Paprsek ze tmy Listopad 2022

Úvodní stranaPaprsek ze tmy > Paprsek ze tmy Listopad 2022

Vydává - Klub přátel červenobílé hole z. s.

Obsah


Poznámka nad čarou

Postižení hluchoslepotou je závažné kombinované senzorické postižení. Jak již název vypovídá, jedná se o současné postižení zraku a sluchu. Označení hluchoslepý však neznamená pouze totální ztrátu zrakové a sluchové funkce. Mnohem častěji se jedná o různé kombinace stupně sluchového a zrakového postižení a v tom se skrývá největší záludnost tohoto postižení. Takto handicapovaný člověk nemá totiž možnost plnohodnotně nahradit ztrátu způsobenou na jednom distančním smyslu smyslem druhým. Výrazně se tak snižuje schopnost komunikovat, možnost získávat informace, navázat kontakt s jinými osobami nebo schopnost orientovat se v prostoru. Asi největší důsledky pro takto postižené jedince jsou v oblasti komunikace a přístupu k informacím, protože člověk je bytost společenská a má tudíž potřebu být v kontaktu s okolním prostředím.

Způsob, kterým osoba s tímto postižením komunikuje, vždy záleží na době vzniku postižení a na stupni obou smyslových vad. Některé komunikační techniky jsou pro běžnou veřejnost dobře přístupné, například mluvená řeč, psaná podoba řeči nebo psaní velkých tiskacích písmen do dlaně. Jiné techniky, jako je znaková řeč nebo Braillovo písmo, jsou pro veřejnost v lepším případě pouze pojmy, s kterými se někdy setkali. Další potíží při komunikaci je nutnost specifických podmínek – klidné prostředí, dobré osvětlení, přiměřené tempo a síla hlasu atp. Ne každý komunikační partner je schopen takto se přizpůsobit. Často tedy dochází při komunikaci k nedorozumění a v některých případech dokonce k záměně hluchoslepoty za mentální postižení.

Hluchoslepé osoby trpí dvojvadou složenou ze složky sluchové a zrakové. Zrakovou vadou může být slabozrakost, zbytky zraku nebo slepota, sluchovou vadou pak nedoslýchavost, zbytky sluchu nebo hluchota. Nejlehčí formou hluchoslepoty je tedy kombinace slabozrakosti a nedoslýchavosti. U hluchoslepého člověka je též důležité např. zorné pole lépe vidícího oka, neboli jeho omezení.

Pak např. také diplopie (dvojí vidění), která i se speciálními (a hodně drahými prizmatickými skly, na které pojišťovna přispívá jen minimum), dokáže člověku hodně znepříjemnit život. Navíc se prizmatická skla vyrábějí jen do 5 dioptrií, co budu dělat potom, ví jen Bůh. I těch 5 dioptrií mi museli nechat vyrobit až v Jižní Koreji, odtamtud mi hranici 5 dioptrií také vzkázali. Jak se na vás okolí dívá jako na fyzicky zdravé, ale psychicky choré lidi. Tedy jako na závažné psychiatrické pacienty, případně ještě i opilce, který zrovna přebral. Vy přitom „jen“ vše zrovna vidíte dvakrát, proto se občas, např. při větší únavě, potácíte a v neznámém či hlučnějším prostředí nebo nedostatečně hlasité řeči vůbec nerozumíte. Můžete lidem tvrdit opakovaně, že si potřebujete sednout, abyste přestal vrávorat, že jim nerozumíte, že musíte někam, kde není hluk, ať mluví hlasitěji (musíte stále opakovat) vše marné. (Tento odstavec je popis vlastních zkušeností redaktorky.)

Podle stupně sluchové ztráty rozlišuje Leonhardt (2001) tři kategorie. Normální sluch, nedoslýchavost a hluchotu. Za normální sluch (normacusis) je označován stav, kdy člověk při vyšetření hlasitou řečí dobře slyší slova z deseti metrů a ze šesti metrů rozeznává řeč šeptanou. Při audiometrickém vyšetření není pokles sluchového prahu na žádné z vyšetřovaných frekvencí pod 20 dB.

Nedoslýchavost (hypacusis) patří k nejčastěji se vyskytujícím poruchám v populaci. Pří audiometrickém vyšetření je pokles sluchového prahu na vyšetřovaných frekvencích nad 20 dB a více. Nedoslýchavost se dále dělí do tří skupin. Lehká nedoslýchavost se vyznačuje sluchovou ztrátou na tónovém audiogramu v rozmezí 20-40 dB. Rozumění řeči je plně zachováno při maximální vzdálenosti 4–6 metrů. U středně těžké nedoslýchavosti je sluchová 23 ztráta mezi 40-70 dB. Šepot je slyšet ze vzdálenosti 2–4 metry. Těžká nedoslýchavost je na audiogramu vyznačena v rozmezí 70-90dB a vzdálenost pro rozumění šepotu klesá na 1 – 2 metry.

Hluchota (surditas) je stav sluchu, který nelze využít ke slyšení ani rozumění řeči. Také hluchotu je možné dále dělit na praktickou, kdy člověk reaguje pouze na velmi silné akustické podněty, ale není schopen sluchem rozpoznat jejich zdroj. A dále hluchotu totální, kdy nedochází ke sluchovému vnímání ani velmi intenzivních akustických podnětů. Jedná se o naprostou ztrátu sluchu se spodní hranicí sluchového prahu na 90 dB.

Z uvedeného vyplývá, že etiologie hluchoslepoty je velmi různorodá. Zatímco období vzniku postižení je dané, tak její příčinu není vždy možné přesně určit. Na vzniku hluchoslepoty se mohou podílet předem dané syndromy, které jsou specifické, ale také nejrůznější kombinace zrakových a sluchových vad. Ty mohou vznikat nezávisle na sobě, nebo mají společného jmenovatele. Tím může být například předčasný porod s nutností umístění novorozence do inkubátoru nebo úrazy či infekční onemocnění.

Zdroj: is.muni.cz

Úplněk nastal v pátek 8. listopadu ve 12.01 hodin a zároveň se konalo úplné zatmění slunce. Ve středu 23. 11. ve 23.57 se pak koná novoluní. Další úplněk bude ve čtvrtek 8. 12. v 5.07 hodin.

O čem přemýšlíme

V. Krása o palčivých tématech zdravotně postižených osob i seniorů

Předseda NRZP Václav Krása natočil video. Vedlo ho k tomu pozorné sledování dění. NRZP ČR si velmi dobře uvědomuje, že pro některé skupiny lidí se zdravotním postižením, ale i seniory, může být toto současné zdražování velmi těžké a může jim přinášet mnoho obtíží.

Ve videu, které najdete na odkaze: https://youtu.be/qxk3cSWHKik, informuje o činnosti Národní rady osob se zdravotním postižením ČR v rámci jejích snah o zmírnění dopadů vysoké inflace. Václav Krása se zaměřil na cenu elektrické energie, a to ve vztahu k osobám, které musí používat přístroje s vysokou spotřebou elektrické energie a nemohou bez nich žít.

Druhým palčivým tématem je růst cen zdravotnických prostředků, které se mohou stát postupně těžko dostupné a jejich nedostupnost může mít vliv na zdravotní stav, ale i kvalitu života.

NRZP ČR odmítla návrh vyhlášky MPO ČR, kterou se stanoví minimální teploty v obytných prostorách, zdravotnických a sociálních zařízeních, v prostorách služeb, úřadů a podobně. NRZP ČR nemůže souhlasit s takovým omezením vytápění, protože nízká teplota má nepochybně u lidí se zdravotním postižením zásadní vliv na jejich zdraví a schopnost odolávat nemocem.

Zdroj: mskruh.cz

Klubové aktivity

Nová setkání

Poslední víkend v září, jsem doprovázela našeho tajemníka Marka na Lormolympiádu. Byla to pěkná akce. Marek si vezl domů 4 zlaté mediale. O tom ale bude psát sám.

Já bych se chtěla podělit s tím, že jsem se tam setkala s milými a zajímavými lidmi. A to s paní Kájou Marcelovou z Plzně, která je ochotna nám v příštích letech pomoci na našich akcích. Další zajímavou osůbkou byla Olga Pírková. Nabízela ke koupi, svá tři literární dílka, tak jsem si je koupila a nelituji toho. Obsahují i krásné kresby samotné autorky. Výstižný je i jeden z názvů publikace „Moje duše“. Všechny tři publikace jsou plné duše, a to hodně barevné. Uvedu vám zde se svolením autorky úvod. Snad to pro některé z vás bude povzbuzením.

Olga Pírková – Poslední zaměstnání výuka a výchova dětí naplňovalo smysl života. Trvalo 17 let. Poté začal boj s narůstajícím hendikepem praktickou slepotou a středně těžkou nedoslýchavostí pomocí abstraktního umění a poezie. Knihou chce prezentovat, že při vynucené změně života není konec světa, člověk by se neměl uzavřít do sebe a otočit se zády k problému, ale hledat novou seberealizaci.

Obrazy v sobě nesou hlubokou myšlenky spolu s poezií. Nechávají vnitřně prožít všemi smysly člověka. Nutí hledat vše podstatné pro život. Snaží se oprostit od shonu materiálního světa a pozorovat a vnímat přírodu jako součást sama sebe a nechávat jí na sebe působit. Je přeci tak krásné žít. V rubrice poezie budeme uvádět její verše.

Ota Pačesová

Člen klubu KPČH se zúčastnil Lormolympiády v Kralupech nad Vltavou

Společně s mou průvodkyní a asistentkou tajemníka jsme se zúčastnili ve dnech 29. 9. až 2. 10. Lormolympiády v Kralupech nad Vltavou. Akci pořádal Lorm - společnost pro hluchoslepé. Akce začala ve čtvrtek, kdy jsme po večeři na zahajovacím večeru obdrželi informace o průběhu čtyřdenní akce.

V pátek proběhla valná hromada, která byla přístupná pouze členům Lormu. Protože ani jeden z nás nejsme členy Lormu, nemohli jsme se valné hromady zúčastnit. Účastnili jsme se náhradního programu, kterým byla výroba přáníček pro sponzory organizace Lorm. Jsem přesvědčen, že jsme společně s mou průvodkyní a kamarádkou přispěli několika hezkými přáníčky, které budou Lorm důstojně reprezentovat.

V sobotu jsem se s dalšími soutěžícími zúčastnil sportovního klání – Lorm olympiády. Z akce jsem si „přivezl“ 4 zlaté medaile za skok do dálky, běh na 20 metrů, lehy + sedy a dřepy. Výsledková listina je k dispozici na stránkách Lorm. Večer jsme se pobavili u příjemné muziky, nechyběl ani tanec s mou průvodkyní a dalšími dámami.

V neděli jsme se vypravili zpět domů. Jsem rád, že jsem se akce mohl zúčastnit a poznat některé příjemné lidi a věřím, že s těmito lidmi zůstanu nadále v kontaktu. Jediné, co mi na akci chybělo, byl seznamovací večer, aby hluchoslepý člověk měl šanci vědět, kdo všechno na akci je a s kým se na ní může potkat. Situace pak může být pro takového člověka nepřehledná.

Výlet na Chvalskou tvrz

Dne 8. října 2022 v 9.45 jsme měli sraz na autobusovém nádraží Černý Most. Sešlo se nás celkem 10, tři byli dokonce mimopražští, kteří si udělali výlet do Prahy. Byli zde samozřejmě vítáni. Dva neslyšící manželé a dospívající, neslyšící dcera. Autobusem od Černého Mostu jsme jeli jednu stanici, která se jmenuje, jak jinak, než Chvaly. K Chvalské tvrzi jsem skupinu doprovodila, protože žiji nedaleko a prostředí tam dobře znám.

Na Chvalské tvrzi se konalo několik výstav, ta hlavní se týkala Egyptské historie, předmětů a informací z prastaré doby. Zaplatili jsme výhodné, zlevněné vstupné a pustili se do prohlídek. Na výstavě bylo docela dost lidí, ale byli velmi ohleduplní a pouštěli nás na všechna místa ohleduplně a trpělivě. Po prohlídce Starého Egypta jsme se vydali na další místní akce.

Mimopražskou dívenku velmi zaujala soutěžní cesta „za pokladem“ a já jsem se jí snažila věnovat. Byla velmi inteligentní a domluvily jsme se „ručně“ bez problémů. Strávily jsme spolu a s jejími rodiči krásné chvíle na místní nádherné kvetoucí zahradě, kde jsme obdivovali i prastarou studni. Následovala výstava soch, která byla také fajn.

Po cca 1,5 hodině strávené na Chvalské tvrzi jsme se všichni rozhodli navštívit, pro mě a paní Pačesovou známou, Čínskou restauraci na Černém Mostě. Navštívily jsme ji spolu a byly obě moc spokojené, takže jsme se nebály ji doporučit i zbytku výpravy. Na Černý Most jsme dorazili zase autobusem, není to úplně blízko a cesta zpět je hodně z kopce dolů.

Restaurace nás znovu potěšila, všechny. Já jsem si dala oblíbenou rýži s vepřovým a bambusovými výhonky, František, tuším, maso 7 barev, většina ostatních měla oblíbenou čínskou kachnu. Pokud jsem vnímala okolí, všem chutnalo a byli spokojeni i s cenami, které jsou na dnešní dobu přijatelné. Po jídle jsme se postupně začali rozcházet, nejdříve odešli 3 mimopražští, poté František s paní a já, malá skupinka ještě zůstala na kafíčko. Výlet se mi moc líbil, počasí nám vyšlo skvěle a já osobně moc děkuji Františkovi za další skvěle organizovanou akci Klubu.

Podzimní procházka do Obory Hvězda

Dne 14. října jsme si udělali podzimní procházku do Obory Hvězda. Sešlo se nás sedm dospělých a byly s námi tentokráte i tři děti. Které si park také užily. Barvy podzimu jsou vždycky krásné, i když je někteří z nás nevidí, tak alespoň cítí vůni spadaného listí. Počasí nám opět přálo, i když bylo chladněji, sluníčko se ukázalo. Přečetli jsme si informace o letohrádku Hvězda, tak se s nimi podělíme i s vámi, kdo zůstali doma nebo to má daleko.

Oboru Hvězda v lese Malejově nad vsí Liboc zřídil roku 1530 král Ferdinand I., který ji později nechal obehnat zdí. Tehdy byla ještě zvána prostě Nová královská obora.

Letohrádek Hvězda byl postaven v letech 1555-1556 podle plánů králova mladšího syna, rakouského arcivévody Ferdinanda Tyrolského, dlouholetého místodržícího v Čechách. Ferdinand Tyrolský sám položil základní kámen k letohrádku 27. 6. 1555. Stavbu prováděli nejprve Juan Maria Avostalis del Pambio a Giovanni Lucchese, po nich Hans Tirol a Bonifác Wolmut. Letohrádek byl v roce 1952 přestavěn a do roku 1996 zde bylo Muzeum A. Jiráska a M. Alše. V roce 1962 byl zařazen na seznam národních kulturních památek.

Dvoupatrový letohrádek na unikátním půdorysu šesticípé hvězdy (díky kterému získal své jméno) patří do skupiny tzv. filosofických staveb a uvnitř vyniká bohatou štukovou výzdobou. V současné době je zpřístupněn veřejnosti, uvnitř je umístěna expozice o bitvě na Bílé hoře, která se odehrála nedaleko od obory. V r. 1600 Pierre Bergeron  píše „Odtud jsme odjeli si prohlédnout Hvězdu, což je zámek uprostřed parku, který náleží císaři. Zámek je zbudován v podobě hvězdy a má tři podlaží, z nichž prvé a druhé se navzájem podobají; je v nich po šesti místnostech se šesti chodbami, jež je spojují, kdežto poschodí třetí tvoří jediná veliká síň bez jediného sloupu, rovněž ve tvaru hvězdy. Aleje parku jsou převelice široké a je tam velké množství zvěře, mezi jiným divocí tuři nadměrné velikosti a černé srsti.“

Zdroj: Wikipedie

Na závěr výletu jsme si zašli tradičně na dobrý společný oběd do blízké restaurace. Ceny byly celkem mírné na dnešní dobu. Jídlo bylo dobré. Myslím, že se nám podzimní procházka povedla. Těším se na další.

Ota Pačesová

Aktuálně před uzávěrkou

Zdravotně postižení lidé a práce

Určitě mnoho z vás ví, že podle zákona o zaměstnanosti mají firmy tuto povinnost: Zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci v pracovním poměru jsou povinni zaměstnávat osoby se zdravotním postižením ve výši povinného podílu těchto osob na celkovém počtu zaměstnanců zaměstnavatele. Povinný podíl činí 4 procenta.

Mnoho firem to neplní a raději odvádí určitou částku do státního rozpočtu (to mi přijde neefektivní) anebo odebírají výrobky z chráněných dílen, které zaměstnávají 50 % zdravotně postižených (to mi přijde efektivnější než první možnost). Mnoho lidí bez zdravotního postižení si neuvědomuje, jaké důsledky má pro zdravotně postiženého člověka nezaměstnanost, proč chtějí tito lidé pracovat a v neposlední řadě také to, proč si chtějí zdravotně postižení vydělat peníze. Nezaměstnanost má pro život zdravotně postižených lidí stejné patologické důsledky jako na „zdravé“ lidi.

Jsou to:

  1. cítí se nepotřební – jsou možné sebevražedné myšlenky nebo i dokonání sebevraždy (proč mám být na světě, když nejsem užitečný),
  2. nemají kontakt s okolím, postupně degenerují,
  3. je možný vznik alkoholismu, závislosti na drogách, počítačových hrách, hazardu a na jiných patologických činnostech.

Pro zdravotně postiženého je možnost zaměstnání jednou z důležitých věcí v životě. Občas se kamarádi, známí nebo lidé, se kterými se zdravotně postižený člověk stýká, udiveně ptají: „Proč chceš pracovat? Vždyť jsi zajištěný, máš invalidní důchod…“ To sice ano, ale invalidní důchod není tak veliký, aby si zdravotně postižený člověk mohl zařídit vlastní bydlení a aby mohl platit nájemné za byt. Věřte mi, že ani takového člověka nebaví celý život bydlet u rodičů. Chce se osamostatnit, založit si rodinu nebo chce jen dokázat sám sobě, že na tom není tak špatně, aby se nemohl postavit na vlastní nohy.

Tělesně postižená kamarádka mi vyprávěla, že když se hlásila na Úřadu práce jako zájemce o zaměstnání, úřednice se jí ptala: „Proč chcete pracovat? Co vám chybí? Máte vlastní byt, invalidní důchod, tak co ještě chcete?“ Kamarádka se tehdy nezmohla na slovo. Být na jejím místě, tak úřednici řeknu: „Chci být užitečná, chci žít smysluplně.“

Mnozí zdravotně postižení po studiu nenajdou práci. Mnoho zdravotně postižených lidí má učňovské či střední vzdělání a někteří mají vystudovanou i vysokou školu. Jsem si jistá, že studovali proto, aby mohli svoje poznatky ze studia uplatnit v praxi. Je smutné, že ve společnosti panují názory v neprospěch zdravotně postižených lidí.

To, že zdravotně postižený člověk pracuje, má pro něj i pro společnost pozitivní důsledky. Přijde do styku s dalšími lidmi a bude možná vděčný, že dostal třeba i malou funkci. Jsem si jistá, že bude přidělenou práci dělat co nejlépe, a to i proto, aby získal uznání od „zdravých“ kolegů. Zaměstnavatel, který zaměstná zdravotně postižené, bude mít mimo jiné dobrou pověst ve společnosti.

Potíže se získáním praxe. Když se probírám nabídkami práce, tak je skoro v každém inzerátu požadavek několikaleté praxe. Jedinec, který právě dostudoval, ať už je bez postižení nebo s postižením, neuspěje u pohovoru, protože potřebnou praxi nemá.

Na většině pracovních míst je kladen důraz na výkon. U některých povolání je rychlost nezbytná, například u lékařů, hasičů nebo policistů. Myslím si ale, že se společnost tímto stylem života žene do záhuby. I nejrychlejší člověk se jednou unaví, může mu selhat organismus, může dojít k nucenému volnu nebo k hospitalizaci. Když jednoho dne tak dopadnou všichni zaměstnanci, kdo bude pracovat?

Moje zkušenost. Po dokončení studia jsem chodila na pohovory s tím, že přece nějaký pohovor vyjít musí. Na jednom pohovoru mi tamní vedoucí řekl: „Nezaměstnám vás, protože nechci, abyste z práce chodila unavená.“ Lidé bez postižení nechodí unavení z práce?

Zdravotně postižení – nevyužitý zdroj. Na trhu práce máme velkou, doposud málo využitou, skupinu motivovaných pracovníků se zdravotním handicapem.

Většina firem, které v současné době minimální nezaměstnanosti zdravotně postižené zaměstnávají, se shoduje, že získaly maximálně motivované a loajální zaměstnance, kteří jsou v mnoha ohledech přínosem. Pomáhají například utvářet pracovní a sociální klima ve společnosti a firmy díky nim také uspoří za odvody do státního rozpočtu.

Zdroj: www.inspirante.cz

Zajímavosti

Zajímavosti o potravinách

Banány jsou bobule.

Pranostika

Listopadové hřmění pšenici ve zlato mění. Když krtek v listopadu ryje, budou na vánoce létat komáři. Stromy-li v listopadu kvetou, sahá zima až k létu. Padá-li listí v listopadu, jistě brzy přijde led, ale dlouho nepobude.

Rady našich babiček

Žádný vodní kámen - Ne jednu hospodyňku neskutečně rozčiluje bílý povlak na nerezových kohoutcích, hlavici od sprchy nebo třeba v bubnu pračky. Existuje nepřeberné množství drahých prostředků, které změkčují vodu a kamene by vás měly zbavit. Některé jsou více, jiné méně účinné, proto nic neriskujte a sáhněte po léty ověřené klasice, kterou je rozkrojený pomeranč nebo citrón. Stačí jimi potřít povrch nerezové části, kde se vodní kámen nachází, a máte vystaráno.

Nabídka pro čtenáře

Arnošt Lustig – Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou

Arnošt Lustig byl známým českým židovským spisovatelem a publicistou, zemřel v únoru 2011. Jeho díla se týkají zejména druhé světové války a osudech Židů v té době. Sám byl poslán do Terezína a poté strávil velmi těžkou dobu v koncentračních táborech Osvětim a Buchenwald. Z transportu smrti, v roce 1945, se mu naštěstí podařilo uprchnout. Celý život se pak ve své tvorbě holocaustu věnoval.

Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou je psychologická novela podle skutečné události. Poprvé vyšla v roce 1964. Líčí osud skupiny bohatých Židů, kteří se zachránili před německým nacismem útěkem do USA, ale později se vrátili do Itálie a padli do rukou nacistů. Byli převezeni do zajateckého tábora, kde se jich ujímá důstojník SS, Němec Bedřich Brenske, jehož úkolem je vymámit od Židů peníze, které mají uložené ve švýcarských bankách. Bedřich Brenske jim přislíbí návrat do Ameriky, kde si zachrání životy. Vedoucím židovské skupiny se stane obchodník Herman Cohen, jenž se slituje nad mladou, krásnou, polskou Židovkou Kateřinou Horowitzovou, která je s rodinou transportována do Osvětimi. Kateřina se tedy díky Cohenovi připojí k obchodníkům a má být spolu s nimi deportována do Ameriky. Obchodníci za její záchranu museli nacistům zaplatit sto tisíc franků.

Brenske skupině sdělí, že budou vyměněni za zajaté německé důstojníky, všichni nastupují do vlaku a jedou směrem na Hamburk, kde na ně má čekat loď Německo. Cestou z nich Brenske pod nejrůznějšími záminkami vyloudí mnoho dalších peněz. Někteří začínají tušit, že jde o podvod. Jeden z obchodníků se vzepře a je zastřelen. Pokyn vydá sám Brenske, ale ostatním, otřeseným obchodníkům událost lživě vyloží jako politováníhodné nedorozumění a omylu stráží.

Kateřina neměla americký cestovní pas, ale získá ho tím, že se provdá za židovského obchodníka Cohena. Jsou oddáni v táboře, polským židovským rabínem. Židé však museli za všechno zaplatit. Brenske z nich postupně vymámil všechny jejich peníze. Po návratu do tábora se kvůli údajné hygieně všichni Židé musejí svléknout a jít do očistné místnosti kvůli dezinfekci. Teď ovšem už téměř všichni vědí, že nastal konec. Vědí, že ve skutečnosti půjdou do plynové komory. Kateřině je přikázáno, aby nahá tančila před německým vojákem, ona mu ale hbitě sebere zbraň a dva vojáky postřelí. Brenske se vrací a vzniklou situaci vyřeší tím, že přikáže Kateřinu i židovské obchodníky zahnat do komory a tam postřílet.

Příběh polské Židovky Kateřiny Horowitzové se skutečně stal. Její skutečnou postavou byla polská herečka, která stejně jako v knize Kateřina vytrhla německému důstojníkovi pistoli a zastřelila ho. Tím se vyhnula trestu smrti v plynové komoře, byla místo toho zastřelena. Existovali též židovští obchodníci, kteří byli v roce 1943 na Sicílii zajati německými vojáky, a bylo jim slíbeno, že budou vyměněni za německé zajatce. Skončili stejně jako v této knize.

V roce 1965 byl natočen stejnojmenný film režisérem Antonínem Moskalykem. V hlavních rolích vystoupili Martin Růžek, Jiří Adamíra, Vladimír Ráž a mnoho dalších českých hereckých hvězd té doby.

Literární okénko

Olga Pírková – Vzkaz

Chtěla bych vidět to, co ty vidíš.
Chtěla bych slyšet to, co ty slyšíš.
Budu pozorně naslouchat.

Chci umět to, co ty umíš.
Chci vědět to, co ty víš.
Chci cítit to, co ty cítíš.

Budu pozorně vnímat.
Ale nemusím mít všechno, co ty máš,
nebudu za tebe dělat, co se ti nechce dělat
a neříkej přede mnou slova nejde to, neumím a neznám,
pokud jsi to nezkusil.

Výročí

V měsíci listopadu oslaví narozeniny paní Karla Jandlová a Jindřiška Linhartová. Svátek oslaví paní Karla Jandlová.

Co nám chutná

Podzim je doba hub a letos prý rostly mimořádně. Proto přidávám pár dobrých rad od zkušených houbařů. A také jeden recept.

Jak dlouho vařit houby? Tepelná úprava hub je velmi důležitá. Houby jsou těžce stravitelné a některé jedlé druhy jsou za syrova nebo při nedostatečné tepelné úpravě jedovaté. Česká mykologická společnost doporučuje houby vařit alespoň 20 minut až půl hodiny.

  • Přidáváte-li houby do vroucí polévky, například bramboračky nebo kysela, bude jim stačit zhruba 5-8 minut. Přidávejte je tedy vždy až ke konci.
  • Zažívací potíže při nedostatečné tepelné úpravě mohou způsobit zejména hřib kovář nebo hřib koloděj, dále václavky, muchomůrka růžovka, čirůvka fialová či hlíva ústřičná. Naopak zcela bezpečná je konzumace pravého hřibu a žampionů.

Jak skladovat houby? Byla pro vás letošní houbová sezóna úspěšná a vy už nevíte, co s nimi? Usušte je nebo zamrazte. Během roku vám přijdou vhod! Jak na to?

SUŠENÍ. Houby, které budete sušit, nikdy neoplachujte. Očistěte je pouze nožíkem. Houby nakrájejte na asi 4 mm tenké plátky a sušte je v sušičce, troubě nebo na radiátoru. Poskládejte je tak, aby se nepřekrývaly. Ne každá houba je vhodná na sušení. Vyhněte se babkám, václavkám a čirůvkám, naopak ideální jsou pravé hřiby, bedly, křemenáče a ryzce.

MRAZENÍ. Houby nejprve důkladně očistěte, nakrájejte na plátky a poté tepelně upravte. Postačí jim 8-10 minut varu. Můžete je uvařit ve vodě nebo podusit na sádle. Jakmile vychladnou, rozdělte houby na porce do mikrotenových sáčků a uložte do mrazáku, kde vydrží až 6 měsíců.

Jaké houby zvolit do omáčky, salátu či na smaženici?

Houby vhodné do omáček – Nejlepší na přípravu houbové omáčky jsou hříbky, lišky a žampiony, ale využít můžete i babky či klouzky.

Houby vhodné na smaženici – Nejlepší smaženici připravíte ze směsi pravých hřibů, lišek, klouzků nebo křemenáčů. Výborná je také smaženice z žampionů nebo z hlívy ústřičné.

Houby vhodné na řízky – Křupavé houbové řízky připravíte z hřibu smrkového nebo dubového, dále z křemenáče, bedly nebo pýchavky.

Houby vhodné do salátu – Konzumovat houby za syrova se obecně nedoporučuje, ale u pár druhů je to zcela bezpečné. Z muchomůrky císařky, pěstovaných žampiónů, syrovinky či rosolovce červeného si tak můžete připravit svěží letní salát.

Zdroj: www.apetitonline.cz

Levný houbový guláš podle soutěže Souboj na talíři

Které houby zvolit do guláše – Letošní úroda lesních hub byla velmi bohatá. Nejspíš jste si udělali zásoby a teď z nich můžete čerpat. Využít můžete zavařené, nebo třeba zamrazené houby. Využít můžete i sušené houby a nutně je nemusíte namáčet. Pokud máte směs hřibovitých hub, budou do guláše jako dělané. Guláš je skvělý i z takové penízovky sametonohé, což je zimní houba a její čas právě přichází.

Jak upravit guláš – Pokud netrváte na bezmasém jídle a zvolíte si raději než olej voňavé sádlo, můžete přidat i trochu anglické slaniny, chuťové buňky to ocení. Houbový guláš si můžete připravit z konzervovaných, mražených i sušených hub. Sušené houby můžete dát na půl hodiny do vody, aby načerpaly vlhkost. Sušené houby ale můžete vložit hned do vývaru. Vždy u nich počítejte s delší dobou vaření, než je zapotřebí u těch konzervovaných.

Jak na houbový guláš – S chutí guláše si můžete hrát. Měla by být ostrá podle vašich představ. Na guláš si připravte 500 g hub, 50 g oleje nebo sádla, dále potřebujete 1 velkou cibuli na základ a 1 cibuli na ozdobu (volitelné), 25 g hladké mouky, 2 stroužky česneku, 1 vrchovatou lžičku sladké papriky, pepř, 1 lžičku majoránky, vývar (dle potřeby), kmín a sůl.

Jak má vypadat správnej guláš. Ten se musí dobře zarestovat, musí bejt tmavej ten základ. Takže se také nebojte a orestujte cibuli pěkně dohněda. Přidejte mletou papriku, krátce osmahněte a ihned zalijte vývarem, aby paprika nezhořkla. Prošlehejte, a pak přidejte houby, prolisovaný česnek, koření a sůl. Pokud byly houby předem připravované, stačí je zhruba 10-15 minut dovařit. Guláš můžete zahustit moukou. Pokud budete přidávat sušené houby, můžete využít rozdrobené kousky hub na dohuštění. Dochuťte solí, posypte majoránkou, promíchejte. Na talíři můžete guláš posypat syrovou cibulí, pokrájenou na tenká kolečka.

Jakou přílohu zvolit k houbovému guláši – Co si dát jako přílohu k houbovému guláši je vždy výzva. Nabízí se totiž široký výběr. Od chleba přes několik variant knedlíků, rýži, až po brambory.

Zdroj: www.toprecepty.cz (je zde i video)

Kontakt

Klub přátel červenobílé hole z. s.
IČO: 26999960
Adresa: Cafourkova 13, 181 00 Praha 8
web: www.klubpratel.wz.cz

Naši činnost finančně podporuje Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Úřad vlády ČR – Vládní výbor pro osoby se zdravotním postižením

(c) 2007 KPČH o. s. - webdesign jarha (externí odkaz)