Paprsek ze tmy Červenec a Srpen 2019

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Červenec a Srpen 2019

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

V pátek 5. července byl Den věrozvěstů Cyrila a Metoděje (kolem roku 855), v sobotu 6. července vzpomínáme Den upálení mistra Jana Husa (1415). 6. července 1907 se narodil Jaroslav Foglar, slavný český spisovatel knih pro děti a mládež.

Úplněk nastal 16.7.2019 ve 23.38.

6. srpen je Světový dne boje za zákaz jaderných zbraní (6.8.1945 shodily USA jadernou bombu na japonské město Hirošima) a Mezinárodním dnem boje lékařů za mír. 12. srpen je Mezinárodním dnem mládeže, 13. srpen je Dnem leváků, 19. srpen Světovým dnem humanitárních pracovníků. 23. srpen je Mezinárodním dnem památky obětí obchodu s otroky a Evropským dnem památky obětí stalinismu a nacismu. 29. srpen je Mezinárodním dnem proti jaderným zkouškám a 30. srpen Mezinárodním dnem obětí násilného zmizení.

Úplněk nastane 15.8.2019 ve 14.29.

Jana Rzepecká

O čem přemýšlíme

Ráda bych se se čtenáři Paprsku podělila o hezké zážitky z pobytu v Lysicích, který se konal od 9. do 14. června. Vše bylo skvěle připraveno, včetně zakoupených jízdenek na vlak. Ještě před odjezdem nám vedoucí pobytu Ota Pačesová poslala do e-mailu informace k odjezdu a program na každý den. Nechyběly ani informace o historii města a tamního zámku. Cesta proběhla bez problémů, ze Skalice nad Svitavou jsme měli objednaný autobus, který nás dovezl k hotelu. Po ubytování a dobrém obědě jsme se vydali na seznamovací vycházku po okolí hotelu. Lysice jsou malebné městečko, je zde hodně zeleně, ale nechybí obchody, cukrárna, ani restaurace. Vše pohodlně v dosahu. Kromě zámku zde mají hezký kostel. Výborně funguje místní autobusová doprava. Hotel nabízel naprostý komfort, z pokojů bylo možné vycházet na hotelovou zahrádku, kde se dalo příjemně posedět. Bylo fajn zase se setkat s přáteli a známými a popovídat si. Jak jsem již zmínila, byl připravený pestrý program, včetně autobusových výletů do okolí Lysic. Každý si mohl vybrat to své. Hezký byl hudební večer s ukulele, kdy nám studentka a průvodkyně Lucka zpívala a hrála na přání. Zajímavá byla také přednáška Marka Műllera o novinkách v sociální oblasti. Na závěrečný večírek připravili ti odvážnější vtipné divadelní představení, nechyběla ani pantomima. Prožili jsme krásný týden, za což patří velké poděkování všem, kteří tento pobyt připravili a po celou dobu se starali, aby nikomu nic nechybělo. Přeji všem čtenářům hezké léto a těším se na další setkání.

Jana Šajnerová

Věřím v sílu bylinek

Jaro a léto je pro mě nádherným obdobím v roce. Podzim je také nádherný, ale je pro mě čekáním na dlouhou zimu, kdy je denní světlo velmi krátké. Na jaře a v létě můžeme kolem sebe sledovat nejen život lidí, kteří svůj čas tráví více venku, ale také zvířat a rostlin. Od té doby, co bydlíme na baráku, což je letos na jaře dva roky, jsem si oblíbila bylinky. Jsem úplný začátečník. Na internetu jsem si našla skvělou stránku o bylinkách, kde MUDr. Zbyněk Mlčoch dává aktuální informace o bylinkách, které lze v daný časový úsek sbírat, jak je využít (tinktura, čaje, masti, sirupy aj.) a na co jsou dobré, co léčí. Já jsem si právě oblíbila tymián a citronový tymián, majoránku, oregano (dobromysl), libeček, levanduli, meduňku, měsíček lékařský, bazalku a pažitku. Také kanadské borůvky jsou úžasné. To vše mám zasazené na bylinkové zahrádce a plánuji ji neustále rozšiřovat! Z procházek mám ráda květ černého bezu a jitrocel, pampelišky a sedmikrásky. Z černého bezu mám sirup, med a pár květů usušených na podzimní či zimní čaj. Z jitrocele dělám léčivý sirup. Je toho tolik, že se musím učit pomalu a postupně.

A jaké bylinky jsou dobré na oči? Borůvky ať už naše nebo kanadské se konzumují za studena, důležitá je přímá konzumace. Mrkev (betakaroten) je výborný na oči, ale musí se vždy konzumovat zároveň s tukem. Např. strouhaná mrkev s olivovým olejem je chutná i zdravá. Skvělá jako svačinka. Výborný na oči je rakytníkový olej. Na oči se může dát obklad z chrpy, světlíku. Další rostliny pro podporu zraku je goji (kustovnice čínská!, ne kustovnice cizí – ta je jedovatá), aronie neboli černá jeřabina.

Barvoslepost léči eleuterokok neboli čertův kořen. Používá se kořen. Je těžké se k této rostlině dostat, proto jej dostaneme jednodušeji už v hotové formě – tinktuře.

Zrakovou ostrost ovlivňuje schizandra. Buď v podobě šťáv a sirupů nebo užívat jako tinkturu. Pro zajímavost na oční tiky víček se používá kopr.

Děti a mini přednáška nevidomé slečny se slepeckým psem. Teď od bylinek odbočím. Pokud mě maličko sledujete, víte, že mám dvě maličké děti, jsem tedy na rodičovské dovolené. V naší obci je mateřské centrum. Díky jedné aktivní mamince mateřské centrum žije a funguje. Na konci školního roku (nezávisle na mě) pozvala do mateřského centra nevidomou slečnu s vodicím psem. Jmenovat nebudu, slečnu pořádně neznám, viděla jsem ji jen jednou. Člověk si řekne, proč někdo zve do mateřského centra, kde jsou miminka, někoho, kdo bude přednášet? Mateřské centrum rozhodně není jen o miminkách, jsou tu i tříleté, čtyřleté děti. Pokud je časová délka a slovní projev přizpůsobený posluchačům, tak vydrží i takové děti. Musím říct, že i pro nás maminky to bylo velmi přínosné. Slečna mluvila mimo jiné i o tom, jak se lidi mají chovat k nevidomým bez slepeckého psa/nevidomým se slepeckým psem. Dětem se vysvětlilo, že nesmí hned běžet k pejskovi a začít ho bez ptaní hladit aj. Jak už jsem v předchozím článku psala, že je důležité vychovávat i zdravou část lidstva, jak se mají chovat k lidem s handicapem nebo nemocným. My sami se musíme přestat bát o postižení mluvit. Přednáška se uskutečnila v obci na hřišti a dětem se pak nachystaly hračky, které měly se zavřenými oči pohmatem poznat. Přeji krásný den.

Lucie Ulrichová

Klubové aktivity

Workshopy v ZŠ Dolákova, Praha 8

Koncem června jsme uspořádali ve dvou dnech 5 workshopů pro žáky třetích, čtvrtých a pátých tříd. Byli jsme mile překvapeni aktivitou, zájmem a znalostmi dětí. Většina věděla, že nevidomí používají bílou slepeckou hůl a neslyšící se dorozumívají znakovým jazykem. Měli i znalost obouruční abecedy. Děti jsme rozdělili do tří skupin a během 45 minut se vystřídaly na třech stanovištích. Na jednom stanovišti nám pomáhaly paní učitelky a žáci s klapkami na očích poznávaly hmatové číslice, písmena a pohrály si i s početnicí – batůžkem. Na druhém stanovišti jsem dětem vyprávěla pohádku o princi Hladoňovi a Drsoňovi a princeznách Bambulce a Střapulce. Ony s klapkami na očích si prohlížely hmatové karty, kde rozpoznávaly – hory a kopce, hrad, cestu klikatou a rovnou a samozřejmě musely poznat i hlavní postavy.

Na konec mečem usekly drakovi 4 hlavy a král dal princům za odměnu klíče od hradů. Pak našly i zvonec a pohádky byl konec. Na třetí stanoviště se těšily asi nejvíce. Mohly si projít trasu s červenobílou holí za pomoci lektora Ládíka Berkyho. který i když neslyší a špatně vidí, tuto činnost vykonal na jedničku. Děti si ho velmi oblíbily, a dokonce dostal od některých drobné dárky. Bylo to od nich moc milé. A tak jsme strávili s Láďou dvě krásná dopoledne s dětmi, i když jsme se trefili zrovna do nejteplejšího dne roku. Ve stínu bylo skoro 36 stupňů. Našima rukama prošlo cca 120 dětí. A tyto děti si budou jistě toto setkání s hluchoslepým Láďou pamatovat a budou vědět, jak se k těmto lidem mají chovat. Odcházely od nás s dojmy, které ještě na chodbách probíraly a diskutovaly o nich. To nás potěšilo. A cestou domů na ulici se k nám hlásily a mile zdravily. A tak, když mi někdo bude říkat, že jsou dnešní děti nevychované a rozjívené, a že nemají o nic zájem, budu to muset vyvracet. Byly to báječné děti ze školy Dolákova.

Aktuálně před uzávěrkou

Jak změnit velikost a barvu ukazatele myši ve Windows 10

Možnost změny velikosti a barvy ukazatele najdeme v Nastavení> Usnadnění> Kurzor a ukazatel, které je nejsnáze dostupné stisknutím klávesové zkratky Windows + U, případně stisknutím klávesy Windows, napsáním řetězce Změnit velikost ukazatele myši a stiskem klávesy Enter. Zde si můžeme změnit velikost kurzoru myši (Windows nabízí 15 velikostí) a jeho barvu. K možnostem bílá, černá a inverzní, které byly ve Windows už dříve, nově přibyla ještě možnost Vlastní. Po jejím potvrzení si můžeme buď zvolit některou z navrhovaných barev, případně si vybral vlastní barvu ukazatele.

Změna velikosti a barvy ukazatele myši je funkcionalita, jejíž doplnění do Windows 10 velmi vítám. Pro řadu uživatelů se díky ní stanou přístupnější i bez toho, aniž by si kvůli zvětšení či změně barvy kurzoru museli instalovat nějaký další program .

Zdroj: poslepu.cz

S implantátem do mozku "vidí" i slepí

S pomocí implantátu, který přenáší obrázky z kamery přímo do mozku, se americkým vědcům podařilo aspoň částečně obnovit zrak u šesti slepých lidí. Jejich oči stále nevidí nic. Mozek však podle britských deníků The Guardian a The Independent přijímá a zpracovává záběry dodané technickým zařízením, a tak aspoň zčásti vnímá, co se děje okolo. Jedním ze šesti účastníků pokusu byl Paul Phillip, který oslepl před deseti lety. Nyní tvrdí, že když nosí brýle s kamerou napojenou na mozek, dokáže při procházce s manželkou říci, kde se trávník setkává s chodníkem, a doma se mu daří najít bílou pohovku. "Je opravdu fantastické moci něco vidět, i když jsou to zatím jen světelné body," říká Phillip.

Americký tým tvořený vědci z Baylor Medical College v Texasu a z University of California v Los Angeles vyzkoušel svůj nápad na slepcích, kteří seděli u tmavých obrazovek a měli říci, kdy a kde se na nich objevil bílý čtvereček. Tyto čtverečky se vynořovaly náhodně v různých místech obrazovky. Díky "brýlím" s kamerou a s pomocí implantátu se účastníkům pokusu dařilo zaznamenat většinu čtverečků, které se na monitorech objevily. "Dříve se všechny pokusy o vytvoření bionického mozku soustřeďovaly na implantáty do oka samotného. To ale vyžaduje funkční oko, funkční optické nervy. Obejitím oka otevíráte potenciál pro mnohem více lidí," objasnil novátorský přístup amerických vědců Alex Shortt, britský optický chirurg. Díky elektrodám zavedeným do vizuální kůry mozku, přes něž se přenášejí obrazy z kamery, lze nyní obejít nefunkční oči i vadné optické nervy, které u zdravých lidí přenášejí zrakové vjemy do mozku. "To je naprostá změna přístupu k léčbě lidí, kteří jsou úplně slepí. Je to skutečné poselství naděje," dodal Shortt.

Vedoucí výzkumu, neurochirurg Daniel Yoshor, tvrdí, že jeho tým "je ještě daleko od toho, čeho bych chtěl dosáhnout". To jej ale neodrazuje. "Pro neurovědu a neurotechnologii je to vzrušující doba a já mám pocit, že během mého života dokážeme u slepých obnovit funkční vidění," prohlašuje. Nová technologie se zatím zkoušela jen u lidí, kteří oslepli během života. Není jasné, zda a nakolik může pomoci těm, kdo se jako slepí už narodili.

Zdroj: novinky.cz

Při mozkové mrtvici jde o minuty! Jak ji poznáte a proč vzniká?

Ročně postihne mozková mrtvice zhruba 34 000 lidí, přičemž 6000 z nich na její následky zemře. Další se musejí vyrovnávat s vážnými následky, jako jsou ochrnutí, inkontinence, neschopnost komunikovat. Jak mrtvici poznat a výrazně zvýšit šanci na vyléčení? Problémem mozkové mrtvice je, že u ní ještě více než u infarktu záleží na rychlosti, s jakou se postižený dostane do nemocnice. Nemocní přitom často nejsou schopni sami rozpoznat závažnost svého stavu a jsou odkázáni na to, že příznaky poznají jejich blízcí, kolegové či kolemjdoucí.

Co se vlastně ve chvíli, kdy má pacient mrtvici, v těle děje? Podobně jako při infarktu se ucpe céva zásobující určitou část těla okysličenou krví. V tomto případě se ale nachází v mozku. Varovat by vás mělo, pokud nemocnému ochrne jedna část těla. Pozor, nemusí v ní ale ztratit hybnost zcela, může ho jen brnět, jako kdyby si ruku přeležel nebo v ní najednou ztratil cit. Další příznaky se týkají řeči, nemocný může zcela nesmyslně mluvit, plést si slova. Varováním je náhle rozostřené vidění, točení hlavy, ztráta rovnováhy nebo silné bolesti hlavy bez zřejmé příčiny. Velmi specifickým příznakem mrtvice je povislý koutek rtů na jedné straně obličeje. Jak zjistit mrtvici?

Pokud si všimnete, že je někdo z vašich blízkých lehce zmatený, spadl, špatně vidí nebo se hůře vyjadřuje, poproste ho, aby zkusil následující věci:

  • aby se usmál nebo vyplázl jazyk
  • aby zopakoval jednoduchou větu
  • aby zvednul obě ruce nad hlavu

Úsměv. Pozorujte, jestli se dotyčný nesměje s jedním koutkem pokleslým nebo na jednu stranu. Sledujte, jestli nemá jazyk natočený na jednu stranu nebo jestli s ním může hýbat pouze ze strany na stranu. To jsou příznaky mrtvice.

Mluva. Pokud poprosíte člověka s probíhající cévní mozkovou příhodou, aby zopakoval jednoduchou větu (například: Dnes je venku hezky a svítí sluníčko), pravděpodobně toho nebude schopen.

Ruce. K dalším příznakům mrtvice patří nesymetrický pohyb rukou, případně neschopnost udržet předmět. Všechny příznaky se nemusí objevit najednou. Pokud u člověka registrujete alespoň jeden z nich, zavolejte záchrannou službu a řekněte operátorovi i své podezření.

Co v takové chvíli dělat? Pokud u někoho objevíte některý z výše popsaných příznaků, je potřeba ihned zavolat záchranku. Tím můžete předejít dalšímu projevu onemocnění, který již může být daleko silnější a způsobit závažnější následky. Neváhejte tedy ani vteřinu a okamžitě volejte linku 155. V případě intenzivnějšího průběhu mrtvice, kdy postižený upadne do bezvědomí, jej uložte do stabilizované polohy, uvolněte mu dýchací cesty a teprve poté přivolejte záchranku. Pokud nedýchá, začněte s resuscitací. Nemocnému nikdy nezvedejte nohy nad úroveň hlavy. Tím by se mohl zvýšit nitrolební tlak a zhoršit celkový průběh mrtvice.

Častá příčina? Arytmie. Až za pětinu případů cévní mozkové příhody je zodpovědná právě fibrilace srdečních síní. Tato arytmie sama o sobě život neohrožuje, musí se však léčit. Jenže zhruba polovina pacientů o těchto problémech vůbec neví. Přitom stačí zajít na běžnou preventivní prohlídku k praktickému lékaři, který problémy odhalí na EKG. Fibrilace je častější u lidí s vysokým tlakem. Provází ji zvýšená nemocnost a úmrtnost, a riziko cévní mozkové příhody je tak až pětinásobné. Každý třetí pacient, který trpí fibrilací síní, je tak postižen trombotickou cévní mozkovou příhodou. Při fibrilaci síní se totiž srdeční síně vzhledem k vysoké frekvenci stahů účinně nestahují, ale pouze se chvějí, prakticky vlastně stojí, což nahrává vzniku krevní sraženiny. Při fibrilaci se hromadí krev v srdeční komoře, a roste tak riziko vzniku sraženiny v srdci. Ta se pak může utrhnout a krevním řečištěm doputovat až do mozku, kde tepnu ucpe a dojde k cévní mozkové příhodě. Toto riziko je však možné snížit zhruba o dvě třetiny, pokud pacienti podstoupí správnou léčbu.

Měřte si tlak. Česká data však ukazují, že více jak pětina pacientů s diagnózou fibrilace síní není v současné chvíli léčena vůbec. Přitom tito nemocní jsou vystaveni až pětkrát většímu riziku mrtvice. Pokud už nechodí na kontroly, mohlo by je varovat domácí měření tlaku. Dnes jsou již na trhu tlakoměry s indikátory nepravidelné srdeční akce, které dokáží odhalit síňovou fibrilaci. V případě zjištění opakující se indikace arytmie je třeba co nejdříve navštívit lékaře a výskyt fibrilace síní potvrdit a ověřit pomocí EKG. Riziko onemocnění zvyšuje také předčasný výskyt kardiovaskulárních onemocnění u rodičů a sourozenců – u otce a bratra mladších 55 let, matky a sestry mladších 65 let.

Zdroj: mojezdravi.cz

Aplikaci Záchranka má už milión lidí. Denně ji využije asi 50

Milion uživatelů už používá mobilní aplikaci Záchranka, díky níž lze stisknutím tlačítka přivolat pomoc. Denně přes aplikaci volá kolem 50 lidí v nouzi, uvedla v tiskové zprávě za autory aplikace Klára Majíčková. Aplikace je zdarma. Záchranáři na základě volání z aplikace vyjeli k víc než 35 000 případům. Výhodou aplikace je, že udává přesnou polohu člověka v nouzi. Aplikace slouží zdravotnické záchranné službě, Horské službě i vodním záchranářům. Po třech a půl letech nasbírala milion uživatelů. Neziskový projekt financuje soukromý subjekt. Aplikace předává přesnou polohu zraněného. Na dispečinky záchranářů posílá stiskem nouzového tlačítka i další údaje o volajícím, jako jsou jeho zdravotní indispozice, stav baterie, kontakty na osoby blízké a další informace, které má uživatel vyplněné ve svém profilu.

I pro nevidomé a neslyšící. Aplikace je upravená pro neslyšící a nevidomé, kterým usnadňuje komunikaci se záchranáři. "Záchranka je plně funkční na území České republiky, Rakouska a na slovenských horách, kde kontaktuje slovenskou horskou záchrannou službu. Letos na podzim přibude Maďarsko. Potenciál aplikace se tak rozšíří na okruh 34 milionů lidí," informovala Majíčková. V dosud nezapojených zemích nouzové tlačítko vytočí tamní tísňovou linku, ale neodešle datovou zprávu s polohou a dalšími údaji. V aplikaci je také největší databáze automatizovaných externích defibrilátorů v České republice. Nyní jich tam je 1300 a přibývají denně. Důležitou součástí aplikace je návod první pomoci, má přímo výukovou verzi pro organizace vyučující první pomoc. Využívá ji 600 lektorů. Aplikace spolupracuje i s městem Praha, kde zavedla takzvaná varovná hlášení. Pokud odbor krizového řízení města vyšle upozornění nebo varování kvůli ohrožení zdraví nebo života obyvatel, uživatel aplikace Záchranka uvidí informaci na displeji telefonu. Po prázdninách se plánují zapojit i další města

Zdroj: lidovky.cz

Sluch je druhý nejdůležitější smysl, nepodceňujte varovné signály při jeho ztrátě

Dokážete si představit, že byste už nikdy neslyšeli hlas někoho, koho máte rádi, nemohli se zaposlouchat do zvuků oblíbené hudby nebo šli kolem řeky a nemohli jste si užít její uklidňující šplouchání? Sluch je po zraku právem označován za druhý nejdůležitější smysl. Kromě vnímání různých zvuků a zvukových signálů nám umožňuje se dorozumívat. "Pochvala, povzbuzení a pohlazení slovem je základ každého vztahu," říká Petr Křenek, privátní klinický psycholog z Mostu.

Hlasitější zvuk televize. Nepodceňujte tedy varovné signály a ve chvíli, kdy si například začnete zvyšovat hlasitost u rádia či televize nebo nedoslýcháte při hovoru s přáteli, raději vyrazte rovnou k lékaři. Příčinou poruch sluchu může být celá řada – od genetických faktorů, přes vrozené vady, až po onemocnění či úraz.

Pozvolná ztráta sluchu také často souvisí se stárnutím – muži jsou na tom hůře, postupně ztrácejí sluch již od třiceti let věku, ženy až kolem 45. roku. Nezanedbatelné je také poškození sluchu vlivem například výbuchu či výstřelu, který se odehraje v bezprostřední blízkosti, nebo častým poslechem příliš hlasité hudby. Dlouhodobým vystavením sluchu nadměrně hlasitému zvuku kolem 90 decibelů může dojít až k trvalé nedoslýchavosti.

Poranění zvukovodu. V pozadí poruch sluchu však mohou být i zdánlivě drobná poranění zvukovodu, bubínku nebo středoušních kůstek, způsobená neopatrným čištěním uší či opakovanými záněty. Částečná i úplná ztráta sluchu se dá dnes účinně kompenzovat různými naslouchátky a také elektronickými implantáty, které v mnoha případech fungují jako funkční smyslová náhrada a navracejí sluch v plném rozsahu. Preventivní prohlídky probíhají standardně u nedoslýchavých pacientů, řidičů a pracujících v hlučném prostředí. Zkontrolovat sluch si může nechat každý prostřednictvím svého ošetřujícího lékaře, ušní vyšetření se doporučuje lidem po padesátce.

Do ordinace ORL specialisty přicházejí pacienti, kteří mají problémy s komunikací, tedy s prvními známkami nedoslýchavosti, s pocitem zalehnutí ucha, šelesty, pískáním či hučením v uších. Lékař provede otoskopické vyšetření a zároveň audiometrickou a sluchovou zkoušku. Na základě výsledků může doporučit i hloubkové vyšetření sluchu nebo odeslat pacienta k jinému specialistovi na došetření. Jak chránit svůj sluch. Problémům se sluchem předejdete tím, že se vyhnete hlasitému poslechu hudby ze sluchátek, omezíte návštěvy nadměrně hlasitých hudebních produkcí, snížíte hlasitost zvuku televize a rozhlasu, nebudete vykonávat hlučné činnosti v malém prostoru a v případě potíží včas vyhledáte odborného lékaře. V případě vyšší hlukové zátěže si chraňte sluch osobní ochranou v podobě špuntů do uší, mušlových chráničů nebo speciálních sluchátek proti hluku

Zdroj: novinky.cz

Lidem se zdravotním postižením chybí peníze a dostupná zdravotní péče

Mezi obyvateli Česka je zhruba 13 procent osob se zdravotním postižením. Jde o 1 mil. 152 tis. lidí, kteří jsou kvůli svým zdravotním problémům dlouhodobě omezeni v běžných činnostech, nebo i jejich zdravotní stav jako dlouhodobě nepříznivý posoudil lékař. Většině z nich činí potíže obyčejné každodenní aktivity, jako je dopravit se, kam potřebují, nakupovat nebo vykonávat běžné domácí práce. Uvedl to na základě vlastních dat Český statistický úřad. Bez pomoci jiné osoby není 9 % z nich schopno připravit si jídlo nebo se dostat ven z domu a pohybovat se samostatně po okolí. Pomoc druhé osoby chybí desetině lidí se zdravotním postižením, tedy 117 tisícům osobám. Přestože více než polovina osob se zdravotním postižením má někoho, kdo jim pomáhá, ne vždy je tato pomoc dostatečná. Pomáhající osoby jsou z drtivé většiny příbuzní, ať už bydlí s člověkem se zdravotním postižením ve stejné domácnosti nebo za ním dochází. Poměrně často se v pomoci svému příbuznému se zdravotním postižením střídá více členů rodiny nebo pomoc zajišťuje zároveň i pečovatelská služba, sestra domácí péče apod.

Zdravotní postižení většinu osob omezuje v možnostech vykonávat své záliby a volnočasové aktivity a 30 % z nich také v navazování a udržování vztahů s druhými lidmi, blízkými a rodinou. Téměř stejně, 27 % osob, pociťuje také omezení v zapojení se do společenských, kulturních či náboženských aktivit. Lidé se zdravotním postižením poměrně často (z 39 %) udávají, že jim nic výrazně nechybí, ať je to již dáno relativně méně závažným postižením nebo díky pozitivnímu životnímu postoji. Nicméně 31 % z nich uvedlo, že jim vzhledem ke zdravotním potížím chybí finance a 23 % chybí dostupná zdravotní péče či vhodná léčba. Každý osmý (12,5 %) také uvedl nedostatečnou podporu ze strany státu a veřejných institucí.

Potřeby osob se zdravotním postižením se v různých věkových skupinách liší, a tak zatímco mladší pociťují palčivěji nedostatek peněz a pracovního uplatnění, starším více chybí bezbariérovost v domácím prostředí i ve veřejném prostoru. Dostupná zdravotní péče chybí oběma těmto skupinám stejnou měrou. Skupina osob se zdravotním postižením je velmi různorodá jak s ohledem na věk, rodinný stav, vzdělání, příčinu zdravotního postižení, tak i jeho druh. Více než v celkové populaci jsou zde zastoupeni lidé svobodní, a častěji se jedná o osoby s nižším vzděláním. Tři čtvrtiny představují lidé starší 55 let a osoby nad 75 let tvoří 30 %, přičemž v tomto věku má nějaké zdravotní postižení už 45 % lidí.

Zdroj: roklen24.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa psů

Většina psů vodu miluje, nebo si v ní alespoň občas ráda zadovádí se svými páníčky. Vyhlášenými plavci jsou novofoundlandští psi, kteří mají dokonce plovací blány. Ale pokud hodíte do vody takového baseta, můžete mu rovnou shánět záchranáře, protože právě toto plemeno je typické tím, že neumí plavat.

Přes milión psů v USA se má. Jejich páníčci je ustanovili dědici veškerého svého majetku. I když žádný z nich nebyl ještě tak štědrý jako jistá německá komtesa Karlotta Libenstein, která v roce 1992 odkázala svému psovi celých 106 miliónů dolarů.

Pranostika

Když červenec pěkně hřeje, o vánocích se zima zaskvěje. Hřímá-li v srpnu, praví se, že budoucího roku hojná úroda a množství deště jest k doufání.

Rady našich babiček

Lepší chuť starých bramborů docílíme tím, že při vaření přidáme kousek libečku. Staré brambory někdy i přes to, že jsou chutné a dobré, zčernají a jsou nevzhledné. Zabráníme tomu tím, že přidáme do vody, v níž se brambory vaří, několik lžic mléka. Druhý způsob je ten, že po oloupání ponoříme brambory (před vařením) na kratší dobu do mírně octové vody.

Nabídka pro čtenáře

Orwell George – Farma zvířat

Zvířata na farmě se vzbouří proti krutému majiteli a vyženou ho. Mají spoustu ušlechtilých myšlenek, jak si budou vládnout sama, svobodně, rovnoprávně a blahobytně. Mnohá z nich jsou důvěřivá a mají dobré úmysly, některá však brzy začnou uvažovat o vlastním prospěchu. Prasata jménem Major, Napoleon a Kuliš se ujmou vlády a zvolí si psy jako dohlížitele a tajnou policii. Štěňata vychovávají od narození, aby jim vštěpovala vlastní ideologii. Prasata nastolí přikázání, která nikdo nesmí porušit a která se podobají přikázáním biblickým. Sama si však přidělí privilegia, manipulují s ostatními, intrikují a šíří heslo: "Všechna zvířata jsou si rovna, ale některá jsou si rovnější."

Ostatní zvířata reagují různě. Ovce jsou hloupé, nemají vlastní názor, vše jen opakují a každý odpor proti totalitě přehluší. Koně představují tvrdě pracující lid, který neprotestuje a obětuje se pro budování lepší společnosti. Osel reprezentuje pasivního intelektuála, který totalitě rozumí, ale nic proti ní nepodniká. Havran ve zvířatech utvrzuje víru, že je třeba se smířit se situací, neodporovat, pracovat a vládnoucí prasata ho v tom podporují. Slepice se vzbouří jako první, jejich vzpoura je však krutě potlačena. Brzy se mají zvířata na farmě hůře, než v době, kdy jim vládl člověk. Orwell napsal tuto bajku v průběhu druhé světové války a vydal ji v srpnu 1945. Za doby socialismu byla v mnoha zemích, včetně Československa, zakázaná.

Maas Peter – Serpico

Kniha je napsaná podle skutečného příběhu newyorského policisty, který se v 60. letech minulého století vzepřel pravidlům a odmítl akceptovat korupci v policejním sboru. Frank Serpico je stále věrný přísaze, ve které slíbil ctít a dodržovat zákony. Jeho kolegové, jak postupem času poznává, však dávají přednost úplatkům, vydírání a mafiánským způsobům. Serpico dostává nejdříve nabídky, pak ale přicházejí výhrůžky a nepříjemnosti v práci, kde jsou do korupčního mechanismu zapleteni všichni, včetně nadřízených. Několikrát mu usilují i o život, mstí se mu všemi možnými způsoby. Postupně se Serpico zaplete do rozsáhlé aféry, která pohltí celý jeho život. Přesto je odhodlán pokračovat a bojovat s rizikem největší oběti. Korupce je u policie ožehavou problematikou a každý, kdo se opováží na ni poukázat, je okamžitě vyloučen z kolektivu jako práskač a černá ovce. Nebezpečí, které číhá uvnitř komunity, je mnohem zákeřnější a temnější než to vnější.

Knihu napsal novinář, který působil přímo na místě příběhu. V roce 1971 proběhl v této věci soud, Serpico v něm svědčil proti svým kolegům a dosáhl mnoha pozitivních změn v policejním sboru. Jednou z nich, a neméně důležitou, byla i změna vnímání policie ze strany veřejnosti. V roce 1973 natočil známý americký režisér Sidney Lumet podle této knihy stejnojmenný film s charismatickým Al Pacinem v hlavní roli. Pacinova role neohroženého policisty, který se postavil vlastním kolegům a celému propracovanému systému v policii, patří i nadále mezi jeho nejvýznamnější. Ve svých 32 letech byl již podruhé nominován na Oskara. První nominace proběhla o dva roky dříve za hlavní roli ve filmu Kmotr.

Literární okénko

Heyduk Adolf – Příchod

Na horách už svítá, svítá, zlaté slunce šlehá výše,
Lazurné ho moře vítá úzkostně a sotva dýše,
Mdle jen pozvedá se, výší se a níží zase,
Voda leskne se a kmitá, a mé srdce tone v kráse.

Krásné jitro – na kanále, vzhůru, dolů loďky plynou,
A z kanálu dál a dále, v šedých moře mlhách hynou,
A kdo v loďce dumá, sedí, zázrak vidí, kamo hledí –
U břehu však teskně prosí o kus chleba lidé bledí.

Heyduk Adolf – Večerní ticho

Jižní nebe, jižní kraje, stále dál, vždy dál a dále,
Krásné to, v benátské loďce, k lagunám se noc přikrádá,
Na vodu a na paláce lesklý měsíc stříbro skládá.

Od náměstí v dálce ticho, jenom veslo šplouchá zdola,
A od Lida táhlým tónem zní a zmírá barkarola.
Jen kameny z budov v pádu povzdechnou si přes tu chvíli,
A pak hrany zvoní rány smutných zvonů kampanily.

Výročí

V měsíci červenci oslavili narozeniny Alena Roidtová, František Eliáš, Ladislav Berky, Jana Jungmannová, Miroslav Klemera a Věra Vondráčková, svátek pak Anica Dvořáková, Anna Eliášová, Jaroslava Dvořáková, Jaroslava Navarová, Martina Hanusová a Olga Trégrová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

V měsíci srpnu oslaví narozeniny Anica Dvořáková, Blanka Berkyová, Barbora Tesková, Dana Ťukalová, Václava Paříková a Zora Hádek, svátek pak Alena Roidtová, Hana Kurková, Hana Procházková, Helena Škramlíková a Otakar Nepraš. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Kvíz pro moudré hlavy

Váš nákupní seznam je následující

1 litr mléka 18,50 Kč
10 dkg šunky 23,00 Kč
10 rohlíků 12,00 Kč
1 jogurt 8,00 Kč

Sečtěte ceny ze seznamu:
Zaplatíte stokorunou. Kolik peněz Vám vrátí? Správnou odpověď se dočtete v příštím čísle.

Pro lepší zapamatování můžete využít opět paměťové techniky kategorizace a rozdělit si položky nákupu např. na mléčné výrobky, ovoce, zeleninu, atd. a vybavovat si je pak podle těchto jednotlivých kategorií. Zkuste si toto cvičení i v reálu – až půjdete nakupovat, zkuste si svůj vlastní seznam zapamatovat tímto způsobem a obejít se tak bez lístečku.

Správné odpovědi na předchozí kvíz:
Cena za nákup je Kč 61,50. Platili jsme stokorunou, vrátí nám Kč 38,50. Dnes již haléře neplatí, proto za nákup zaplatíme reálně Kč 62,- a pokladní nám vrátí jen 38,- Kč.

Nový kvíz:

Podle 3 indicií uvedených na každém řádku se pokuste určit, o jakou známou osobnost se jedná. Odpovědi zapište na volné řádky.

  • Stratford nad Avonou, Othello, Sonety
  • Jednota bratrská, Naarden, škola hrou
  • Kersko, sběrné suroviny, Oskar
  • Nobelova cena, Žižkov, Maminka
  • Příbor, psychoanalýza, Německo

Správnou odpověď se dočtete v příštím čísle.

Co nám chutná

Je chutnější než kuskus, výživnější než rýže, připravuje se rychleji než kroupy a má široké možnosti použití. Řeč je o bulguru, v české kuchyni zatím po hříchu málo známé, i když nijak exotické surovině, která má výraznou obilnou vůni a příjemnou oříškovu příchuť. Bulgur se získává z tvrdých odrůd pšenice, kdy se její zrna namáčí, uvaří a po vysušení podrtí na menší kousky. Namáčení a vařením dochází ke vzniku enzymů a částečné přeměně škrobů na jednoduché cukry. Díky tomu je také příprava bulguru velice snadná – nemusí se vařit, stačí jej zalít horkou vodou, zabalit do utěrky a nechat zhruba dvacet minut dojít.

Obsah vitamínu A, fosforu, železa a hořčíku a minimum tuku pasuje bulgur na jasného kandidáta zdravé výživy. Díky zastoupení vlákniny podporuje činnost střev a působí také blahodárně na nervovou soustavu. Bulgur se obzvláště hodí do nejrůznější rizot (místo rýže), je možné je využít do nádivek, zavářku do polévky, pro přípravu salátů i kaší. Bulgur vaříme v poměru 1:2 (bulgur : voda). Zalijeme vařící vodou, přidáme sůl a kapku oleje. 2 minuty povaříme a pak necháme 20 minut dojít.

Krvavý bulgur

Suroviny: 1 hrnku bulguru, 2 papriky, 2 rajčata, rajský protlak, bazalka, sójová omáčka, 1 cibule, 2 stroužky česneku, sůl, pepř, olej, sýr na posypání

Postup: Bulgur přelijeme 1 hrnkem vařící vody a asi 2 minuty povaříme. Necháme asi 20 minut stát - voda se musí vsáknout. Na oleji osmažíme cibuli a česnek. Přidáme nadrobno nakrájené papriky, krátce osmahneme, opepříme a dusíme doměkka. Přidáme pokrájená rajčata a ochutíme bazalkou. Zahustíme rajčatovým protlakem a dochutíme sójovou omáčkou. Směs nalijeme na bulgur a posypeme sýrem. Rychlý oběd nebo večeře, suroviny dávkujeme podle chuti. Na začátku lze přidat na kostky nakrájené vepřové nebo kuřecí maso.

Zdroj: recepty.cz

Šmakoun se vyrábí originální, patentově chráněnou českou technologií, z čistého vaječného bílku jeho tepelnou úpravou bez chemických látek a konzervantů. Výrobní postup umožňuje obohacovat Šmakouna jak výživově hodnotnými látkami (vláknina, nenasycené mastné kyseliny) tak také různým kořením a tím dosáhnout různých příchutí s širokými možnostmi zapojení při přípravě jídel a pokrmů. Šmakouna v podobě ochucených plátků lze použít k přímé konzumaci nebo jej dále upravovat v různých receptech, které obohacuje o kvalitní, komplexní živočišnou bílkovinu a současně snižuje podíl tuků, cukrů i celkovou energetickou hodnotu. Současně si však přidáním Šmakouna jídla zachovávají tradiční chuť, vůni, konzistenci.

Šmakoun je plnohodnotná potravina s vysokým obsahem kvalitní živočišné bílkoviny, bez lepku, s minimem tuků, cukrů, cholesterolu a s nízkou energií. Velice dobře se se Šmakounem vaří – lze jej zapojit do celé řady běžných a obvyklých jídel. Snadno se dělí – strouhá, krájí, mele – lze jej tepelně zpracovávat – zapékat, restovat, dusit, vařit. Je vhodný pro diabetiky i celiaky, seniory i děti, pro profesionální sportovce i všechny lidi, kteří chtějí něco udělat se svým jídelníčkem. Šmakouna oceňují a doporučují výživoví poradci i odborníci na výživu.

Zapečený květák se šmakounem

Suroviny: 5 brambor, 1 květák, 1 balení uzeného šmakouna, 3 vejce, 1dl mléka, sůl, pepř, jarní cibulka

Postup: Brambory uvaříme do poloměkka a nakrájíme, jak jsme zvyklí (plátky, hranolky, kostičky), dáme do mísy. Květák povaříme a nadrobno pokrájíme, přidáme do mísy. Šmakouna pokrájíme na drobné kostky (jako uzené) a společně v míse promícháme, osolíme a opepříme. Přendáme do zapékací misky a zalejeme rozšlehanými vajíčky s mlékem. Zapékáme asi 1/2 hodiny. Na talíři zdobíme jemně posekanou jarní cibulkou. Vhodnou přílohou je míchaný zeleninový salát.

Zdroj: recepty.cz

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)