Obsah stránky
Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.
1. listopad je Svátek všech svatých, 2. listopadu slavíme Památku zesnulých. 9. listopadu je Mezinárodním dnem boje proti fašismu a antisemitismu, 11. listopad je Mezinárodním dnem válečných veteránů, 13. listopad Mezinárodním dnem nevidomých, 14. listopad Světovým dnem diabetiků, 17. listopadu slavíme Den boje za svobodu a demokracii, je to také Mezinárodní den studentstva. 18. listopad je Mezinárodním nekuřáckým dnem, 25. listopad Mezinárodním dnem bez nákupů.
Úplněk nastane 23. 11. v 6.39 hodin.
Jana Rzepecká
Speciální malá kamera umístěná na brýlích pomáhá lidem s poruchou zraku přečíst text, rozpoznat obličeje nebo přečíst hodnotu bankovky. Kamerka má dva magnety a na jakékoli brýle si můžete přidělat magnet a na ten nasadit kamerku. Ve chvíli, kdy ji nepotřebujete, kamerku vypnete a uschováte třeba do kabelky. Pokud ji člověk potřebuje použít, jen ji vyndá a nasadí na magnet na brýlích. Poté ukáže prstem na text, který chce přečíst, kamerka si text vyfotí a přečte ho nahlas. Kamerka čte text tak dlouho, dokud ji nepřerušíte tím, že dlaní text zakryjete. Pak přestane číst. Když člověk potřebuje zjistit hodnotu bankovky, zvedne ji k brýlím a kamerka hodnotu nahlas přečte. Kamerka čte koruny i Eura a umí česky.
Společnost OrCam oficiálně v Česku uvedla zařízení EyeCam, které pomocí kamerky s reproduktorem zrakově postiženým přečte knihu či noviny, rozpozná obličeje přátel, bankovky, jídelní lístek v restauraci nebo produkty podle čárového kódu. Cena se ovšem pohybuje kolem 130 tisíc korun a zatím ji postižený musí platit celou sám. Více informací naleznete na www.orcameye.cz, YouTube, Facebooku nebo na Twitteru společnosti OrCam.
Zdroj: idnes.cz
Světový den zraku letos připadl na 10. října. Tento den má upozornit na problémy spojené se zrakovými vadami, jako je například slepota či různé poruchy vidění a dioptrické vady. V Česku počty lidí s oční vadou neustále stoupají, snižuje se i věk pacientů. V péči o zrak Češi zaostávají. Statistiky uvádějí, že zhruba každý třetí Čech nosí brýle nebo kontaktní čočky. Věk lidí, které trápí nějaká forma dioptrické vady, navíc neustále klesá. Stoupá i počet lidí se šedým zákalem – ve věku nad 75 let má šedý zákal různého stupně až 70 procent Čechů. Preventivní prohlídky, které dokáží oční vadu odhalit včas a usnadnit její léčbu, přitom Češi neustále podceňují.
Velký podíl na růstu počtu lidí s dioptrickou vadou a zároveň snižování jejich věku má dnešní moderní doba, konkrétně životní styl, stres, nedostatek spánku, počítače, mobily, nedostatečná ochrana očí a podceňování preventivních prohlídek u očního lékaře. Podle dostupných průzkumů až třetina Čechů zanedbává preventivní prohlídky a k očnímu lékaři se většinou dostaví, až když mají problém. Podle statistik dokonce 10 procent Čechů nenosí brýle, i když by je potřebovali. Po 40. roce věku, kdy téměř každý člověk potřebuje brýle alespoň na čtení, by měli lidé docházet na oční vyšetření pravidelně jednou za dva roky. Při akutních stavech, jako je zhoršené vidění, zánět oka nebo úraz, by měli pacienti vyhledat očního lékaře co nejdříve. I když má ale člověk pocit, že vidí bez jakéhokoli omezení, neměl by se ordinaci očního lékaře vyhýbat. Včasné odhalení jakéhokoli problému je pro jeho léčbu zásadní. Pokud se tak nestane včas, může to mít pro zrak nezvratné následky, v krajních případech může pacient i oslepnout.
Vedle důležitosti preventivních prohlídek se Světový den zraku snaží upozornit i na důležitost správného výběru korekční pomůcky. Ani v nákupu dioptrických brýlí ale Češi nevynikají. Problémem může být zejména pořizování takzvaných hotových brýlí v internetových obchodech, drogériích nebo na benzínových pumpách. Pokud se lidé problémy se zrakem rozhodnou řešit pouze na vlastní pěst a nikdy nenavštíví očního lékaře, mohou si zadělat na vážné problémy. Některá poškození zraku mohou být i nevratná. Volně prodejné brýle bez předpisu jsou určeny pouze na čtení a lidé by je měli používat jen krátkou dobu, například při čtení etiket v obchodě, nikoli jako hlavní brýle, jak se velmi často stává.
Hotové brýle by měl jejich majitel nosit bez přestávky maximálně hodinu. Hlavním problémem volně prodejných brýlí je to, že nejsou přesně nastavené na oči konkrétního člověka a mohou někdy spíše uškodit než pomoci. Špatně vycentrované brýle mohou způsobit šilhání, bolesti hlavy nebo rychlejší únavu. Navíc existují lidé, kteří kromě brýlí na blízko potřebují i brýle na dálku – takové například v drogerii koupit nelze. Dalším problémem jsou kontaktní čočky. Podle různých průzkumů až každý druhý nositel kontaktních čoček nedodržuje pravidla správné péče o ně a tím zvyšuje riziko komplikací s tím spojených. Nejčastějším problémem je nedodržování plánované výměny. Například je-li kontaktní čočka 14denní, je nutné vyhodit ji 14 dní ode dne otevření obalu. Neznamená to tedy, že si ji člověk může čtrnáctkrát nasadit v libovolném časovém období. Nebo kontaktní čočky jejich majitelé ukládají několikrát po sobě do stejného roztoku a nevyměňují pouzdro. V závitech se pak dají mnohdy najít plísně. Důležité také je mít před každou manipulací s kontaktními čočkami umyté ruce. Vždy je třeba pamatovat na to, že i nošení kontaktních čoček má svá pravidla. Pokud se jimi jejich majitelé neřídí, mohou si způsobit nepříjemné záněty i trvalé poškození zraku.
Zdroj: helpnet.cz
Osmnáctý ročník světové soutěže Miss & Mister Deaf World zná své vítěze. Nejkrásnější neslyšící dívkou světa se stala Assia Uhanany z Izraele. Titul nejkrásnějšího neslyšícího muže světa pak získal poprvé v historii soutěže Čech – třiatřicetiletý Jan Emmer z Prahy. Vyhlášení výsledků se uskutečnilo v Majakovského sále v Národním domě na Vinohradech po třech disciplínách – promenádě v šatech/obleku, promenádě v plavkách a ukázce národních krojů. Nejkrásnějším neslyšícím mužem se stal 198 centimetrů vysoký Jan Emmer.
„Že bych si připadal krásný? To ne. A vím, že je to asi paradox, ale nerad se ukazuji,“ říká Jan, kterého do světové soutěže přemlouvali kamarádi dlouhých deset let. Samotnému finále, kde soutěžilo 20 dívek a 19 mužů z celého světa (zastoupena byla mimo jiné Francie, Rusko, Kolumbie, Čína, Indie, Mexiko či Thajsko), předcházelo týdenní soustředění v Praze. Hlavní město také v minulých ročnících dominovalo v pořádání této soutěže. A byli to i neslyšící z Česka, kteří dali v roce 2001 podnět ke vzniku této prestižní mezinárodní soutěže.
Zdroj: helpnet.cz
Až milion Čechů trpí řídnutím kostí. Osteoporóza postihuje dokonce každou třetí ženu a pátého muže starší 50 let. Zásadní vliv na rozvoj osteoporózy v pozdějším věku má přitom už chování v dětství. Rizika zákeřné nemoci připomíná 20. říjen – Světový den osteoporózy. Nemoc přichází pomalu a většina pacientů si prvotních příznaků ani nevšimne. Proto si vysloužila přezdívku ‚tichý zloděj‘ - člověka obírá o kosterní hmotu tak dlouho, dokud na problém neupozorní první zlomenina. V tu chvíli už stačí jen minimální náraz nebo upadnutí. Nejvíc náchylné k frakturám bez zjevných příčin bývají obratle, krčky stehenních kostí nebo předloktí.
Mnoho lidí své problémy mylně pokládá za přirozený projev stárnutí. Zakulacující se záda, snížení výšky postavy i o tři centimetry, bolesti páteře a dlouhých kostí nebo potíže při hlubokém nádechu do břicha nepovažují za podstatné a přehlíží je. Včasná diagnostika přitom výrazně napomáhá zpomalit nebo zastavit progres nemoci.
Jak uvádí Státní zdravotní ústav, osteoporózou trpí sedm až deset procent světové populace, převážně starších ročníků. Vzhledem ke zvyšování průměrné délky života čísla neustále rostou, přesto je léčeno odhadem jen 10 až 20 procent nemocných. Překvapivé zlomeniny pak bývají v pokročilém věku velkým strašákem, zbavují pacienty soběstačnosti a velmi snižují kvalitu života. Na vině však není pouze vyšší věk, ale především špatný životní styl v čele s nedostatkem pohybu.
Ač se osteoporóza vyskytuje především mezi staršími ročníky, zakládáme si na ni už od mala a v nadsázce ji můžeme připodobnit k ‚dětské nemoci‘. Tvorba kostní hmoty a kosterního aparátu totiž probíhá do třiceti let, poté začne ubývat. Pokud jsme se jako děti a během dospívání nebyli zvyklí hýbat, později se to na kostech projeví.
Rozvoj osteoporózy může sekundárně způsobovat i dlouhodobé užívání léků ovlivňujících metabolismus vápníku, jako jsou například glukokortikoidy. Mezi onemocnění, která mají ve svých důsledcích vliv na kostní tkáň a mohou tak zapříčinit vznik osteoporózy, patří například poruchy štítné žlázy, revmatoidní artritida, diabetes mellitus 1. typu, stavy po transplantacích, onkologická onemocnění či chronická gastrointestinální onemocnění.
Při diagnostice osteoporózy hraje zásadní úlohu fyzioterapie – správný pohyb podpořený dostatečným příjmem vápníku a vitaminu D z potravy zamezí dalšímu řídnutí kostí a posílí svalový aparát. Ve fyzioterapeutické léčbě se cvičí správné držení těla, centrace nosných kloubů a trupu a odstranění svalových dysbalancí. S pacienty se cvičí techniky pro uvolnění napětí měkkých tkání a zlepšení pohybových funkcí i koordinace. Ulevují od bolesti a jsou vhodnou prevencí proti pádům a zlomeninám. V rámci prevence a léčby osteoporózy je ideální jakýkoli pohyb ve vzpřímené poloze proti gravitaci – běh, chůze, populární nordic walking, tanec nebo cvičení s vlastní vahou, jako například jóga či pilates. S výběrem vhodné aktivity může pomoci fyzioterapeut, ovšem vůle a ochota hýbat se alespoň půl až tři čtvrtě hodiny čtyřikrát týdně závisí na pacientovi. Významnou součástí léčby je také úprava jídelníčku, omezení kofeinu, alkoholu, vyvarování se kouření a nadmíry stresu.
Zdroj: helpnet.cz
Paní, kde jste nechala lyže? Tuto větu jsem před lety zaslechl, když jsem na kole míjel hospodu ve Zlatníkách. Extrémně zavalitý muž s hustým knírem v zacákaných montérkách právě zvedal k ústům pivo, když se do jeho zorného pole dostala mladší žena, která s hůlkami v ruce rázně kráčela proti mně. Celý stůl se hlasitě rozchechtal. Žena pak tlusťochovi něco odpověděla, já jsem už byl příliš daleko, takže jsem nerozuměl, ale odpověď asi byla trefná, protože všichni na předzahrádce znovu zařvali smíchy. Nejspíš kromě onoho tlustého knírače.
Na chůzi s nordickými holemi mnoho lidí odrazuje právě ten trochu komický dojem, který někteří "Nordici" vyvolávají. Pokud však uvažujete, jak efektivně zvyšovat svou kondici a zejména pokud chcete zhubnout, pak si přečtěte následující odstavce. Nordic walking má všechny výhody chůze (tj. pomalé trvalé snižování hmotnosti i zvyšování kondice srdce), ale oproti čisté chůzi je zřetelně účinnější. Jestliže například jedinec s hmotností 90 kg vydá při rázné chůzi 400 kcal za hodinu (tedy cca 1/6 průměrného denního příjmu energie), při chůzi s hůlkami – pokud máte správnou techniku – je tento výdej o 30 až 40 % vyšší, můžete se tedy dostat až na hodnoty kolem 550 kcal/h. Přiblížíte se tak výdeji energie při jízdě na kole po rovině nebo klasickému joggingu, kde jsou hodnoty výdeje energie něco přes 700 kcal/h.
Proč tedy doporučujeme Nordic walking, když se při joggingu nebo na kole spálí za hodinu víc kalorií. Ano teď přichází malé překvapení. A bylo to před lety překvapení i pro mnohé lékaře, neboť všichni jsme dlouho vlastně jen sčítali a odčítali kalorie, jako počítáme peníze – tolik měsíčně vyděláme, tolik spotřebujeme. Se vztahem spálených kalorií a snižováním váhy je to mnohem složitější. Jak se dozvíte na několika místech tohoto portálu, i obyčejná chůze bývá oproti joggingu nebo jízdě na kole z hlediska hubnutí mnohem účinnější. Zde jen stručně: tento paradox vyplývá z toho, že sval spaluje přednostně tuk jenom při ne příliš velkém výkonu, nad tuto míru musí spalovat zásobní sacharidy (cukry), tedy glykogen. Tak je tomu při běhu nebo jízdě na kole, přičemž i zde je jízda po rovině na hubnutí paradoxně účinnější než velké kopce.
Kde je ale pak logika? Jaká je tedy výhoda Nordic walkingu, když se energetická spotřeba blíží běhu nebo jízdě na kole? Tajemství je v počtu svalů, které při tom kterém sportu zapojujete. Při běhu nebo při jízdě na kole se skoro celá spotřeba energie odehrává v dolních končetinách, na kole hlavně ve stehenních svalech, při běhu v lýtkovém svalstvu. Naproti tomu při Nordic walkingu zapojujete kromě celé dolní končetiny také paže, většinu zádových svalů, velký a malý prsní sval a do jisté míry i svaly břicha. Všechny však pracují tak, že jejich energetické nároky dokáže stále ještě z větší části pokrýt právě náš zásobní tuk.
Ale to zdaleka není všechno. Chodíte do posilovny? Pak si jistě pamatujete, že den či dva po prvním tréninku vás na těle bolel kdejaký sval, dokonce jste možná objevili svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte. Podobný pocit budete mít, když vydržíte hodinu či dvě chodit s holemi, samozřejmě správnou technikou. Nordic walking je skutečně "posilovna" za pochodu. Teprve pak pochopíte, proč některé sporty využívají Nordic walking jako součást profesionálního tréninku. Je to sice "soft" ale velmi usilovný trénink, který doplňuje tréninkový mix silových a aerobních aktivit. Mnohé zahraniční lehkoatletické týmy, ale i fotbalisté nebo gymnasté, zařazují Nordic walking do svého tréninkového programu.
Posměšky neberte vážně. Lidé jako onen obézní muž ze Zlatníků jsou vlastně nešťastní a svými rádoby vtipnými řečmi to jen maskují. Přitom i lidé jako on, tedy v pásmu chorobné obezity, by při pravidelné chůzi (ať s hůlkami nebo bez nich) po určité době zhubli a zlepšili svou kondici. A když se vrátíme k onomu trochu komickému dojmu, pak to většinou není samotný fakt, že někdo chodí s holemi, ale často značně křečovitá chůze, v níž je znát usilovnost rozhodnutí za každou cenu něco ve svém životě změnit. Choďte s holemi rázně, vyvíjejte správnou sílu, ale snažte se, aby tělo nebylo v křeči. Aby i Nordic walking pro vás byl nejen cestou ke zdraví, ale i zdrojem radosti z pohybu.
Zdroj: 6000kroku.cz
Chleba pod deset korun, mléko za méně než 12 korun. Cena dopravy se zároveň odečte jako sleva od dalšího nákupu. E-shop s potravinami Košík.cz připravil pro všechny seniory nad 65 let a držitele průkazů ZTP a ZTP/P nový klub „Plná péče“. Reaguje tak nejen na jejich omezené možnosti nakupovat v kamenných obchodech, ale také rostoucí životní náklady i snižující se dostupnost prodejen s?potravinami v regionech. Členové klubu mohou využít vynesení nákupu do patra zdarma, pomoc s jeho vybalením, ale také telefonickou asistenci při nákupu. Patronem klubu se stalo Konto Bariéry se svým programem SenSen.
Klub nabídne svým členům pro začátek desítku základních potravin za trvale nízkou cenu – až o 33 % levněji. Jejich počet se bude rozšiřovat, cílem je postupně zvýhodnit více produktů včetně drogistického zboží nebo třeba granulí pro domácí mazlíčky. Doprava zdarma je pro členy klubu Plná péče nastavena od pondělí do čtvrtka od 9 do 16 hodin. Objednávání mimo tento časový slot je zpoplatněno dle běžných tarifů. Klub funguje pro všechny závozové oblasti. Aktivace klubového účtu probíhá přes zákaznickou linku, ověření průkazu ZTP či ZTP/P anebo roku narození na základě libovolného průkazu provedou kurýři při předání nákupu. Kurýři budou mít zároveň na obsluhu seniorů vyčleněno více času, takže jim mohou případně pomoci s?vybalením nákupu.
V?současné době tvoří objednávky od seniorů více než 6 % ze všech objednávek na Košíku a jejich počet roste dvouciferným tempem. Dalším seniorům pak nákup online objednávají třeba jejich děti. Košík.cz chtěl nabídnout něco víc než jen asistenci s?nákupem a dopravu zdarma. Proto zvýhodnil cenu základních potravin. Seniorů a hendikepovaných, pro které jsou rostoucí životní náklady problém, rozhodně není málo. Takto jim je možné alespoň trochu odlehčit. Také dostupnost kamenných obchodů s?potravinami se nejen pro starší nebo hendikepované osoby rok od roku snižuje. Pokud tedy Košík pomůže všem, pro které je problém zajet nakoupit autem, splní svůj cíl. Partnerem projektu je Konto Bariéry a program SenSen (Senzační senioři). Ten pomůže Košíku se získáváním zpětné vazby na nastavení klubových podmínek a bude se podílet na dalším formování klubu.
Lidí nad 65, kteří jsou na internetu jako doma, přibývá. Jsme rádi za každou službu, která jim naslouchá a vychází jim vstříc jako rovnocenným partnerům. Košík.cz je e-shop s potravinami, drogerií a potřebami pro domácnost. Z více než 15 000 položek mohou vybírat čtyři miliony zákazníků v Praze a středních Čechách, na Plzeňsku, Liberecku, Ústecku, v Hradci Králové a na Pardubicku, ale také v okolí Teplic, Mostu a Chomutova. Projekt SenSen je platforma pro více než stovku seniorských klubů a organizací z celé České republiky. Spojuje tisíce seniorů, kteří nechtějí jen odpočívat a přijímat cizí pomoc.
Zdroj: helpnet.cz
Kdo v této nádherné zahradě ještě nebyl, doporučuji její návštěvu. Bude pravděpodobně krásná v každou roční dobu, my jsme ji navštívili v polovině října. Autobus jede od stanice metra Opatov směrem do Průhonic a Čestlic, má číslo buď 385 nebo 363. Vystoupíte jednu zastávku za Průhonicemi, zastávka se jmenuje Čestlice, V Oblouku. Pak se vydáte zpět po trase autobusu asi 400 metrů a dojdete k benzínce. Tam už je šipka vpravo, která ukazuje Dendrologickou zahradu. Nás se sešlo asi osm, dorazili i Láďa s Blankou z Liberce.
Procházka zahradou může být krátká i poměrně dlouhá, pokud obejdete celé jezero a les, které se v ní nacházejí. My jsme zvolili procházku přiměřenou, prošli jsme kolem záhonů s růžemi i kolem záhonů s astrami a chryzantémami. Všechny tyto rostliny ještě kvetly a květy tvořili velké různobarevné závěje. Asi po půlhodině jsme se dostali k velkému jezeru, kde jsme si chvilku odpočinuli. Všude kolem byly cestičky, které vedly kolem různých, i velmi vzácných stromů. Na zemi byly většinou jejich popisky a pár informací, odkud strom pochází. Když jsme prošli velkou část zahrady, rozhodli jsme se pro návrat. Někteří z nás ještě zakoupili sazeničky a stromky, prodávají je blízko vchodu. Pak jsme chvíli hledali, kde si dát něco na zub a asi po 500 metrech směrem po trase autobusu jsme narazili na jednu ze známých prodejen rychlého občerstvení. Ale myslím si, že i tam byli všichni spokojeni. Stejně tak si každý pochvaloval návštěvu zahrady. Počasí bylo totiž nádherné a výlet se opravdu vydařil.
Dendrologická zahrada je výzkumným a pokusným pracovištěm Ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví. Navazuje na více než stoletý odkaz hraběte Arnošta Emanuela Silva Taroucy, zakladatele známého průhonického parku. Rozkládá se na ploše 72,8 hektarů a soustřeďuje kolem 8000 druhů rostlin. Ke zdejším nejvýznamnějším sbírkám patří kolekce rododendronů, okrasných jabloní, šeříků a tavolníků, které jsou nejbohatší v Česku. Pěstuje se zde jedinečný soubor pnoucích, sadových a starých odrůd růží. Výsadby dřevin doprovázejí plošné výsadby trvalek a cibulovin.
Pojmenování Dendrologická zahrada vychází z řeckého základu slov „dendron“ – dřevina a „logos“ – nauka. Největší rozvoj zahrady probíhal ve druhé polovině 80. let minulého století. V roce 1991 byl areál otevřen veřejnosti, a to i díky pochopení majitelů pozemků, na kterých se část zahrady nachází. Zahrada spolupracuje s asi 410 botanickými zahradami v ČR i na celém světě v oblasti výměny semen. Zahrada se věnuje také výukovým programům a osvětové vzdělávacím akcím pro veřejnost. Pořádá sezónní tematické výstavy rostlin a je zde možné zakoupit sezónní rostliny a sazenice.
Dne 24. 10. 2018 projednával Výbor pro sociální politiku Poslanecké sněmovny opakovaně senátní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, sněmovní tisk 160. Jedná se o zákon, kterým se zvyšuje příspěvek na péči ve IV. stupni na 19 200,- Kč. Výbor propustil návrh zákona do druhého čtení, ale bohužel neschválil žádný pozměňovací návrh, kterým by došlo ke zvýšení příspěvku na péči ve III. stupni. Poslankyně a poslanci mají připraveno několik pozměňovacích návrhů, které navrhují zvýšení příspěvku právě ve III. stupni. Nejvíce je preferována částka zvýšení příspěvku na péči ve III. stupni o 4000,- Kč.
Členové Výboru diskutovali hlavně o tom, zda má cenu hlasovat na Výboru o jednotlivých pozměňovacích návrzích, když dosud není dohoda mezi Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR a Ministerstvem financí ČR o finančních prostředcích, které by měly být určeny na financování zvýšení příspěvku na péči. Nakonec došlo k rozhodnutí, že se o pozměňovacích návrzích na Výboru hlasovalo. Všechny návrhy se týkaly navýšení příspěvku na péči ve III. stupni. Jeden návrh byl na pravidelnou valorizaci částek všech stupňů příspěvku na péči. Členové Výboru žádný pozměňovací návrh neschválili. To ovšem neznamená, že by nakonec Poslanecká sněmovna některý návrh nepřijala. Nepřijetí pozměňovacích návrhů na Výboru dokladuje jen skutečnost, že ještě nedošlo k dohodě poslaneckých klubů na konečné částce zvýšení příspěvku na péči ve III. stupni. Výbor pro sociální politiku schválil postoupení senátního návrhu do druhého čtení Poslanecké sněmovně. To znamená, že také schválil zvýšení příspěvku na péči ve IV. stupni ve výši 19 200,- Kč.
Vážení přátelé, samozřejmě, že projednávání zákona budeme dále hlídat. Jsme přesvědčeni o tom, že nakonec dojde i na zvýšení příspěvku na péči ve III. stupni. Přeji Vám všechno dobré.
Zdroj: Mgr. Václav Krása předseda NRZP ČR
Internetová lékárna Lékárna.cz nově umožňuje nejen nevidomým zákazníkům komfortně vyhledat a nakoupit nabízené zboží pomocí svého hlasu. Mezi českými lékárnami se jedná o ojedinělý počin, řadící ji mezi blind-friendly společnosti. Jako první vyzkoušel obsluhu webu nevidomý horolezec Jan Říha: „Jsem rád, že stále více společností myslí i na zrakově postižené. Rozvoj moderních technologií tomu nahrává. Ještě před pár lety by mě ani nenapadlo, že mi bude e-shop předčítat vlastnosti a složení produktu, o které ho během nákupu požádám. V tomto směru udělala Lékárna.cz velký krok vpřed.“
„Chceme pomoci hendikepovaným a nevidomým zákazníkům a současně propojit moderní technologie s reálným světem. V nakupování prostřednictvím hlasu spatřujeme budoucnost. Postupně ho bude využívat stále více zákazníků bez ohledu na hendikep,“ říká Vladimír Finsterle, majitel skupiny Pears Health Cyber. Programátoři využili službu od společnosti Google na převod řeči na text. Nad touto službou vybudovali vlastní logistiku na ovládání e-shopu hlasovými gesty. Uživateli tak stačí kliknout na ikonu mikrofonu, a pak už hlasem dávat pokyny, co má lékárna vykonávat.
První lékárna, která naslouchá svým zákazníkům. Webové stránky lékárny jsou nyní pro všechny uživatele přívětivější a snáz se ovládají. Cílem je nejen odstraňovat překážky pro obsluhu stránek, ale současně také jít cestou moderních trendů a inovací. Zákazníci tak nejsou znevýhodněni svým zdravotním postižením, technickým vybavením, znalostmi nebo věkem, naopak pohodlně nakoupí, aniž by potřebovali myš a klávesnici. „Věříme, že během několika let bude nakupování pomocí hlasového ovládání e-shopu zcela běžné ve většině domácností a my chceme v tomto směru být na špici,“ doplňuje Karel Klodner, výkonný ředitel Lékárna.cz. Hlasové ovládání neboli nákup hlasem si můžete jednoduše vyzkoušet na www.lekarna.cz. Pod tímto odkazem pak najdete návod k ovládání.
Zdroj: lekarna.cz
V měsíci říjnu bojuje celý svět proti rakovině prsu - 13. října se konal „No Bra Day“ a na včerejšek připadl Celosvětový den boje proti rakovině prsu. Tyto významné dny mají za cíl podpořit nemocné a upozornit na důležitost pravidelných preventivních kontrol mamografickým vyšetřením. V Česku každý rok onemocní rakovinou prsu přes 7 000 žen a za stejné období jich kolem 1 900 na tuto nemoc umírá.
Statistika přitom jasně dokazuje, že pokud se podaří nádor zachytit v počátečním stádiu, je šance na vyléčení větší než 90 %.
Mamografie je efektivní a zcela bezpečná metoda vyšetření prsů. Jejím hlavním cílem je včasné odhalení nádoru, aby mohla být případná léčba zahájena co nejdříve. Dnešní moderní přístroje navíc umožňují pořízení snímků ve vyšší kvalitě s využitím minimální dávky záření. Také umožňují výrazně nižší míru komprese (stlačení) prsou při snímkování. Na bezplatné screeningové mamografické vyšetření má v České republice nárok každá žena od 45 let věku v intervalu dvou let. K jeho absolvování je třeba získat žádanku (doporučení) od praktického lékaře nebo gynekologa. Ženy ve věku 40–44 let mohou vyšetření podstoupit i bez žádanky za přímou úhradu.
Screening se provádí na akreditovaných screeningových mamografických pracovištích, kterých je v současné době na území České republiky 67. Všechna tato pracoviště jsou vybavena špičkovými zobrazovacími přístroji, s nimiž pracují vysoce erudovaní lékaři a radiologické asistentky. Preventivní vyšetření podstupují ženy, které nemají příznaky onemocnění prsů (nezaznamenají u sebe bulku, krvavý výtok, nově vtaženou bradavku či kůži atd.). Na screeningové mamografické vyšetření je nutné se objednat na jednom z akreditovaných screeningových mamografických pracovišť osobně, telefonicky či prostřednictvím portálu www.navstevalekare.cz/mamo.
Vyšetření by neměla podstupovat žena před menstruací. Důvodem je především zvýšená citlivost a bolestivost prsů v tomto období. Pokud těmito problémy klientka trpí, měla by si připravit termín vyšetření až po menstruaci. Během domlouvání termínu může být žena dotázána, zda toto vyšetření dříve neabsolvovala na jiném pracovišti. Tato informace je stěžejní, protože lékaři porovnávají staré snímky s nově pořízenými, aby zjistili změny v prsu. Je také důležité, aby v den vyšetření žena neměla kůži v oblasti prsů namazanou krémem. Manipulace s prsy je pak obtížnější.
Na recepci budou pacientky požádány o předložení žádanky (doporučení od svého indikujícího lékaře – praktického lékaře, gynekologa) a kartičky zdravotní pojišťovny. Pracovnice na recepci s klientkou zkontroluje a doplní osobní a kontaktní údaje. Ty poslouží v případě nutnosti dovyšetření a pozvání na další screening (poštou, emailem nebo SMS zprávou). Pak přichází čas vyplnit dotazník rizikových faktorů.
Klientka v dotazníku odpovídá na otázky týkající se především osobní a rodinné anamnézy, dále v něm informuje o svých aktuálních problémech s prsy nebo o předchozím podstoupení operace, biopsie či plastiky prsu. Další otázky se týkají například užívání hormonální léčby nebo absolvování předchozího screeningového mamografického vyšetření. Informace v dotazníku rizikových faktorů jsou velice důležité pro lékaře provádějící 1. a 2. nezávislé čtení mamografických snímků. Radiologické asistentky klientkám s vyplněním samozřejmě rády pomohou, bude-li to třeba.
Mamografické vyšetření provádí radiologická asistentka s pomocí přístroje zvaného mamograf. Je velice důležité, aby se klientka před vyšetřením svěřila se svými problémy, jež mohou ovlivnit jeho průběh (např. že špatně slyší, bolí ji rameno nebo má strach) – na základě těchto informací pak může asistentka zvolit vhodný přístup. Celkem se provádí 4 snímky, na každý prs dva. Prs je nutné co nejvíce vytáhnout od hrudní stěny a následně komprimovat (stlačit). Tato komprese může být pro klientky nepříjemná, ale je velice důležitá. Ženy by měly vědět, že pokud pro ně bude komprese bolestivá či nepříjemná, nesmí se bát tuto skutečnost sdělit radiologické asistentce. Asistentky si jsou plně vědomy, že mamografické vyšetření nepatří mezi ta nejpříjemnější. Proto je velice důležitá oboustranná spolupráce, která povede ke kvalitně provedeným mamografickým snímkům.
Mamografické snímky vyhodnotí nezávisle na sobě dva lékaři. Teprve poté je možné výsledek vyšetření předat klientce. Konkrétní pracoviště určí, zda si klientky počkají na výsledek na místě, nebo se jej doví až od svého indikujícího lékaře. V současné době některá akreditovaná screeningová mamografická pracoviště v den vyšetření výsledek screeningu nesdělují a své klientky informují prostřednictvím SMS zprávy. Ta většinou obsahuje sdělení, že je mamografie klientky v pořádku a bližší informace se dozví od svého indikujícího lékaře. Mamografický screening je jedním z mnoha dalších preventivních vyšetření (jako je například gynekologické nebo gastroenterologické), po jejichž podstoupení klienti také neobdrží výsledky ihned. Seznam akreditovaných screeningových pracovišť najdete na webových stránkách www.mamo.cz.
Zdroj: helpnet.cz
Ztrátou zraku jsou v České republice ohroženy tisíce lidí, a to kvůli nemocem, které i přes pokroky v medicíně zatím nelze vyléčit. Oproti minulosti je velkým problémem, že velká část lidí se slepotou ztrácí i přístup k počítači, na který byli celý život zvyklí. Přestože řada pacientů o tom, že v brzké době přestane vidět, ví, nemůže se předem připravit. Například na to, jak bude dále platit svoje účty online či komunikovat prostřednictvím internetu. Velká část zrakově postižených lidí je odkázána na pomoc příbuzných a známých. Na stav upozorňuje Nadační fond FriendlyVox.
Podle lékařů je častou příčinou slepoty u lidí v produktivním věku diabetická retinopatie a věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD).
VPMD je nejčastější příčinou závažného poškození zraku a významného poklesu vidění, kdy dochází k výpadku centrálního vidění a zůstává pouze periferní. Odborníci odhadují, že v Česku nově postihne VPMD asi 1000 lidí ročně. Počet nemocných s VPMD se podle odhadů lékařů v následujících 25 letech až ztrojnásobí. Ve světě trpí VPMD přibližně 30 milionů lidí. Další nemocí, která je chronickou komplikací cukrovky, je diabetická retinopatie. Jedná se o onemocnění očí, které vzniká jako tzv. sekundární komplikace diabetu. Ve své nejzávažnější podobě vede až ke ztrátě zraku. Podle lékařů se počet diabetiků žijících v ČR šplhá na 850 tisíc.
V roce 2013 žilo v ČR 100 000 nevidomých a slabozrakých – říkají data Českého statistického úřadu. Přitom je zřejmé, že ve srovnání s šetřením ČSÚ z roku 2007 přibývá zrakově postižených osob ve vyšším věku, a je také patrný celkový nárůst počtu těchto osob.
Podle odborníků počet nevidomých v následujících letech dále vzroste – lidé se dožívají vyššího věku, a tedy i chorob, které ke ztrátě zraku vedou. Většina pak musí řešit tyto vážné problémy, teprve až nastanou. FriendlyVox je ozvučený webový portál navržený speciálně pro potřeby uživatelů, kteří nemohou při práci s počítačem používat obrazovku a myš. Portál je tak jednoduchý, že jej po chvíli ovládnou i lidé, kteří s počítačem běžně nepracují. Nemusejí si pořizovat speciální mluvící počítač, stačí jim instalovat internetový prohlížeč Google Chrome. Služba je pro koncové uživatele zdarma.
Zdroj: helpnet.cz
Výcvik kosmonautů zahrnuje přípravu fyzickou, leteckou, parašutistickou a lékařsko-biologickou, výcvik k přežití v případě havárie nebo přistání v neobydlených oblastech. Dále technickou přípravu, zejména výcvik na trenažérech kosmických lodí k využití palubních systémů a vybavení, trénink ve stavu beztíže a za přetížení, seznámení se systémy zabezpečení životních podmínek a skafandry. Navíc se kosmonauti učí provádět vědecké experimenty a ekologické výzkumy, zkušební výrobu materiálů. Nezbytnou součástí znalostí kosmonauta je kosmická navigace, výcvik k provádění údržby, oprav a rekonstrukcí kosmických lodí a družic.
Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu.
Uskladnění pečiva. Po napečení uskladníme perníčky, zázvorky a medvědí tlapičky do hliněného krajáče anebo pekáče. Sušenky a výrobky z lineckého těsta do plechových dóz. Nepečené rolády v alobalu a v chladu. Nepečené kuličky v krabici vyložené alobalem a jím i přikryté. Vánočka je rovněž déle vláčná v alobalu.
V Benátkách se chystá svatba a místní drbny mají spoustu důvodů událost hodnotit a pomlouvat všechny aktéry. Na přetřes se dostane nevěsta, její rodiče a stejně tak ženich. Nevěsta Checcha údajně není dcerou svého otce. Ženich Beppo si přece nemůže vzít nemanželského potomka, existuje pro něho několik mnohem lepších nevěst. Zvláště švadlena Ansoletta si na Beppa brousí zuby. Hned začne Checchu pomlouvat u své zákaznice. Bohatá paní Beatrice jí nabídne, že Beppovi zprávu o Checchině původu oznámí a svatbu překazí. Při nejbližší příležitosti to udělá a nabídne mu lepší nevěstu.
Beppo váhá, protože Checchu má rád, ale aby si zachoval pověst, nemůže si ji vzít. Sejde se s Checchou a ptá se jí, čí je vlastně dcera. Prozradí, od koho se pomluvu dozvěděl a Checcha drbnám vynadá. Všechny ženy se brání, prý je jim pomluva cizí. Každý pátrá po tom, kdo přinesl pomluvu jako první a zdá se, že svatba Checchy s Beppem je naprosto nemožná. Objeví se zpráva, že do města přicestoval skutečný Checchin otec a že je to vážený a bohatý muž. Beppo je šťasten, takovou Checchu si vzít může. Někdo však vymyslel pomluvu, že otcem je chudý obchodník, který přijel do města prodávat křížaly. Beppo je znovu zdrcen, protože pomluvě znovu uvěří. Checcha mu vyhrožuje sebevraždou. Zdá se, že rozmary klevetných žen neskončí svatbou, ale tragédií.
Taková voda, zmučená voda, voda žal.
Jako ta voda, co si v ní Pilát ruce umýval.
Taková voda padá, a co bys chtěl,
Až k srdci zamračený,
Když taková voda padá.
A já bych chtěl až k srdci zamračený,
Když taková voda padá.
A já bych chtěl slzavý úsměv smutné ženy,
Co mě má ještě ráda.
V měsíci listopadu oslavily narozeniny Jindřiška Linhartová a Karla Jandlová, svátek také Karla Jandlová. Oběma srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.
země, gymnastické nářadí, koření, hudební nástroje, zvířata, květiny
Pozorně si přečtěte následující věty. V prvních čtyřech jsou ukryty názvy čtyř barev. Zjištěné slovo zapište vždy do řádku za větou.
1. Na baru dává číšník hostovi vodku.
2. Kromě ovce i jehně dává maso.
3. Každého člověka vábí láska.
4. Příjemný večer náhle skončil.
Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.
Kukuřice je zásobárnou energie pro náš mozek. S každým zrnkem nám to myslí o trochu více! Kukuřice není jen zelenina! Překvapením pro mnohé bude, že patří na stejný stupínek jako například pšenice, ječmen či oves – jedná se totiž o obilovinu. Tato plodina původem ze střední Ameriky má skutečně všestranné využití a v žádném případě nepatří jen na oživení zeleninových salátů. Kromě glukózy obsahuje kukuřice vysoké množství vitamínů skupiny B, které jsou důležité pro správnou funkci orgánů a zlepšují také stav vlasů, nehtů a pleti. Kukuřice navíc pomáhá snižovat cholesterol. Obsahuje také železo, hořčík, zinek, mangan, selen – právě ty jsou důležité pro správnou krvetvorbu a okysličování buněk. Tyto stopové prvky navíc chrání správnou hladinu hormonů, zlepšují plodnost a potenci. Uplatnění kukuřice je opravdu široké. Můžeme si ji dopřát syrovou, vařenou, ale i taky ve formě kukuřičné mouky či krupice v pečivu, moučnících či v kaších.
Na 1 porci si připravte: Kukuřičný klas, trochu másla, česnek, čerstvé bylinky, sůl a pepř
Postup přípravy: V misce utřeme máslo s česnekem, bylinkami, solí a pepřem do hladkého krému. Klas potřeme česnekovým krémem a zabalíme do alobalu. Kukuřice položíme na rozehřátý gril a grilujeme ze všech stran 10-20 minut. Hotové jídlo podle potřeby osolíme a hned podáváme.
Zdroj: fitdieta.cz
Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz
Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.
Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením