Paprsek ze tmy Září 2023

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Září 2023

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Péče o pacienty se získanou vadou sluchu

Sluchovým postižením rozumíme celou řadu sluchových vad a poruch. Sluchová porucha je stavem přechodným, dočasným, sluch má tendenci se upravovat po odstranění vyvolávající příčiny. Tento jev doprovází celou řadu onemocnění sluchového orgánu v dětském i dospělém věku. Sluchová vada je naproti tomu stavem trvalým, nemá tendenci k úpravě. Podle doby vzniku sluchové vady je možné dělit sluchové vady na vrozené a získané. Na pomezí obou potom stojí vady, které jsou vrozené, ale projevují se až po narození.

Mezi vrozenými jsou vady vznikající na genet. podkladě, vady vznikají v době utváření sluchového aparátu, mající za následek anatomické anomálie sluchového orgánu. Dále jsou to vady mající svůj původ v prenatálním období v důsledku infekčního postižení matky, užívání toxických látek v době těhotenství. Získané sluchové vady jsou vady získané perinatálně (v době během porodu) nebo postnatálně (po narození). Z hlediska rozvoje řeči je možné je dělit na vady prelingvální (nastupující před rozvojem řeči), mající významný dopad na vývoj komunikačních schopností dítěte, a postlingvální, kde je již řeč fixována. Z hlediska místa poškození sluchového aparátu dělíme sluchové vady na převodní, percepční a smíšené.

Převodní vady a jejich korekce

U převodních vad je místo postižení v oblasti zevního zvukovodu nebo středního ucha. Sluchová ztráta je zpravidla lehká až středně těžká, nevede k úplné hluchotě. V případě získaných sluchových poruch se valná většina upraví spontánně, eventuelně je řešena vhodně zvolenou terapií, ať už medikamentózní či chirurgickou cestou. Příčin převodních poruch je celá řada, od banálních, např. cizí tělesa, ušní maz, přes velmi časté akutní záněty středouší, vyskytující se především v dětském věku, či chronické záněty středouší, v dospělém věku pak otoskleróza, projevující se často progredující nedoslýchavostí (postupně se zhoršující s časem), a to i přes opakované otochirurgické zákroky. Ve středouší se rovněž mohou vyskytnout tumory, dále potom převodní nedoslýchavost způsobují traumata (perforace bubínku, zlomeniny kosti skalní).

V případě selhání uvedené terapie se stává trvalou sluchovou vadou a podle její tíže a charakteru je nutno přistoupit k sluchové korekci. V řadě případů je dostačující korekce sluchadly pro vzdušné vedení, které jsou metodou první volby. Po rozsáhlých chirurgických výkonech na středouší, eventuálně v případech neřešitelné sekrece z ucha, které znemožňuje užívání konvenčních sluchadel, indikujeme sluchadla pro vedení kostní cestou.

U těchto sluchadel signál neprochází standardním způsobem přes zvukovod, střední ucho, do ucha vnitřního, zvukové vlny z okolí jsou zde přeměněny na vibrace, které se přes kosti lebky přenášejí přímo do ucha vnitřního. Vibrace rozkmitají nitroušní tekutiny, stimulují vláskové buňky a vyvolávají zvukové vjemy. V současnosti existují kostní sluchadla, která je možné nosit na pružné čelence, mohou být připevněna na pružné obruči nebo umístěna v nožičkách brýlí. U těchto sluchadel je však přenos vibrací utlumen kůží a podkožním tukem, jedná se o tzv. nepřímé kostní vedení.

Nejúčinnějším řešením je implantace systému pro kostní vedení, kdy je vibrující část pevně spojená s kostmi lebky. Implantát je umístěn typicky za uchem v kosti skalní,

do kosti je ukotvený šrouby. Jedná se o přímé kostní vedení. Další možností korekce převodní sluchové vady je implantace aktivního středoušního implantátu, kdy jsou vibrace generované implantátem přenášeny na strukturu středního ucha (středoušní kůstky, membrána okrouhlého okénka).

Percepční nedoslýchavost a její korekce

Percepční nedoslýchavost vzniká v důsledku poškození vnitřního ucha a/nebo sluchového nervu. Lze ji tak označit za percepční vadu kochleární, resp. retrokochleární. Zvuk je správně veden přes zvukovod a střední ucho do ucha vnitřního, kde není korektně zpracován v důsledku nařušení funkce nebo ztráty sluchových buněk, resp. porušeného sluchového nervu.

Vznik percepční nedoslýchavosti může být náhlý, nejčastěji v důsledku infekce vnitřního ucha (častěji u dětí), u dospělých se můžeme setkat s náhle vzniklou nedoslýchavostí, která se objevila v důsledku narušení cévního zásobení vnitřního ucha. V obou případech se jako záchranná terapie doporučuje kortikoidní vazodilatační terapie (podávání léků, které zvyšují prokrvení tkání ve formě infuzí). Zcela fatální může být průběh bakteriální meningitidy, kdy průvodní zánět vnitřního ucha často končí irevirzibilní hluchotou.

Zdroj a další informace: www.anopress.cz

Úplněk nastane 29. 9. 2023 v 11.57 hod.

O čem přemýšlíme

Míváte záchvaty paniky?

Tady jsou jejich čtyři hlavní příčiny

Panický záchvat může spouštět nízká hladina cukru, ale třeba i chronické problémy se střevy. Každý, kdo prožil záchvat paniky, ví, jak nepříjemný je to pocit. Postižený obvykle soudí, že prodělává infarkt nebo atak jiné život ohrožující nemoci. Podle průzkumů Harvardské lékařské školy panický záchvat přepadá i lidi, kteří netrpí panickou poruchou – alespoň jednou za život postihne 23 % populace.

Profesor psychiatrie na Univerzitě v Michiganu Ricks Warren upozorňuje, že záchvaty paniky je nejprve nutné odlišit od úzkostného ataku. Zatímco úzkostný záchvat bývá vyvolán chronickou obavou z budoucnosti, smrti nebo nemoci, panický záchvat se často objevuje bez zjevného důvodu, a to dokonce i v situacích, kdy jedinec relaxuje či spí.

Nejčastější příčinou komplikací bývá panická porucha, ale i bez ní vás záchvaty paniky mohou pořádně potrápit. Záchvat paniky, který obvykle trvá méně než půl hodiny, lze definovat jako krátký výbuch intenzivního strachu, který zahrnuje příznaky, jako je zrychlená srdeční frekvence, bolest na hrudi a dýchací potíže.

  1. Nízká hladina krevního cukru

Hypoglykémie neboli nízká hladina cukru v krvi může mít za následek takzvané funkční selhání mozku. Projevuje se řadou neurologických a kognitivních příznaků. Mezi ně nejčastěji patří podrážděnost, zmatenost, poruchy vědomí, iracionální a nekontrolovatelné chování i navýšení míry úzkosti. Hypoglykémie tak pro tělo i psychiku představuje značný nápor, který u některých jedinců může skončit i záchvaty paniky. Řešení této situace je nasnadě: spasí vás pravidelný a vyvážený jídelníček obsahující zdravé tuky, které najdete například v avokádu, ořeších, olivách či rybách.

  1. Chudá střevní mikroflóra

Nepopiratelným důkazem skutečnosti, že zdraví našich střev úzce souvisí s naší duševní pohodou, jsou pacienti trpící zánětem střev, syndromem dráždivého střeva, syndromem zvýšené propustnosti střev či celiakií. Ti zakoušejí nejen nepříjemné zdravotní komplikace související s vyprazdňováním, ale je u nich i několikanásobně vyšší riziko rozvoje duševních poruch, obvykle deprese a úzkosti. Porucha funkčnosti střev tak představuje důležitou neurobiologickou predispozici panických ataků. Jelikož spojení mezi mozkem a střevy funguje oboustranně, můžete se vhodnou léčbou střevních onemocnění zbavit i vleklých psychických problémů.

  1. Lymská borelióza

Výzkum publikovaný v časopise Journal of Psychiatric Practicesournal of Psychiatric Practice odhalil spojitost mezi panickými záchvaty a infekčními onemocněními přenosnými klíšťaty. Studie se účastnila skupina žen, které vykazovaly výrazné kognitivní změny, zejména záchvaty paniky, zmatenost a ztrátu paměti.

Jelikož se u nich neprokázala panická porucha, hledali vědci jinou příčinu. U více než poloviny z nich odhalili boreliózu. Po jejím vyléčení u pacientek odezněly také přidružené problémy.

  1. Zvýšená činnost štítné žlázy

Narušení funkce štítné žlázy významně zvyšuje pravděpodobnost výskytu nejrůznějších psychických poruch. Korelaci mezi hypertyreózou, při které je funkce štítné žlázy nadměrná, a panickými záchvaty odhalili japonští vědci. Ti se ve svém výzkumu zaměřili na 66 pacientů s panickou poruchou, u kterých mimo jiné změřili hladinu hormonů štítné žlázy. Pacienti, kteří vykazovali nejvážnější záchvaty paniky, měli také nejvyšší hladiny těchto hormonů. Hyperaktivní štítná žláza se navíc projevuje obdobnými příznaky jako úzkost, a to obvykle zvýšenou tepovou frekvencí, pocením a nervozitou

Zdroj: flowee.cz

Věci, které nečiňte lidem se zrakovým postižením

V tomto textu bych chtěla zmínit pár věcí, které byste, byť v dobré víře, činit zrakově postiženému neměli. Někdy je úmysl dobrý, ale v konečném výsledku může způsobit více škody než užitku.

  1. Má-li zrakově postižený vodicího psa, nechce, abyste ho tajně krmili čímkoli
    Několikrát se mi stalo, že v hromadném prostředku si spolucestující mysleli, že když nevidím, že nepoznám, že pes si něco vzal. Vodicí pes je naučen si od cizích nic nebrat, ale stále je to pes. Mojí Cilce takto cpal cestující bagetu či jiné pochutiny. Jiné kolegyni zase tajně dávali lidé její fence piškotky, prý na přilepšenou, jenže fenka byla silný alergik, takže se paní ještě urazila, když dostala vynadáno, že psa nemá krmit, že to myslela dobře. Nekrmte, nehlaďte cizí psy, ať jsou vodicí či ne, ptejte se, zda můžete hladit: Komunikace s člověkem, kterého vede vodicí pes + dovednosti vodicího psa (blindicka.com)
  2. Nikterak netahejte, nestrkejte, ani nesahejte na bílou hůl zrakově postiženého
    Kolikrát si mi stalo, že jdu přecházet, a najednou se mě někdo chopí a táhne mě někam na druhou stranu, mlčí a táhne. Když se ohradíte, tak se dozvíte, že daný člověk chtěl jen pomoci. Představte si, že nic nevidíte, najednou vás bez vašeho vědomí někdo začne tahat, aniž byste věděli kam. Chcete-li pomoci, zeptejte se, pokud nevíte, jak komunikovat se ZP, podívejte se sem: Jak se chovat a komunikovat s lidmi se zrakovým postižením (blindicka.com)
  3. Nelekejte zrakově postiženého
    I když je jistě váš úmysl myšlený ve vtipu, často bych ho neaplikovala, něco jako ve smyslu „baf“ a nic víc k tomu nikoho nepotěší. Představte si, že se zrakově postižený soustředí na svoji trasu, je koncentrovaný a vy na něj vybafnete. Může to skončit spíše rozladěním nežli smíchem. Kurz prostorové orientace a samostatného pohybu zde: Kurz prostorové orientace a samostatného pohybu (blindicka.com)
  4. Nezkoušejte, zda si vás pamatuje
    Pokud potkáte zrakově postiženého, nezačínejte vaše setkání tím, že pozdravíte a zeptáte se, víš, kdo jsem? Není to důstojné pro ani jednoho z vás. Představte se a začněte rozhovor jako s kýmkoli bez zrakového hendikepu. Podrobnější informace tady: Oslovení zrakově postiženého (blindicka.com)
  5. Neukazujte
    Velmi často se mi stalo, že jsem oslovila někoho s žádostí o pomoc, ten mi řekl, jasně, že ví, kde ono místo/dveře jsou, ale doprovodil to slovy, jděte tam, potažmo sedněte si sem, a ještě doplněno ukázáním ruky. Pokud chcete člověku se zrakovým hendikepem pomoci a nevíte, jak ho slovně navigovat, doprovoďte ho na místo, které hledá či ho usaďte na židli, která je volná, velmi to ocení. Další užitečné informace najdete tady: Co (ne) dělat v přítomnosti zrakově postiženého (blindicka.com)
  6. Samá voda
    Tuto hru jsme hráli jako malí, věřte, že když jste zrakově znevýhodnění, že vás tato hra již tak neoslovuje, zvlášť, když spěcháte. Nepřemisťujte věci zrakově postiženého, nechte je tam, kde leží, ať se vám to zdá sebevíc podivné, podrobněji čtete tady: Proč je pro zrakově postižené tak důležité, aby měly věci své pevné místo? (blindicka.com)
  7. Nevyžádané otázky
    Není vždy vhodné, když se prvně potkáte se zrakově postiženým, se ho ptát, jak se mu to stalo, a zda to má odmala nebo jak to vlastně má. Pro někoho je to velmi intimní záležitost, s kterou se opravdu nechce dělit s kýmkoli. Buďte diskrétní. Další informace zjistíte zde: Časté otázky pro zrakově postižené (blindicka.com)
  8. Nekomunikujte ve třetí osobě
    V přítomnosti zrakově postiženého a mluvte přímo s ním. Rozhodně nemluvte o něm v jeho přítomnosti s dalšími lidmi v místnosti, vyhněte se tomu, že budete říkat kolegovi, ať si sedne tam či onam – nemyšlen kolega, ale zrakově postižený, který je také přítomen. Je to velmi neslušné: Doprovod zrakově postiženého není jeho mluvčí (blindicka.com)
  9. Natažená ruka nestačí
    Chcete-li se loučit se zrakově postiženým podáním ruky, tak nestačí ruku podat a čekat, že váš pozdrav bude opětován, abyste se vyhnuli trapné situaci, jednoduše řekněte, že podáváte ruku, zrakově postižený to velmi ocení: Slabozraký je také zrakově postižený (blindicka.com)
  10.  Nešetřete informacemi
    Jste-li někde v přítomnosti zrakově postiženého, snažte se mu zpřístupnit dané prostředí popisem, řekněte, co vidíte, jací lidé tam jsou, co je v interiéru. Nečekejte, že zrakově postižený vše hned odposlechne a všechny přítomné pozná po hlase: Průvodcovství aneb Průvodcem zrakově postiženému (blindicka.com).

Zdroj: medium.seznam.cz

Aktuálně před uzávěrkou

Příspěvek na mobilitu

Příspěvek na mobilitu je dávkou, která od ledna roku 2012 nahradila dvě dávky poskytované osobám se zdravotním postižením, a to příspěvek na provoz motorového vozidla a příspěvek na individuální dopravu. Příspěvek na mobilitu je opakující se nároková dávka, na kterou má nárok osoba starší 1 roku, která je držitelem průkazu osoby se zdravotním postižením ZTP nebo ZTP/P, který byl přiznán podle předpisů účinných od 1. ledna 2014.

Další podmínkou pro získání příspěvku je, že se osoba v kalendářním měsíci opakovaně dopravuje nebo je dopravována. Toto dokládá na základě čestného prohlášení. Příspěvek na mobilitu naopak není přiznán osobám, kterým jsou poskytovány pobytové sociální služby podle zákona o sociálních službách v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče.  Novela zákona platná od prosince 2012 však i těmto osobám nově umožní o příspěvek požádat, pokud prokáží skutečnosti rozhodné pro přiznání příspěvku, tj. že jsou dopravovány.

Posuzování zdravotního stavu, tj. schopnost osoby zvládat základní životní potřeby v oblasti mobility nebo orientace,  pro získání příspěvku na mobilitu se prováděl stejným způsobem jako pro účely příspěvku na péči. Od ledna 2014 dochází ve způsobu posuzování ke změně. U nových žadatelů je vznik nároku na příspěvek na mobilitu podmíněn vlastněním průkazu ZTP nebo ZTP/P přiznaného po 1. 1. 2014.

Výše příspěvku na mobilitu

Dávka je vyplácena měsíčně a to v pevné výši 550 Kč (do 31.12.2017 to bylo 400 Kč). Příspěvek se vyplácí zpětně - do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, za který náleží. Na žádost může být vyplácen čtvrtletně.

Pomoc při poruše v případě neslyšících nebo osob s těžkou vadou sluchu

Formulář pro neslyšící osoby pro případ poruchy vozidla.

Přijmout bílou hůl není automatické

Pokud potkáte člověka s bílou holí, pak vás jistě napadne, že má nějakou těžkou zrakovou vadu nebo že je zcela nevidomý. Málokdo ale tuší, že i přijetí toho, že se bude muset začít člověk pohybovat za pomoci bílé hole, není vždy jednoduché.

Stud, zábrany a obavy

O tom, že nošení bílé hole může působit na někoho jako cejch, jsem již psala v jednom z mých textů. Avšak se s tímto problémem setkávám stále častěji, tak bych se k němu chtěla ještě vrátit a rozepsat svoje zkušenosti a argumenty. Ti, co jsou nevidomí od narození, tento problém pravděpodobně nepociťují. Jsou na přítomnost bílé hole zvyklí. Vědí, že díky ní mohou být samostatní, hůl jim přináší informace z povrchu a slouží jim jako prostředek prostorové orientace a samostatného pohybu.

Ostych nad nošením hole většinou mají zrakově postižení, kteří přicházejí o zrak postupně a ve vyšším věku. To znamená, že oni, ale i jejich okolí, byli zvyklí na nějaký setrvalý stav, který se náhle začal měnit, a tak začala být potřeba nošení bíle hole nevyhnutelná. Tito lidé pak v sobě svádí boj, zda hůl již začít nosit. Racionálně vědí, že se jim zrak horší, že by hůl byla pomocníkem, ale na druhou stranu přibývají obavy, co tomu řekne právě okolí, sousedé, co tomu řekne rodina?

Přibývají nepříjemné situace

I když má člověk pocit, že se svými zbytky zraku stále zvládá mít situaci pod kontrolou, zjišťuje, že najednou přibývá těch, kdy způsobí nějakou nehodu. Zatím se jedná o to, že do někoho někde vrazí, nevšimne si něčeho/někoho, vráží do stojících předmětů, vyhýbá se chodit po tmě, chodí pouze tam, kde to bezpečně zná… Je třeba si v těchto situacích uvědomit, že v případech, kdy nevidíte, nejste si jistí tím, co je před vámi, pak je situace nebezpečná jak pro vás, ale také právě pro vaše okolí tím, že můžete někoho zranit či mu ublížit tím, že ho přehlédnete. Důležité je vědět, že když člověk způsobí škodu/nehodu tím, že nebyl řádně označen bílou holí, pak nese zodpovědnost za to, co způsobil. Je třeba si uvědomit, že bílá hůl je kompenzační pomůcka, která dává najevo vašemu okolí, že máte problém se zrakem. Ale také díky ní se člověk cítí bezpečněji a jistěji.

Odpadne stres a napětí

Pokud přibývají situace, kdy vráží člověk do předmětů, do lidí, pociťuje neustále napětí a soustředění, když se samostatně pohybuje, pak je třeba zamyslet se nad tím, že tento stres by odpadl díky tomu, že člověk zjišťuje pomocí hole, co se nachází v prostoru před ním. Nemusel by člověk být v neustálém napětí, kdy se zase něco stane. Určitě není nutné hned se vrhnout do nástrah velkoměsta, ale stačí hůl začít používat tam, kde to člověk zná, a sžívat se s informacemi, které hůl přináší.

Znamení pro okolí

Je jasné, že hůl slouží hlavně tomu, kdo ji nosí. Ale také dává najevo všem okolo, že máte problém se zrakem. Jak vozidlům, že na přechodu je chodec se špatným zrakem, tak všem kolemjdoucím, že je třeba na vás brát ohled. Pokud člověk není označen holí, pak těžko můžeme po někom chtít, aby předjímal, že máme zrakový hendikep.

Situace s přijetím/nepřijetím bílé hole je velmi nepříjemná pro ty, kteří musí prožívat pocit s tímto spojený. Je třeba si celý tento proces projít a prožít si ho. Není to něco, co by se mělo zlehčovat a bagatelizovat. Věřím, že tyto pocity má hodně lidí s progresivní zrakovou vadou, pouze se o tom tolik nehovoří. Na jedné straně člověk řeší to, že ztrácí zrak, na druhé straně ještě neví, jak dát najevo okolí, že je čas nosit bílou hůl. Okolí je přece zvyklé, že nic takového nebylo třeba. Člověk je najednou více středem pozornosti, o kterou nestojí. Tyto všechny situace jsou nové, stresující a náročné.

Nevyžádané otázky a pomluvy

Právě reakce okolí jsou velmi často důvodem, že člověk tají svůj zhoršující se zdravotní stav či díky tomu začne nevycházet z domu, aby nemusel vysvětlovat, že najednou nevidí. Lidé jsou velmi často neomalení a pokládají otázky tak, jak jim pusa narostla. Ptají se na to, proč najednou máte hůl, však ještě něco vidíte, však jste ji dosud neměli… Co se stalo, že najednou nevidíte, ono se to zhoršilo… Jsou i tací experti, kteří vypustí prohlášení ve smyslu, že zhoršení zraku je jen na „oko“, aby byl člověk zajímavý a upoutal na sebe pozornost. Věřte mi, že člověk, co přichází o zrak, potřebuje přehnanou pozornost okolí až na posledním místě.

Berte ohled pouze na sebe

Je třeba si uvědomit, že hůl je pomůckou, nikoli nepřítelem. To, co si o vás a vaší zrakové vadě myslí okolí, vás nemusí zajímat. Člověk by se měl soustředit na sebe, aby on byl spokojený, snažil se pracovat se svým hendikepem, snažil se pro sebe hledat cesty, které mu pomohou zátěž s postižením zvládat. Pokud na této cestě potkáte někoho, kdo bude mít nemístné poznámky a připomínky, pak to vypovídá pouze o něm nikoli o vás.

Věřím, že i pro příbuzné a rodinu je zhoršující se stav zraku jednoho člena rodiny náročný. Pak je na místě všem vysvětlovat, že vada zraku je také onemocnění a jako každé jiné onemocnění i toto se horší. Uvádět příklady toho, co se změnilo – tohle jsem ještě nedávno viděla, teď už to nevidím, dělá mi problém špatně osvícené prostředí, potřebuji se tě chytnout, jelikož nevidím na cestu. Je důležitá komunikace mezi všemi, kterých se to týká. Určitě i oni potřebují čas na to se s novým stavem vyrovnat. Jistě ale není žádoucí popírat zhoršující se zrak.

A tím, že se označíte bílou holí, dáte jasně najevo, že váš zrak je na tom velmi špatně. Věřte, že okolí si velmi rychle zvykne na změnu stavu a přijme situaci tak, jak je. V dnešní době je osvěta poměrně na vzestupu, hovoří se o hendikepech, ale i o všem, co s nimi souvisí. Nakonec možná má větší strach z reakce okolí ten, koho se to týká, jelikož zpětná vazba od cizích lidí může nakonec příjemně překvapit.

Pokud řešíte v sobě aktuálně nějaké náročné téma, jistě není na místě na sebe tlačit a do něčeho se nutit. Zkuste začít pozvolna, nechte si to projít hlavou, změna nemusí přijít hned. Stačí se například obrátit na Tyfloservis, o.p.s., kde vám ukáží bílé hole, vysvětlí jejich funkce, typy a techniky. Stále pak bude pouze na vás, zda se hůl stane vaší součástí či ne. Při svém rozhodování ale myslete na sebe nikoli na okolí, v rámci bezpečnosti jste důležití jen vy sami.

Zdroj: medium.seznam.cz

Zajímavosti

Zajímavosti z planety Země

Největší kroupy padaly na místě Koffeyvill (Kansas, USA). Hmotnost byla téměř 700 gramů.

Pranostika

Divoké husy na odletu - konec i babímu létu.

Rady našich babiček

Mladá kuřata, krocaní, perličky mají nohy (běháky) světlé a zobák měkký. Holoubě má nožky růžové a je málo opeřené

Nabídka pro čtenáře

King Stephen - Rita Hayworthová a Vykoupení z věznice Shawshank

Mladý bankéř Andy Dufresne je v roce 1947 odsouzen za vraždu manželky a jejího milence, kterou nespáchal. Dostane dva doživotní tresty v nejtěžší věznici v Americe. Věznice Shawshank soustředí nejtěžší zločince a vládne v ní tuhý režim. Andyho napadají nejen dozorci, ale i někteří vězni. A on se zpočátku vůbec neumí bránit. Andy ve věznici potká Reda, který si odpykává 20 let za zabití. Je jedním z mála, se kterými se Andy spřátelí. Red dokáže do věznice propašovat jakékoli zboží tomu, kdo může zaplatit. Andy si od něho objedná malé kladívko na zpracování kamenů, které sbírá a vystavuje si v cele. Probíhají pravidelné prohlídky a bachaři většinou tyto malé prohřešky tolerují.

Andy začne pracovat v knihovně, kde poznává další vězně. Tam se také naskytne příležitost, kdy může pomoci kapitánovi dozorců s daňovým přiznáním. Andy svou bankovní praxi dokonale využije a postupně zpracovává daně všem dozorcům. Kancelář má právě v knihovně. Stává se pomalu populárním a nepostradatelným. V té době si také od Reda objedná velký plakát s populární herečkou Ritou Hayworthovou, jejíž film vězni v místním kině s oblibou sledují. Plakát si pověsí v cele, což dozorci chápou.

Andy se s Redem sblíží a vypravují si svoje příběhy. Redův je celkem obyčejný, byl odsouzen za skutek, který opravdu spáchal. Jen byl tehdy sotva plnoletý. Andy sedí nevinný a celou dobu sní o svobodě. Svěří se Redovi, na jakém místě by chtěl jednou žít. To místo je u moře v Mexiku, kde kdysi trávil několik krásných měsíců. Dohodnou se také na místě, kam si schovají zprávu pro toho druhého, kdyby se jednomu povedlo utéct. O Andyho schopnostech týkajících se daňového poradenství se dozví ředitel věznice. Je to zlý a chamtivý muž, který vězně zneužívá k vlastnímu obohacení. Andy mu zpracovává daně a za to si přeje, aby mohl rozšířit vězeňskou knihovnu. Ředitel to odmítá, protože věznice nemá peníze. Andy si trpělivě dopisuje s kongresem, kam posílá žádosti a za několik let se dočká.

Věznice dostane peníze i starší, použité knihy a knihovnu může rozšířit o mnoho zajímavých děl. Andy stále řediteli pomáhá v nezákonných kšeftech a v praní špinavých peněz. Čas běží a Andy s Redem se dozvědí příběh vězně Brookse, který byl po padesáti letech propuštěn na svobodu. Znali ho oba z knihovny. Brooks na svobodě nebyl šťastný, nedokázal si zvyknout na svět, bál se lidí i aut, která nikdy předtím neviděl. Nedokázal najít východisko a zoufalý se oběsil. V 60.letech nastoupí do Shawshanku nový vězeň Tomy a řekne Andymu, že zná vězně, který spáchal čin, za který byl odsouzen Andy. Mohlo by mu to pomoci na svobodu. Andy požádá ředitele o pomoc při obnovení procesu, ten ho ale odmítne. Má strach, že by najevo vyšly čachry, které celá léta ve věznici prováděl. Andyho pošle na měsíc do samovazby a Tomy je brzy nalezen mrtvý. Andyho naděje umírá také. Skoro.

Vzpomínáte si na malé kladívko, které Andymu opatřil Red na začátku příběhu? Právě toto kladívko Andy celé roky používal a centimetr po centimetru si hloubil cestu za svobodou. Každý den ve své košili nenápadně vynášel z cely kousky kamene a vysypával je na plochu, kde se vězni procházeli. Plakátem zakrýval otvor ve stěně. Ví, kde má ředitel schované nakradené peníze a ví, že bouřka, která vypukla dnes, zakryje hluk a smyje všechny jeho stopy … V roce 1994 natočil americký režisér Frank Darabont film Vykoupení z věznice Shawshank s Timem Robbinsem a Morganem Freemanem v hlavních rolích. Film získal mnohá ocenění a byl v 7 kategoriích nominován na Oskara. Tuto cenu sice nezískal, na hlavních světových filmových databázích a portálech si už léta udržuje první příčky v oblibě diváků.

Literární okénko

František Hrubín – Hlasy

Paměti plamen pohrává si,
slabě se zdvih a zase zhas,
u dávné řeky mluví hlasy
a tichem z nich se brouzdá čas.

Zpěv jezu trhá jejich slinu
a ženský smích je sráží zpět,
je to hlas tvůj a tvého stínu
a tichem z nich ti dozní svět.

Práh zanikání posypaly
ty hlasy dva, vítr, co vál,
po dlouhé pouti nevyspalý
na ústa tvá je přikoval.

Výročí

V měsíci září oslavili narozeniny Beata Adamcová-Vašíčková, Olga Trégrová, Lucie Ulrichová, svátek pak Michal Trégr, Hana Marie Kurková, Marie Tesková, Marie Kellnerová, Marie Kaniová, Linda Ingrišová, Jindřiška Linhartová, Jaromír Kubiček, Ludmila Tremlová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

V měsíci srpnu oslavili narozeniny Blanka Berkyová, Zora Hádek, Zdeněk Navara, Dana Ťukalová, svátek pak Hana Marie Kurková, Hana Procházková, Helena Škramlíková a Alena Roidtová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Co nám chutná

Guláš z hříbků a masa

Suroviny: 300g libového vepřového nebo hovězího masa, 3 lžíce sádla, 1 menší cibule, sůl, mletý pepř, lžíce hladké mouky, kousek masoxu, 300g hřibů, petrželka Postup: Maso nakrájíme na kostky a osmahneme na sádle, až se šťáva vydusí, přidáme nakrájenou cibuli, osmahneme dorůžova, podlijeme, osolíme, opepříme a dusíme téměř doměkka. Šťávu vydusíme do tuku, zaprášíme moukou, osmahneme, zalijeme vodou, rozmícháme, přidáme kousek masoxu a na kousky nakrájené hříbky a vše dusíme doměkka. Před podáním přidáme rozsekanou petrželku. Podáváme s vařenými brambory nebo s dušenou rýží a doplníme zeleninovým salátem.

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)