Obsah stránky
Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.
Sestřičky z agentury domácí péče ACME se na Ústecku už od roku 1999 starají o nemocné, kteří nechtějí trávit dlouhé dny hospitalizací v nemocnici nebo v léčebnách pro dlouhodobě nemocné. Podle její jednatelky Štěpánky Tomsové má domácí péče nezastupitelnou roli a není určená jen seniorům, jak se všeobecně traduje.
Potřebuji pomoc s péčí o člena rodiny. Co musím udělat a jak to bude probíhat?
Nejlépe je kontaktovat svého praktického lékaře či specialistu, který zhodnotí zdravotní stav a doporučí léčbu prostřednictvím domácí péče. Zájemci se mohou obrátit i na nás, my zkontaktujeme lékaře a domluvíme podrobnosti ohledně léčby v domácím prostředí. Během léčby jsme v kontaktu s lékařem klienta, informujeme ho o změnách zdravotního stavu a konzultujeme popřípadě změnu léčby.
Co všechno vaše domácí péče lidem nabízí a hradí to pojišťovna?
Výhodou stonat doma je psychická pohoda klientů, jsou doma ve svém prostředí, se svoji rodinou. Tento stav má pozitivní vliv na léčbu. Pokud klient nepotřebuje stálou lékařskou péči, zdravotní sestry z domácí péče dokážou zajistit dle ordinace lékaře zdravotní péči v domácím prostředí na vysoké úrovni. Všechny služby domácí péče jsou hrazený z veřejného zdravotního pojištění. Poskytujeme i soukromé ošetřovatelské návštěvy, které si klient hradí sám. Většinou jde o rehabilitace.
Jaký je váš nejčastější pacient?
Nejčastěji máme klienty v seniorském věku, u kterých provádíme různé zdravotní výkony například podání léků, aplikace inzulínu, převazy různých ran či stomií, rehabilitace a mnoho dalšího.
Co všechno odborná domácí péče zahrnuje?
Domácí péče zahrnuje mnoho výkonů, které předepisuje praktický lékař či specialista, ten určí i rozsah ošetřovatelské návštěvy a frekvenci. Jde o aplikace infúzí, injekcí, podání léků, odběry krve a ostatního biologického materiálu, péče o diabetiky, převazy ran, bércových vředů a proleženin, péče o katetry a stomie, péče o klienty s portem, žilním katetrem, ale také rehabilitační ošetřování po mozkové příhodě, operaci, úrazu či nácvik soběstačnosti při nácviku chůze s pomůckami.
Poskytujeme i hospicovou péči a edukaci rodiny. Spolupracujeme s mobilním hospicovým týmem. Cílem je umožnit klientovi zemřít důstojně ve známém prostředí.
ACME Domácí péče s.r.o., Železničářská 908/24, 400 03 Ústí nad Labem
Email: info@acmepece.cz, Tel. 475 216 331.
Zdroj: zitusti.cz
Seskupení Neslyšící ženy v České republice slouží jako zprostředkovatel prvního kontaktu mezi obětí domácího násilí a pomáhající organizací, říká členka představenstva Iveta Melichar. Přiblížila nám, čemu se skupina věnuje, a svěřila se také s tím, jak vyrůstala a našla sama sebe – v komunitě neslyšících
Jak a kdy vznikla skupina Neslyšící ženy v České republice a kdo za ní stojí?
U zrodu stálo pozvání na 1. evropské fórum neslyšících žen, které se konalo ve španělské Valencii v roce 2018. Na fóru se řešily otázky postavení neslyšících žen ve společnosti, rovnoprávnost neslyšících žen, vzdělání apod. Také to, jak mají jednotlivé členské státy zajištěnou službu pro neslyšící ženy v případě domácího násilí, obětí trestných činů atp. To byl první impulz k založení skupiny. Nyní nás je ve skupině sedm neslyšících žen a každá v ní máme svou roli.
Co má skupina za cíl, jaké jsou její aktivity?
Poskytujeme informace ženám, které zažívají domácí násilí nebo se staly obětí jiných trestných činů. Nasměrujeme je, kam se obrátit, jaké kroky podniknout k řešení své situace. Nabízíme možnosti vzdělávání v oblasti ženství, mateřství, vztahů. Pořádáme přednášky pro neslyšící ženy a páry, workshopy a konference.
Proč je podle vás důležité mít skupinu zaměřenou specificky na neslyšící ženy?
Skupina je založena na důvěře a vytvoření bezpečného prostředí, aby se neslyšící ženy nebály zeptat, svěřit, požádat o pomoc. Zaznamenaly jsme, že ženy jsou otevřenější a spíše se svěří s problémy, se kterými potřebují pomoci, když jsou ve skupině určené jen pro ženy. Existují různé organizace slyšících zaměřené na podporu ženám, které zažívají domácí násilí a další trestné činy, ale neslyšící ženy se často v tomto prostředí slyšících bojí udělat první krok. Neví, co je čeká, kam se obrátit, neví, zda jim to pomůže. My sloužíme jako zprostředkovatel prvního kontaktu mezi obětí trestného činu a organizací, která pomáhá.
S jakými výzvami se neslyšící ženy u nás potýkají?
V poslední době je to domácí násilí a veškeré situace s tím spojené – trestní oznámení na policii, vykázání agresora ze společného bydlení, psychologická podpora obětí (nejčastěji žen a dětí), právní podpora, sociální podpora.
Co plánuje skupina Neslyšící ženy v České republice do budoucna?
Kromě přednášek a workshopů připravujeme konferenci (1. byla v r. 2018) a v příštím roce 2. festival pro neslyšící ženy. Hlavně nás čeká velká akce, 3. evropské fórum neslyšících žen, které se bude konat v Praze.
Zdroj: idetskysluch.cz
V publikaci Tiché rozhovory nahlédnete do světa lidí se sluchovým postižením autorů Lucie Křesťanové a kol. Obsahuje rozhovory s 20 neslyšícími a nedoslýchavými lidmi, kteří se výrazným způsobem prosadili v profesním životě v majoritní společnosti i ve společnosti lidí se sluchovým postižením (divadlo, poezie, sport, vědecká práce, lingvistika znakového jazyka, práce v organizacích neslyšících a pro neslyšící, prosazování práv a zájmů neslyšících a další).
Kniha seznamuje čtenáře formou rozhovorů s tím, jak vypadá život lidí s různým typem sluchového postižení, jaké mají životní zkušenosti, jaká byla jejich životní dráha a např. i s tím, s jakými potížemi se v životě potkali a jak je překonali. Tato
publikace je výsledkem práce 13 zaměstnanců (neslyšících a nedoslýchavých redaktorů), kteří ve Federaci rodičů a přátel sluchově postižených pracovali v rámci projektu Regionální redakční centra pro neslyšící.
Nejstaršími zpovídanými osobnostmi, jejichž životní příběh si mohou čtenáři přečíst, jsou Otto Panský (předseda jihlavských organizací neslyšících), Jaroslav Dědič (reprezentant neslyšících ve sportovní střelbě) a Jaroslav Macháček (sklářský mistr, tlumočník znakového jazyka a dlouholetý pracovník Svazu invalidů). Nejmladší generace je zastoupena Martinem Kuldou (spoluzakladatel a předseda organizace 3Dimenze a mnoha dalšími.
Na konci této publikace je uvedeno 13 medailonků autorů knihy, samotných redaktorů. I to je čtení, kde najdete nejen informace, kdo je kdo, ale třeba i to, proč se vlastně redaktoři přihlásili do projektu redakčních center a o čem nejraději píšou.
Příběhy jednotlivých lidí se od sebe liší nejen tím, že se každý ve svém životě věnoval něčemu jinému, ale také tím, odkud pochází, i tím, v jaké rodině vyrůstal. V publikaci je možné najít rozhovory s lidmi, kteří pocházejí z neslyšících rodin a byli vychováváni ve znakovém jazyce, ale samozřejmě i s jedinci ze slyšících rodin, které rodiče vychovávali výhradně orálně nebo i s využitím znakového jazyka.
Velmi hezky se v publikaci ukazuje také to, co je jiné: jak se žije lidem se sluchovým postižením ve slyšící společnosti. V rozhovorech najdeme zmínky, s jakými zkušenostmi se neslyšící a nedoslýchaví lidé setkávají v každodenním životě, když jdou na úřad, k lékaři nebo jen do obyčejného obchodu atd.
Zajímavé jsou také pasáže z rozhovorů, v nichž neslyšící lidé vzpomínají na svoje školní léta, na to, jakým vzděláváním prošli a s jakým přístupem učitelů se setkali. Publikace se tak stává také dobovým dokumentem, zachycuje historii nejen vzdělávání, ale i toho, jak neslyšící a nedoslýchaví lidé žili v dobách minulých.
Zdroj: invarena.cz
Díky podpoře Nadace O2 proběhl další zajímavý projekt na pomoc osobám se sluchovým postižením. Tentokrát se jednalo o kurz odezírání pro seniory.
Senioři a ztráta sluchu
Mnoha lidem se v důsledku stáří zhoršuje sluch nebo ho postupně ztrácí. Stejné problémy mívají i s očima. Je tak pro ně těžké číst přepis mluvené řeči, který by jim mohl pomoci s porozuměním. Pomoci jim může odezírání. Touto dovedností nejenže lépe porozumí mluvenému slovu, ale také neztratí sociální kontakt.
Kurz odezírání
Právě na tyto seniory byl zaměřen kurz odezírání, který se Tichému světu povedl realizovat díky podpoře Nadace O2. Kurz probíhal převážně v domovech pro seniory a skládal se z 10 lekcí, které vedly konzultantky Tichého světa. Účastníci se formou her učili správně odezírat. Procvičovali si slovní zásobu, rozvíjeli zrakové vnímání, paměť a jemnou motoriku.
Má smysl pomáhat
Zaměstnanci Tichého světa si projekt pochvalují. Pomohli účastníkům najít nový způsob dorozumění se s okolím, díky kterému můžou předejít hrozící sociální izolaci. Účastníci měli možnost se začlenit do skupiny lidí s podobnými potížemi a mohli si tak vytvořit nové společenské vazby a odstranit pocity samoty a beznaděje, které tuto životní situaci mnohdy provází.
Zdroj: tichezpravy.cz
Nemocných s cukrovkou 2. typu každoročně přibývá, a to i v mladším věku. Objevuje se dokonce už i u obézních dětí. Přestože onemocněním trpí už asi milion lidí, stále kolem něj panuje řada mýtů. Jaké jsou ty nejčastější?
Co je to cukrovka?
Jde o chronickou poruchu metabolismu sacharidů. Vzniká nedostatkem inzulinu v krvi, který produkuje slinivka břišní. Existují 2 typy diabetu: I. a II. typu.
Diabetes 1. typu je nevyléčitelným onemocněním, které se nejčastěji objevuje již v dětském věku či v dospívání a pacient je poté celý život závislý na injekční aplikaci inzulínu. Genetická predispozice sama o sobě diabetes nevyvolá, k tomu dochází až po střetu s faktorem (např. virové onemocnění, dlouhodobý nadměrný stres aj.), který spustí autoimunitní proces vedoucí k rozvoji onemocnění.
Naopak cukrovka 2. typu je onemocněním získaným. V průběhu života si ho vypěstujeme nevhodným způsobem života, hlavními faktory jsou nezdravé stravovací návyky spojené s přejídáním, nedostatkem pohybu a dlouhodobým stresem. Tito pacienti zpočátku nejsou závislí na injekčně podávaném inzulinu.
Přestože nemoc nebolí, nekompenzovaná cukrovka může způsobit nevratné škody na zdraví. Diabetes od samého začátku postupně poškozuje velké a malé tepny, tepénky a vlásečnice, které v průběhu několika let vedou k poruše funkce prakticky všech důležitých orgánů a imunitního systému. Cukrovka je chorobou projevující se na začátku skrytě, pouze zvýšenou hladinou cukru v krvi, která se pozvolna dále zvyšuje a v pozdní fázi pak přichází projevy – porucha funkce ledvin, poškození zraku, neurologické komplikace, syndrom diabetické nohy a dále rozvoj aterosklerózy se všemi důsledky. Proto je zapotřebí, aby o diabetu měla široká veřejnost správné informace. Tady jsou nejčastější mýty, které o cukrovce kolují.
Cukrovku mají jen staří lidé
Není tomu tak. Diabetes 1. typu se často zjistí už v kojeneckém věku, těchto pacientů je jen zlomek ze všech lidí s cukrovkou (konkrétně se udává asi 10 %). Diabetes 2. typu se nejčastěji týká lidí nad 45 let, v dnešní době se nevyhýbá ani mladším lidem, mohou onemocnět i děti, což je alarmující. Zásadní roli pro rozvoj tohoto onemocnění hraje životospráva: nevhodné stravovací návyky, málo pohybu, stres…
Cukrovku způsobuje přemíra cukru
Mezi rozvojem cukrovky a konzumací cukru nebyla nikdy prokázána spojitost. Příčinou vzniku diabetu 2. typu je nezdravá životospráva obecně. Statistiky ukazují, že přes 90 % pacientů s diabetem 2. typu má nadváhu nebo je obézních.
Cukrovka 1. typu je nebezpečnější
Neléčené onemocnění jakéhokoliv typu diabetu je pro pacienta velmi nebezpečné a může způsobit závažné zdravotní komplikace. Jedná se například o kardiovaskulární onemocnění, jako je infarkt či cévní mozková příhoda, dále oční komplikace vedoucí i ke slepotě, poškození a selhání ledvin, poškození nervů, k opakovaným infekcím z důvodu snížené obranyschopnosti těla nebo zhoršení sexuálních funkcí.
Vysoké hodnoty cukru v krvi hned neznamenají cukrovku
Pokud vám váš známý s diabetem nahodile změří cukr v krvi pomocí glukometru a hodnoty jsou vyšší, skutečně to hned neznamená, že máte cukrovku. Výsledek mohla ovlivnit řada faktorů, jako je například dietní chyba, užívání alkoholu, stres, virové či bakteriální onemocnění, nebo také léčba kortikoidy. Pozor byste si ale měli dát na dlouhodobě zvýšené hladiny cukru v krvi, které mohou značit prediabetes. Ten lze spolehlivě odhalit odběrem krve při pravidelné preventivní prohlídce u lékaře.
Jaké hodnoty glykémie ukazují prediabetes a diabetes 2. typu?
Zdravý pacient má hodnoty cukru do 5,6 mmol/l. Prediabetes se vyznačuje hodnotami do 6,9 mmol/l. Nad touto hodnotou jde o cukrovku. Pokud se období prediabetu neodhalí včas, po několika letech přejde do diabetu 2. typu, a to právě kvůli dlouhodobě zvyšujícím se hodnotám hladiny glykémie (nad 6,9 mmol/l).
Diabetici nesmí žádný cukr
Diabetická strava by měla být vyvážená, to znamená i se zastoupením cukrů. Ty diabetici přijímají primárně v přílohách (např. brambory, rýže, pečivo apod.). Je důležité pravidelné stravování po menších dávkách, nejlépe 5–6 krát denně. Jídelníček by neměl obsahovat jednoduché cukry, naopak jsou do něj zařazeny některé druhy ovoce a zeleniny – vše po konzultaci s odborníkem.
Diabetici nesmějí sportovat
Při sportu jsou diabetici ohroženi hypoglykemií, protože tělo potřebuje přeměnit na energii větší množství cukru. Je-li fyzická zátěž intenzivní, může trvat i řadu hodin, než jsou tyto zásoby doplněny. Na druhou stranu je pro diabetiky pohyb velmi důležitý a může cukrovku i zkrotit. Především pro diabetiky 2. typu je sport zásadním druhem terapie. Neměli by se mu proto vyhýbat.
Diabetici mohou provádět běžné denní aktivity jako každý jiný člověk, za předpokladu, že dodržují nastavené zdravé návyky, doporučení. Přesto je vhodnější snažit se předejít rozvoji onemocnění a vštěpovat již malým dětem zásady zdravého stravování a zařadit do jejich života dostatek pohybu.
Zdroj: vitalia.cz
Jdete z koncertu a trochu vám z toho píská v uchu. Představte si ale, že by to nepřestalo a že byste to takhle měli neustále. A právě to zažívají pacienti s tinnitem. Jedná se o onemocnění, při němž pacientům zní v uchu nějaké zvuky, které nemají reálný akustický zdroj.
Šelesty v uchu někdy zažilo spoustu lidí. Když trvají delší dobu, je potřeba je řešit. Tinnitus se neobjevuje sám od sebe, ale v důsledku jiné nemoci či obtíží. Odborníci se shodují, že pokud zvuky v uchu či v hlavě slyšíte déle než 1 den, měli byste navštívit lékaře, jinak může dojít k trvalému poškození sluchu a šelestů v uchu se už nezbavíte.
Nemusí jít nutně o pískání, konkrétní zvuk prozradí příčinu
Pískání v uchu je nejčastějším zvukem, který lidé s tinnitem v uchu slýchají. Má ale i další podoby a ty naznačují, co může být původcem šelestů.
Mimo to se tinnitus může objevit v důsledku bolestí pocházejících od krční páteře, s čímž obvykle pomůže masáž. Nebo může být projevem fyzického i psychického vyčerpání. K tomu ale zároveň může pískání v uchu vést. Člověk se potom obvykle nemůže soustředit a celkově se zhoršuje jeho mentální stav. Ušní šelesty ho tak mohou dovést k poruchám spánku, bolestem hlavy, depresím či dokonce k myšlenkám na sebevraždu, jelikož se bojí, že zvuky nikdy neskončí.
Jak se šelesty v uchu léčí
Léčba se odvíjí od příčiny a v každém případě je nutné poradit se s lékařem. Když je tinnitus způsoben základním zdravotním stavem, může mít jeho řešení následující podoby:
Ne vždy jde tinnitus vyléčit. Bohužel v mnoha případech tinnitus léčit nejde a člověk se s ním musí naučit žít. Existují však léčebné postupy, které mohou pomoci snížit příznaky.
Pomoci mohou elektronická zařízení k potlačení hluku:
Zároveň se využívají i terapie:
Jak mu předejít
Tinnitu se můžete vyhnout tak, že budete na svůj sluch preventivně opatrní a budete dbát na svůj životní styl. Doporučuje se tak chránit se před hlasitými zvuky. Tedy neposlouchat hudbu ve sluchátkách příliš nahlas či pokud se ocitnete poblíž hlasitých strojů, vezměte si ochranu sluchu přes uši. Zároveň je dobré omezit alkohol, kofein a nikotin, jelikož tyto látky, zvláště při nadměrném užívání, mohou ovlivnit průtok krve a k tinnitu přispět.
Zdroj: marianne.cz
Říká se mu také „tichý zabiják“. Vysoký krevní tlak neboli hypertenze dlouho nemá žádné příznaky a naše tělo ničí pomalu a nenápadně. O to větší překvapení pak může být, když se jeho důsledky projeví tak, že jde mnohdy doslova o život. Proto je důležité mít svůj tlak pod kontrolou a hlavně nepodceňovat jeho vyšší hodnoty.
Krevní tlak je síla, kterou krev působí na stěny cév. V okamžiku stahu srdce je tlak nejvyšší, označovaný jako systolický – laicky „horní". Mezi 2 stahy, kdy se srdce plní krví, krevní tlak klesá a označujeme jej jako diastolický - laicky „dolní." O hypertenzi hovoříme ve chvíli, kdy jsou hodnoty vyšší než 140/90 mm rtuti (Hg). Aktuálně se tento stav týká zhruba 3 milionů lidí. Další zhruba milion pacientů má krevní tlak zvýšený. To znamená mezi hodnotami 120/70 (normální krevní tlak) a 140/90 Hg.
Proč právě vy?
Ptáte se, jak se k vysokému tlaku dopracujete? Přispívá k tomu nezdravý životný styl (nadváha, přemíra alkoholu, zvýšený příjem soli, málo pohybu, kouření, stres), podíl (asi 30 %) má na svědomí dědičnost. Někdy může být zvýšený krevní tlak důsledkem užívání hormonální antikoncepce, těhotenství nebo onemocnění, jako např. nemoci ledvin nebo jejich cév, hormonální či neurologické poruchy aj.
Tichý zabiják
Největším problémem je, že vysoký krevní tlak nebolí, ani se nijak neprojevuje navenek. A pokud člověk nechodí na pravidelné kontroly nebo si tlak neměří doma, mohou ho pak zdravotní problémy nepříjemně zaskočit. Vedle lidí, kteří žijí ve sladké nevědomosti pak existují pacienti, kteří o své hypertenzi moc dobře ví, ale neberou svůj stav moc vážně, bagatelizují ho a mnohdy ani pravidelně neužívají předepsané léky, nechodí na kontroly. Následky pak ale bývají v každém případě velmi vážné.
Jak tělu škodí hypertenze?
Vysoký krevní tlak není nemoc, ale sám o sobě může různá onemocnění způsobit. Co konkrétně hrozí? Už zvýšení nad optimum může dlouhodobě poškozovat cílové orgány - srdce, ledviny, mozek a výstelku cév. Krevní tlak nad 140/90 milimetrů rtuti pak představuje výrazné zvýšení rizika kardiovaskulárních příhod, jako je infarkt myokardu, cévní mozková příhoda, srdeční selhání, fibrilace síní a selhání ledvin.
Neléčený vysoký krevní tlak může mít také negativní vliv na oči a rozvoj retinopatie. Jde o onemocnění sítnice, při kterém dochází k poškození cév, které sítnici vyživují. Nedostatečné zásobení kyslíkem a živinami a otok sítnice způsobený tekutinou vytékající z cév mohou v krajních případech vést až ke slepotě.
Jste hypertonik?
Pokud vám právě lékař naměřil vyšší krevní tlak, znamená to pro vás velmi důležitý životní okamžik. Nic už nebude jako dřív. Čekají vás totiž změny životního stylu. Nejdůležitější bude omezení konzumace soli, alkoholu a vyloučení kouření, neméně důležitá je pravidelná fyzická aktivita (jízda na kole, rychlá chůze) a vyvarování se stresových situací. Pokud jste obézní, budete muset s váhou dolů. Z ordinace budete pravděpodobně odcházet i s receptem na některá antihypertenziva – tedy léky na snížení krevního tlaku.
Vsaďte raději na prevenci
Zachovat si krevní tlak v normě je možné, a to nejen díky zdravému životnímu stylu, ale také prevenci. Na prohlídky k praktickému lékaři bychom měli docházet pravidelně každé 2 roky. Zjistí-li se při opakovaném (a správně provedeném) měření krevního tlaku hodnota vyšší než 140/90mm Hg, je třeba pacienta léčit a sledovat.
Zdroj: svetzeny.cz
Všechny včely na naší planetě jsou schopny oplodnit 3 biliony rostlin a vyprodukovat 3000 tun medu.
Chladný květen bude-li rositi, mnoho sena budeš kositi.
Úhoře zabijeme nejlépe tak, že ho uchopíme oběma rukama do utěrek za hlavu a blízko ocasu a prudce jím uhodíme o stůl či na zem (vodorovně). Tím se omráčí a pak se prořízne páteř.
Ove je 59letý Švéd, který je velmi konzervativní, nesnáší jakékoli změny a stále truchlí za svou milovanou ženou Sylvií, která zemřela na rakovinu. Řídí zásadně švédské auto – Saab, nakupuje jen švédské potraviny a výrobky, do mezinárodních obchodních řetězců chodí s velkým opovržením. Stal se samozvaným strážcem pořádku ve vilové čtvrti, kde bydlí a hlídá, aby sem nejezdila auta, nevyhazovaly se odpadky a všichni usedlíci dodržovali jím stanovená pravidla. Kdysi byl předsedou družstva, odkud ho „převratem“ sesadili, ale cítí se jím být stále. Udržuje pořádek hlavně kolem svého domku a nesnáší kocoura, který se mu občas zabydlí na zahrádce a chce mermomocí dovnitř.
Jednou se do protějšího domu přistěhují noví sousedé a na první pohled je jasné, že žena ani děti nejsou Švédové. Místo pozdravu mu autem rozboří poštovní schránku a je vidět, že ani manžel si s nějakým pořádkem nedělá těžkou hlavu. 3 děti jsou ještě malé a snědá, zase těhotná žena řídit neumí. Ano, stalo se to nejhorší. Rodina je pákistánská. Jsou velmi družní, hluční a veselí. O generaci, dvě, mladší než Ove. Ten chce mít svůj klid a řád, ale sousedů je náhle všude plno. Dostávají se do neuvěřitelných konfrontačních situací a hlavně mladá Parvanah si z nabručeného souseda nedělá těžkou hlavu. Když Ove vidí, jak manžel neuměle řídí auto, odhodlá se naučit řídit Parvanah, třeba bude jízdou dělat menší škody. Ona mu nosí uvařené lahůdky a pomalu se z nich stávají přátelé. Ovemu přestává vadit i drzý kocour a vydává se s ním na procházku. Je jasné, že zprvu nepříjemné setkání jednou provždy totálně změní všechny.
V roce 2015 natočil švédský režisér Hannes Holm podle Backmanovy knihy stejnojmenný film. V roce 2016 byl film nominován na dva Oscary, z toho jeden za nejlepší zahraniční film. Stejně jako kniha si i film získal mnoho nadšených fanoušků.
Buď pozorná a nepřevrhni tmu
na bílý papír skrání,
temný tep jejich složí do rytmu
má slova, jež se brání.
A k létům tvým jak k řekám dvaceti
dopluje všemi slovy
loď písní, jež se nesmí vraceti
ke svému básníkovi.
V měsíci květnu oslavili narozeniny Jaroslava Dvořáková, Martina Hanusová, Jana Šajnerová, Liliana Slánská, Marcela Peterková, Miloš Jungmann, Ludmila Tremlová, svátek pak Jana Kroulová, Jana Kellnerová, Jana Šajnerová, Jana Jungmannová, Jana Rzepecká. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.
Suroviny: 100 g anglické slaniny, půlka hovězího nebo celé vepřové srdce, větší cibule, lžička mleté sladké papriky, mletý pepř, 3 lžíce strouhaného chleba, masox, majoránka, sůl
Postup: Nadrobno nakrájenou anglickou slaninu rozškvaříme, vložíme očištěné, odblaněné a na drobné kostky nakrájené srdce. Zasypeme pokrájenou cibulí, paprikou a opékáme za stálého míchání. Když se maso vydusí do tuku, zasypeme je strouhaným chlebem, osmahneme a pak podlijeme potřebným množstvím vroucí vody. Přidáme pepř, masox a za občasného míchání dále dusíme doměkka. Nakonec dochutíme majoránkou a solí. Podáváme s brambory.
Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz
Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.
Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením