Obsah stránky
Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.
Oční vada způsobená nepravidelným tvarem rohovky je velmi častá, přesto kolem ní stále panuje řada mýtů a polopravd. „Astigmatismem trpí přibližně dvě třetiny našich pacientů,“ uvádí MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. Díky moderní medicíně se však lze potíží jednou provždy zbavit.
Máte sníženou ostrost vidění a zhoršené vnímání detailů a kontrastů, přivíráte víčka při pohledu do dálky a natáčíte hlavu do určitého směru, abyste lépe viděli? Zaměňujete některá písmena a znaky, například 3 za 8, M za H či N, P za F, K za X? Trpíte silnými bolestmi hlavy a šíje, jste často unavení, poklesla vám výkonnost, trpíte pálením a řezáním očí, trápí vás žaludeční nevolnosti? Měli byste zbystřit a navštívit očního lékaře – je totiž pravděpodobné, že trpíte astigmatismem. Tato vada je velmi častá. Pro lidi trpící astigmatismem svět okolo připomíná petřínské zrcadlové bludiště, kdy jsou předměty okolo pokřivené a deformované a vnímání hloubky a prostoru je nerušené. Toto vnímání způsobuje nepravidelně zakřivená oční rohovka, jak poprvé popsal již britský lékař Thomas Young. Už před ním však tuto problematiku zmiňoval dokonce i anglický fyzik Isaac Newton v roce 1727.
Mnoho lidí o své vadě neví. Rohovka neboli cornea je důležitou součástí oka. Jedná se o průhlednou kopulovitou vrstvu v přední části oka. Má lesklý povrch a jejím základním úkolem je prostup a lom světla. U dospělého člověka je silná přibližně půl milimetru a vyznačuje se vysokou citlivostí. V ideálním případě je rohovka kulatá, takže se světelné paprsky lomí ve všech rovinách i směrech a díky tomu oko správně zaostří. U lidí s astigmatismem ovšem připomíná tvarem spíše vejce či míč na americký fotbal. Kvůli této takzvané asférické refrakční vadě se paprsky světla lomí nepravidelně a vzniká deformované vidění. Často navíc bývá astigmatismus spojen s krátkozrakostí či dalekozrakostí, proto se nezřídka stává, že nedokonalé vidění přisuzují pacienti těmto vadám a o svém astigmatismu ani netuší. Člověk přitom tuto vadu nemůže nijak ovlivnit, zejména vysoký astigmatismus jde na vrub genetice. „Přestože astigmatismus vzniká zpravidla v prvním roce života, může být diagnostikován i v dospělosti, nejčastěji v souvislosti s úrazy, operacemi rohovky a při některých očních onemocněních. Řada lidí dokonce ani neví, že tuto vadu má,“ potvrzuje doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka oční kliniky NeoVize Brno. Rozsah vady se uvádí v takzvaných cylindrických dioptriích s počtem úhlových stupňů osy, jejich velikost se však může v průběhu života měnit. Zjištěný astigmatismus lze korigovat za pomoci brýlí či kontaktních čoček. První korekci astigmatismu cylindrickou čočkou provedl britský astronom Sir George Biddelll Airy již v roce 1827.
Díky laseru se lze zbavit astigmatismu trvale. Často mezi veřejností koluje mýtus, že astigmatismus se nedá odstranit a lidé, kteří jím trpí, jsou do konce života odkázáni nosit brýle či kontaktní čočky. Ty sice vadu korigují, zároveň však přinášejí svému nositeli omezení a komplikace při nejrůznějších aktivitách od sportu přes koupání až po vykonávání pracovních povinností. Pravdou však je, že astigmatismus se díky pokroku moderní medicíny dá trvale odstranit laserovou operací, která je v současné době rychlá, bezbolestná a provádí se ambulantně. Laserový paprsek dokáže upravit zakřivení oční rohovky, čímž lze během jednoho zákroku odstranit astigmatismus a zároveň dalekozrakost či krátkozrakost. První neinvazivní zákrok k odstranění nepravidelností rohovky byl uskutečněn v Berlíně roku 1987, velký posun pak znamenala v 90. letech 20. století metoda LASIK. Pokrok jde od té doby neustále kupředu a dnes lze laserovou operaci astigmatismu provést ambulantně, přičemž pacient na sále stráví okolo 20 minut a poté odchází domů. Změna vidění se projeví takřka okamžitě a i rekonvalescence je díky šetrným metodám operace velmi rychlá. „K oblíbeným a často žádaným zákrokům patří na našich klinikách operace NeoSMILE 3D nebo NeoLASIK HD. Při zákroku se nepoužívají žádné ostré nástroje, pouze femtosekundový laser, který pracuje na základě přesně naměřených hodnot,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha, a dodává, že výhodou zmíněných laserových operací je také doživotní záruka. Pokud by bylo nutné v budoucnu podstoupit další korekci, klinika zákrok poskytne zdarma. Není proto nutné čekat, až se vada „ustálí“, jak bylo dříve doporučováno, ale laserovou operaci je možné podstoupit již na prahu dospělosti.
Umělá čočka „zachrání“ i starší astigmatiky. Laserové operace odborníci doporučují přibližně do 40 let věku, ale i starší lidé mají možnost se astigmatismu definitivně zbavit. Řešením je nitrooční operace, při které je přirozená oční čočka nahrazena čočkou umělou. Takzvaná torická čočka dokáže srovnat zakřivení rohovky a vedle dalekozrakosti a krátkozrakosti tak pacienty zbaví zároveň astigmatismu. Pokud pacient zvolí torickou trifokální nitrooční čočku, může vidět trvale ostře bez brýlí na krátkou vzdálenost (čtení), střední vzdálenost (počítač) i do dálky. „Nitrooční operace na naší klinice doporučujeme pacientům s těžším astigmatismem nebo s astigmatismem, který je kombinován s jinou refrakční vadou, dále pacientům starších 40 let, u nichž se již projevila presbyopie nebo pacientům postižených astigmatismem a šedým zákalem,“ vypočítává vhodné adepty na nitrooční operaci MUDr. Jana Mikšovská, oční lékařka NeoVize Praha. „Dnes je výměna čočky naprosto rutinní, bezpečnou a bezbolestnou záležitostí a v 95 procentech se provádí ambulantně,“ doplňuje informace oftalmoložka.
Zdroj: topgentleman.cz
Úplněk nastane 18.3. v 8:17.
Velmi často se slyšící lidé domnívají, že pokud někdo neslyší, komunikuje ve znakovém jazyce. Je to kvůli neznalosti problematiky. Znakový jazyk má vlastní gramatiku, pravidla a s češtinou nemá nic společného. Nejsou to žádná gesta, nebo pantomima, nýbrž plnohodnotný vizuální jazyk, jenž je různý v různých zemích a dokonce existuje „nářečí“ v rámci jedné země (jiný znak pro stejnou věc v Plzni a v Ostravě).
U komunikace lidí s postižením sluchu záleží na tom, který jazyk jim je mateřským, protože každý nejraději komunikuje ve svém mateřském jazyce a mnohdy žádný další vůbec neovládá, nebo jen částečně a ne natolik, aby v něm mohl například vést rozhovor.
Znakový jazyk. Je mateřský jazyk neslyšících prelingválně. To je před osvojením si národního mluveného jazyka (v ČR čeština). Pokud se někdo bez sluchu narodí, nebo o něj přijde v raném věku je jeho prvním jazykem jazyk znakový. Čeština je tak pro něj cizí jazyk a napsané sdělení, je stále v cizím jazyce.
Národní mluvený jazyk (v ČR český jazyk). Je mateřský jazyk neslyšících postlingválně. To je po osvojení si češtiny (typicky nedoslýchaví, nebo ohluchlí ve středním věku a později) a napsané sdělení je velká pomoc. Pokud někdo přijde o sluch v průběhu života, je pro něj mateřským jazykem stále ten, jako před ztrátou sluchu.
Zmatení neznalí problematiky. Často se setkávám tím, že „papír a tužka nejsou pro neslyšící pomoc“, aniž je uvedeno pro které neslyšící a neznalí problematiky tak nabydou dojmu, že pro všechny, kdo neslyší, což právě škodí těm, kteří neslyší a komunikují česky. Jasně, těm, kterým je čeština cizím jazykem, sdělení v češtině pomocí není. Číst sice umí, ale stále to je čeština a nemusí rozumět významu slov. Avšak těm, kterým je čeština mateřským jazykem, je písemná forma češtiny velkou pomocí, a naopak sdělení ve znakovém jazyce by ani nerozuměli. Například babička, která vlivem věku přichází o sluch, uvítá sdělení v písemné formě téhož (jejího mateřského) jazyka. Už několikrát se mi stalo, když jsem někde řekl hned po pozdravu, že neslyším (ohluchl jsem ve věku 40 let), mluvím (mluvím normálně) a komunikuji česky, takže potřebuji sdělení napsat (třeba ve Wordu), že mi začali shánět tlumočníka do znakového jazyka, aniž by mi byli ochotni sdělení psát. Tlumočník by mi byl platný „jako hadovi noha“, jelikož ze znakového jazyka umím tak 50 znaků.
V roce 1999 stanovilo UNESCO 21. 2. Mezinárodním dnem mateřského jazyka. Respektujme jej tedy, ať je jakýkoli a nenuťme někoho komunikovat v jazyce, který ani neovládá.
Naštěstí již existují i aplikace, které on-line buď tlumočí češtinu do znakového jazyka a obráceně (např. DeafCom – https://www.deaf.com/), nebo převedou mluvenou češtinu to písemné podoby (někdo říká překladač – ale překládá se pouze z jazyka do jazyka). Pro zprostředkování češtiny v písemné formě je skvělá aplikace eScribeDroid od sociální firmy Trtanskript, jenž nejen převádí řeč do písemné formy, ale kromě dalších věcí, umožňuje osobám s postižením sluchu, kteří komunikují česky a mluví, i telefonovat.
A ještě trochu počty. V České republice žije zhruba půl milionu osob s postižením sluchu. Z toho je nejvíce nedoslýchavých a seniorů, kteří přichází o sluch. Z toho půl milionu je asi 10-15 000 uživatelů znakového jazyka a ostatní 485-490 000 komunikují (a je jim mateřským jazykem) česky.
Zdroj: kochlear.cz
Kochleární implantáty zachraňují sluch stovce Čechů ročně. Zachránit nebo zlepšit mizející sluch. To je hlavní důvod, proč ušní chirurgové každý rok více než stovce Čechů voperují takzvaný kochleární implantát. Umisťují ho do spánkové kosti a napojují na hlemýžď ve vnitřním uchu. Dvouhodinová operace proto nezačíná ničím jiným než otevřením lebky těsně za uchem. Přímo na operačním sále v pražském Motole natáčel náš reportér.
Docent Jan Bouček právě pacientce v umělém spánku otevírá malou frézkou „bouli“, která se nachází těsně za uchem. Tato frézka vypadá jako zubní vrtačka, ostatně vydává i podobný zvuk, ale na jejímž konci je rychle se točící, hrubá kulička. „Musíme najít orientační body tak, abychom přesně věděli, kde ve spánkové kosti jsme,“ říká k tomu docent Bouček. Chirurg se musí provrtat až do takzvané nadbubínkové dutiny ve středním uchu. Po cestě mine samé zajímavé části lidského těla – třeba malý nerv, který zaznamenává chuť na levé polovině jazyka.
„Díváme se do bubínkové dutiny. Struktura, které se právě dotýká fréza, se nazývá eminentia pyramidalis. Vepředu je hlavička třmínku a pohled, který máme na tmavou strukturu, která je pod tmavou frézkou, je okrouhlé okénko, cíl našeho současného snažení.“
Lůžko na míru. Okrouhlé okénko je na mikroskopu brána do vnitřního ucha. Ve skutečnosti je to spíš branka – pár milimetrů velký otvor pokrytý blánou. „Membrána okrouhlého okénka má rozměry 1,5 krát 2,5 milimetru.“
Chirurg ji propíchne ostrou jehlou a do hlemýždě nasouká elektrodový svazek samotného implantátu. Tělo implantátu bude uložené v kosti za uchem. Chirurg musí vyhloubit v kosti pro implantát lůžko přesně na míru. Aby se nespletl, použije nejprve maketu a označí si rozměry – tedy podobně jako si tužkou dělá kutil křížek na zdí, než začne vrtat.
Vložení implantátu do kosti je delikátní záležitost. „Jemnou frézou si vytvořím tečky na kosti lebky, tak abych viděl, kde jsou okraje implantátu,“ ukazuje. Následně přichází na řadu delikátní operace: umístění implantátu do kosti a vložení jeho elektrodového svazku, jakési drobné hadičky, do hlemýždě. To musí dělat chirurg velmi pomalu a opatrně.
Pečlivý dohled. Na sále na vše dohlíží Marek Polák ze společnosti MED-EL, která implantáty vyrábí. Do pacientčina ucha pouští zvukový signál a na počítači sleduje jeho odezvu, tak aby bylo vše bezpečné a ve vnitřním uchu se nic nenarušilo.
Zdá se, že je vše na svém místě. Chirurg teď musí elektrodu upevnit ke kosti. K tomu použije skloinomerní cement, který dobře znají třeba zubaři. Následně vyplní zbytek prostoru polštářky nasáklými antibiotiky, které se samy vstřebají. Pak už stačí ránu začít a po dvou hodinách je hotovo.
Dne 12.2. proběhlo zasedání předsednictva, které se rozhodlo o uskutečnění Valné hromady, která byla kvůli COVID 19 v roce 2020 odložena. Valná hromada se bude konat 14.5.2022. Podrobné informace obdrží členové během března. Můžete se zatím zamyslet, koho byste rádi viděli v novém předsednictvu a v čele organizace.
O.P.
Tato znamení se objeví mnohdy již několik týdnů předem. Mozková mrtvice je velmi závažným stavem, při kterém jde o život. Velmi často se mluví o tom, že přichází náhle. To je svým způsobem pravda, protože drtivá většina lidí to tak pocítí. Na druhé straně ale také platí, že v řadě případů se na tento problém nějakou dobu zadělává. Může jít o týdny až dokonce měsíce, jak uvádí berlínské Centrum pro výzkum mozkové mrtvice, jež citoval časopis Focus.
Signály, na které si dejte pozor. S tím se pojí také řada varovných signálů, které se mohou objevit delší dobu předtím, než mrtvice udeří. Následně opět mohou zmizet, což ale bohužel neznamená, že vážný stav nenastane. Na tyto signály si každopádně dejte dobrý pozor, a pokud se objeví, okamžitě vyhledejte pomoc.
Ženy jsou mrtvicí ohroženy více.
Zdroj: aazdravi.cz
Spojení chytrých mobilních telefonů a přístrojů, které mohou bez nadsázky zahraňovat lidské životy, je opět o něco dokonalejší. Společnost Tandem Diabetes Care, známý výrobce inzulínových pump, dostala od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolení, aby její přístroj t:slim X2 mohla přímo ovládat mobilní aplikace. Nástroj jménem t:connect doposud plnil pouze monitorovací funkci, nicméně nově může z mobilu rovnou udělat dávkovač inzulínu.
Díky oficiálnímu povolení se t:connect stává vůbec první aplikací pro iOS a Android, která může tuto funkci vykonávat. Americká společnost již dávkování pro diabetiky kriticky významného hormonu skrze software poskytuje, jde ale pouze o počítačový program. V případě nutnosti se budou moci brzy nemocní lidé spolehnout i na telefon. Půjdou skrze něj nastavovat i rušit dávkovací cykly.
Pro účely zavedení nové praktické funkce musejí vývojáři aplikaci upravit. V nejbližších týdnech budou novinku testovat vybraní uživatelé, k plošnému rozšíření by pak mělo dojít někdy během léta. Zatím není jasné, zda bude možné tímto způsobem z mobilu udělat dávkovač inzulínu i v Evropě či konkrétně v ČR. Pravděpodobně k tomu budou potřeba další povolení od zdravotnických institucí.
Zdroj: svetandroida.cz
Ve starověkém Řecku se víno vždy mísilo s mořskou vodou. Speciální nádoby určené pro toto ředění se nazývaly kráter.
Březen bez vody – duben bez trávy.
Jazyk se vaří pozvolna, jinak zůstane tuhý.
Příběh začíná, když jsou hlavní hrdince Rút čtyři roky. Žije s rodiči ve velkém domě v malém městečku poblíž New Yorku. Její bratři se ještě před jejím narozením zabili při automobilové nehodě a matka tuto ztrátu velmi těžce nesla. Otec byl spisovatel, měl rád ženy a jeho manželství procházelo velkou krizí. Rút se vlastně narodila jako náhrada ztracených synů. Mladý otcův tajemník Eddie, o šestnáct let mladší, Rútinu matku svedl a oba chystali společný život. Jednoho dne však matka odešla z domu neznámo kam a Rút nechala v péči otce. Z Eddieho i Rút se ve druhé části knihy stali spisovatelé, Rút byla mnohem úspěšnější. Dlouhá léta se spolu neviděli, ale oba vlastně celý život čekali na návrat Marion, Rútiny matky. Nepřišla na svatbu své dcery, po narození jejího syna Grahama a nepřišla ani na pohřeb svého manžela.
Nevrátila se ani za svým milencem. Rút odjíždí do Amsterodamu, kde se odehrává její další román. Ten je z prostředí prostitutek. Při jedné návštěvě vykřičené ulice je však Rút svědkem vraždy prostitutky, a proto rychle odjíždí zpět. Doma už ji čeká Alan, se kterým mají syna Grahama. Alan však záhy umírá a z Rút se stává vdova. Po roce se Rút provdá za holandského policistu, který vraždu prostitutky vyšetřuje. Odtud název knihy Rok vdovou. Vrátí se spolu do Států a jsou oba šťastni. Po několika desetiletích se Rút s Eddiem potkali na veřejném čtení autorských děl. Zjistili, že i Marion se stala spisovatelkou a psala pod pseudonymem. V jejích knihách bylo stále znát, jak těžce nese ztrátu synů. Od odchodu Marion uběhlo už 40 let a až tehdy se objeví znovu u Rútiných dveří. Bylo jí 76 let a Eddiemu stále připadala krásná.
Divé noci - divé noci !
Žít ten váš svět
Divokou nádherou noci
Moci se opíjet !
Jsou marné - ty větry -
K srdci v přístavu -
K ničemu kompas,
Mapy námořní!
Plavit se rájem - ráda bych
Ach, na moři snít!
Tuto noc - v tobě však -
Jak loď chci zakotvit!
V měsíci březnu oslavili narozeniny Jan Beneš, Jana Kellnerová, Hana Marie Kurková, Jarmila Tarčincová, svátek pak Miroslav Klemera. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.
Správné odpovědi na předchozí kvíz:
1H, 2G, 3I, 4J, 5F, 6C, 7E, 8D, 9B, 10A
Nový kvíz:
Pokuste se k sobě správně přiřadit místní přídavná jména uvedená v levém sloupci k podstatným jménům z pravého sloupce tak, aby dávala smysl a tvořila ustálená slovní spojení. Odpovědi zapište na volné řádky. Tato úloha prověří Vaši slovní zásobu i dlouhodobou paměť. Tyto funkce si můžete dobře procvičit třeba i luštěním křížovek.
Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.
Suroviny: 1 kg uzeného žebra, 0,5 kg brambor, 1 větší cibule, 1 stroužek česneku, 5 kuliček zeleného pepře, 5 kuliček nového koření, 2 bobkové listy, drcený kmín, hrst sušených hub (namočených asi 20 minut), 0,5 kg krájeného kyselého zelí, sůl, polévkové koření maggi, vegeta dle chuti
Postup: Maso z uvařených žeber nakrájíme a dáme zpět do vývaru. Brambory nakrájené na kostky, zeleninu a koření uvaříme a smícháme s vývarem a nakrájeným masem a vše uvedeme do varu. Do vzniklého základu přidáme krájené zelí, polévkové koření a dle chuti vegetu, vše můžeme zjemnit trochou slunečnicového oleje.
Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz
Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.
Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením