Paprsek ze tmy Listopad 2019

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Listopad 2019

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

11. listopad je Mezinárodním dnem válečných veteránů. Slaví se od 11.11.1918, kdy byla oficiálně ukončena 1. světová válka. 13. listopad je Mezinárodním dnem nevidomých, 14. listopad Světovým dnem diabetiků a Dnem bez aut. 15. listopad je Dnem vězněných spisovatelů, Dnem filozofie (3. čtvrtek v listopadu) a Mezinárodním nekuřáckým dnem (3. čtvrtek v listopadu). 17. listopadu slavíme Mezinárodní den studentstva a Den boje za svobodu a demokracii. 20. listopad je Světovým dnem dětí, 21. listopad Světovým dnem televize. 23. listopadu (4. pátek v listopadu) je tzv. Černý pátek – Mezinárodní den nekupování ničeho. 25. listopad je Mezinárodním dnem za odstranění násilí páchaného na ženách a Mezinárodním dnem bez nákupů.

Úplněk nastane 12.11.2019 ve 14.34.

Jana Rzepecká

O čem přemýšlíme

Mrtvice může postihnout i člověka, kterému nebylo ani třicet

Většina lidí přitom nerozpozná příznaky. Cévní mozková příhoda neboli mozková mrtvice v Česku ročně postihne 30 tisíc lidí a asi třetina z nich umírá. Na rizika, ale i správnou reakci na první příznaky upozorňují nyní lékaři prostřednictvím speciální tramvaje. Podle lékařů totiž naprostá většina lidí neví, jak se cévní mozková příhoda projevuje. Tramvaj vypravil nadační fond Čas je mozek u příležitosti světového dne mrtvice (29.10.). Infarkt a mrtvice v Česku zabíjejí nejčastěji. Naděje na dožití se u populace zvýšila. Největším rizikem při mozkové příhodě totiž je, že ji lidé nerozpoznají, případně že poznatky podcení. Jenomže když se včas nedostanou do rukou lékařů, není jim již pomoci. Hraniční čas se udává 6 hodin, nejlepší však je dorazit k lékaři do hodiny od prvních příznaků.

Příznaky mozkové příhody a její prevence: Mozková mrtvice je způsobena omezeným nebo úplně přerušeným tokem krve do části mozku. Nervová tkáň začíná odumírat už po několika minutách bez kyslíku a vzniklé poškození je nevratné, protože mozkové buňky nejsou schopny regenerace. Jak poznat, že má někdo mozkovou mrtvici? Mezi hlavní příznaky patří:

  • Problémy s pohybem a jeho koordinací – zakopávání, náhlé závratě, ztráta rovnováhy
  • Ochrnutí či necitlivost – často se týká jen poloviny těla, postižený má povadlý koutek na tváři, není schopen zvednout obě ruce nad hlavu
  • Problémy s řečí a s porozuměním – drmolí, mluví z cesty, nerozumí
  • Porucha zraku – rozmazané či dvojité vidění, úplná ztráta zraku
  • Náhlá silná bolest hlavy – občas doprovázena zvracením, ztrátami vědomí

Co k mrtvici vede? Je možné jí předcházet? Důležitá je zdravá životospráva, která může riziko příhody významně snížit. Za rizikové faktory se považují:

  • Nadváha či obezita
  • Nedostatek pohybu
  • Nadměrný příjem alkoholu
  • Kouření
  • Vysoký krevní tlak a cholesterol
  • Cukrovka
  • Choroby srdce a cév
  • Výskyt mrtvice v rodině
  • Věk 55+
  • Mužské pohlaví
  • Užívání drog (především kokainu, amfetaminu)

Co dělat při podezření na mrtvici? Neprodleně volat záchrannou službu. Užitečné je také lékařům říci o přesném času, kdy problémy vznikly, o lécích, které pacient užívá, a o nemocech, se kterými se léčí. Mrtvice není nemoc starých lidí. Postihuje i devětadvacetileté. Dobré je, aby člověk znal příznaky nejenom proto, že může mrtvice postihnout jej samého, ale i proto, aby dokázal pomoci svým blízkým. To ostatně zachránilo Lukáše Bardu, který je živoucím důkazem toho, že mozková příhoda není jen onemocněním starých lidí – postihla jej, když mu bylo 29 let.

První pomoc v případě cévní mozkové příhody:

  • Ihned zavolat záchrannou službu
  • Protišoková opatření
  • Zajištění klidu
  • Chlazení hlavy
  • Polohování
  • Při vědomí – poloha při mozkolebečních poraněních.
  • V bezvědomí – stabilizovaná poloha
  • Při šoku – protišoková poloha.

Prevence? Zdravý životní styl. Je tedy vhodné hýbat se, zdravě jíst, příliš nepít alkohol, nekouřit a v neposlední řadě pravidelně chodit na preventivní prohlídky k lékaři.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Pozor na novou fintu šmejdů

Šmejdi se přesunují do časopisů a vymýšlejí nové podvůdky. Nemělo by to být trestné? Časopis TV expres, 14.10.2019, PR článek: Jak získat dokonalý sluch!

ROZLUČTE SE S PROBLÉMY SE SLUCHEM STEJNĚ JAKO 113 230 ČECHŮ Jak přesně léčba vypadá? Náplasti se lepí na určité body na uchu. Takto přilepené se musí čas od času stisknutím stimulovat. Díky malým rozměrům a diskrétnímu vzhledu nejsou nijak nápadné – nikoho ani nenapadne, že máte problémy se sluchem. Navíc jsou téměř neviditelné ve srovnání s nepříliš esteticky vypadajícími naslouchátky. S týmem odborníků jsme vyvinuli maximálně účinný přípravek. Jedná se o náplasti se semínky Vaccaria, které se nalepí v příslušném bodě u ucha. První výsledky se obvykle objevují už po 3 dnech. V tu chvíli lidé, kteří náplasti používají, začínají cítit, jak se jejich sluch výrazně zlepšuje. Prof. Otto Miller Laryngologický ústav v Mnichově.

Co způsobuje, že jsou náplasti tak účinné? Výzkumy potvrzují, že většina lidí cítí výrazné zlepšení sluchu už po 3–4 použití náplastí. Co způsobuje, že jsou tak fenomenálně účinně? Náplasti působí lokálně. To znamená, že jejich vlastnosti přímo ovlivňují sluchové ústrojí. Z toho důvodu se sluch může zlepšit už po 3 dnech až o 65 % a po 2 týdnech až o 90 %. To je skutečná záchrana pro každého, kdo trpí sluchovou poruchou, ale nemá čas na dlouhodobé léčení. Neodkládejte to – zlepšete svůj sluch už dnes. Obliba náplastí roste každým dnem a lidí nadšených jejich působením stále přibývá. V Česku si inovativní náplasti můžete koupit pouze přes telefon. Výrobce připravil speciální limitovaná balení pro prvních 100 zákazníků, kteří se ozvou jako první. Podle názoru odborníků jsou náplasti jedničkou na každou poruchu sluchu. Zlepšují sluch už po 3 dnech používání © Redukují ušní šumy o 95 % © Znovu uslyšíte i ty nejtišší zvuky © Účinně si poradí s každým druhem nedoslýchavosti Mám sluch jako před 20 lety Valentýna, 62 let, Ostrava Rádio jsem si musela dávat stále hlasitěji a hlasitěji, čímž jsem nutila sousedy, aby ho poslouchali spolu se mnou. Naštěstí jsem před nějakou dobou při prohlížení novin narazila na náplasti. Už po 3 dnech používání jsem pocítila rozdíl. Po 2 týdnech jsem znovu začala chodit mezi lid a sousedi si přestali stěžovat na mé hlasitě hrající rádio. Vřele doporučuju!

Zdroj: kochlear.cz

Upozorňuji čtenáře Paprsku ze tmy, že se jedná o další praktiku tzv. šmejdů, kteří zneužívají neznalosti nebo bezbrannosti určitých skupin lidí (senioři, handicapovaní apod.) a prodávají jim předražené a nefunkční výrobky.

Jak sníh komplikuje pohyb zrakově postiženým?

Vánice, neexistující chodníky a náledí. To s sebou běžně přináší zimní období. Jak se ale v podobném počasí pohybují a orientují lidé slabozrací nebo nevidomí? Představte si, že v zimě vyrazíte ven. Kvůli náledí sledujete pečlivě každý krok, vyhýbáte se zamrzlým loužím, uskakujete před projíždějícími auty, a teď to zkuste se zavázanýma očima. A přesto lidé se zrakovým postižením mohou fungovat i v tak obtížných podmínkách. Komplikuje sníh a námraza pohyb osobám se zrakovým postižením? Samozřejmě takový povrch může být pro nevidomého člověka poměrně náročný. Díky slepecké holi umí poznat určité nerovnosti jako jsou výmoly, okraj zdi nebo třeba obrubníky, ale jen těžko rozezná zamrzlý povrch. Někteří také využívají pomůcky v podobě nesmeků. A jak je to u lidí slabozrakých? Tito lidé vnímají skrze svou sítnici různě, vnímají třeba jen určité stíny nebo jen některé barvy. Když je hodně sněhu nebo zuří vánice, označují takové situace souhrnně jako bílá tma. Ta ovšem nemusí nastat pouze v zimě ale třeba i v létě za hodně slunných dnů. Takto mi například klientka popisovala, že když se chce dostat s košem ke kontejnerům, vyjde z domu, ujde několik metrů a podle barev je schopná popelnice najít. Když ale panuje bílá tma, rozezná kontejnery například na vzdálenost dvou kroků. Pes dokáže upozornit na silnici i visící větve V zimě často neexistují jasné hranice chodníků a prostředí ovlivňují i sněhové mantinely, jak to zrakově postižení zvládají?

To samozřejmě je problém. Co se týká starších slabozrakých, tak ti samozřejmě v takové době omezují svůj pohyb venku a pokud někam musí, mohou požádat o doprovod, ať již v organizacích na pomoc handicapovaným nebo u někoho blízkého. Zároveň je ale spousta mladých aktivních lidí, kteří se i v zimě běžně pohybují venku, jako i v jiných situacích je zde vítaným pomocníkem pes. Ten je speciálně vycvičen a hlásí různé překážky včetně těch, které ohrožují člověka ze shora, jako například větve stromů. Když se člověk v zimě zachumlá do šály, čepice a kapuce, kolikrát téměř nic neslyší. Nevyhýbají se ani zimním sportům, dokonce mají mezi s sebou i mistry I nevidomí a slabozrací lidé rádi sportují. Často je lidé potkávají třeba na běžeckých závodech, věnují se tito lidé sportování i v zimě? Určitě ano. Dokáží si skvěle užívat například běžecké lyžování, kdy je doprovází trasér.

Když budeme chtít nevidomému člověku pomoci, například ho převést přes silnici, jak to máme udělat správně? Určitě je dobré oslovit dotyčného dostatečně brzy. Někdy si lidé myslí, že nevidomí mají extrémně zbystřené smysly a vytuší vše, co se kolem nich děje. I mně osobně se ale stalo, že jsme přišla ke klientovi až příliš blízko, promluvila jsem a on leknutím nadskočil. Poté co osobu oslovíme, měli bychom jí nabídnout rámě nebo ruku, nikdy bychom neměli člověka za sebou táhnout nebo ho naopak před sebou tlačit. Dobré je také upozornit na překážky jako jsou schody nebo obrubník. Pokud takový člověk pomoc odmítne, neměli by si to lidé brát nijak osobně. Mnoho osob se zrakovým postižením je velmi samostatných a jsou zvyklí se pohybovat samy. To ale neznamená, že bychom neměli pomoc nabídnout, jistě je to potěší a velmi často docení, ačkoli nabídku třeba nevyužijí.

Zdroj: www.drbna.cz/rozhovory

Klubové aktivity

Výstava na Kladně

25. září 2019 jsme se do Kladna jeli podívat na slavnostní zahájení výstavy Olgy Sarköziové, která se konala ve vědecké knihovně. Výtvarnice je neslyšící od narození a má i zrakovou vadu. Nejdříve byla možnost prohlédnout si její obrazy. Jára se mi je snažil popsat. např. obraz postavy, kde hlava je větší než tělo. Představila jsem si vymodelované zvíře, které má hlavu větší a připadalo mi to zvláštní. Potom pracovnice představovala organizaci Tichý svět a lidi se mohli na konci ptát, co je zajímalo. Potom bylo divadlo, moc pěkné to bylo, Špalíček veršů a říkadel od Františka Hrubína. Bylo také zajištěné občerstvení, které mi moc chutnalo. Dělali to klienti Tiché cukrárny, koláč byl špenátový, pizza a pak sladké košíčky vanilkový a čokoládový a pak sušenky, vypadalo to na linecké, ale nebylo slepované, nechali ho jen tak.

Jaroslava Dvořáková

Návštěva Muzea Vlasty Buriana v Liberci

Poslední zářijový čtvrtek jsme se sešli ve složení manželé Berkyovi, Otka a Marcela Machovičová v centru Liberce. Od samého počátku panovala vlídná a přátelská atmosféra. Nasedli jsme na autobus číslo dvanáct a odjeli na náměstí u Šavlovny. Rozhodli jsme se naobědvat v malé vietnamské restauraci poblíž. Je tu ticho, místo hudby z reproduktorů zde vyzvánějí zvonečky, obsluha milá. Láďa s Blankou byli již po obědě, takže to zbylo na starší dvojici. Otka si objednala rovnou tradiční vietnamskou specialitu, já svoje oblíbené rýžové nudle. K tomu kokosový nápoj a sezamové kuličky. Po obědě jsme se vydali úzkou cestou – Na Svahu – k muzeu Vlasty Buriana, abychom zde vyřešili výstavu našeho klubu. Tedy přesně, aby to vyřešila Otka, my tři jsme jí dělali jaksi jen pozadí. Ale pro paní galeristku to bylo důležité sdělení. Poznala totiž část členů klubu.

Udělala si představu o hluchoslepých lidech. Zatímco Otka jednala, my tři jsme si prohlédli tu část muzea, kde byly vyvěšený fotografie samotného mistra, jeho knihy a důležité atributy jeho života. Vlasta Burian se narodil poblíž muzea, takže zde visela i fotografie jeho rodného domu. Horní část muzea náležela výstavě obrazů, i tu jsme si prohlédli. Otka mezitím domluvila výstavu na konec listopadu s tím, že bude společná s jinou institucí. Budou zde současně vystaveny betlémy keramické dílny Větrník, betlémy, které vyrobily děti. Ty se o něco později zúčastní hmatové výstavy, aby porozuměly světu hluchoslepých. Atmosféra byla velmi přátelská a jednání dopadlo dobře. Rozešli jsme se s polibkem na tváře a už se těšíme na další setkání.

Marcela Machovičová

Aktuálně před uzávěrkou

ČSOB zdokonaluje služby pro nevidomé a slabozraké

Od října Československá obchodní banka technicky vylepšila téměř tisíc bankomatů. Lidé se zrakovým handicapem se tak mohou obsloužit bez asistence vidícího. Díky softwaru od Diebold Nixdorf je mimo snazšího ovládání zajištěna i větší bezpečnost při obsluze. Hlasová navigace se nově spouští hned po zasunutí sluchátek bez potřeby zadání dalšího příkazu. Zároveň se automaticky zhasne displej, což zaručí nevidomým klientům větší bezpečnost při obsluze bankomatu vzhledem k tomu, že neoprávněné osoby nemají možnost sledovat probíhající příkazy. Upravila se i hlasitost a klienti nově dostávají zvukovou odezvu po stisknutí klávesy. Prostřednictvím hlasového asistenta se dozvědí také o případných chybových hláškách a nestandardních situacích. Přizpůsoben je i výdej hotovosti, kdy jsou preferovány bankovky s nižší nominální hodnotou.

Zdroj: inspirante.cz

Česká spořitelna pro neslyšící.

Česká spořitelna nově umožňuje ve všech svých pobočkách neslyšícím on-line tlumočení do znakového jazyka nebo on-line přepis mluvené řeči. Díky aplikaci DEAFCOM, kterou mají bankéři k dispozici přímo v tabletech na pobočkách, mohou neslyšící nebo nedoslýchaví klienti pohodlně komunikovat s bankéři či po telefonu se zákaznickou linkou. Aplikace nahrazuje fyzicky přítomného tlumočníka či přepisovatele. Český znakový jazyk je pro neslyšící mateřským jazykem a je pro ně nejpřirozenější formou komunikace. V době technologického rozkvětu, kdy mají technologie moc zkvalitňovat lidem život, neslyšící pořád narážejí na složitou komunikaci v běžných denních situacích. DEAFCOM má za cíl komunikaci mezi klienty, jako jsou banky, úřady a další instituce, a jejich neslyšícími zákazníky zjednodušit a zefektivnit. Věříme, že možnost okamžitého on-line spojení s tlumočníkem či přepisovatelem přispěje také k větší soběstačnosti a zapojení Neslyšících a Nedoslýchavých do společnosti. Spořitelna nasazením aplikace DEAFCOM učinila další krok nejen ve zkvalitnění služeb pro lidi s různými zdravotními překážkami, ale také na poli moderních technologií. Aplikaci DEAFCOM si mohou neslyšící také jednoduše stáhnout do svých mobilních zařízení.

Zdroj: hrforum.cz

Češi málo znají nevidomé a slabozraké a jejich potřeby nechápou.

V úterý 15. října byl Mezinárodní den bílé hole. Upozorňuje, že v našem okolí žijí i nevidomí a slabozrací lidé. A co si o nich a jejich potřebách myslí veřejnost?

To zjišťoval nedávný online průzkum. I když jeho tvůrci zdůrazňují, že nejde o reprezentativní vzorek – odpovídalo jen 226 osob, zjistil zajímavá data. Hlavní poznatek zní: povědomí české společnosti o tom, jak se žije zrakově postiženým, je malé a velice záleží na věku dotazovaného. Zatímco starší respondenti by mě (jsem také slabozraká) poslali do ulic jen s bílou holí, mladší účastníci výzkumu rozumějí síle moderních technologií i tomu, jak ulehčují lidem se zrakovým handicapem život.

Ačkoli jsou lidé s bílou holí dobře rozpoznatelnou skupinou, celá třetina Čechů nikdy nepřemýšlela o bariérách v prostoru – 31,5 procenta lidí s určitostí nedovedlo říct, zda je veřejný prostor pro nevidomé dobře přístupný. Na otázku Jak vnímáte přístupnost veřejného prostoru a hromadné dopravy pro zrakově postižené? odpovědělo 59,29 procenta účastníků, že je na tom třeba zapracovat a 9,29 procenta míní, že je třeba vylepšit jen málo. To zřejmě souvisí i s tím, že velké množství lidí (63,7 procenta) nikdy nemělo k člověku se zrakovým postižením osobní vztah. Ten je nejčastěji možné navázat ve škole či v práci a také v širší rodině. Že je člověk s postižením zraku členem nejbližší rodiny, uvedlo pouze 5,75 procenta lidí.

Podobně si čtvrtina (23,5 procenta) respondentů netroufla odhadnout, jaké výhody poskytují technologická asistenční zařízení ve srovnání s běžnými pomůckami. Na otázku Jak hodnotíte přínos technických pomůcek pro zrakově postižené? odpovědělo 42,92 procenta respondentů, že dovolují zvládat každodenní situace a 14,16 procenta, že pomáhají vést plnohodnotný život. Na dotaz Jak by zrakově postižení zvládali každodenní život bez těchto pomůcek? odpovědělo 17,7 procenta, že vůbec, 1,33 procenta, že dostatečně, podle 54,42 velmi omezeně a 26,55 procenta účastníků šetření neví. V průzkumu se projevily velké rozdíly mezi věkovými skupinami. Integraci zrakově postižených do profesního života i s využitím veřejných peněz podporuje 58,2 procenta respondentů ve věku 18–29 let, z dotázaných ve věku 55+ s tím však souhlasí jen třetina.

Na otázku Chtěl/a byste mít v práci kolegu se zrakovým postižením? odpovědělo 46,02 procenta ano, raději ne řeklo 18,4 procenta a jedno je to 32,3 procenta respondentů. S kolegou se zrakovým postižením se v zaměstnání dosud setkalo jen 3,54 procenta lidí.

Zdroj: inspirante.cz

Chřipka ročně zabije až 2000 lidí – očkovat by se měli lidé právě teď

Vysoká horečka, zimnice a velká únava – to jsou nejčastější příznaky chřipky. Na její komplikace ročně v České republice zemře až dva tisíce lidí. Je to 4x více než u dopravních nehod. Onemocnění si nevybírá, nakazit se mohou děti i dospělí. Epidemie chřipky v Česku propuká obvykle začátkem roku. Očkovat by se ale lidé měli už nyní. Na vakcinaci v některých případech přispívají pojišťovny, nebo ji dokonce plně proplácejí. Proti chřipce očkují lékaři od konce září do poloviny prosince. Chřipková epidemie totiž začíná většinou až začátkem nového roku, takže pacientovi nehrozí, že by se nakazil ještě před očkováním.

Prosinec už je ale nejzazším termínem. Jestliže má být organismus proti chřipce imunní, musí si po vakcinaci nejprve vytvořit protilátky. Trvá to obvykle dva týdny. Očkování proti chřipce je doporučeno všem. Virem je totiž ohrožen úplně každý, můžeme očkovat děti starší šesti měsíců i seniory. Chřipku často lidé zaměňují za běžnou virózu, na tu ale na rozdíl právě od chřipky lidé neumírají. Pacient trpící virózou má většinou rýmu, teplotu do 37,5°C, mírný kašel a je trochu unavený.

U chřipky se teplota může vyšplhat až přes 40 °C. Nemoc provází velké bolesti kloubů i svalů a také silný kašel. Na rozdíl od virózy pacient nemívá rýmu, a naopak bývá velmi unavený.

Skupinou, která je chřipkou nejvíce ohrožena, jsou právě senioři. Lidé starší 65 let mají navíc očkování proti této nemoci zdarma. Onemocnění, které přechází z člověka na člověka, je velmi nebezpečné také pro diabetiky, pacienty s chronickým onemocněním srdce, cév a ledvin. I těmto lidem, stejně jako pacientům po transplantacích, hradí očkování zdravotní pojišťovny. Nejúčinnější prevencí proti chřipce je očkování. Posilování imunity a otužování pomůže při viróze, ale před chřipkou neuchrání. Stále více lidí se i přesto snaží posílit organismus s pomocí vitaminových koktejlů přímo do žil. Některé výzkumy opravdu potvrzují, že vysoká koncentrace „céčka“ dokáže povzbudit imunitní systém. Tato metoda není vhodná pro každého. Je to opravdu velká dávka vitaminu a pacient musí splňovat určitá kritéria. Například musí být dostatečně zavodněný, aby nedošlo k poškození ledvin.

Rozdíly mezi virózou a chřipkou jsou následující:

Viróza

Chřipka

Teplota

Kolem 37,5 °C

38-40 °C i vyšší

Bolesti svalů

malé

silné

Bolesti kloubů

malé

silné

Rýma

skoro vždy

skoro nikdy

Kašel

mírné intenzity

velmi silný

Únava

mírná

výrazná

Zdroj: prima.iprima.cz

Zajímavosti

Zajímavosti ze světa psů

Psi doprovázejí člověka téměř 14 tisíc let. Nejstarším vyšlechtěným plemenem byli nejspíše chrti saluki, které používali staří Egypťané při obdobě dnešních chrtích závodů.

Pranostika

V listopadu příliš mnoho sněhu a vody, to známka příští neúrody.

Rady našich babiček

Nasládlé brambory povaříme krátce ve slané vodě, kterou slijeme a brambory dovaříme v nové osolené vodě.

Nabídka pro čtenáře

Keusl Yvonne – Matka Davida S., narozeného 3. července 1959

Lena žila v manželství s pracovitým Simonem, měli spolu čtyři děti a žili v krásném domě v Holandsku. Nejstarší syn David začal v 15 letech zanedbávat školu, neměl žádné zájmy ani kamarády. Po stížnostech sousedů se jednou rodiče vrátili z dovolené, kde David nebyl, a našli v domě nepořádek a cizí lidi. Z domu se začaly ztrácet peníze a cenné věci. David utíkal z domu na dlouhou dobu a vracel se vždy v hrozném stavu. Přiznal, že bere drogy. Otec situaci nezvládl, přestal chodit do práce a skončil v sanatoriu. Matka zůstala s dětmi sama. Také David absolvoval odvykací léčbu, ale bezúspěšně. Lena byla zoufalá a nevěřila, že se situace, kdy napraví.

Po čase objevila americké Sdružení anonymních rodičů a vydala se na čtyři měsíce do Ameriky. Po návratu založila podobné sdružení v Holandsku. David však znovu zmizel na šest měsíců, vrátil se s dívkou Marlen, která s ním brzy otěhotněla. Vyvstala otázka, kdo se o dítě postará. Začali umírat Davidovi kamarádi a Lena ho naposledy vzala domů. Ten však odešel na pohotovost a nevrátil se. Lena pochopila, že šel shánět drogy. V době, kdy byl tento příběh napsán, ještě lidé o hrozbě drog mnoho nevěděli. Lena věrně popisuje všechnu hrůzu, kterou jako matka prožívala, když David nebyl doma, když zazvonil telefon (bála se, že jí někdo oznámí, že David je mrtvý). Příběh je plný slibů, zklamání i zoufalství. David začal s marihuanou, pokračoval hašišem a LSD a skončil u heroinu. Celou dobu sleduje destrukci svého syna bez možnosti jakkoli účinně zasáhnout. Kniha je dalším velkým varováním a měli by ji číst nejen rodiče, ale i mladí a dospívající.

Literární okénko

Heyduk Adolf – Venecie (Benátky) za večera

Jak dítě tiše spočíváš, jež nezná, co svět strastiplný,
Červánky za podušku máš a kolébkou ti modré vlny.
A víly hýčkají tě v snách a svoje noční písně pějí,
Než mlhy v tanci po vlnách v dále tajemnou se povznášejí.

V ten čas chci ven v ten svůdný ráj, už veslo pevně drží pěsti,
A z hůry hvězdy pohlédají, zdola obrazy těch hvězd,
A po vodách noc pohádková kráčí, jen já tu ještě dumám, sním a pláči.

Výročí

V měsíci listopadu oslavili narozeniny Jindřiška Linhartová a Karla Jandlová, svátek pak Karla Jandlová. Všem srdečně blahopřejeme a přejeme hodně zdraví, štěstí a spokojenosti.

Kvíz pro moudré hlavy

Správné odpovědi na předchozí kvíz:

Secese, S. Bernhardtová, Slovanská epopej – Alfons Mucha
Národní obrození, tisícová bankovka, Matice česká – František Palacký
Cimrman, Vratné lahve, Hodina zpěvu – Zdeněk Svěrák
Hrádeček, Charta 77, prezident – Václav Havel
Dobří holubi se vracejí, Ivančice, humor – Vladimír Menšík

Nový kvíz:

Podle indicií uvedených níže se pokuste určit, o jaké město se jedná (české nebo zahraniční). Odpovědi zapište na volné řádky.

Řízek, valčík, káva
Škvorecký, jezero Ontario, Maple Leafs
Aréna, balkón, Romeo a Julie
Karneval, gondoly, laguna
Rybářská bašta, ulice Váci, termální lázně

Správné odpovědi se dočtete v příštím čísle.

Co nám chutná

Polenta je kukuřičná kaše rozšířená především v severní Itálii a také v Chorvatsku, Rumunsku, Moldavsku a Černé Hoře, kde se podává jako silně omaštěná kaše se sklenicí kyselého mléka. V ČR se nejčastěji prodává jako instantní kukuřičná polenta, ze které se připravuje kaše, knedlíky nebo různé placky. Polenta se podává buďto samostatně nejčastěji s pikantním sýrem gorgonzola a kvalitním vínem, nebo slouží jako příloha k masu, salátu či zelenině. Polenta je zdravý pokrm bohatý na bílkovinu a vlákninu, také na vitamíny a minerály.

Drůbeží maso v polentovém kabátku – bezlepkové

Úvod: Pokud jste milovníci řízků a najednou přijde zákaz lepku, je to docela problém. Jasně, je tu např. kukuřičná strouhanka, ale ta je po usmažení dost tvrdá a popravdě je i docela cítit. Pak můžete jít do drahé bezlepkové strouhanky. Anebo zkusit právě polentu. Recept je velmi rychlý (už jenom to, že místo trojobalu najednou máte jen jediný), dietní (vyhnete se vejcím, lepku, oleje je jen minimum) a opravdu chutný.

Suroviny: krůtí nebo kuřecí stehenní řízky (kuřecí paličky, …), cca 100g instantní polenty, sůl, lžíce oleje, koření nebo bylinky nebo sýr atd.

Postup: Předehřejeme troubu na 220°C a plech vyložíme pečícím papírem. Omyjeme maso (neosušíme ho). V misce smícháme polentu, sůl, lžíci oleje, jakékoliv koření (např. grilovací koření, kari, koření na pizzu) nebo zelené bylinky (tymián, bazalka) nebo sýr. Maso touto směsí obalíme. Zprvu to vypadá, že to není obaleno nijak dobře, ale během pečení polenta nabude a utvoří krásnou krustičku. Pečeme cca 20minut v případě řízků, 30 minut u masa s kostí. Během pečení obrátíme. Ihned podáváme. Doporučená příloha brambory v jakékoliv podobě, saláty, tatarka..

Zdroj: labuznik.cz

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)