Paprsek ze tmy, červenec - srpen 2014

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy, červenec - srpen 2014

Vydává - Klub přátel červenobílé hole o. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Milí přátelé, začal školní rok a tím konec prázdnin a dovolených. Někteří členové našeho klubu se ale rozhodli, že si trochu prodlouží léto a v nejbližších dnech se chystají na pobyt k moři do Černé Hory. Snad nebude chybět dobré počasí a dobrá nálada. A doufám, že se pak o zážitky podělí s ostatními na stránkách Paprsku. Zatím přeji příjemné počtení Paprsku, se kterým právě přicházíme.

Martina Hanusová

O čem přemýšlíme

Narazila jsem na internetu na zajímavou videopřednášku psychiatra Jaroslava Maxe Kašparů. Dne 4. dubna 2012 byl zapsán do České knihy rekordů jako držitel největšího počtu vysokoškolských titulů. (dle Wikipedie).

Přednáška měla zajímavý název: „Budujte šestistěn a nevyhoříte“. Nejen, že pan psychiatr je moc sympatický, ale v jeho přednášce jsem našla mnoho životní pravdy. Co je šestistěn? Může to být krychle, která má stěny shodné, může to být i kvádřík a nepravidelný šestistěn. Zamyslela jsem se nad obsahem přednášky a opravdu, pokud jsem během života něco z těchto pomyslných šesti stěn postrádala, nebyla jsem šťastná, nebo se mi více stěn zbortilo.

  1. Přední stěna znamená těšit se, budoucnost. I staří lidé se mohou těšit, např. na dovolenou, návštěvu.
  2. Zadní stěna znamená opřít se. O toho, kdo stojí za vámi.
  3. Levá stěna znamená blíže srdci. Člověk má srdce na pravém místě, i když je vlevo. Potřebuje mít přátele a blízké kamarády. Mít někoho, komu srdce vylije.
  4. Pravá stěna odkazuje na dobré vztahy na pracovišti, vztahy v klubu, spolupráci.
  5. Podlaha znamená stabilnost, potřebu určit si místo v životě.
  6. Strop je pak světlo života, koníčky, umění, krása, víra, láska, naděje, kultura.

Sami si přeříkejte, zda máte vybudován svůj šestistěn, a pokud vám nějaká ta stěna chybí, zkuste si ji vybudovat. Věřte, že to jde.

  1. Vždyť těšit se mohu třeba jen na dobrý oběd, program v rádiu, dobrou knížku a třeba i malou kávičku, kterou si vypijete s chutí. Já se třeba těším každé ráno, jak si udělám kávičku, k ní si něco přečtu, vyluštím křížovku.
  2. Tady je to trochu složitější, ale když se nemůžete opřít sami o sebe, tak určitě ve vašem životě je alespoň jediný človíček, kterému můžete zavolat, navštívit ho. Případně on přijde za vámi a dokáže se vás zastat a třeba i poradit.
  3. Vztahy si musíme budovat, a když navazujeme kontakty, nikdy nemůžeme být sami. Určitě každý má nějakého kamaráda, i když třeba není ten nejlepší, ale na pokec vám stačí. Pozor pokud nemáte kamarády, není to jejich vina, ale je to jen a jen ve vás. Pozvali jste je k sobě, nabídli jste jim něco? Tady to musí být vzájemné. Pokud se budete tvářit jak bubák, mlčet a nekomunikovat, nikomu nenapíšete, nikomu nezavoláte, nikdo k vám rozhodně cestu nenajde. Je to prosté, neví o vás a neví, že byste s ním rádi navázali kontakt.
  4. Dobré vztahy to je také na vás. Když budete vyvolávat konflikty, pořád něco kritizovat, nic se vám nebude líbit, tak určitě dobré vztahy nenavážete. I nepříjemné věci se dají slušně vytknout, abychom druhého neurazili či neponížili.
  5. „Kdo stojí opodál, bude tam stát dál.“ Svoje místo si musíte také určit sami. Nikdo to za vás nevyřeší. Asi se to místo během života mění, ale vy určujete, kde budete stát a nikdo jiný. Můžete stát ve středu své rodiny. Můžete být obklopen dětmi a vnoučaty, můžete stát v popředí nějaké skupiny, můžete být součástí té skupiny. Ale měli byste se snažit, abyste nikdy nestáli jen tak sami. Nemusíte být zrovna aktivní, ale můžete být zúčastněný.
  6. Koníčky, zájmy, víru apod. si také vybíráte sami. A pokud vás nic nebaví, nezajímá, tak se nedivte, že jste otráveni. Chybí vám potom také téma k hovoru a tím i způsob navázání kontaktu s druhými. Odkaz na přednášku najdete na: https://www.youtube.com/watch?v=M3KytsbBNi8&html5=1

Ota Pačesová

Klubové aktivity

Krásný týden v Janských Lázních

Koncem května jsme vyjeli s Červenobílou holí na pobyt. Byla jsem ráda, že se opět podívám do Janských Lázní. Moje nadšené očekávání mě nezklamalo. Po příjezdu, ubytování a dalších informacích jsme se šli projít a po večeři jsme se navzájem seznámili. Od následujícího dne jsme každý den dopoledne i odpoledne absolvovali příjemné menší túry a procházky. Uprostřed týdne jsme udělali výlet do Trutnova. Ten jsem vůbec neznala a byla jsem mile překvapena podloubím kolem celého náměstí, pěkné stavby, radnice, socha Josefa ll. a zejména byla moc hezká soška malého nešťastného dráčka v parku (aspoň tak na mě působil).

Počasí se schylovalo k dešti, tak jsme honem jeli lanovkou na Černou horu, pěkně jsme se prošli na vrcholu, poseděli v pohostinství a zase pohodlně sjeli dolů. Ještě odpoledne jsme si udělali výlet na Hoffmannovu boudu, ale to už byla mlha a nebylo nic vidět. Nejprve nás ani nechtěli pustit dovnitř, ale po zásahu Oty nám otevřeli. Uvnitř to bylo opravdu pěkné, byla by škoda to nevidět. A to už přišla zima, takže jsme balili a připravovali se na cestu domů. Když svítilo sluníčko, procházeli jsme se po kolonádě, která byla velmi pěkně upravená se spoustou rododendronů a dalších květin.

Každý den jsme dokonale využili, ať bylo slunce nebo bylo pod mrakem. Měla jsem obavy, jestli budu na vše stačit, když nemám průvodce. Ale všechny moje obavy byly hned po příjezdu pryč. Staraly se o nás studentky, velice milé a ochotné pro nás cokoliv udělat. Celý týden byl v pohodě, Ota a Martina se o všechno staraly, abychom všichni byli spokojeni. A ještě na závěr, když jsme se loučili, jsme dostali za aktivitu hezké dárky a každý dostal diplom. Vše bylo naprosto bez chyby, a jestli budu moci jet, ráda se zúčastním i v příštím roce.

Stáňa Kníchalová

Aktuálně před uzávěrkou

Vážení přátelé, na webové stránky SONS http://www.sons.cz/docs/bankomaty/ byl umístěn aktualizovaný seznam ozvučených bankomatů Československé obchodní banky a.s. (ČSOB) a Poštovní spořitelny platný k 28. srpnu 2014. Jak je dle seznamu vidět, od konce roku 2013 přibylo dalších 60 nově ozvučených bankomatů. Podívejte se tedy, zdali není některý z nich nově třeba zrovna u vás v okolí. Zprávu podává Viktor Dudr, Metodické centrum odstraňování bariér SONS, dudr@sons.cz.

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa rostlin: Nádherné záhony fialově kvetoucích a vonících levandulí jsou typickým obrazem červencové Provence, oblasti blízké Francouzské riviéře na jihu země. Levandule pochází z Persie a první zmínky o pěstování ve Francii se datují kolem roku 1371. Používala se na léčbu moru i jako součást drogistických nebo kosmetických produktů (např. mýdlo). Pro svou příchuť se však přidává i do zmrzlin, pudingů nebo koláčů. V domácnostech pomáhá proti molům, její vůně má zklidňující účinky, proto se dává i do plátěných pytlíčků ke spaní.

Lístky jitrocele jsou vynikající na léčení ran. Stačí lístek trochu rozmačkat nebo rozžvýkat, přiložit na ránu a obvázat. Po spaření se mohou přidat do rýže, brambor atd., jako jiná zelenina. Jedlé jsou i květy a listy lípy, květy sedmikrásky, ptačinec, jetel, vařené listy pampelišky.

Pranostika: Jak je teplý svatý Jakub (25.7.), tak studené jsou vánoce.

Když v srpnu moc hřímá, bude na sníh bohatá zima.

Jana Rzepecká

Nabídka pro čtenáře

Coolidge Hašková Eliška - Pět amerických prezidentů, česká babička a já

Eliška Hašková se narodila v Praze v rodině bankéře. Její dědeček František byl v roce 1942 popraven nacisty a otec Josef byl po roce 1948 přinucen zůstat v USA, kde působil pracovně. Malá Eliška dostala jméno po babičce ze Šumavy, kterou velmi milovala a trávila u ní každé léto. Začala zde chodit i do školy, po převzetí vlády komunisty však byly nuceny s maminkou a bratrem rovněž emigrovat. Rodiče se rozvedli a Eliška odjela za svým otcem do USA. Bratr zůstal s matkou. Ve Spojených státech se usilovně vzdělávala, studovala diplomacii, etiku a začala v této oblasti i pracovat. Šumavská babička, která rovněž emigrovala do USA, vždy vedla Elišku k elegantnímu oblékání, společenskému chování a také k víře v Boha. Neustále u ní také prohlubovala vlastenectví, přestože celá rodina byla nucena žít v cizině. Eliška získala práci v Bílém domě jako asistentka prezidenta Eisenhowera a na svém místě zůstala po dobu dalších 20 let. Byla asistentkou pro styk s veřejností prezidentů Kennedyho, Johnsona, Nixona i Forda. Ve 35 letech se provdala za amerického bankéře z vážené newyorské rodiny Coolidge a narodila se jim dcera Alexandra. Pracovali však každý v jiném městě, rodina manžela Elišku nikdy příliš vlídně nepřijala, proto se manželství po 20 letech rozpadlo. Rozchod byl velmi dramatický. Eliška zůstala s dcerou a nemocným tatínkem sama a rozhodla se po 50 letech života v USA vrátit do rodné vlasti. Žije v sídle své šumavské babičky na Klatovsku, založila agenturu, která napomáhá společenským a podnikatelským kontaktům mezi Českou republikou a USA. Rovněž pracuje v poradenství v oblastech etiky, diplomatického protokolu, gastronomie i turistiky. Tato charismatická a nesmírně elegantní dáma hovoří pěti jazyky a její životopis v této knize je opravdu zajímavě podaný. Proto jsem také udělala výjimku v literárním roce věnovaném českým mužům.

Daněk Oldřich - Hříčky o královnách

Sbírka osudů evropských královen a císařoven. Kniha obsahuje sedm povídek. První z nich, Záskok pro Sissi je o manželce a milence císaře Františka Josefa I. (Alžběta Bavorská, zvaná Sissi a její sokyně, herečka Kateřina Schrattová). Děj se odehrává ve druhé polovině 19. století. Druhá povídka Královnina smečka psů je o Alžbětě I., královně Anglie a Irska, poslední královně z rodu Tudorovců. Doba jejího panování (druhá polovina 16. století) je nazývána Zlatým věkem Anglie. Třetí povídka Jeden den velkokněžny je věnován ruské carevně Kateřině II. Veliké, která vládla ve druhé polovině 18. století. Proslula svými osvícenskými reformami i množstvím milenců. Čtvrtá povídka Nevěra po císařsku je o Claudii Octavii, první manželce římského krutovládce Nerona, který vládl Římské říši v letech 54 - 68 našeho letopočtu. Nero svou ctnostnou ženu nenáviděl, několikrát se ji pokoušel zabít a nakonec ji vyhnal ze zámku, kde žil s bývalou kurtizánou. Pátá povídka Dva pokoje ve Versailles je o Marii Antoinette, manželce francouzského krále Ludvíka XVI. a dceři císařovny Marie Terezie. Byla popravena ve Francouzské revoluci roku 1793. Šestá povídka Císařovna na chvíli je věnována královně Viktorii, manželce císaře Fridricha III. Pruského. Měla 8 dětí, její muž však vládl Prusku pouhých 99 dní. Zemřel na rakovinu. Sedmá povídka Vzpomínka na Hamleta je o Claudiovi, strýci dánského prince Hamleta. Claudius zabil jedem dánského krále, nastoupil na jeho trůn a usiluje i o život Hamletův.

Jana Rzepecká

Literární okénko

Jana Moravcová - Tichý kormorán

Byl jednou jeden, byla jednou jedna.
Až k mořské pláni pozvedá se ze dna
Píseň, jež byla shůry utopena.
A marně pláče, marně do tmy sténá.
Dva čluny někdy potkají se v moři
Pobledlý srpek nad svatbou jim hoří
V místech, kde kdysi chladný obraz plul:
„Bez tebe, lásko, je mě míň než půl.“

Jiří Suchý - Nelze to říci jednoduše

Jsi jako plamen hořící,
V něm jednou shoří i má duše.
A navíc voníš skořicí
(nelze to říci jednoduše).
Jsi jako slza na líci
Jak tětiva zákeřné kuše.
Nechoď už naší ulicí,
(nelze to říci jednoduše).
Jsi dítě na svět civící
A já jsem bourec bez moruše.
Jsi vlastně rána palicí,
(nelze to říci jednoduše).
Ty oči na mě hledící
Jsou černé kapky čínské tuše.
Jsi sen o školní lavici,
Čas nenávratně mizící
A bílá panna se svící
A černá růže vonící
Tou bezútěšnou skořicí,
(nelze to říci jednoduše).

Básně vybrala Jana Rzepecká

Výročí

V červenci a srpnu oslavují narozeniny Láďa Berky, Mirek Klemera, Anna Zemanová, Jana Jungmannová, Jana Rzepecká, Blanka Berkyová, Zdeněk Navara, Honza Lata a Danuška Ťukalová. Svátek mají Jaruška Navarová, obě Jarušky Dvořákové a Anna Zemanová. Všem přejeme mnoho štěstí, zdraví a spokojenosti.

Co nám chutná

Švestkový koláč

Máme zrovna sezónu švestek, proto jsem hledala nějaký dobrý recept na švestkový koláč. Tento jsem našla na /www.novakuchyne.cz/, snad vám bude chutnat. Připravíme si 200 g změklého másla, 225 g hnědého krystalového cukru, 225 g hladké mouky, 1 prášek do pečiva, 3 vejce, 2 lžíce mléka, 500 g omytých a odpeckovaných švestek rozdělených na půlky a 400 g bílého jogurtu. Na drobenku pak 25 g másla, 3 lžíce hnědého cukru, 3 lžíce hladké mouky a 1 lžičku mleté skořice.

Postup je následující. Pekáč o velikosti 20 x 30 cm vyložte pečícím papírem a troubu začněte předehřívat na 180°C. Máslo, cukr, mouku, prášek do pečiva, jogurt a prošlehaná vejce s mlékem zpracujte v hladké krémové těsto. Z ingrediencí na drobenku vypracujte rukama pěkně sypkou drobenku. Těsto rozprostřete na pekáč a poklaďte švestkami. Navrch nasypte drobenku a dejte péct do trouby na cca 40 minut.

Martina Hanusová

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole o. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

  • Liberec - Marcela Machovičová 460 05 Liberec
    e-mail: Machovicova@seznam.cz
    telefon: 485 113 223
  • Praha - Ota Pačesová Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
    e-mail: pacesova.ota@volny.cz
    mobil: 775 164 190
    telefon: 284 691 012
(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)