chtěla předat ze své vlastní zkušenosti. Celý život žiji ve zdravé společnosti s diagnózou Usherův syndrom. Je mi 27 let a jsem šťastná. A tak je pro mě někdy složité mluvit s lidmi, kteří též očekávají, že mám určité nedostatky. Týká se to lidí, které neznám. Nepočítají s tím, že bych v mladém věku mohla špatně slyšet a vidět.
Před pár lety na ulici u mě zastavilo auto. Řídil pán, asi 40 let, vedle seděla jeho manželka. Zastavili mě před obchodem, kde zrovna přebírali zboží. Byl tam hluk mluvících lidí, aut, bouchání. Pan řidič stáhl okénko a promluvil na mě: „....bydlí?“ Nerozuměla jsem nic, až na toto slovo. Musela jsem ho poprosit asi 3x, aby mi větu zopakoval, že mu kvůli hluku za mnou nerozumím. Pán byl již netrpělivý a doslova na mě zakřičel: „To jste snad hluchá nebo co!?“ Musím přiznat, že v tu chvíli jsem byla tak naštvaná, jako už dlouho ne. Odhrnula jsem si vlasy u ucha, naklonila jsem se a říkám: „Představte si, že ano!“ Viděla jsem na něm, že by se v tu chvíli propadl. Slova se ujala paní. Rozuměla jsem jí dobře. Řekla jsem jim, co potřebovali a s díky odjeli.
Dnes už vím, že i když pán byl netrpělivý, nebylo na místě, abych mu odpověděla naštvaně a zle. My, ať už s malým nebo s velkým handicapem musíme ukázat zdravé společnosti, že se nám nemusí vyhýbat nebo být netaktní. My je musíme naučit, jak s námi jednat. Pomoci jim pochopit, že se nelišíme jen vzhledově, povahově aj., ale že se můžeme lišit i zdravotně. Nesmíme se za to stydět. Ukažme ostatním, že i my se rádi účastníme veřejného života. Přece i my rádi žijeme! :-)
Ušla jsem dlouhou cestu smíření a přijetí sebe samu, a ještě zdaleka nejsem u cíle. Myslím si, že k tomu cíli ani nikdy nedojdu. A to je dobrá zpráva. Znamená to, že mě čeká ještě spoustu hezkých okamžiků. Snažím se každý den prožít naplno, pokud možno s úsměvem na rtech. Hledám si činnosti, které mě samotnou naplňují. A samozřejmě za sebou cítím podporu své rodiny. Mějme rádi nejdřív sebe...pak můžeme mít rádi ostatní :-).
Lucie Ulrichová
Umělá inteligence v "tichém taxi" převádí zvukové vjemy do vizuální podoby. Hyundai Motor Group (HMG) vyvinula technologii, která pomáhá neslyšícím řidičům v Jižní Koreji provozovat vlastní taxislužbu. Technologie staví na využití zraku a hmatu u neslyšících a s pomocí umělé inteligence převádí zvukové vjemy z provozu do vizuální podoby ve formě piktogramů a do vibrací uvnitř volantu. HMG si slibuje, že do budoucna tak zajistí práci až pro 300 tisíc neslyšících Korejců.
Zdroj: ihned.cz
Dávejte si pozor při nákupech, nejsou všichni lidé dobří. Nevidomou ženu si za svoji oběť vybrala zlodějka v supermarketu v Hradci Králové. Nejprve jí nabídla pomoc s ukládáním nákupu do tašek, ale když žena s díky odmítla, pachatelka se jí stejně vnutila. Po chvíli však odešla a slepá žena zjistila, že nemá peněženku. Nevidomá paní nakoupila v jednom supermarketu na Moravském Předměstí a zlodějka k ní přišla, když přendávala nákup z košíku do tašek. Nevidomé ženě nabídla pomoc, ta s díky odmítla, ale ona se jí přesto vnutila a pletla se jí do rovnání nákupu. Najednou z ničeho nic odešla. Nevidomé ženě to bylo podezřelé a po prohledání tašky zjistila, že nemá peněženku. S pomocí prodavaček zavolala na linku 158.
Nevidomá žena ohlásila, že s peněženkou se jí ztratily téměř dva tisíce korun. Pomocí dodaného kamerového záznamu a s pomocí prodavaček se policistům podařilo sedmapadesátiletou ženu ztotožnit a najít. Za krádež jí hrozí až dva roky vězení. Hradečtí policisté už předali případ státnímu zastupitelství.
Zdroj: idnes.cz
Může si neslyšící zavolat po telefonu na úřad a vyřídit své požadavky, když v reproduktoru nic neuslyší? Proč ne. Pomáhat mu v tom bude dokonce nevidomý a může to celkem dobře fungovat. Středočeský krajský úřad zavádí službu, aby si právě lidé s poruchou sluchu mohli zavolat. Na příslušné webové stránce úřadu zadá neslyšící své telefonní číslo, klikne na odkaz Zavolejte mi a čeká, až se mu úřad ozve. Po pár vteřinách skutečně zvoní telefon a ozývá se úřad.
To ale neslyšící nemůže slyšet. Proto se na obrazovce monitoru počítače, kde si neslyšící otevřel stránky úřadu a zadal své číslo, objevuje text – simultánní přepis toho, co úředník na druhé straně říká. To si neslyšící přečte a vlastním hlasem odpoví. Reakci úředníka opět přepíše přepisovatel, který je tzv. třetím na drátě. Prostředníka mezi úředníkem a neslyšícím volajícím dělá profesionální přepisovatel. Drtivá většina z nich je nevidomých. Zrak k této práci nepotřebují, zato umějí rychle psát na počítači a celá trojice se dobere toho, co neslyšící klient úřadu žádá.
Prozatím tato služba startuje jako pilotní projekt a testuje se. Úřad musí poučit své úředníky včetně pracovníků v ústředně, aby nebyli překvapení, když se někdo s postižením ozve a do hovoru se vmísí přepisovatel, takže si povídají a píší tři.
Službu nejefektivněji využijí lidé nedoslýchaví, ohluchlí v důsledku nemoci či úrazu s již rozvinutou řečí, nositelé kochleárního implantátu a senioři s poruchami sluchu získanými věkem. Obecně je služba vhodná pro osoby, které ovládají češtinu na srovnatelné úrovni se slyšícími, samy mluví, ale potřebují zprostředkovat řeč druhé strany písemnou formou, doslovně a v reálném čase.
Zdroj: novinky.cz
Senát 31.1. 2019 schválil návrh zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., O sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů. Z přítomných 55 senátorek a senátorů se pro návrh vyslovilo 53, 2 se zdrželi. To znamená, že Senát schválil zvýšení příspěvku na péči ve IV. stupni na 19 200,- Kč, a to s účinností od prvního dne druhého kalendářního měsíce následujícího po jeho vyhlášení. Je jisté, že zákon bude vyhlášen v únoru letošního roku, to znamená, že zvýšený příspěvek ve IV stupni bude vyplácen od 1. dubna 2019. Současně bylo schváleno navýšení příspěvku na péči i ve III. stupni o 4 000,- Kč, to znamená, že příspěvek bude vyplácen ve výši 12 800,- Kč u dětí do 18-ti let ve výši 13 900,- Kč. Zvýšený příspěvek ve III. stupni bude vyplácen od 1. července 2019. Zvýšení příspěvku v obou stupních bude zvýšeno automaticky. Nikdo si nemusí o nic žádat.
Mgr. Václav Krása, předseda NRZP ČR
Podle posledních průzkumů například na pravidelné preventivní prohlídky chodí jen zhruba pětina lidí, přestože jsou pojišťovnami hrazeny a například VZP na ně dokonce své pojištěnce zve dopisem. Mnozí ani nemají svého praktického lékaře, natož aby k němu zašli na preventivní prohlídku. Muži jsou v tomto ohledu větší "hříšníci" než aktivnější ženy. Pravidelná preventivní prohlídka u praktického lékaře (nárok je na ni každé dva roky) může odhalit řadu vážných nemocí v počátečním stadiu, kdy je šance na jejich úspěšné léčení vysoká. Návštěva v ordinaci, kontrola krevního tlaku, hladiny cukru v krvi (pro starší 45 let), laboratorní vyšetření krve a moč, které jsou její součástí, sice zaberou nějaký čas, ale ten je dobře investovaný. Dále má občan nárok na preventivní kontrolu chrupu ze zdravotního pojištění dvakrát ročně. Dvakrát ročně (nebo vícekrát, podle stavu chrupu a dásní) by bylo vhodné zajít i na zubní hygienu. Tato návštěva sice z pojištění hrazená není, ale i v tomto případě se vložené peníze i čas vrátí v ušetřených nákladech na stomatologickou péči, a především ve zdravých zubech.
Kontroly mužů u urologa nejsou součástí pojišťovnami hrazené péče. Nicméně na rakovinu prostaty, která je u mužů v ČR nejčastějším zhoubným nádorem, se praktický lékař zaměří při preventivní prohlídce zejména v případě pozitivní rodinné anamnézy na toto onemocnění. Muži po padesátce mají na vyšetření prostaty nárok při každé preventivní prohlídce u praktického lékaře. Podle výsledků vyšetření prostaty konečníkem a laboratorních testů při podezření na onemocnění prostaty doporučí pacienta ke specializovanému urologickému vyšetření.
O zrak a prevenci jeho onemocnění by se měli starat muži i ženy. Včasný zásah oftalmologa totiž dokáže uchovat kvalitu vidění do pozdního věku. Osmdesát procent zrakových vad je dnes léčitelných. V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za dva roky. Preventivní prohlídka slouží nejen k případnému stanovení dioptrií, ale i k odhalení závažných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně a pacient si jich sám nevšimne, například zeleného zákalu. Na preventivní prohlídky by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby – například silně krátkozrací, diabetici anebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal.
Od patnácti let by ženy měly každoročně zajít na preventivní prohlídku ke gynekologovi. Lékař provádí pohmatové vyšetření dělohy, vejcovodů a vaječníků, v případě potřeby také ultrazvukové vyšetření malé pánve. Každá žena má nárok na cytologické vyšetření, které odhalí rizika rakoviny děložního čípku. Cytologické vyšetření stěru z děložního čípku na akreditovaných pracovištích je jedním z nich. Další, velmi úspěšný screeningový program, díky němuž se v posledních letech podařilo odhalit vysoké procento nádorů prsu v raných stadiích a podstatně snížit počet těch žen, které na rakovinu prsu zemřou, je mamografický. Na mamografické vyšetření na akreditovaných pracovištích mají ženy nárok od 45 let jednou za dva roky. Mladší ženy mají toto vyšetření zdarma, pokud patří do rizikové skupiny.
Poslední screeningový program se týká nádorů tlustého střeva a konečníku. Je to druhé nejčastější nádorové onemocnění jak u žen (po nádorech prsu), tak u mužů (po nádorech prostaty). Vyšetření se provádí prostřednictvím testu na okultní krvácení do stolice od 50 do 55 let 1x ročně; od 55 let si lidé mohou vybrat buď tento test 1x za dva roky nebo screeningovou kolonoskopii na akreditovaných pracovištích 1x za 10 let. Přestože nejde zejména v případě kolonoskopie o příjemné vyšetření, stojí za to ho podstoupit. Pokud endoskop neodhalí ani polyp (výrůstek, z něhož by se mohl vyvinout zhoubný nádor), máte prakticky stoprocentní jistotu, že rakovina tlustého střeva a konečníku vás během příštích deseti let nepostihne.
Zdroj: ctidoma.cz
Doby povinného uchovávání a způsob zacházení se zdravotnickou dokumentací stanovuje vyhláška ministerstva zdravotnictví. Lhůty nejsou jednotné a liší se podle toho, kdo zdravotní péči poskytuje. O vyřazení dokumentace pak rozhoduje potřeba dokumentace pro potřeby pacienta.
Dotaz z ordinace: Objednávala jsem se záměrně na ortopedii, kterou jsem už v minulosti navštívila, ale záznamy o dřívějším vyšetření a léčbě tam prý nemají. Jak dlouho musí lékař moji zdravotnickou dokumentaci uschovávat?
Doby povinného uchování zdravotnické dokumentace, zásady pro archivování, postup při vyřazování a zničení po uplynutí dané doby jsou stanoveny vyhláškou č. 98/2012 Sb., o zdravotnické dokumentaci. Při vyřazování zdravotnické dokumentace se posuzuje, zda je nadále potřebná pro poskytování zdravotních služeb danému pacientovi. Nepotřebná se po uplynutí doby uchování navrhne ke zničení, v ostatních případech se má posoudit, jaká část dokumentace bude navržena k vyřazení a u které části bude doba uchování prodloužena.
Zdroj: euro.cz
Občas se můžeme i v odborné literatuře dočíst, že psi jsou barvoslepí. Není to pravda. Psi barvy vidí, jen ne tak jasně jako lidé. Jejich rozlišení barevné škály je podobné tomu, jak my vnímáme barvy například za podvečerního šera.
Můžeš-li se v lednu vysvléci do košile, připravuj si na únor kožich.
Teplý chléb se špatně krájí, a proto ponoříme nůž na chvíli do va¬řící vody anebo jej nahřejeme nad vařičem (ohněm).
Vtipná sbírka blogů mladé české herečky nás zavede do zákulisí herecké profese. Osobní zážitky střídají obecný popis dnešního světa zábavního průmyslu. Nekonečné seriály, moderování dětských pořadů v nedůstojných kostýmech, nevkusná reklama, to vše převažuje v dnešním hereckém životě a většinu herců živí. V divadle není možné vydělat si na slušný život, proto se většina hlavně mladých herců uchyluje ke komerci a podřadným „kšeftům“. Kafé a cigárko je ale především vtipné a veselé. Věřím, že v popisu dnešních režisérů se většina z nich poznala, ale nikdo se neurazil. Totéž platí o hercích, inspicientech, kostýmních výtvarnicích i dalších přidružených profesích.
Dozvíte se, jak poznáte alternativní divadlo, jak ponižující telefonáty herci zažívají, jak se hroutí před premiérami, jak se točí milostné scény, jestli spí herečky s režiséry, jak herci trénují Oskarovou řeč atd. Knížce nechybí štiplavý humor, kterým si autorka dělá legraci sama ze sebe. Popisuje také, jak se připravovala na studia s pomocí Yvety Kornové a jak začala psát blog. Za něj získala cenu Magnesia Litera 2015. Marie Doležalová v roce 2015 také vyhrála taneční televizní soutěž Star Dance … když hvězdy tančí. Načtená kniha je doplněna popisem ilustrací, které doprovázejí každý blog a vtipně vystihují jeho děj.
Snad ještě jednou mě poblázní váš úsměv
A na pelest mi usednou
Matka Bolest a přítelkyně Láska,
Obě dvě vždycky najednou.
Snad ještě jednou mě poblázní hlas polnice
A střelným prachem budou mi vonět vlasy,
Až půjdu jako spadlý z měsíce.
Snad ještě jednou mě poblázní polibek,
Jak plamen v lucerně neochotně se zachvěji,
Až se mé tváře dotkne.
To bude však jen vítr na mých rtech
A marně tentokrát
Budu chtít rukou zachytit
Nehmatatelný jeho šat.
V měsíci únoru oslavili narozeniny Michal Trégr a Miroslava Machová, svátek pak Jarmila Tarčincová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.
ruka – bok – čelo – zuby
Podobně jako u přesmyček, i u skrývaček dobře funguje odstup, pokud se řešení nedaří. Pokud Vám úloha připadá náročná, nepropadejte vzteku a zkuste se na ni podívat jindy.
Pozorně si přečtěte dvakrát po sobě následující slova a snažte se co nejvíce si jich zapamatovat. Pak je zakryjte a do příslušných linek napište ta slova, která si pamatujete.
Sklenice
Rozum
Pivo
Utěrka
Chodník
Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.
Pohanka je jednoletá rdesnovitá rostlina. I když dle botanického druhu není obilovinou, bývá mezi ně řazena, protože má podobně moučná zrna jako obilí. Její pravlastí jsou jižní svahy Himaláje. Za své pohanské jméno mohou pravděpodobně muslimové, s nimiž se dostala z Asie do Evropy. Od 14 stol. byla pohanka oblíbeným pokrmem chudší vrstvy Slovanů stejně jako jáhly. V posledních letech se po ní pro její výživové vlastnosti zvýšila poptávka na celém světě a je doslova hitem ve správné výživě. Pohanka je také významná krmná a medonosná rostlina.
Pohanka je dietní obilovina velmi prospěšná našemu organismu a poskytuje nám vynikající výživnou stravu. Pro svůj vysoký obsah lehce stravitelných, plnohodnotných bílkovin podobných živočišným (zvláště aminokyseliny lyzin, metionin a tryptofan). Má příznivé složení vysoce kvalitních tuků, obsahuje zejména kyselinu linoleovou, která pomáhá snižovat koncentraci cholesterolu v krvi a snižuje srážení krve v cévách. Nejdůležitější látka, kterou pohanka obsahuje je Rutin (vitamin P), který podporuje vstřebávání vitamínu C a příznivě ovlivňuje naše cévy, stav krevních tepen a vůbec celý cévní systém. Pokud hodnotíme v procentech obsah rutinu v jednotlivých částech pohanky, nejvýznamnější je čerstvá nať, na druhém místě čaj ze sušené natě, dále slupky a nakonec zrna. Pohanka je také významným zdrojem vlákniny, železa, draslíku, fosforu, mědi a vitamínu P, E a skupiny B.
Suroviny: 1 hrnek pohanky, 1 červená cibule, 1 lžíce oleje, 100g sýru Niva, 1 brokolice, sůl
Postup: Pohanku propláchneme ve vodě, vodu slijeme a pohanku zalijeme vroucí vodou v poměru 1 díl pohanky, 2 díly vody. Necháme hodinu bobtnat, voda by měla vsáknout všechna. Na oleji orestujeme cibulku přidáme pohanku a na kostičky pokrájenou nivu. Krátce (cca 1 minutu) prohřejeme. Růžičky brokolice vaříme 3 minuty v osolené vodě. Promícháme a podáváme.
Zdroj: recepty.cz
Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz
Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.
Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením