Paprsek ze tmy Březen 2021

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Březen 2021

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Několik nových změn v očkování

V týdnu od 1. března se budou moci k očkování registrovat senioři starší 70 let. V týdnu od 1. března se plánuje podle domluvy s krajskými koordinátory zapojení praktických lékařů do očkování chroničtí pacienti, u nichž lékař v centru specializované péče vyhodnotí, že míra rizika, kterou pro daného pacienta představuje případné prodělání nemoci covid-19, odpovídá míře rizika osob, které jsou v dané fázi očkovány (tedy riziko u osob 80+, resp. 70+), mohou být očkováni – v týdnu od 1. března toto bude moci vyhodnocovat i praktický lékař.

ÚZIS spustil možnost vyzvedávání certifikátu o očkování přes očkovací portál - https://ocko.uzis.cz

Informace již naleznete v našem článku na webové stránce pro pacientské organizace: https://pacientskeorganizace.mzcr.cz/index.php?pg=home&aid=95

 Systém očkování se neustále vyvíjí, a ještě se bude měnit.

Registraci na očkování COVID-19 (pro občany ve věku 70 let a víc)

Nejprve v případě, že se chcete registrovat k očkování COVID-19, je nutné provést registraci na stránkách https://registrace.mzcr.cz.

Je to jednoduché, zadáváte svoje jméno, rodné číslo, adresu a vyberete si místo kde chcete být očkováni. Po vaší registraci vám bude zaslán na telefon PIN a následně budete čekat na druhý PIN. Můžete čekat i týden. Po obdržení tohoto druhého PINU se zaregistrujete na https://reservatic.com/ockovani. Tam si potom již vyberete termín.

Ota Pačesová

Původ názvů pražských čtvrtí

Ostatní čtvrti: B – Ď

Benice: Původně se nazývaly Zbynice, šlo tedy o ves lidí Zbyňových. Osobní jméno Zbyňa byla neoficiální domácká podoba jména Zbyslav.

Běchovice: Označovaly ves lidí Běchových, vychází z osobního jména Běch.

Březiněves: Původně se nazývala Březina ves. Tvar Březina byl vlastně staré přivlastňovací přídavné jméno od osobního jména Bříza. Šlo tedy o Břízovu les, ves patřící osobě jménem Bříza.

Čakovice: Vychází z osobního jména Čak nebo Čach, a šlo o ves lidí Čakových nebo Čachových.

Dolní Chabry: Jméno znělo původně Chrabři. A chrabři byli lidé chrabří, čili neohrožení, nebojácní.

Dolní Měcholupy: Byly nazvány podle své relativní polohy, byly níže než blízké Horní Měcholupy. A jméno Měcholupy označovalo ves měcholupů, lupičů měchů, čili zlodějů pytlů.

Dolní Počernice: Jméno Počernice vychází z osobního jména Počerna, které souvisí se zaniklým slovem počerný, jež znamenalo načernalý. Žili tu obyvatelé tmavé pleti.

Dubeč: Vychází z osobního jména Dubec, které označovalo Dubcův dvůr.

Ďáblice: Název se slovem ďábel souvisí jen zdánlivě, protože Ďáblice se dříve nazývaly Davlice. Původ jména není úplně jistý, ale pravděpodobně souvisí s osobním jménem Davel. Šlo o ves lidí Davliců, čili lidí Davlových.

 

Ostatní čtvrti: H – L

Holyně: Jméno bylo vytvořeno od přídavného jména holý a označovalo nějaké holé, neporostlé místo.

Klánovice: Název vychází z osobního jména Klán. Jméno je velmi nové, vzniklo až v 19. století, kdy šestajovický podnikatel Klán skoupil zdejší pozemky a začal tu stavět obydlí nebo domky pro letní pobyt.

Koloděje: Jméno vychází ze staročeského podstatného jména Koloděj, což znamenalo kolář – výrobce kol nebo vozů. Takže šlo o ves kolářů.

Kolovraty: Název vychází z osobního jména Kolovrat. Šlo o ves Kolovratů.

Královice: Jméno označuje ves lidí králových založenou na králových statcích.

Křeslice: Původně se nazývaly Křešice a šlo o ves lidí Křešových nebo Křechových.

Kunratice: Jméno vychází z osobního jména Kunrát, šlo o ves lidí Kunrátových.

Lahovice: Byla to ves lidí Láhových. Osobní jméno Láha bylo zřejmě zkráceninou osobního jména Lahoda.

Libuš: Původně byla pojmenována podle svého zakladatele nebo majitele. Libuš vychází z osobního jména Libůš a asi nesouvisí se ženským jménem Libuše.

Lipany: Označují ves Lipanů, lidí bydlících u lipového porostu.

Lipence: Název vychází z osobního jména lipný, což znamená lipový, šlo tedy o místo s lipovým porostem.

Lochkov: Název vychází z osobního jména Lochek a označoval Lochkův dvůr.

Lysolaje: Jméno Lysolaje nesouvisí s přídavným jménem lysý, jak by se mohlo zdát, ale spíš s podstatným jménem lisa, což bylo starší označení pro lišku. Šlo tedy zřejmě o místo, kde lišky lají, tedy štěkají, a přeneseně se možná mohlo jednat o místo, kde lišky dávají dobrou noc. Čili šlo o nějaké místo zapadlé.

O čem přemýšlíme

Spánek

Spánek je nezbytnou součástí lidského života. Dodává energii, napomáhá regeneraci těla i duše. Málokdo si ale v dnešní době může dopřát ten luxus se opravdu dobře vyspat. A když už náhodou ano, málokdo ví, kolik hodin je pro něj vlastně ideální.

Specifika pro každou věkovou skupinu. Po vzájemných debatách, hodnocení spánku a jeho vlivu na lidské zdraví, s přispěním různých zdravotních odvětví sestavili doporučení pro různé věkové skupiny.

Batolata ve věku jednoho až dvou let by měla spát 11–14 hodin, předškolní děti do cca pěti let věku pak 10–13 hodin (vždy jde o průměr). Školní věk dětí odborníci rozdělili na dvě skupiny – první zahrnuje děti v rozmezí 6 až 13 let, druhá teenagery do sedmnácti let. Pro první ze skupin je ideální doba spánku 9–11 hodin, pro druhou pak 8–10 hodin, aby byla zajištěna potřebná relaxace a odpočinek.

S nástupem dospělosti už nedochází k tak rapidnímu poklesu potřebných hodin kvalitního spánku, i tady jsou ale malé rozdíly. Čerství dospěláci a mladí do pětadvaceti let by si měli dopřát 7–9 hodin denně. Pro věkovou skupinu 26–64 let platí stejná hodnota, tady už ale odborníci zároveň upozorňují, že není vhodné překračovat maximální dobu 10 hodin. Ta už ze zdravotního hlediska přínosná není, varuje server Health.

Zbývají senioři nad 65 let, kteří si podle zjištění rádi přispí, pokud mohou. A to většinou kvůli většímu a rychlejšímu vyčerpání nebo zdravotnímu stavu. U nich je ale hodnota doporučená vědci z NSF nejnižší – sedm až osm hodin. Maximum by však mělo být devět hodin. Jak odborníci na závěr upozornili, i tak jde stále o pouhá doporučení, která vymezují dobu potřebnou pro kvalitní odpočinek. Vždy je tak potřebné přihlédnout k individuálním potřebám, případně aktuálnímu zdravotnímu stavu.

D. Ťukalová

Klubové aktivity

Vzhledem k znovuzavedení lockdownu a zákazu setkávání se v měsíci březnu plánované setkání a vycházka členů Klubu přátel červenobílé hole nemohly konat.

Těšíme se na to, kdy se zase budeme moci setkat, uskutečnit nějakou prohlídku, procházku nebo výlet.

Aktuálně před uzávěrkou

Co je očkování a k čemu je dobré

Očkování se používá jako ochrana před nemocemi. Očkování se říká také vakcinace. Je to injekce, ve které je vakcína. Očkování pomůže vašemu tělu tvořit protilátky. Protilátky umí s nemocí bojovat. To znamená, že očkovaný člověk nemoc nedostane nebo má nemoc lehčí průběh.

Například existuje očkování proti chřipce. Když budete očkovaní proti chřipce, tak chřipku nedostanete nebo nebude silná. Proti některým nemocem zatím očkování neexistuje. Například proti Ebole nebo viru HIV.

Proti koronaviru existuje několik druhů vakcín. Každá vakcína funguje trošku jinak. Všechny však chrání proti koronaviru. Abychom mohli vakcínu bezpečně používat, udělali vědci velký výzkum a vakcínu pečlivě testovali. Vakcínu od firmy Pfizer vyzkoušelo 44 tisíc dobrovolníků. Výzkum stál hodně peněz a řídil se přísnými pravidly. Potom vakcínu schválily úřady. V České republice máme zatím dva druhy vakcíny. Jednu vakcínu vyrábí firma Pfizer. Druhou vakcínu vyrábí firma Moderna. Brzy budeme mít v České republice i další druhy vakcíny. Například od firmy AstraZeneca. Úřady musí nejdříve říct, že tato vakcína je bezpečná. Potom ji budeme moct používat.

Vakcíny proti koronaviru

Vakcíny od firmy Pfizer a Moderna fungují stejným způsobem. Obsahují jednu malou část koronaviru. Tato část vás nemůže nakazit koronavirem. Ale naučí vaše tělo, jak se má bránit proti koronaviru. Aby očkování fungovalo, potřebujete dvě dávky vakcíny. Dostanete první dávku a za tři týdny druhou dávku. Teprve potom očkování správně funguje. Po očkování se můžete cítit unaveni, může vás bolet hlava nebo můžete mít jiné potíže. To je normální reakce na očkování. Znamená to, že očkování funguje. Vakcína proti koronaviru vznikla v roce 2020. Ještě nevíme, jak dlouho budou naočkovaní lidé proti koronaviru chráněni.

Jak funguje vakcína proti koronaviru

Očkování proti koronaviru je zdarma. Očkování je dobrovolné. To znamená, že si můžete vybrat, jestli očkování chcete. Nejdříve dostanou očkování lékaři a zdravotníci. Očkování dostanou také staří lidé, kterým je 80 let a víc. Dalšími očkovanými jsou učitelé a lidé, kterým je 70 let a víc. Zatím nevíme, kdy se budou očkovat další lidé. Přednost dostanou ohrožení lidé. Ohrožení jsou lidé s různými nemocemi. Například s nemocným srdcem. Ohrožení jsou také ti, kteří potkávají hodně lidí v práci.

Zdroj: spmpcr.cz

Do vakcinace se v Praze zapojí 500 prakt. lékařů. Seniory budou očkovat doma

Hlavní město minulý týden schválilo očkovací strategii. V Praze jsou kromě státních nemocnic připravena další očkovací místa – například v Městské poliklinice a Nemocnici Na Františku, do očkování se zapojují i městské části. Pražský magistrát se zároveň obrátil na praktické lékaře, kteří by mohli očkovat imobilní seniory v jejich domácnostech. Dosud se jich přihlásilo 504, kteří s vakcinací chtějí pomoci.

Nyní začnou očkovat praktičtí lékaři v Praze, kteří se zavázali očkovat imobilní pacienty nad 80 let v rámci návštěvní služby u nich doma. Ve čtvrtek ve spolupráci s Mladými praktiky rozvezeme vakcíny AstraZeneca do dalších ordinací praktických lékařů, kteří plánují být do očkování zapojeni,“ uvedla radní hlavního města Milena Johnová (Praha Sobě). Koordinátor očkování Martin Ježek uvedl, že bude rozvezeno 3600 dávek vakcíny. AstraZeneca je nejvhodnější pro očkování praktickými lékaři, protože se nemusí uchovávat v hlubokých mrazech.

Seznam všech 504 praktických lékařů, kteří plánují očkovat své pacienty, bude zveřejněn na webu ockovani.praha.eu. Což pomůže jak zájemcům o očkování v lepší orientaci, tak transparentnímu rozdělování vakcín mezi jednotlivé praxe. Primátor spolu s radní dnes o očkování jednali se starosty městských částí. Starosty požádali o doplnění seznamu domů s pečovatelskou službou s počty lidí, kteří si přejí být očkováni. V těchto domech budou využity mobilní očkovací týmy. V pátek očekáváme první zavážku vakcíny Moderna do prvních osmi očkovacích míst určených městskými částmi. Díky tomu konečně začneme očkovat v městských očkovacích místech.

24 očkovacích míst

Magistrát má dohodnuto s Ministerstvem zdravotnictví až 24 očkovacích míst, do kterých bude vakcína Moderna pravidelně dodávána. Hlavním cílem města je snadná dostupnost očkování pro všechny Pražany. Pražský magistrát chce podle očkovací strategie zajistit co největší kapacitu očkovacích míst, spravedlivou distribuci vakcín a zajistit co nejrozmanitější škálu těch, kteří budou očkovat. Hlavní město má podle úterních informací ve své Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech asi 4200 dávek vakcíny AstraZeneca.

Zdroj: blesk.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa koček

Kočka je dalekozraká a nejpřesněji vidí na vzdálenost 2–6 metrů. Rozlišuje i barvy, přestože vidí spíše zamlženě a šedě, nejlépe vnímá žlutou a červenou. Vidí prostorově v rozsahu až 130°. Proto má tak výborný odhad vzdáleností a její skoky, nad kterými se tají dech, jsou přesně vypočtené. Kočičí zornice rychle reagují na změnu intenzity a množství světla a mění se z úzké štěrbiny na téměř celoplošnou zornici. V zadní vrstvě oka se nacházejí zvláštní buňky s obsahem guaninu. Ty vytvářejí lesklé políčko – v podstatě miniaturní zrcadlo - tzv. tapetum lucidum. To způsobuje, že se kočkám strašidelně blýskají oči ve tmě nebo na fotkách pořízených bleskem. Jejich hlavní funkce je ale podráždit sítnici a vyvolat tak zrakový vjem i v šeru. Jen za absolutní tmy kočka nevidí nic.

Pranostika

Březen – za kamna vlezem, duben – ještě tam budem, máj – vyženem kozy v háj.

Rady našich babiček

Při grilování potřebujeme u sebe mít: ostré nože, prkénko na maso, kovovou obracečku, špízy, jehly, paličku na maso, peroutku na maštění, menší stoleček, kořenky, konvičku na vodu, skleničku s olejem, utěrku, ručník, vlněný hadr, rukavice, chňapku, alobal, pergamen a vědro s vodou.

Nabídka pro čtenáře

Böll Heinrich – A anděl mlčel

Píše se začátek května 1945 a do Kolína nad Rýnem se vrací vojenský zběh Hans. Nemá doklady a hrozí mu vojenský soud a trest smrti. Nenachází svůj domov, svou rodinu, ženu ani přátele. Všichni ve válce zahynuli. Prochází kolem rozbombardované nemocnice, kde poprvé narazí na tvář anděla. V nemocnici hledá paní Gompertzovou, které chce předat manželovu závěť. Její manžel byl totiž zastřelen místo Hanse. Od jeptišky dostane jídlo a od lékaře doklady neidentifikované mrtvoly, aby zakryl svou pravou identitu.

Paní Gompertzovou najde a závěť jí předá. Pravdu o smrti manžela jí však zatají. Poté vyhledá ženu, které v nemocnici sebral plášť a požádá ji, aby u ní mohl nějaký část zůstat. Ženě před nedávnem zemřelo dítě, nechce být sama, proto svolí. Žena se jmenuje Regína a několik týdnů se o Hanse pečlivě stará. S obtížemi obstarává jídlo sobě i jemu a Hans jen odpočívá. Postupem času se do sebe zamilují a Hans se zapojí do shánění prostředků k přežití. Krade jídlo i brikety, které používají doma, ale věnuje je i kaplanovi z kostela, kam před válkou rád chodíval. Regína se rozhodne jít darovat krev, aby měli nějaké peníze. Shodou okolností její krev pomůže dceři bohatého právníka Fischera. Ten se jí bohatě odvděčí. Fischer je pro své bohatství uznávaný a respektovaný člověk. Charakterově je však odporný a nesmírně hamižný. Za války působil v NSDAP a využíval všemožně svého vlivu. Sehnal si však potvrzení od arcibiskupa, že členem strany byl jen proto, aby pomáhal církvi. To mu mělo po válce poskytnout alibi.

Shodou okolností zná právník i paní Gompertzovou, které Hans odevzdal manželovu závěť. Žena je vážně nemocná a umírá. Fischer po její smrti závěť najde a odevzdá ji otci vojáka, který byl ve válce zastřelen, jejímu tchánovi. Ten závěť roztrhá. Na pohřbu paní Gompertzové sedí Fischer na zadku sochy anděla, která se pod jeho váhou propadá do rozblácené země. Kniha byla objevena až po autorově smrti v jeho pozůstalostech. Celou knihou se táhne nádech rozvalin, nedostatku jídla, strachu z dalšího vývoje i boje o přežití. Do této atmosféry je vložen milostný příběh, který je sice skutečný, ale postižený všemi, kteří prošli válkou.

Literární okénko

Alfonso Gatto – Naděje na krásný čas

Voda, jež nemá nebe,
v své mrazivce se krčí
k lživým břehům, když zebe
zvrásněná do pavučí,
tráva, jež nezadrží
ten vítr dotýkavý,
vyklouzne vlastní kůži
a v běhu mění barvy:

toť paměť podvečera
v povětří svléklém snětím,
lehká naděje, která
probleskla z jeho pleti.

V předivu od východu,
chmýření z nitek páry,
složené z čar a bodů
zlátnou větrné čmáry.

Výročí

V měsíci březnu oslaví narozeniny Hana Kurková, Jan Beneš, Jarmila Tarčincová, svátek pak Miroslav Klemera. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Kvíz pro moudré hlavy

Správné odpovědi na předchozí kvíz:

  • Kdyby seděl na dvou židlích.
  • Byl jako páté kolo u vozu.
  • Byla v sedmém nebi.
  • Zabili dvě mouchy jednou ranou.
  • Musíme táhnout za jeden provaz.

Nový kvíz:

Pokuste se doplnit číslovku do níže uvedených rčení (popř. přísloví) tam, kde je vynechané místo. Můžete doplňovat číslovky různých druhů (základní, řadové, druhové i násobné).

  • Když se ... perou, ... se směje.
  • ... vlaštovka jaro nedělá.
  • ... řemesel, ... bída.
  • Kdo šetří, má za ... .
  • ... od ... pojde.

Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.

Co nám chutná

Makaróny s ragú z mletého masa a hub

Ingredience: 10 g sušených hříbků, 2 cibule, 2 karotky, kousek celeru, 1 malý pórek, 1 stroužek česneku, 3 lžíce olivového oleje, 300 g míchaného mletého masa, 1 bobkový list, 850 g oloupaných, sterilovaných rajčat, 1/4 l červeného vína, sůl, pepř, 375 g makarónů, 1 svazek petrželky, bazalka, rozmarýn, oregano

Houby dáme do mísy, přelijeme teplou vodou a necháme 2 hodiny stát. Cibuli, karotku, celer a pórek očistíme a nakrájíme na kostičky. Česnek utřeme. Olej rozehřejeme na pánvi, přidáme zeleninu a česnek a krátce opečeme. Přidáme bobkový list, rajčata se šťávou, mleté maso a 1 hodinu volna vaříme. Občas promícháme. Po 1/2 hodině přidáme houby a víno. Po 45 minutách dáme zvlášť vařit makaróny. Ragú okořeníme a přidáme sekanou petrželku. Dáme na hotové makaróny.

Bábovka s ananasem

Suroviny: 3 vejce, 200g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 200ml rostlinného oleje (nejlépe slunečnicového), 200ml vlažného mléka, 500g polohrubé mouky, prášek do pečiva, 1 ananasový kompot

Příprava: Žloutky, moučkový a vanilkový cukr a olej utřeme do pěny. Potom přidáváme střídavě polohrubou moučku smíchanou s práškem do pečiva a vlažné mléko. Dobře rozmícháme, až vznikne hustější lité těsto (podle potřeby můžeme přidat mléko). Pak do těsta vmícháme na drobné kostičky nakrájený a osušený ananas, a nakonec lehce vmícháme sníh z bílků. Těsto nalijeme do bábovkové formy vymazané sádlem a vysypané hrubou moukou. Pečeme ve vyhřáté troubě při 175 °C cca 50 minut. Upečenou a částečně vychladlou bábovku posypeme moučkovým cukrem a podáváme.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)